John Rambo (2008)

manos426f είπε:
Τώρα,αν σε κάποιον αρέσει η Μπιορκ και το "Χορεύοντας στο σκοτάδι",
Μου αρέσει η Bjork. Το Χορεύοντας στο Σκοτάδι το θεωρώ ώς μία άθλια απόπειρα εκμαίευσης δακρύων με αλύπητο - σε βαθμό σχεδόν χυδαιότητας - χτύπημα των αισθημάτων και χωρίς καμμία τεχνική και λεπτότητα.

manos426f είπε:
Τώρα ρε συ Θέμη,το αν ο Σταλόνε είναι ηθοποιός,είναι μια άλλη κουβέντα.Αλήθεια πάντως θα ήθελα να μου πεις ποιος σου έρχεται στο μυαλό για πιο κατάλληλος ως Ράμπο..
Μα δεν είπα αυτό! Προφανώς είναι ίσως ο μόνος - τί στο καλό, τα έχουμε συνδιάσει αυτά τα δύο. Εγώ μίλησα για το βλέμμα της αγελάδας μετά τη μάχη...

Aardvark είπε:
Κοιτα βλεμμα και απο εκει θα καταλαβεις σε ποσα επιπεδα "μιλαει"........ :D

rambo_writer-director_sylvester_stallone_at_work_on_the_set_of_rambo__filmed_in_thailand.jpg
ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑ ρησπεεεεεεεεεεεκτ!
 
Σε σχεδη με διαφορους αλλους υπερεκτιμημενους,ο Σταλλονε ειναι μια χαρα ηθοποιος.

Δεν εδωσε ρεστα στο Get Carter δηλαδη?? Θα μας τρελανετε? :)

Περιμενω εναγωνιως το 5!

Στο 4 δεν μου αρεσε η μικρη του διαρκεια.Κατα τα αλλα μια χαρα ηταν.Και μιλαμε για τεταρτη συνεχεια!

Και σεναριακα ο Σταλονε ειναι απο τους λιγους που καταφεραν να κανουν τεταρτες συνεχειες ταινιας εξαιρετικες (βλεπε Rocky4 και στον αντιποδα το μεγαθηριο Lucas με το αναιμικο φρεσκο Indiana Jones!)
 
Ροκυ 6 θες να πεις το 4 ηταν με το ρωσο ξανθομπουσμπουρα. :D
 
Gryzor είπε:
Το "Χορεύοντας στο Σκοτάδι" το θεωρώ ώς μία άθλια απόπειρα εκμαίευσης δακρύων με αλύπητο - σε βαθμό σχεδόν χυδαιότητας - χτύπημα των αισθημάτων και χωρίς καμμία τεχνική και λεπτότητα.
Άντε πάλι,συμφωνούμε ξανά ! :D

Προσθέτω απλά ότι την ταινία τη θεωρώ από τις πιο άθλιες που έχω δει ever,και φυσικά δεν άντεξα να τη δω έως το τέλος !

Περιμένω ακόμη με περιέργεια πάντως να μου πείτε τι είχε το #4 που δε σας άρεσε,σε σχέση με τα προηγούμενα...
 
Gryzor είπε:
Στο American Ninja (νομίζω) κόβεται το κεφάλι ενός και αρχίζει να πετάγεται αίμα ωσάν από πετρελαιοπηγή. Το πολύ αίμα δεν κάνει κάτι καλό... Προφανώς, θα μου πεις. Αλλά ήταν τόσο κακό όλο αυτό το αίμα... σύγκρινέ το, πχ, με την εισαγωγή του Ράιαν και καταλαβαίνεις...
Δεν θα το συγκρίνω γιατί δεν είναι πολεμική ταινία με πιο βατό και φιλοσοφιμένο σενάριο. Προσωπικά λατρεύω τα σπλάτερ οπότε μάλλον θα μπορείς να καταλάβεις γιατί μου άρεσαν οι αιματηρές σκηνές στην ταινία.

Gryzor είπε:
Νομίζω ούτε ο Σταλλόνε ο ίδιος δεν θεωρεί τον εαυτό του ηθοποιό :D Τί να πούμε τότε για τα βλέμματα στο Αποκάλυψη, στο Πλατούν, στο Hamburger Hill (χμ, όλα Βιετνάμ; σύμπτωση... ;) ή το προαναφερθέν Μπράιαν (που τους πέρασαν και από βασανιστήρια για να βγάλουν τα βλέμματα αυτά); Το βλέμμα του Σταλλόνε είναι σαν στο Ζουλάντερ: ένα και μοναδικό!
Είναι πάλι το ίδιο θέμα. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Θυμήσου τι είδος είναι η ταινία και σε τι κοινό στοχεύει. Υποθέτω ο ντε νίρο θα χάριζε στην κάμερα ένα καλύτερο βλέμα από ότι ο σταλόνε στη συγκεκριμένη σκηνή αλλά νομίζω είναι κατανοητό πως δεν θα έκανε για τις υπόλοιπες σκηνές.
 
telonio είπε:
Δεν θα το συγκρίνω γιατί δεν είναι πολεμική ταινία με πιο βατό και φιλοσοφιμένο σενάριο. Προσωπικά λατρεύω τα σπλάτερ οπότε μάλλον θα μπορείς να καταλάβεις γιατί μου άρεσαν οι αιματηρές σκηνές στην ταινία.
Α, μα και μένα μου αρέσουν τα σπλάττερ. Καμμία αντίρρηση. Αλλά στην συγκεκριμένη ταινία φαινόταν αστείο το αίμα...

telonio είπε:
Είναι πάλι το ίδιο θέμα. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Θυμήσου τι είδος είναι η ταινία και σε τι κοινό στοχεύει. Υποθέτω ο ντε νίρο θα χάριζε στην κάμερα ένα καλύτερο βλέμα από ότι ο σταλόνε στη συγκεκριμένη σκηνή αλλά νομίζω είναι κατανοητό πως δεν θα έκανε για τις υπόλοιπες σκηνές.
Δηλαδή μου λες ότι ξέρεις ότι η ταινία δεν είναι σοβαρή, είναι για πλάκα και μόνο (κανένα πρόβλημα με αυτό) και αυτό κάνει το βλέμμα του Σταλόνου καλό;

Αυτό που λέω και έχω πει και πολύ πιο πάνω είναι ότι δεν έχω πρόβλημα με τις μ@λ@κιτσες - μου αρέσουν αρκετές. Αλλά πρέπει να κάνουμε ένα reality check και να αναγνωρίζουμε το γιατί μας αρέσουν και πόσο καλές είναι πραγματικά και όχι να εξυψώνουμε κάποια πράγματα πολύ πιο πάνω από το επίπεδο που τους αρμόζει... Το να μιλάμε για το βλέμμα του Ράμπο όταν απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...
 
Wally είπε:
Στο 4 δεν μου αρεσε η μικρη του διαρκεια.
Και μένα αν με ρώταγες για το μεγαλύτερο μειονέκτημα της ταινίας θα σου έλεγα τη διάρκεια. Πάνω που είχα φτιαχτεί μου πέταξε τη σκηνή του φινάλε. :cry: :cry: :cry: Μάλλον δεν άντεχε άλο γύρισμα. Τί να πω;
 
Τη δική μου κριτική για την ταινία την έχω γράψει σε προηγούμενο post.

Μου άρεσε τόσο πολύ η 4η συνέχεια, που σκέφτομαι να πάρω εισιτήριο για την πρεμιέρα της προβολής του 5ου μέρους όταν θα έρθει στην Ελλάδα.

Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι τόσο καλή, όσο η προηγούμενη.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι σειρές Rambo δεν πρόκειται να προβάλλουν τα metro sexual ερωτικά βλέμματα των άλλων γνωστών μοντελο-ηθοποιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Το να μιλάμε για το βλέμμα του Ράμπο όταν απλά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...
Μωρέ,υπάρχει,απλά εσύ δεν το βλέπεις ή δε θες να το δεις... ;)
 
Wally είπε:
Σε σχεδη με διαφορους αλλους υπερεκτιμημενους,ο Σταλλονε ειναι μια χαρα ηθοποιος.Δεν εδωσε ρεστα στο Get Carter δηλαδη?? Θα μας τρελανετε? :)
Μην ξεχνάμε και το COPLAND που δίνει ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ !
 
Το Copland,αν και δεν ήταν το στυλ του, αυτό του "ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω", μη σου πω ότι είναι και η καλύτερή του ταινία!
 
οντως ψηλε στο copland και στα πρωτα rocky εδεινε ρεστα για αυτο και πηρε oscar στο rocky.....ειναι καλος ηθοποιος και βγαζει συναισθημα αν θελει αλλα εχει και μπρατσα...
 
Πίσω
Μπλουζα