Jaguar CD 64 Bit For Ever

jaguar-man

RetroActive
Joined
2 Αύγ 2007
Μηνύματα
520
Αντιδράσεις
20
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ, ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ JAGUAR ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΑRI.
 
Απο οτι βλεπω jaguar-man μπηκες δυναμικα στον χωρο LOL.Εδω υπαρχουν πολλοι φανατικοι του ειδους.Αtaραδες και jaguαραδες ενωθειτε γιατι ο jaguar-man εχει ασχημες διαθεσεις LOL
 
ΟΝΤΩΣ johnk10 ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ H ΕΚΔΟΣΗ ΤΟY PRIMAL RAGE H KONTΡΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ PS ONE KAI JAGUAR CD,Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ JAGUAR CD AΠΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΧΟ. ΤΑ 64 ΒΙΤ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ PS ONE ΑΠΛΑ ...... ΣΚΟΝΗ
 
Συμφωνω απολυτα
 
Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2Κ15, Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑLIEN V.S PREDATOR, ΒΛΕΠΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ 16,9 ΜILLION COLOURS ΣTHN ΟΘΟΝΗ........................... ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ
 
καθως και 1 απο τα αγαπημενα μου game που δεν το αγγιζει ο χρονος
 
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΝΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ CASTLEVANIA 4 ΣΤΟ SNES(AΣΧΕΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ) ΚΑΙ ΤΟ TEMPEST 2000 THE BEST GAME EVER IN 90'S (GAMEPRO)
 
NAI ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ, ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ PANZER DRAGON SAGA, TEΛΕΙΟ , ΜΟΝΑΔΙΚΟ.ΑΡΕ SATURN ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ,(ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ)
 
αναμνησειςςςςςςςςςς
 
ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ(ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ 1994 1 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY ΜΕ ΤΟ JAGUAR,MY BEST CHRISTMAS EVER),ΚAΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
 
καληνυχτα τα λεμε αυριο και παλι καλως ηρθες
 
Το Jaguar ηταν μια πολυ καλοφτιαγμενη κονσολα απο μεγαλα μυαλα του χωρου.

Το πραγμα που το χαντακωσε ηταν η υπαρξη και του 68000 και η μικρη μνημη (2mb).Κατα τα αλλα τα custom chips του σκοτωναν για την εποχ ητους

Ενω οι δημιουργοι του,ειχαν τονισει οτι ο 68000 ειναι μονο για να ελεγχει τα I/O (χειρηστηρια κυριως) ΟΛΟΙ οι προγραμματιστες τον χρησιμοποιησαν ως γενικο επεξεργαστη αχρηστευοντας με τη μια τα 64/32bit CPU του αφου βουλιαζε το 64bit bus του όποτε "επαιζε".

Φυσικα εχει ευθυνη και η Atari μιας και τα εργαλεια της ηταν για γελια.

Ηταν ενα συστημα που με ελαχιστες διορθωσεις (π.χ 6mb μνημη,αντικατασταση του 68000 με εναν SH2 ωστε να μπορει οντως να βοηθα τον RISC) θα μπορουσε να ξεπερνουσε (κατα δηλωσεις δημιουργων το PS1)

Αντ' αυτου,εμεινε στην ιστορια σαν η κονσολα με τα χαμηλοτερα frames per second.

Ευτυχως παλιοι προγραμματιστες οπως ο Gorf γυριζουν και ετοιμαζουν homebrew που οπως λενε θα τριβουμε τα ματια μας.

Aν δεν βαριεσαι και το εχεις ψαξει (εγω ειχα ασχοληθει με τη περιπτωση) μπορουμε να κανουμε πιο τεχνικη κουβεντα...

Για οποιον θελει να μαθει για το συστημα ο πρωτος υποχρεωτικος σταθμος ειναι εδω

Και να μην ξεχναμε το κλασικη μανουρα αν ειναι ή οχι 64bit....ακομα παντως τσακωνονται :D
 
ΟΝΤΩΣ johnk10 ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ H ΕΚΔΟΣΗ ΤΟY PRIMAL RAGE H KONTΡΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ PS ONE KAI JAGUAR CD,Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ JAGUAR CD AΠΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΧΟ. ΤΑ 64 ΒΙΤ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ PS ONE ΑΠΛΑ ...... ΣΚΟΝΗ
Δυστυχως η PS1 εκδοση ειναι καλυτερη απο του Jag...καταρχην κοιτα το μεγεθος των sprites.

H Jag version ηταν σχεδον ιδια με τη 3DO.

Η καλυτερη εκδοση ηταν στο Saturn...ΙΜΗΟ of course...

ΒΤW γραφε με πεζοκεφαλαια... ;)
 
Αααα! Τώρα κατάλαβα!

Δηλαδή το Jaguar 64, είναι τελικά ο Commodore 64 των 90's; :biglaugh:

Εμ βέβαια! Tramiel από δω, Tramiel κι από κει... Κολλάει το πράμα!
 
Μεταφερθηκε :)

Φιλε Jaguar-man καλως ηρθες και σε παρακαλω να γραφεις με μικρα και οχι με κεφαλαια.
 
καλησπερα παιδια και συγγνωμη για τα καφαλαια δεν το γνωριζα, φιλε wally τα τεχνικα χαρακτηριστικα μου ειναι η μανια μου,αν παρουμε μολυβι και χαρτι θα προσεξες οτι το jaguar-cd ειναι ανωτερο απο το psone δεν το λεω εγω αυτο απλα ολοκληρη η κοινοτητα του video game τυπου,τον 68000 ουτε που τον ακουμπησαν,εκτος απο το<< raiden>.,ολα τα αλλα παιχνιδια εγιναν απο τον 32 bit panther,τα δεδομενα ομως ολων αυτων των παιχνιδιων προερχοντουσαν απο το 64bit επεξεργαστη. πληροφοριακα θα αναφερω οτι το μονο παιχνιδι εως το 2001 που ειχε 16,9εκατ. χρωματα ηταν το alien v.s predator. οσο για το primal rage 9 ατομα εκ των 6 απο αυτους φανατικοι psx παραδεχτηκαν την ανωτεροτητα του jaguar-cd σε ολουσ τους τομεις, απλα η κινηση ηταν καλυτερη στο sony τιποτε αλλο.
 
Κοιτα τι παιζει...

Οι gaming-προγραμματιστες που ηταν available εκεινη τη περιοδο ηταν Amiga-δες,μετετρεψαν τον 68000 απο "τελευταια τρυπα της φλογερας" σε γενικων καθηκονταων επεξεργαστη ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΗΧΘΗΣΑΝ.

Σαφως και επαιζαν και τα RISC αλλα οταν ζητουσε κατι ο 68000 βουλιαζε το 64bit bus με 16bit "εντολες".Πολλοι κυκλοι χαμενοι....

Ο καλυτερος τροπος, οπως λενε κατοπιν εορτης, για να δειξει τα δοντια του θα ηταν η απενεργοποιηση του 68000 μετα το boot της οποιας εφαρμογης.(το περιφημο 'stop #$2000')

Δεν μπορω να παρω θεση γαι το αν ηταν πραγματικο 64bit συστημα(και οι 2 πλευρες εχουν εξισου δυνατα επιχειρηματα) αλλα παρολη την sophisticated αρχιτεκτονικη του,2-3 λαθακια το βαλανε πισω απο το PS1 και το Saturn

Aλλα και τα 3 εχουν τα καλα τους

Το PS1 "ειχε" τo poly-count

To Saturn το raw-power

To Jag ηταν ενα τερας υπολογισμων.

Oσο για το showcase προτιμω IronSoldier2,HoverStrike.BattleSphere
 
<< τα 64bit του jaguar μας επετρεψαν να κανουμε την τελεια μεταφορα απο τα coin up>> λογια του επικεφαλης προγραμματισμου nba jam t.e<> famitsu 1994 μαρτιος. ολα τα παιχνιδια φτιαχτικαν απο το panther,για τον 68000 ουτε καν υπηρχαν drivers ηταν νεκρoς. το <> το εχεις παιξει? πιστευεις οτι τα 2 εκατ. χρωματα τα εβγαζε ο 68000???? οχι φυσικα, οι δυνατοτες του ηταν μεχρι 1027 χρωματα.................
 
To jaguar htan oti kalytero se oti afora ta 2d, akoma kai apo ta sygxrona pc symfwna me kapoious. Monh eksairesh to Dreamcast. Sta 3d kai eidika sto texture mapping ysterei arketa tou PSX. Vasiko provlhma htan h diaxeirhsh mnhmhs, dhladh oti o TOM kai o JERRY den mporoun na kanoun apeytheias access thn main RAM alla prepei o kwdikas na trexei sta 4K SRAM kai meta na metaferetai sth RAM. Epipleon to mono game pou yposthrizei oti den xrhshmopoiei ton 68K gia thn game engine einai to Battlesphere. Theoritika yparxei tropos na parakampseis ayto to provlhma alla den einai sigouro oti tha doulepsei se oles tis jaguar.
 
Πίσω
Μπλουζα