John Rambo (2008)

Erynies

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
228
Αντιδράσεις
18
Στην Ταϋλάνδη τα γυρίσματα του Rambo 4 (1/11/2006)

Στην Ταϋλάνδη βρίσκεται ο Sylvester Stalone για τα γυρίσματα της νέας ταινίας Rambo με τον τίτλο ''Rambo 4: Στο μάτι του Ερπετού''.

Οι αρχές της Ταϋλάνδης έχουν προειδοποιήσει τους παραγωγούς της ταινίας να αποφύγουν σκηνές εκτεταμένης βίας για να μη διαφθαρεί η νεολαία και να μη καταστραφεί το περιβάλλον.

Το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας θα γυριστεί στα εθνικά πάρκα της χώρας και οι ταϋλανδέζικες αρχές έχουν απαγορεύσει τα πραγματικά όπλα και τις αληθινές βόμβες για να μην επηρεαστεί το περιβάλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια νεα....ειναι ενας απο τους last action heroes ;)
 
Αργεί...

Θα βγεί το 2008.

Σε σκηνοθεσία του ίδου Sylvester Stallone.

Παίζουν επίσης:

james_brolin-1.jpg


James Brolin (Colonel William Keating)

1145207726.jpg


Kim Dickens (σύζυγος J.Rambo)

12_brunocampos_sue_4355.jpg


Bruno Campos (Eli Arir)

carriesouthworth.jpg


Carrie Southworth
 
Άντε, να βγεί και το Commando 2 και να αναβιώσει η θρυλική κοντρα Stalone - Schwarzenegger ...
 
Αν και it ain't over 'til it's over...ολα τελειωνουν στις 22 Δεκεμβρη
 
Τώρα που έγινε και πραξικόπημα στην Ταυλάνδη, δε νομίζω

να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, να βρουν κομπάρσους-στρατιώτες

ή πολεμικό υλικό ! :polyvolo:
 
Άντε να δούμε και καμιά ταινία πραγματικής δράσης
 
Rocky 5..Rambo 4...τι έγινε βρε παιδιά; Ο Σταλόνε ξανάνιωσε ή γεροξεκούτιανε τελείως;

Όπως και να έχει ελπίζω να χορτάσουμε δράση. Η κληρονομιά να είναι βαριά, αλλά στις μέρες μας οι υπολογιστές (γκουχ γκουχ) κάνουνε θαύματα.
 
Θετικό το ότι θα γυριστεί σε ζούγκλα.

Θα θυμίζει, σαν στήσιμο, το νούμερο 2 που κατά την άποψή μου είναι το καλύτερο της σειράς.

:armed:
 
Στο νοημα το 1 ηταν καλυτερο... στην αμερικανια - δραση το 2... το 3 απλα ακολουθησε την ιδια συνταγη.
 
AA+ είπε:
Στο νοημα το 1 ηταν καλυτερο... στην αμερικανια - δραση το 2... το 3 απλα ακολουθησε την ιδια συνταγη.
Συμφωνώ. Με κριτήριο την αμερικανιά-δράση μιλώ. Αν θέλω νόημα υπάρχει ο «Ελαφοκυνηγός»… ;)
 
O 1oς υποψήφιος για το Rambo την δεκαετία του 70. Τότε που το βιβλίο του David Morrel "Τhe First Blood" (1972) δεν είχε πουληθεί σε κινηματογραφικές εταιρίες ήτανε ο Steve Mcqueen (ναι καλά ακούσατε). Το βιβλίο Μαμεί το έχω σε ελληνική μετάφραση του 1980 και λέγεται ''ΑΙΜΑ'' και ανήκει στην κατηγοριά Τρόμου (για μένα είναι αντι-πολεμικό θρίλερ). Η 1η ταινία είναι κοντά στο προτότυπο όμως θωλώνει στο τέλος με τα λογίδρια του Stallone και το ΦιλοΑμερικανικό κλίμα. Στο βιβλίο το φινάλε είναι πολύ διαφορετικό και ΜΑΥΡΟ και δεν θέλω να το πω. Πάντως ο Morrel ο δημιουργός του John Rambo τον παρουσιάζει σαν ένα ψυχάκια βετεράνο του βιετνάμ (άκρως ρεαλιστικά δηλαδή). Το 2ο ανήκει στον έλληνα σκηνοθέτη George Cosmatos (δικό του και το Cobra) και είναι και η βάση για μια ήπια τηελοπτική σειρά κινουμένων σχεδίων το 1986 (είχε πολύ γέλιο) που ακολούθησε. Aπό το 2ο είναι εμφανές και το πρίξιμο των μυών του Sly από την Ντόπα (μωρέ τη γυμναστική και μαλακίες άμα δεν πάρεις ουσίες ΘΕΡΙΟ δεν γίνεσαι) που στο 3ο κορυφώθηκε ακόμα περισσότερο κάνωντας τον Stallone να φέρνει σε παραφουσκωμένο ψωμί πασαλημένο στο λάδι. Και τις 3 τις θεωρώ κατώτερες από τα Rocky αλλά με διασκεδάζουνε σαν καλά b-movies μιας Militer εποχής.

Όσο για το 4 θα αποφανθώ όταν δω το νέο Rocky.
 
Πολύ αμερικανιά ρε παιδιά αυτό το Rambo, δεν ξέρω δεν το συμπάθησα ποτέ...
 
Εγώ γουστάρω, στις ταινίες αν δεν πέφτει τουλάχιστον ένας πυροβολισμός ανά δίλεπτο με παίρνει ο ύπνος... :D

Το βλέπω μια χαρά σαν σκέτη over-the-top περιπέτεια και αγνοώντας τελείως τα όποια Αμερικανοηθικοπλαστικά στοιχεία.
 
Γειά σου βρε Maddog. Mια από τα ίδια. Δεν μπορώ να δω με τίποτα κοινωνικές ταινίες. Μιλάμε για τρελό ροχαλητό στο cinema!

Προβλέπω ότι θα πέσει εικαστική / γραφιστική παρέμβαση από PC στους μυς του παππού Σταλόνε που θα πάει σύννεφο. Εύχομαι να πάει καλά το εγχείρημα και να μας προκύψει όντως Rambo και όχι Romba.
 
Σωστά, οι ταινίες, όπως και τα παιχνίδια πρέπει να είναι απλά, να σε ξεκουράζουν και όχι να σε ψυχοπλακώνουν ή να σε κάνουν να στίβεις το καημένο το μυαλουδάκι σου ακόμα περισσότερο, (λέμε τώρα!!!!)

Ταινίες = δράση. Μπαμ μπουμ, περάστε, κάντε τα λίμπα και τέλος.

Παιχνίδια = FPS. Μπαμ, μπουμ, καλωσήλθατε, terminate everything, have a smoke and go home...!!!!!!!
 
:) Αν έτσι την βρίσκεται εγώ πάω πάσο.....

KILL 'EM ALLLLLLLLLLLLLL

:)
 
Και εγώ γουστάρω ταινίες με ΑΡΧΗ, ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ και ΚΟΡΥΦΩΣΗ !

Δεν μπορώ κάτι θολοκουλτουριάρικα έργα, που επί 90 λεπτά δείχνουν ένα ζευγάρι σε ένα δωμάτιο, να αναλίσκεται σε υπαρξιακές ανησυχίες !

ΔΩΣΤΕ ΡΑΜΠΟ ΣΤΟΝ ΛΑΟ !!!!

Το χειρότερο από όλα, είναι να βλέπεις ταινία με ΣΚΛΗΡΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ και να προσπαθείς να δείξεις ότι είσαι "κάπως", ανακαλύπτοντας (ανύπαρκτα) "βαθύτερα νοήματα".

Θυμάμαι, πολύ παλιά, στο Γαλλικό Ινστιτούτο στην Σίνα, είχε προβολή το SALO-120 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΔΟΜΑ του Παζολίνι. (Όσοι το έχουν δει, καταλαβαίνουν για τι ματωμένο και αρρωστημένο έργο μιλάμε).

salo.gif


Μετά το έργο, όλη η παρέα δήλωσε ότι ευχαριστήθηκε γυμνό, αίμα, και βία.

Εκτός από μια θολοκουλτουριάρα κοπέλα που μας έκραξε, γιατί όπως ισχυρίστηκε, επικεντρωθήκαμε μόνο στο αίμα και το γυμνό δεν μπορέσαμε να αντιληφθούμε τα "κοινωνικο-πολιτικά μηνύματα" που ήθελε να περάσει ο σκηνοθέτης !

Προφανώς θα ήταν από εκείνες τις τύπισσσες, που ηδονίζονταν ακούγοντας τις βαθυστόχαστες κριτικές του Ζήση Τσιριγκούλη, στην κρατική τηλεόραση !

Salo_Pasolini.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρό σχόλιο για τον Rocky, κάπου αναφέρθηκε για το Νο 5:

ROCKY 6



Kατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Maddog. Εάν μία ταινία δεν ξοδεύει τον μισό της προϋπολογισμό σε ένα φορτίο σφαίρες δεν μπορώ να την παρακολουθήσω...

Επίσης συμφωνώ με τον φίλο μου exetlaios μόνο στο θέμα ότι εάν επί 90' συζητούν σε ένα δωμάτιο. zzzzzzzzz..

Τώρα εάν σε αυτό το δωμάτιο επί 90' κάνουν κάτι άλλο, ας το ξαναδούμε με άλλο μάτι (πιο ανοικτό - έως γουρλωμένο θα έλεγα) το όλο θέμα.
 
ambu_dare είπε:
Επίσης συμφωνώ με τον φίλο μου exetlaios μόνο στο θέμα ότι εάν επί 90' συζητούν σε ένα δωμάτιο. zzzzzzzzz..Τώρα εάν σε αυτό το δωμάτιο επί 90' κάνουν κάτι άλλο, ας το ξαναδούμε με άλλο μάτι (πιο ανοικτό - έως γουρλωμένο θα έλεγα) το όλο θέμα.
:animeek: :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα