Juke box / Τζουκ μποξ

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Έκανα μιά πρώτη αναζήτηση και δε βρήκα κάτι σχετικό. Αν υπάρχει, διαγράψτε το...

Τα θυμάστε καθόλου;;;

Ήταν η μεγάλη μου αδυναμία κάθε φορά που πήγαινα στο πανέμορφο νησί (μου).

Ο πατέρας μου βοηθούσε το θείο μου που δούλευε ως σερβιτόρος σε μιά ταβέρνα στη Δασκαλόπετρα και εγώ καθόμουν με τις ώρες και έβαζα κέρματα στο τζουκ μποξ προκειμένου να ακούσω τα αγαπημένα μου τραγούδια.

Θυμάμαι το κόλλημα που είχα φάει με τη "Δημητρούλα" και πρέπει να το είχα λιώσει το δισκάκι.

Τα περισσότερα ήταν 45άρια - επιτυχίες της εποχής: Καζαντζίδης, Διονυσίου, Μπέλλου, Γαβαλάς, Τσιτσάνης και κάποια ελάχιστα ξένα τραγούδια που μάλλον ήταν διακοσμητικά.

Σταδιακά καταργήθηκε, ή χάλασε... δεν ξέρω ακριβώς και αντικαταστάθηκε με "ζωντανή" ορχήστρα που δεχόταν παραγγελιές για πληθώρα τραγουδιών και όχι μόνο όσων εμπεριείχε το τζουκ μποξ.

Τώρα μόνο ως διακόσμηση σε κανένα ρετρό μαγαζί (50s - 60s) μπορεί να το πετύχω... καλογυαλισμένο αλλά άχρηστο...

Σνιφ... το είχα συνυφάνει με πολύ όμορφες παιδικές καλοκαιρινές αναμνήσεις... :(
 
Και γω με καλοκαιρια το εχω συνδιασει!!

jukebox1.jpg


Ειναι μια καφετερια στην περιοχη που εχει ενα Juke box ακομα σε μια γωνια για διακοσμηση. Ισως μπορεσω να το φωτογραφισω καποια στιγμη.
 
Σε μια ταβέρνα στην Θεσσαλονίκη (κοντά στην Νομαρχία) υπάρχει ένα παλιό juke box που λειτουργεί.Ο ιδιοκτήτης είναι συλλέκτης ρετρό αντικειμένων (όπως παλιά ραδιόφωνα) και όχι μόνο.Μάλιστα,το είχε δείξει και σε μια πρωινή εκπομπή.

Η δικιά μου εμπειρία ξεκινάει από το μαγαζί ενός θείου μου στα Γιάννενα όπου κάθε φορά που πηγαίναμε ως παιδάκια τον παρακαλούσαμε να μας το βάλει σε λειτουργία για να δούμε τον δίσκο να γυρίζει.Το μεγαλύτερο σοκ το πάθαμε αργότερα,όταν κυκλοφόρησαν τα juke box με cd,σε μια εποχή που η αγορά ενός cd player ήταν μεγάλη υπόθεση.Ωστόσο,πάντα ζήλευα εκείνα τα μίνι juke box πάνω στα τραπέζια που σέρβιραν καφέ στις ρετρό αμερικάνικες ταινίες.

74788956_0739088fa5.jpg
 
Ax.... ο καημός μου. Πότε θα αποκτήσω και εγώ ένα τέτοιο μηχάνημα δεν ξέρω. Κάποτε (στην μεταπολίτευση και μετά - δηλαδη 1974-75) όταν η μόδα τους είχε περάσει οι μαγαζάτορες δεν ξέραν τι να τα κάνουν και τα πετούσαν, τα έδιναν από δω και από κει κλτ.

Πλέον στις μέρες μας όχι μόνο είναι δυσεύρετα,αλλά και στοιχίζουν και ένα κάρο λεφτά...(μιλάμε για συντηρημένα και σε πολύ καλή κατάσταση).
 
Στο καφενείο-εστιατόριο-ξενοδοχείο-ουφάδικο ( απ'ολα ήταν ;) ) του χωρίου μου κάτω στη Μάνη, είχε ένα. Περισσότερο απο τη μουσική εμένα μου άρεσε να παρατηρώ τον μηχάνισμο που έπερνε το δίσκο απο τη στίβα πίσω και έπαιζε :p - πως φαινόμουν απο μικρός οτι θα έχω τρέλα με κάθε λογής μηχανήματα ;)
 
Πέρυσι τον Φεβρουάριο, στο πανέμορφο Graz στην Αυστρία... Μετά από τρείς μέρες καθημερινής επίσκεψης στα Mc Donalds (τι ανωμαλία και αυτή μεσημέρι να μην τρώει αυτός ο λαός) και μετά από μία επίσκεψη στο πολυκατάστημα της αλυσίδας Mercure (μιλάμε για πολύ Playmobil εκεί), πηγαίνω δίπλα για φαγητό σε ένα American Burgers...

Μένω άφωνος από την 50's διακόσμηση και ξαφνικά, κάτω από έναν προφυλακτήρα Plymouth και δίπλα από ένα ομοίωμα του Εlvis, υπήρχε ένα τζουκ-μποξ γεμάτο Αμερικανιές 50's. Πρόλαβα όμως μόνο να το περιεργαστώ και δεν άκουσα τίποτα. Πάντως το μηχάνημα λειτουργούσε...
 
Συνφωνώ μαζί σουSpartan_X!Και εμένα μου άρεσε να κοιτώ τον μηχανισμό που έπερνε τον δίσκο.Μου φαινόταν τόσο περίεργο.
 
Jukebox AMI 200

Και εγώ τέτοια κολλήματα έτρωγα μικρός. Που με έχανες που με έβρισκες, δίπλα σε ένα jukebox. Όσπου στο τέλος αγόρασα το δικό μου το 1991. Δεν ήταν και σε τέλεια κατάσταση, αλλά δουλεύει μιά χαρά. Έχω βάλει δισκάκια από Doors και Pink Floyd μέχρι Olympians και Καζαντζίδη (must!)
 
Λοιπόν, επιτέλους βρήκα thread να κολλήσω τις φωτογραφίες που έβγαλα προχτες... χιχιχι

Το εργαλείο το έχουν δει κάποιοι από εδώ μέσα που έχουν περάσει από το σπίτι μου για καφέ, παιχνίδι και τα σχετικά. Είναι ένα AMI H-200, με ημερομηνία γέννησης 1957 και παραγωγή σε τεμάχια γύρω στα 7500, σύμφωνα με αυτή τη σελίδα. Ανήκε στον παππού μου που είχε καφενείο στο νησί. Δουλεύει ακόμα άψογα, μετά από εκτενείς εργασίες συντήρησης και επισκευής που υπέστη.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Και όταν σβήνουν τα φώτα, γίνεται κάπως έτσι :

[edit] dead imageshack photo [edit]

Με το μπροστινό γυάλινο κάλυμμα σηκωμένο πάνω, σαν καπώ αυτοκινήτου, και έχοντας αφαιρέσει το πίσω κάλυμμα.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Ένα κοντινό στο μηχανισμό-καλάθι για τους δίσκους των 45 στροφών. Φαίνεται το δερμάτινο λουρί που περιστρέφει το μύλο, και τα δύο σφυριά που σπρώχνουν τους πείρους μέσα ώστε να γίνεται η επιλογή.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Μια όμορφη φωτογραφία του ηχητικού ενισχυτή. Ναι, χρησιμοποιεί λυχνίες. Οι παλιοί ραδιοερασιτέχνες θα αναγνωρίσουν τις 6L6, 12AU7 and 12AX7 που παράγουν τον ζεστό και γεμάτο ήχο του.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Το ταβάνι του μηχανήματος, με τους μετασχηματιστές τάσης και τις πρίζες. Λόγω της χώρας προέλευσης (USA), είναι στα 110V AC.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Η υποδοχή για τα κέρματα, που τα δέχεται από πάνω. Κέρμα των 50c για 1 επιλογή, κέρμα του 1 ευρώ για 2 επιλογές, κέρμα των 2 ευρώ για 3 επιλογές. Εδώ φαίνονται και τα πλήκτρα.

[edit] dead imageshack photo [edit]

Όπως καταλαβαίνετε είναι η ατραξιόν του σπιτιού και δεσπόζει σε περίοπτη θέση :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικά κομμάτια παιδιά, Με κάνατε πάλι να ζηλέψω. Μπράβο σας, καλές ακροάσεις πάντως να έχετε μ αυτά τα φοβερά μηχανήματα
 
Καταπληκτικό εργαλείο Badge! Άψογος!!!
 
Atari Jupiter Rubis II Jukebox

Το ξερατε οτι η Atari ειχε βγαλει Jukebox!!!

Αχ Αθανατη Atari !

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Jupiter made only 2 more Atari jukeboxes.


( ' ATARI Europe - (France) 1976-78' )




1976




45 rpm




50 records




100 selection









 
Χμμμ... Δε με τρελαίνει αισθητικά, αλλά και μόνο που βλέπω το σηματάκι της Ατάρι πάνω, αισθάνομαι την ανάγκη να του συνδέσω κάνα joystick...
 
Καλώς σας βρήκα....

πρώτη δημοσίευση και τυχαίνει να είναι γι'αυτά τα καταπληκτικά μηχανήματα.

Χρόνια το κυνηγάω αλλά ποτέ δεν πήρα απόφαση να πω" τώρα πάω να το πάρω".

Τουλάχιστον έμαθα που θα το βρω.... ι μια φορά που περνούσα τυχαία από την

Πειραιώς στο ύψος της Κουμουνδούρου, είδα ένα μικρό μαγαζί που είχε βιτρίνα τι άλλο? τα ΑΜΙ.

Επαθα ένα σοκ, γύρισα πίσω και είδα ότι το κατάστημα αυτό είναι "αντιπροσωπείες-εισαγωγές ηλεκτρόφωνα ΑΜΙ".

Με λίγα λόγια κάνει εισαγωγή και...ρεκτιφιέ στα ΑΜΙ.

Μην θεωρηθεί διαφήμιση, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κανένας άλλος που να κάνει τέτοια δουλειά.

Επίσης, τα πουλάει και οι τιμές είναι διαπραγματεύσιμες.
 
@Badge, μόλις είδα τις φωτό σου! Είναι εκπληκτικές!!! :clap: :clap: :clap:
 
JukeBox Service Video

Αφού αγοράσετε το νέο σας jukebox –Ηλεκτρόφωνο

μπορεί να του χρειαστεί κ ένα service κάποια στιγμή στο μέλλον.

Δείτε τα παρακάτω video που υπάρχουν στο You Tube για τα τζουκ μποξ.



[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=ak2huqaG2CU"]http://www.youtube.com/watch?v=ak2huqaG2CU[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=ak2huqaG2CU

[ame=

[MEDIA=youtube]NDW69PZLXTU[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=NDW69PZLXTU
 
νομίζω αυτό το ποστ μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση... :p
 
Πριν 15 ημερες περασα απο την Πειραιως που βρισκεται το καταστημα με τα ηλεκτροφωνα ΑΜΙ που αναφερθηκε πιο πανω και μπηκα να ρωτησω μερικες τιμες...

Α)Δεν υπαρχουν ΑΜΙ,μονο Wourlitzher(αν το γραφω σωστα).

Β)Δεν υπαρχει τιποτε απο την δεκαετια του 50-60 σαν αυτο που εχει ο παραπανω φιλος,απο 1970 και μετα,και ειναι αυτα τα τετραγωνα(για μενα ασχημα),σε οχι και τοσο καλη κατασταση ανακατασκευης...

Γ)οι τιμες ξεκινουν απο τις 6,500 ευρω μεχρι και τις 7,500 ευρω....

Μονο ενα υπηρχε στις 4,000 ευρω αλλα ηταν χρεπι.

Καπως πολλα για ενα ηλεκτροφωνο του 70 και οχι σωστα αναπαλαιωμενο νομιζω....
 
ΖΗΤΑΩ ΤΖΟΥΚ ΜΠΟΞ

να μου χαρισουν σε οποιαδηποτε κατασταση.Ψαχνω χρονια χωρις αποτελεσμα.

Αν ακουσετε κατι,σας παρακαλω επικοινωνιστε μαζι μου.Ειναι κατι που το λατρευω αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το αγορασω...Σας ευχαριστω πολυ.

Γιαννης.
 
EVAN είπε:
Καλώς σας βρήκα....πρώτη δημοσίευση και τυχαίνει να είναι γι'αυτά τα καταπληκτικά μηχανήματα.

Χρόνια το κυνηγάω αλλά ποτέ δεν πήρα απόφαση να πω" τώρα πάω να το πάρω".

Τουλάχιστον έμαθα που θα το βρω.... ι μια φορά που περνούσα τυχαία από την

Πειραιώς στο ύψος της Κουμουνδούρου, είδα ένα μικρό μαγαζί που είχε βιτρίνα τι άλλο? τα ΑΜΙ.

Επαθα ένα σοκ, γύρισα πίσω και είδα ότι το κατάστημα αυτό είναι "αντιπροσωπείες-εισαγωγές ηλεκτρόφωνα ΑΜΙ".

Με λίγα λόγια κάνει εισαγωγή και...ρεκτιφιέ στα ΑΜΙ.

Μην θεωρηθεί διαφήμιση, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κανένας άλλος που να κάνει τέτοια δουλειά.

Επίσης, τα πουλάει και οι τιμές είναι διαπραγματεύσιμες.
Θα με ενδιέφερε να μάθω πληροφορίες για αυτό το μαγαζί. Είμαι κι εγώ λάτρης αυτών των μηχανημάτων και το όνειρο μου είναι κάποια στιγμή να καταφέρω να πάρω ένα "AMI" . Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ!
 
Πίσω
Μπλουζα