Itochu vs Nortec

buzzer

RetroActive
Joined
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
251
Αντιδράσεις
6
Σε πολλά posts αναφέρεται η Itochu και η διάδοχη κατάστασή της, η Nortec. Προσπάθησα να συγκεντρώσω κάποιες πληροφορίες που ίσως μας βοηθήσουν να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.

Η Ιtochu Hellas ΕΠΕ ήταν ο αποκλειστικός διανομέας της Νintendo στην Ελλάδα τουλάχιστον από τις 14 Μαΐου 1991 μέχρι το Φεβρουάριο του 1997. Το σύνολο των μετοχών της Ιtochu Hellas ΕΠΕ κατείχε πάντοτε η ίδια η Ιtochu Corporation ή θυγατρικές πλήρους ιδιοκτησίας της ίδιας. Συνεπώς, η Ιtochu Hellas είναι, σε τελική ανάλυση, πλήρως ελεγχόμενη θυγατρική της Ιtochu Corporation

Η Νοrtec ΑΕ είναι ο αποκλειστικός διανομέας της Νintendo στην Ελλάδα μετά την Ιtochu, από τις 4 Απριλίου 1997 μέχρι σήμερα.

http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=pt&ihmlang=pt&lng1=pt,el&lng2=da,de,el,en,es,fi,fr,it,nl,pt,sv,&val=286439:cs&page=

Ουσιαστικά η Nortec είναι η πνευματική συνέχεια της Itochu αφού είχαν τον ίδιο επικεφαλή.

"Ίδρυσα την Nortec Multimedia το 1997, έχοντας μόλις φύγει από την Itochu Corporation, όπου και κατείχα την θέση του υποδιευθυντή του ελληνικού γραφείου"

http://news.contra.gr/Technology/149192.html

Χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν τιμωρηθεί και οι 2 εταιρείες με πρόστιμο από την Ευρωπαική Επιτροπή, επειδή συνέπραξαν με την Nintendo of Europe και άλλους Ευρωπαίους διανομείς, με σκοπό την παρεμπόδιση του εμπορίου προϊόντων σε χαμηλές τιμές.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/02/1584&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=CJE/09/40&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en
 
buzzer είπε:
......
Χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν τιμωρηθεί και οι 2 εταιρείες με πρόστιμο από την Ευρωπαική Επιτροπή, επειδή συνέπραξαν με την Nintendo of Europe και άλλους Ευρωπαίους διανομείς, με σκοπό την παρεμπόδιση του εμπορίου προϊόντων σε χαμηλές τιμές.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/02/1584&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=CJE/09/40&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en
δεν φαίνεται να τις ταρακούνησε και πολύ (τη nortec τουλάχιστον)......

πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες :thumbup: ,να ρωτήσω και κάτι σχετικό,η nortec πως πήρε τα δικαιώματα αντιπροσώπησης της nintendo; τα είχε χάσει η itochu,τα πήρε από τη nintendo κατευθείαν,ήρθαν σε συμφωνία itochu με nortec ή κάτι άλλο;
 
Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.

Προφανώς έπαιξαν ρόλο οι σπουδές του ιδιοκτήτη στην Ιαπωνία και φυσικά η γνώση της ιαπωνικής γλώσσας. Πάντως και ο ίδιος δούλευε στην Ιtochu.
 
Όντως!!! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Τώρα, δεν ξέρω αν είναι σωστό να συγκρίνουμε τις δύο αυτές εταιρείες καθώς η μία είναι συνέχεια της άλλης. Και οι δύο φωτοτυπούσαν τις ελληνικές οδηγίες, και οι δύο έβαζαν αυτοκόλλητα έξω από τα κουτιά (της Ιτότσου ήταν πιο κομψό), και οι δύο δεν εισήγαν όλα τα Pal παιχνίδια στη χώρα μας (πολλά κενά). Όμως μου άρεσε ιδιαίτερα η παλαιά Ιτότσου με το Nintendo Club και όταν μετέφραζε τα εγχειρίδια στα ελληνικά.
 
Εμένα πάντως μου την σπάει που δεν βγάζουν φθηνότερες εκδόσεις στο στυλ των Platinum της Sony. Εφόσον, το παιχνίδι πουλήσει καλά αρχικά, μετά απο 1 - 2 χρόνια βγάλετε και καμία φθηνότερη έκδοση να το χαρούνε και οι λιγότερο ευκατάστατοι. Ειδικά, ότι έχει το όνομα Mario στον τίτλο του παραμένει πάνω κάτω στην αρχική του τιμή, ακόμα και 3 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία!!
 
Δεν θυμαμαι καμμια Ελληνικη αντιπροσωπεια να προσπαθει να δημιουργησει κοινοτητα, να ανταμειβει τους loyal customers, να οργανωνει σοβαρα events και παρουσιασεις.

Με λιγα λογια να δικαιολογει αυτο που σημαινει ετυμολογικα ο ορος "αντιπροσωπεια"!

Μπορει να ειμαστε μικρη αγορα αλλα αν μη τι αλλο αυτα ειναι μεσα στις "υποχρεωσεις" των εταιρειων που εκπροσωπουν κολλοσους διασκεδασης μιας αγορας δισεκατομυριων.
 
divined είπε:
Εμένα πάντως μου την σπάει που δεν βγάζουν φθηνότερες εκδόσεις στο στυλ των Platinum της Sony. Εφόσον, το παιχνίδι πουλήσει καλά αρχικά, μετά απο 1 - 2 χρόνια βγάλετε και καμία φθηνότερη έκδοση να το χαρούνε και οι λιγότερο ευκατάστατοι. Ειδικά, ότι έχει το όνομα Mario στον τίτλο του παραμένει πάνω κάτω στην αρχική του τιμή, ακόμα και 3 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία!!
Νομίζω αυτό έχει γίνει σε όλα τα συστήματα της Νιντέντο, από Nes, GameBoy, Snes μέχρι και το gameCube.
 
geo2004z είπε:
Νομίζω αυτό έχει γίνει σε όλα τα συστήματα της Νιντέντο, από Nes, GameBoy, Snes μέχρι και το gameCube.
Σωστά και μάλιστα υποψιάζομαι ότι υπάρχει δάκτυλος της μαμάς "Ν" από πίσω, καθότι ακόμα και σε μεγάλα διεθνή site (Amazon, Play κλπ) τα first party παιχνίδια της Nintendo και ιδίως τα Mario, Zelda, Pokemon δεν πωλούνται ΠΟΤΕ σε χαμηλότερη τιμή. Το Mario 64 του DS πχ κοστίζει σήμερα όσο ακριβώς κόστιζε και το 2006.
 
Η itochu παιδια ηταν ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ.Θυμαμαι κανονικοτατα το περιπτερο της σε διαφορα events παλια(μεχρι χριστουγεννα 96) οπως και στο games festival(μαιος 97) οπου πωλουταν για πρωτη φορα στην Ελλαδα το Ν64.Στις 84.000 η 79.000 δρχ,δε θυμαμαι καλα.Το δικο μου ειναι αγορασμενο με αυτοκολλητο itochu.Γενικοτερα μου αρεσε περισσοτερο η δουλεια της itochu.Παρ ολο τις τσιμπημενες τιμες που ειχε(29.900 το lion king οταν βγηκε,οπως και ολα τα καινουργια παιχνιδια).Η νορτεκ ειναι απλα διανομεας.Τα παιχνιδια συνοδευοντουσαν(δε γνωριζω για τωρα) απο το αυθεντικο manual και μια αφισσα με διαφημησεις παιχνιδιων.Κι αν μπεις στο site της δεν εχει ουτε καν πληροφοριες για nes,snes,n64(τουλαχιστον!).Ειναι κριμα.Πολυ κριμα.
 
Πριν την Itochu, υπήρχε η c-ito (δεν θυμάμαι πως ακριβώς γράφεται) που έκανε την καλύτερη δουλειά, μεταφράζοντας όλα τα manual στα ελληνικά και εκδίδοντας το nintendo club περιοδικό. θα συμπληρώσω asap
 
H ITOCHU ήταν κατά την γνώμη μου καλύτερη από την NORTEC, για την τελευταία έχω πάρα πολλά παράπονα.
 
CAP είπε:
H ITOCHU ήταν κατά την γνώμη μου καλύτερη από την NORTEC, για την τελευταία έχω πάρα πολλά παράπονα.
Συμφωνω σαυτο.Και γω πιστευω οτι η itochu ηταν καλητερη απο την nortec.
 
Εμένα αυτό που με ενόχλησε με την Nortec ήταν ο τρόπος που προσπαθούσε να προωθήσει το N64 σαν κονσόλα για μεγαλύτερους νέους και ενήλικους και θυμάμαι που έβαζε κάτι μοντέλα να φωτογραφίζονται με εσώρουχα ή μπικίνι, δίπλα σε ένα N64, και έβαζε τις διαφημίσεις αυτές σε διάφορα περιοδικά του τύπου Playboy κλπ. Εντελώς κακόγουστες αυτές οι διαφημίσεις κατά την άποψή μου.

-Χρειαζόμαστε έναν τρόπο να πουλήσουμε το N64 στους κομπλεξικούς gamers που νομίζουν ότι είναι κονσόλα μόνο για παιδιά και αγοράζουν PSX επειδή είναι trendy και cool.

-Χμμ, θα μπορούσαμε να ρίξουμε περισσότερο βάρος και διαφήμιση σε παιχνίδια όπως τα Turok, και Goldeneye και ταυτόχρονα θα προσπαθήσουμε να αναδείξουμε και τις ανώτερες τεχνικές προδιαγραφές της κονσόλας δείχνοντας εντυπωσιακές σκηνές μέσα από τα παιχνίδια αυτά. Ασε που το PSX δεν έχει κάποιο εξίσου καλό παιχνίδι FPS, οπότε μας βολεύει, τουλάχιστον θα τραβήξουμε τους fans του είδους που είναι πολυάριθμοι και τα FPS πουλάνε σαν τρελά στα πανάκριβα PC.

-Οχι έχω μια καλύτερη ιδέα. Απλά θα βάλουμε ένα μοντέλο με εσώρουχα δίπλα στην κονσόλα και όλοι οι ενήλικοι και μεγαλύτεροι νέοι θα τρέξουν να την αγοράσουν... και ας μην έχει καμία σχέση αυτό που θέλουμε να πουλήσουμε με το sex. Αρκεί που το sex πουλάει από μόνο του. Καταπληκτική ιδέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Εμένα αυτό που με ενόχλησε με την Nortec ήταν ο τρόπος που προσπαθούσε να προωθήσει το N64 σαν κονσόλα για μεγαλύτερους νέους και ενήλικους και θυμάμαι που έβαζε κάτι μοντέλα να φωτογραφίζονται με εσώρουχα ή μπικίνι, δίπλα σε ένα N64
Δεν θυμασε καλα.οντος ειχε μπικίνι,μια τυπισα που δεν έδειχνε το πρόσωπο της και έγραφε απο κάτω "four players at once are wellcomed and is no extra charge" για να τονίσει τις τέσσερις θύρες pad που μονο το n64 είχε standar και ηταν και στα περιοδικά του χώρου .
 
Πόσο δίκιο έχεις...

Maddog είπε:
...υποψιάζομαι ότι υπάρχει δάκτυλος της μαμάς "Ν" από πίσω, καθότι ακόμα και σε μεγάλα διεθνή site (Amazon, Play κλπ) τα first party παιχνίδια της Nintendo και ιδίως τα Mario, Zelda, Pokemon δεν πωλούνται ΠΟΤΕ σε χαμηλότερη τιμή. Το Mario 64 του DS πχ κοστίζει σήμερα όσο ακριβώς κόστιζε και το 2006.
...ίσως και να χρειάζεται ξεχωριστό θέμα το γεγονός αυτό.
 
A1200 είπε:
Δεν θυμασε καλα.οντος ειχε μπικίνι,μια τυπισα που δεν έδειχνε το πρόσωπο της και έγραφε απο κάτω "four players at once are wellcomed and is no extra charge" για να τονίσει τις τέσσερις θύρες pad που μονο το n64 είχε standar και ηταν και στα περιοδικά του χώρου .
Οχι μια χαρά θυμάμαι. Εσύ λες άλλο πράγμα. Εγώ μιλάω για γνωστό μοντέλο (τότε) που ειχε κάνει φωτογράφιση ειδικά για το N64 και θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν και μια φωτό που κοιτούσε στην κάμερα με "λάγνο" βλέμμα κρατώντας το pad.
 
Ρε παιδιά πείτε κάτι για την απαίσια έως απαράδεκτη κολλητική ταινία τηs NORTEC που μας έχει σπάσει τα νεύρα άπειρες φορές.

Έχει ακούσει τα χειρότερα εδώ και χρόνια για αυτήν την ταινία, αλλά δεν την αλλάζει!
 
Όντως, αυτή η ταινία ήταν απαράδεκτη. Εκτός του ότι ήταν άκομψη, ήταν και υπερβολικά δύσκολο έως αδύνατο να την ξεκολλήσεις χωρίς να πάθει ζημιά το κουτί. Εγώ δεν καταλαβαίνω ότι, εφ' όσον ήταν σχεδόν τα ίδια άτομα που δούλευαν σε Itochu/Nortec, γιατί άλλαξαν αυτό το κομψό άσπρο αυτοκολλητάκι με εκείνο το αίσχος. Έχω βέβαια καιρό να αγοράσω καινούριο παιχνίδι αλλά ευελπιστώ να σταμάτησαν να την τοποθετούν στα παιχνίδια της Νιντέντο.
 
Πίσω
Μπλουζα