Je lis , tu lis

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.091
Αντιδράσεις
15.406
Θυμόμαστε αυτό το βιβλιαράκι για εκμάθηση γαλλικών που γινότανε στα φροντιστήρια γαλλικών; Ήταν πολύ χαρακτηριστικό. Ήταν το πρώτο, πρώτο βιβλίο εκμάθησης. Το έκανε κανείς;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210914_160658.png
    IMG_20210914_160658.png
    1,8 MB · Προβολές: 11
Αλίμονο! Καλέ, τι μου θύμισες! Με αυτό ξεκίνησα προ αμνημονεύτων ετών με την μαντάμ Μαίρη στο σπίτι. Ξεκίνησα με το Je lis, tu lis και το Bochet. Το δεύτερο δεν υπάρχει πια αλλά το Je lis, tu lis, πρέπει να υπάρχει κάπου στο σπίτι και αυτό και το δεύτερο μέρος που έχει μπλε χρώμα. Δεν είναι τα πρώτα που είχα όταν ήμουν πολύ μικρή γιατί εκείνα διαλύθηκαν, αλλά κάπου τα είχα βρει και τα αγόρασα ξανά, για ενθύμιο! Παναγία μου, πόσα χρόνια πίσω με πήγες! :)
 
Αλίμονο! Καλέ, τι μου θύμισες! Με αυτό ξεκίνησα προ αμνημονεύτων ετών με την μαντάμ Μαίρη στο σπίτι. Ξεκίνησα με το Je lis, tu lis και το Bochet. Το δεύτερο δεν υπάρχει πια αλλά το Je lis, tu lis, πρέπει να υπάρχει κάπου στο σπίτι και αυτό και το δεύτερο μέρος που έχει μπλε χρώμα. Δεν είναι τα πρώτα που είχα όταν ήμουν πολύ μικρή γιατί εκείνα διαλύθηκαν, αλλά κάπου τα είχα βρει και τα αγόρασα ξανά, για ενθύμιο! Παναγία μου, πόσα χρόνια πίσω με πήγες! :)
A αν μπορείς ανέβασε καμιά φωτό από τα je lis! Όμορφα που ηταν! Tzelaso αν τα βρεις βέβαια πρόχειρα. Και ή πρώτη σελίδα
 

Συνημμένα

  • IMG_20210914_165514.png
    IMG_20210914_165514.png
    297,4 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Όμορφα φαίνονται! Δεν έτυχε να πέσουν ποτέ στα χέρια μου. Εμείς ξεκινήσαμε με Methode Orange η οποία δεν ήταν πορτοκαλί αλλά μπλε! (ΟΚ, είχε ένα πορτοκάλι στη μέση του εξωφύλλου αλλά με τέτοιο τίτλο άλλο περίμενε κανείς).
 
Όμορφα φαίνονται! Δεν έτυχε να πέσουν ποτέ στα χέρια μου. Εμείς ξεκινήσαμε με Methode Orange η οποία δεν ήταν πορτοκαλί αλλά μπλε! (ΟΚ, είχε ένα πορτοκάλι στη μέση του εξωφύλλου αλλά με τέτοιο τίτλο άλλο περίμενε κανείς).
Tα έχεις ακόμα;
 
Αχ, τι μου έκανες! Τι μου έκανες! Έκατσα χθες και έψαχνα μέσα σε βιβλία που είχα να ανοίξω χρόνια και χρόνια! Τι βρήκα! Το Capelle, το En France! Έχω φυλάξει και τα αποσπάσματα από λογοτεχνικά κείμενα που κάναμε στο Sup 3! Ανακάλυψα μία Ιστορία της Γαλλίας που μου την είχε αφήσει η Γαλλίδα μου καθώς και δυο-τρία βιβλιαράκια του 1950. Ένα είναι για τις εποχές αλλά είναι πολύ διαλυμένο, πρέπει να δω πώς θα το συντηρήσω αλλά τα άλλα δύο είναι παραμύθια και είναι σε μέτρια κατάσταση. Κάτσε να σου βάλω σελίδες από το πρώτο Je lis, tu Lis. Το βιβλίο εισάγει το παιδί στα γράμματα και σταδιακά στις λέξεις, στις φράσεις, στις ερωτήσεις, στα ρήματα (ομαλά και ανώμαλα).
 

Συνημμένα

  • Scan1.jpg
    Scan1.jpg
    333,4 KB · Προβολές: 12
  • Scan2.jpg
    Scan2.jpg
    366,1 KB · Προβολές: 12
  • Scan3.jpg
    Scan3.jpg
    303,7 KB · Προβολές: 12
  • Scan4.jpg
    Scan4.jpg
    270,5 KB · Προβολές: 12
  • Scan5.jpg
    Scan5.jpg
    306,7 KB · Προβολές: 11
  • Scan6.jpg
    Scan6.jpg
    290,2 KB · Προβολές: 11
  • Scan7.jpg
    Scan7.jpg
    352,6 KB · Προβολές: 10
  • Scan8.jpg
    Scan8.jpg
    295,9 KB · Προβολές: 13
Έλα, να σου βάλω κι από το δεύτερο βιβλίο. Εδώ πια τα κείμενα γίνονται μεγάλα, με πολύ πλούσιο λεξιλόγιο και εισάγει το παιδί στην προστακτική, στα παθητικά ρήματα και πάει λέγοντας. Υπήρχε και τρίτο βιβλίο που το εξώφυλλό του ήταν βεραμάν, αλλά δεν έχω ιδέα τι απέγινε. Είμαι σίγουρη όμως, ότι δεν το έχω. Πάτα επάνω να ανοίξεις τις σελίδες. :) Κάτσε, θα σου βάλω και τα δυο παραμύθια να τρελαθείς.
 

Συνημμένα

  • Scan1.jpg
    Scan1.jpg
    325,7 KB · Προβολές: 9
  • Scan2.jpg
    Scan2.jpg
    376 KB · Προβολές: 10
  • Scan3.jpg
    Scan3.jpg
    293,4 KB · Προβολές: 10
  • Scan4.jpg
    Scan4.jpg
    238,3 KB · Προβολές: 10
  • Scan5.jpg
    Scan5.jpg
    312,7 KB · Προβολές: 10
  • Scan6.jpg
    Scan6.jpg
    417,7 KB · Προβολές: 9
  • Scan7.jpg
    Scan7.jpg
    233 KB · Προβολές: 7
  • Scan8.jpg
    Scan8.jpg
    303,1 KB · Προβολές: 8
Αυτή η σειρά παραμυθιών έχει μείνει σαν όνειρο στο μυαλό μου. Λεγόταν Contes du gai pierrot και η έκδοση είναι του 1953 και είχα διαβάσει στα γαλλικά την Cendrillon (Σταχτοπούτα), την Peau d' Ane, τον Riquet a la Houpe, τις Blanche Neige et Rougerose (η Χιονούλα κι η Ροδούλα), και κάποια άλλα, δυστυχώς όμως, ανήκαν στην Μαντάμ και δεν μπορούσα να τα έχω. Τα έφερνε, τα διαβάζαμε αλλά τα ξανάπαιρνε πίσω γιατί είχε κι άλλους μαθητές. Αυτό μάλλον ξέμεινε στο πατρικό μου απ' όταν έκανε μάθημα στην αδελφή μου και το φύλαξα ως κόρη οφθαλμού. Είναι "Η ωραία και το τέρας".
 

Συνημμένα

  • Scan1.jpg
    Scan1.jpg
    423 KB · Προβολές: 6
  • Scan2.jpg
    Scan2.jpg
    313,7 KB · Προβολές: 6
  • Scan3.jpg
    Scan3.jpg
    884,4 KB · Προβολές: 7
  • Scan4.jpg
    Scan4.jpg
    873 KB · Προβολές: 7
  • Scan5.jpg
    Scan5.jpg
    798,3 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Κι αυτό είναι από άλλη σειρά παραμυθιών, μεταξύ των πολλών που είχε. "Ο λύκος και τα 7 κατσικάκια".
 

Συνημμένα

  • Scan6.jpg
    Scan6.jpg
    742,9 KB · Προβολές: 3
  • Scan7.jpg
    Scan7.jpg
    680,1 KB · Προβολές: 3
  • Scan8.jpg
    Scan8.jpg
    698,3 KB · Προβολές: 3
Respect πω πω τι μου θυμίζει τώρα. Θα τα παραγγειλω υπάρχουν ευτυχώς. Πόσα ευχαριστώ να πωωω.. Παραμύθια δεν είχαμε
 
Τα δύο πρώτα "Je lis, tu lis" (με το κίτρινο και το γαλάζιο εξώφυλλο) τα διδασκόμασταν στο φροντιστήριο γαλλικών εν έτει 1990, παρακαλώ! Ήδη από τότε μας φαίνονταν ρετρό. Ωστόσο, ήταν τα αγαπημένα μου βιβλία και τα συμπαθούσα περισσότερο από τη μοντέρνα σειρά "Methode Orange". Είχαν υπέροχες εικόνες που παρέπεμπαν στη δεκαετία του 1950, ζωντανά χρώματα, ενδιαφέροντα κείμενα και οι ασκήσεις τους ήταν γραμμένες με καλλιγραφικά γράμματα. Περιττό να προσθέσω ότι τα έχω ακόμη και σήμερα σε περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη μου σε άριστη κατάσταση. Από αυτά δίδαξα στον ανιψιό μου τα πρώτα του γαλλικά πριν από τέσσερα χρόνια και του προξένησε θετική εντύπωση η "παλιομοδίτικη" αισθητική τους. Το ότι άρεσαν σε ένα αγόρι που γεννήθηκε το 2007 νομίζω ότι λέει πολλά για την αξία τους, τόσο την παιδαγωγική όσο και την αισθητική!
 
Τι μου θυμίσατε κορίτσια! Τα δύο Je lis, tu lis ήταν (το κίτρινο και το μπλε, δεν συνέχισα με το πράσινο) ήταν τα πρώτα βιβλία με τα οποία η μητέρα μου (καθηγήτρια κλάδου ΠΕ 05, δηλ. γαλλικών) μας έμαθε τα πρώτα μας γαλλικά. Αυτά μέχρι την πέμπτη δημοτικού. Μετά συνέχισα στο (αλήστου μνήμης πλέον) παράρτημα Πατησίων του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών, με τα τρία βιβλία Méthode Orange, το Archipel 2(Supérieur 1), το Sans Frontières 3 (Supérieur 2) και Sans Frontières Perfectionnement (Supérieur 3) αντίστοιχα. Εμένα μ' άρεσε εκείνο το μάθημα όπου τα τρία αδέλφια, μαζί με τα ξαδελφάκια τους πήγαν στη σοφίτα και παίζανε κρυφτό ανάμεσα σε κάτι παλιατσαρίες. Πάντως, τουλάχιστον το δεύτερο (γαλάζιο) Je lis tu lis το έχω ακόμη. Α, το συγκεκριμένο βιβλίο το διδάχτηκα μέχρι και το καλοκαίρι του 1981. Την επόμενη σχολική χρονιά, όπως προανέφερα, συνέχισα στο Γαλλικό Ινστιτούτο (με πολύ ζόρι και γκρίνια, γιατί μισούσα τα γαλλικά, έστω κι αν μου χρειάστηκαν κάποια στιγμή στον επαγγελματικό μου βίο).
 
Για όλα αυτά κορίτσια πρέπει να ευχαριστήσουμε την Τζελασο που εψαξε και τα βρήκε.. Α υπηξε και πράσινο je lis , κοίτα να δεις πρώτη φορά το ακούω.
 
Τα δύο πρώτα "Je lis, tu lis" (με το κίτρινο και το γαλάζιο εξώφυλλο) τα διδασκόμασταν στο φροντιστήριο γαλλικών εν έτει 1990, παρακαλώ! Ήδη από τότε μας φαίνονταν ρετρό. Ωστόσο, ήταν τα αγαπημένα μου βιβλία και τα συμπαθούσα περισσότερο από τη μοντέρνα σειρά "Methode Orange". Είχαν υπέροχες εικόνες που παρέπεμπαν στη δεκαετία του 1950, ζωντανά χρώματα, ενδιαφέροντα κείμενα και οι ασκήσεις τους ήταν γραμμένες με καλλιγραφικά γράμματα. Περιττό να προσθέσω ότι τα έχω ακόμη και σήμερα σε περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη μου σε άριστη κατάσταση. Από αυτά δίδαξα στον ανιψιό μου τα πρώτα του γαλλικά πριν από τέσσερα χρόνια και του προξένησε θετική εντύπωση η "παλιομοδίτικη" αισθητική τους. Το ότι άρεσαν σε ένα αγόρι που γεννήθηκε το 2007 νομίζω ότι λέει πολλά για την αξία τους, τόσο την παιδαγωγική όσο και την αισθητική!

Μα τα συγκεκριμένα βιβλιαράκια δεν παραπέμπουν στην δεκαετία του '50. Είναι εκείνης της εποχής, άσχετα αν ανατυπώνονταν για πολλά χρόνια αργότερα. Είναι του 1960 και του 1961. Το γράφει στις πρώτες σελίδες. Όσον αφορά τα καλλιγραφικά, τότε μαθαίναμε και αυτό το είδος γραφής. Είμαι πιο παλιά από σένα βέβαια και δε μιλάω για το σχολείο αλλά η Γαλλίδα μου επέμενε πολύ να μάθω τα καλλιγραφικά. Μου αγόραζε ένα τετράδιο που δεν είχε τις γραμμές κανονικά, αλλά είχε δυο γραμμούλες κοντά την μία στην άλλη, κι από κάτω άλλη, κι από κάτω άλλη. Έπρεπε να γράφω το κάθε γράμμα πολλές φορές σε κάθε σειρά, φροντίζοντας να πιάνω από πάνω έως κάτω ανάμεσα στις γραμμούλες. Έτσι όμως, έμαθα πολύ καλά καλλιγραφία και με βοήθησε και στην ελληνική γραφή. Μια συνάδελφός μου ήθελε να κάνει τατουάζ στο χέρι της μια φράση και μου έβαλε και της το έγραψα καλλιγραφικά, οπότε της το έκανε ο τατουατζής. :D :D Μετά μου ζητούσε να γράφω και για άλλες περιπτώσεις. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για όλα αυτά κορίτσια πρέπει να ευχαριστήσουμε την Τζελασο που εψαξε και τα βρήκε.. Α υπηξε και πράσινο je lis , κοίτα να δεις πρώτη φορά το ακούω.

Δική μου ευχαρίστηση. Βρήκα πράγματα που είχα ξεχάσει ότι τα είχα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα