Jaws (1975) VS.Piranha (1978)

Ειχα δει κι εγω το Jaws (1975) πριν απο 6 - 7 χρονια. Ειχα ακουσει πολλα για αυτο το εργο και ηθελα να δω τελος παντων τι ειναι.

Ηταν απομεσημερο καλοκαιριου, ημουν ολομοναχη στο σπιτι, δεν ειχα τι να κανω κι εβαλα τα Σαγονια.

Θα το χαρακτηριζα ποιοτικο στο ειδος, αλλα παντα μεσα στην υπερβολη του. Μερικες σκηνες μου φανηκαν αστειες, αλλες ηταν αηδιαστικες, αλλα δε θα ελεγα οτι τρομαξα κιολας γιατι το αντιμετωπισα λιγο σαν παραμυθι.

Πειστηκα παντως για αλλη μια φορα οτι τετοιες ταινιες δεν κανουν για μενα. Ηταν μια εξαιρεση που δεν προκειται να επαναληφθει.
 
viking4a είπε:
Mονο ΕΝΑ τετοιο μου ερχεται στο μυαλο..!! ;)
εχω γατούλες γι'αυτο το λέω ;) τι μαλαγανες που ναι

λοιπον σε ντοκυμαντερ στον σκαι, ειδα πως οι καρχαριες εχουν από όλα τα ζωα στον πλανητη τα πιο κοφτερα δοντια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπααα, αλλο ΖΩΟ ειχα στο μυαλο μου.. ;)

Οντως, τα δοντια του καρχαρια ειναι σαν ξυραφια και παρα πολλα, σε σειρες..Επισης, μπηγονται στο θυμα και καθως τραβιεται (ΑΝ δεν κοψει το κομματι που δαγκωσε), μενουν μεσα στην σαρκα στη και μετα απο καποιο διαστημα φυτρωνουν αλλα , οποτε no problem!

Το προβλημα μου που δεν μ'αρεσουν τα εργα με ζωα (ξεχασα να αναφερω πριν για καλαμαρια και χταποδια), εγκειται στο οτι ολα αυτα που δειχνουν στα εργα δε γινονται ουτε στην φαντασια..
 
σαν ζωο ο καρχαρίας είναι πανεξυπνο πάντως, ενταξει όλα αυτά που λενε οι ταινιες δεν τα κανει αλλα εχει αντιληψη του χωρου
 
Εκανα το λαθος πιτσιρικας,γυρω στο 82-83 πρεπει νατανε,το καλοκαιρι ,και ειδα το Jaws σε θερινο σινεμα στο Μ.Πευκο.Ε,αυτο ητανε,το υπολοιπο καλοκαιρι πηγε στραφι !!!!Τα Piranha ποτε δεν με τρομαξαν ετσι,ουτε αληθοφανη μου φανηκαν ποτε.

ΥΓ. Επειδη πλεον αποδεδειγμενα αναπαραγονται και στην Μεσογειο(Μαλτα,Ελλαδα) Λευκοι καρχαριες,το νου σας !! :eek:
 
fragos είπε:
Εκανα το λαθος πιτσιρικας,γυρω στο 82-83 πρεπει νατανε,το καλοκαιρι ,και ειδα το Jaws σε θερινο σινεμα στο Μ.Πευκο.Ε,αυτο ητανε,το υπολοιπο καλοκαιρι πηγε στραφι !!!!Τα Piranha ποτε δεν με τρομαξαν ετσι,ουτε αληθοφανη μου φανηκαν ποτε.ΥΓ. Επειδη πλεον αποδεδειγμενα αναπαραγονται και στην Μεσογειο(Μαλτα,Ελλαδα) Λευκοι καρχαριες,το νου σας !! :eek:
που καλε υπαρχουν καρχαριες εδω :eek: δεν το χω ξανακουσει, γιναμε καραιβικη :D να γυρισουμε και μεις τα δικα μας σαγονια :D
 
αριαδνη είπε:
που καλε υπαρχουν καρχαριες εδω :eek: δεν το χω ξανακουσει, γιναμε καραιβικη :D να γυρισουμε και μεις τα δικα μας σαγονια :D
Πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα,πιαστηκαν σε διχτυα ενας εξω απο Χανια,ηλικιας ενος μηνος,και εξω απο Αργοστολι ηλικιας 3 μηνων περιπου.Ενηλικες Λευκους που επιασαν ανοιχτα της Μαλτας,επειτα απο εξεταση διαπιστωσαν οτι προκειται για ειδος "ντοπιο" πλεον,που συγγενευει πιο πολυ με τους Λευκους της Ωκεανιας(ειναι οι πιο επιθετικοι)και οχι με του Ατλαντικου.Πιθανον λογω αυξησης της μεσης θερμοκρασιας της θαλασσας αισθανονται ανετα πλεον να μενουν-και να γεννανε- στην Μεσογειο.Η τελευταια επιθεση(με μαρτυρες) Λευκου στην Ελλαδα ηταν αρχες '80(να και η ρετρο πινελια !! :) ) στο Τρικερι.

ΥΓ. Χιλια συγνωμη για το οφ τοπικ
 
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα οσον αφορα αυτες της δυο ταινιες του θεματος και μονο αυτες γιατι γιαυτες ειναι το θεμα και οχι για της συνεχειες τους.Αν καποιος ειναι οπαδος και λατρης των b-movies τοτε με κλειστα ματια θα ψηφισει ως καλητερη ταινια τo Piranha.Αν δεν του αρεσουν αυτες οι ταινιες τοτε πολυ απλα θα επιλεξει το jaws χωρις δευτερη σκεψη.Εγω λοιπον ως τεραστιος οπαδος των b-movies θα επιλεξω τα piaranha και για την ολη ατμοσφαιρα που εχει σαν ταινια και για της σκηνες που εχει και για το gore και για τα εφε που ειναι πολυ καλα για τετοιου ειδους ταινια αλλα και γενικοτερα γιατι διασκεδαζω παρα πολυ καθε φορα που βλεπω αυτη την ταινια κατι που δεν ισχυει για το jaws.Nαι μαρεσει,ναι ειναι εξαιρετικη ταινια το jaws Πιο καλοφτιαγμενη και καλογυρισμενη με καλητερες ερμηνειες κλπ αλλα την cultila που αποπνεει το piranha δεν την φτανει με τιποτα οποτε piranha και παλι piranha:headbangdude:
 
fragos είπε:
Πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα,πιαστηκαν σε διχτυα ενας εξω απο Χανια,ηλικιας ενος μηνος,και εξω απο Αργοστολι ηλικιας 3 μηνων περιπου.Ενηλικες Λευκους που επιασαν ανοιχτα της Μαλτας,επειτα απο εξεταση διαπιστωσαν οτι προκειται για ειδος "ντοπιο" πλεον,που συγγενευει πιο πολυ με τους Λευκους της Ωκεανιας(ειναι οι πιο επιθετικοι)και οχι με του Ατλαντικου.Πιθανον λογω αυξησης της μεσης θερμοκρασιας της θαλασσας αισθανονται ανετα πλεον να μενουν-και να γεννανε- στην Μεσογειο.Η τελευταια επιθεση(με μαρτυρες) Λευκου στην Ελλαδα ηταν αρχες '80(να και η ρετρο πινελια !! :) ) στο Τρικερι.ΥΓ. Χιλια συγνωμη για το οφ τοπικ
λοιπον αυτό οφειλει να γινει ξεχωριστο ρετρο θεμα
 
Τι θεμα δλδ?

"Ποσοι λευκοι καρχαριες πιαστηκαν πριν το 1995"?? :p
 
Ειδα ντοκυμαντερ οπου καποιοι νεαροι ψαχνουν σε καταδυσεις για όλα τα ειδη των καρχαριων στα βαθη στις μπαχαμες/και βρισκανε σμηνος και οι καρχαριες ρε παιδια δεν τους κανανε τιποτα. Επαθα πλακα. Φυσικα δεν ηταν σφυροκεφαλοι ουτε τιγρης-καρχαριας ουτε λευκος οι πιο επικινδυνοι δεν θυμαμαι αυτην τη στιγμη το ειδος ομως οι νεαροι τους χαιδευαν και αγκαλιες και τρυφεροτης και οι καρχαριες θηλυκοι δεν επιτιθοντο. Μηπως ρε παιδια το χολυγουντ τα παραλεει με τις επιθεσεις καρχαριων στις ταινιες;
 
Ναι, τα παραλέει. Οι καρχαρίες είναι πολύ λιγότερο επιθετικοί από την κινηματογραφική εκδοχή τους και ο άνθρωπος δεν αποτελεί το συνηθισμένο τους στόχο έτσι και αλλιώς. Οι πιθανότητες να σε φάει καρχαρίας είναι στατιστικά απειροελάχιστες, ακόμα και στις χώρες που έχουν άφθονους. Όχι ότι είναι ακίνδυνοι, αλλά δεν είναι και το αιμοβόρο τέρας των ταινιών...
 
argy είπε:
Ολοι λιγο πολυ εχουμε δει το "jaws" 1975
Είμαι στην κατηγορία "λίγο" καθώς ενώ ήμουν σίγουρος ότι είχα δει την ταινία, την προηγούμενη εβδομάδα που την είδα, άλλαξα γνώμη. Μάλλον έχω δει το Νο 2. Έτσι μετά από 40 χρόνια έχω πλέον και αυτή την ταινία στο ενεργητικό μου (yeah!!). Αυτήν με τα πιράνχα κάτι μου θυμίζει και ίσως είχα δει κάποια στην τιβι αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Βάζοντας και τρίτο στο παιχνίδι, θα πω για τη φάλαινα όρκα (και κατά σύμπτωση το όνομα του καραβιού στο Jaws) την οποία σίγουρα έχω δει ταινία και μπορώ να πω ότι με τρόμαξε πιο πολύ. Βέβαια την είδα και πριν πολλά χρόνια, οπότε...
 
Δεν έχω δει το Πιρανχα αλλά νομίζω ότι το Jaws είναι πιο κλασικό και καλύτερη ταινία. Μη ξεχνάμε ότι με αυτή την ταινία μας αποκαλύφθηκε για πρώτη φορά το σκηνοθετικό ταλέντο του Στίβεν Σπίλμπεργκ
 
butch_cassidy είπε:
Δεν έχω δει το Πιρανχα αλλά νομίζω ότι το Jaws είναι πιο κλασικό και καλύτερη ταινία. Μη ξεχνάμε ότι με αυτή την ταινία μας αποκαλύφθηκε για πρώτη φορά το σκηνοθετικό ταλέντο του Στίβεν Σπίλμπεργκ
Τι εννοείς για πρώτη φορά;

Είχε κάνει και άλλες ταινίες πριν, αλλά αν δε εννοούσες αυτο (ότι το Jaws ήταν η πρώτη του ταινία), το ταλέντο του φάνηκε και από τις προηγούμενες, ιδιαίτερα το DUEL (άλλο ένα θρίλερ με πρωταγωνιστή ένα φορτηγό αυτή τη φορά) που θα σας συνιστούσα να δείτε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομολογώ ότι έτσι νόμιζα...Αν δεν κάνω λάθος όμως με αυτή την ταινία έγινε διάσημος..
 
Πίσω
Μπλουζα