Italodisco κομμάτια με μη αγγλικό στίχο

Ακόμα ένα:

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

το couple είναι στα Γερμανικά.Στο εξώφυλλο κάτω από τον τιτλο λέει :die antwort (η απάντηση) στο κομμάτι του Falco-Jeannie φυσικά (μια και μοιάζουν πάρα πολύ).Το είχα σε μία κασσέτα από το εξωτερικό,η οποία δεν είχε τίτλους (μια από αυτές που μας φέρνανε οι ναυτικοί τότε) και έμαθα τον τίτλο στα 90ς.Synths παίζει ο Elvine βασικός κιμπορντίστας που συνεργαζόταν με τον Fancy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Let's do an UP of this topic by putting here three italodisco tracks with only Italian lyrics (I think this is the purpose of the topic, correct if I'm wrong...) Volume up !!!! :)

MECCANO - EXTRA[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

MECCANO - IPNOTICA

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

CANTON - SONNAMBULISMO

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Before I forget, here is an audio streaming that probably you will like my friends... an italo-disco radio station that operates from Holland... here it is the website:

http://www.radiostaddenhaag.com/

(you can choose to listen to it on the home page, depending on the player that you want to use...)

RadioStadDenHaag.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sandra - Japan Ist Weit [big In Japan](Maxi 12'' Dance versi)



Αν και είναι διασκευή,και η πρώτη του εκτέλεση ήταν αγγλική
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Falco -- Rock Me Amadeus

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Bandolero - Paris Latino

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
Καλα το πρωτο μπορει να μην ειναι 100% italodisco αλλα το παιζαν στις ντισκοτεκ της εποχης, οποτε κολλαει

That radio station rocks! Thanks franco
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bspus είπε:
Καλα το πρωτο μπορει να μην ειναι 100% italodisco αλλα το παιζαν στις ντισκοτεκ της εποχης, οποτε κολλαει

That radio station rocks! Thanks franco
Ποιας εποχής. Το 2008 το φθινόπωρο το άκουσα σε κλαμπ του Λονδίνου και ξαφνικά το dancefloor γέμισε κόσμο, κάθε ηλικίας!

Και του Στακόβιου συμπεριλαμβανομένου, βεβαίως, βεβαίως...
 
stakovios είπε:
Ποιας εποχής. Το 2008 το φθινόπωρο το άκουσα σε κλαμπ του Λονδίνου και ξαφνικά το dancefloor γέμισε κόσμο, κάθε ηλικίας!
Το "της εποχης" αναφεροταν περισσοτερο στη λεξη ντισκοτεκ. Πλεον αυτες εχουν αντικατασταθει απο τα κλαμπ που δεν ειναι και το ιδιο ακριβως

Παντως στην Αγγλια γενικως εχουν μια ταση με ρετρο κομματια στα κλαμπ τους. Σιγουρα περισσοτερο απ'οτι εδω. Αυτην την εντυπωση σχηματησα τουλαχιστον απο τις (οχι πολλες ομολογουμενως) φορες που βρεθηκα σε κλαμπ στην Αγγλια.
 
Pino D'Angio - Ma Quale Idea

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Πολυ ωραιο τραγουδι κ αυτο απο τα αγαπημενα μου!!!!!

Ακουστε το αξιζει αν ειστε italades σαν κ εμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επισης υπαρχει και η διασκευη του στα αγγλικα απο την liza mancini λεγεται follow me follow me κ τα δυο τα ακουω το ιδιο αλλα της regina το mira me ειναι πιο epic!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lucia - Marinero





Τα ανακάλυψα πρόσφατα και τα λάτρεψα!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαθε του πληκτρο μια μαγεια!!!!!!!!! :headbang:

Απο τα παρα πολυ αγαπημενα μου το les demon de minuit των Images !

Bεβαια προτιμω και ακουω την αγγλικη εκδοχη Love Emotions


Εχω την εντυπωση οτι απο το συγκεκριμενο τραγουδι-βιντεο κλιπ εμπνευστηκε ο Νικος Καρβελας και ανεβασαν τους Δαιμονες! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aκουστε κι ενα γαλλικό italo pop κομμάτι απο το γαλλικό συγκρότημα Début de Soirée με το κομμάτι "Nuit de folie" του 1988 το οποιο ειχε γινει νούμερο ενα χορευτική επιτυχια στη Γαλλία εκεινη την εποχή.. Εγω το ειχα πρωτοακούσει καπου το 2002 απο ενα τοπικό italo disco σταθμό και μου άρεσε τρομερά!!

 
Παιδια δεν ειναι δυνατον να μιλαμε για italo disco και να μην αναφερουμε την βασιλισσα της!

 
Βρε Spyke μου, με το συμπάθειο κιόλας! :flower:

Ο τίτλος του θέματος λέει "Italodisco κομμάτια με ΜΗ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΤΙΧΟ!" :D

Λες τόσοι ρετρομανιακοί να την ξεχνούσαμε?! Jamais! :D
 
Fuck. Δεν ειδα το μη. Σβηστε το αν θελετε... Sorry guys
 
Να προσθέσω τα παρακάτω, δυστυχως δεν έχω πρόσβαση στο Youtube εδώ που βρίσκομαι, και δεν μπορώ να δώσω συνδέσμους.

Righeira - Vamos a la playa

Ivan – Fotonovela

Jackie Quartz - Vivre ailleurs

Επίσης Michel Cretu - Samurai, η αυθεντική εκτέλεση είναι στα Γερμανικά.
 
Πίσω
Μπλουζα