Jurassic Park (1993)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.941
Χάρη στο DNA οι επιστήμονες καταφέρνουν να επαναφέρουν στη ζωή ορισμένα είδη δεινοσαύρων τα οποία θα βόσκουν ελέυθερα στο πιο πρωτότυπο πάρκο ολόκληρου του κόσμου σε ένα νησί κάπου στην Κόστα Ρίκα ιδιοκτήτης του οποίου είναι ο δισεκαττομυριούχος Τζον Χάμοντ. Ειδικοί επιστήμονες θα το επισκεφθούν πριν από τα εγκαίνια όπως επίσης και τα εγγόνια του Χαμοντ. Τα πράγματα αρχικά φαίνονται όλα όμορφα και πρωτοποριακά καθώς δύο πολύ μακρινοί κόσμοι συναντιούνται. Τα πράγματα όμως ξεφεύγουν από τον έλεγχο καθώς υπάρχει εσωτερική "διαρροή" από το προσωπικο του Χάμοντ όταν ο κατάσκοπος και προγραμματιστής του πάρκου προσπαθεί να στείλει "έξω" γενετικό υλικό των δεινοσαύρων.

Άριστη ταινία φαντασίας που πραγματικά καθηλώνει και θεωρώ ότι κοντράρεται άνετα με τις σημερινές. Πόσοι δεν εξεπλάγησαν όταν είδαν το Βροντόσαυρο αλλά και τον Τυρανόσαυρο Rex στην οθόνη τους. Πραγματικό διαμάντι και κλασσικό κομμάτι.

Προβολή συνημμένου 99640

http://www.youtube.com/watch?v=g5gbNtYw9KA
 
johnny19818 είπε:
Πόσοι δεν εξεπλάγησαν όταν είδαν το Βροντόσαυρο αλλά και τον Τυρανόσαυρο Rex στην οθόνη τους.

Ακριβώς... από τις πιο 90ς ταινίες, που λατρέψαμε όλοι όταν ήμασταν παιδιά... :)
 
Όντως εξαιρετική. Πρέπει να ήταν και η πρώτη ταινία που είχε τόσο όμορφα CGI εφέ με τα οποία προσπάθησαν να φτιάξουν κάτι ρεαλιστικό και όχι απλά εξωγήινο/εντυπωσιακό (όπως το υγρό μέταλλο στο Terminator 2 ή εκείνο το πράγμα στην Άβυσσο). Κρίμα που τα sequels ήταν για τα μπάζα.

Και ένα μικρό trivia, το κοριτσάκι που παίζει στην ταινία εξελίχθηκε σε μία εξαιρετική ζωγράφο :)
 
Jhonny μπραβο ρε φιλε για της ταινιες που ανοιγης θεματα και πραγματικα απορω πως και δεν υπηρχαν εδω μεσα τοσα χρονια γιατι ειναι και γνωστες ταινιες.Για την ταινια τωρα εμενα προσωπικα ποτε δεν μαρεσε.Δεν ξερω γιατι αλλα ποτε δεν με ειχε εντυπωσιασει κατι και οταν την ειδα την ειδα ψιλοαδιαφορα.Εννοοιται ομως πως ειναι καλη ταινια.
 
Ευχαριστώ Βασίλη. Πραγματικά κι εγώ έχω εκπλαγεί για αυτό που λες ότι δεν υπάρχουν τέτοια θέματα των ταινιών αυτών. Είναι και τόσες πολλές βέβαια...
 
Believe it or not, από τις ταινίες που δεν έχω δει ποτέ, παρά τον τεράστιο σάλο που είχε κάνει....

Για κάποιο περίεργο λόγο, δε με τράβηξε ποτέ να τη δω. Ωστόσο από τις πολλές επαναλήψεις, έχω πετύχει σίγουρα την αρχή, το τέλος, τη μέση κτλ... οπότε αν τα βάλετε όλα μαζί, τεχνικά, την έχω δει ολόκληρη....

Αλλά από αναμνήσεις? Blank!.....
 
"Θρυλική" ταινία, με απίστευτη διαφημιστική προώθηση, αν θυμάστε είχε προκαλέσει dinomania σε παγκόσμια κλίμακα τουλάχιστο 1 χρόνο (για να μην πω 2) πριν καν βγει.

Είχα πάει στο cinema και την είχα δει προφανώς, early teens τότε. Ακόμα το θυμάμαι σαν εμπειρία, κάτι λέει αυτό.

Κάποια από τα 3D effects δείχνουν λίγο ξεπερασμένα πια, αλλά δε χαλάνε τη ταινία.

Έρχεται και 4η συνέχεια προσεχώς!
 
Την ειδα οταν καπου στα μεσα του '90 (τοτε ειχα και μια τρελα με τους δεινοσαυρους). Αλλα απο τοτε δεν την ξαναειδα , θυμαμαι ελαχιστα πραγματα...
 
Την είχα δει θυμάμαι ευχάριστα αλλά είναι από τις ταινίες που βλέπεις μια φορά και δεν πρόκειται να ξαναθυμηθείς ποτέ (κατά την γνώμη μου). Αν και την είχα συμπαθήσει δεν επιδίωξα ποτέ να δω τα σικουελ
 
Ισως η πιο αριστουργηματικη του συνωνοματου... :D

Το να βλεπεις τον Τ-Rex να ερχεται κατα πανω σου εν ετη 1993

και μαλιστα τοσο καλοφτιαγμενος...ηταν ακρως τρομακτικο και για πολλα respect!!! :bow:

H φωτο ειναι η συνεχεια αυτης εδω... :)

Ουτε που θυμαμαι πως ειχε ερθει στην κατοχη μου.... :xm:

attachment.php
 
stayros είπε:
off topic

O Dhalsim απο κατω που ειναι αυτοκολλητο απο τις τσιχλες Street Fighter να μεινει παραπoνεμενος; δεν θα μπει στο αναλογο thread ; :p \

Ακυρο , αν μπορει καποιος mod να σβησει το ποστ, μολις εκανα search στο φορουμ και εχει μπει απο το 2012!! και ειχα γραψει κιολας χαχαχα :p

(http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24415-%D4%F3%DF%F7%EB%E5%F2-Street-Fighter)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταληπτική ταινία, μου έκαναν εντύπωση...τι άλλο, οι ηλεκτρολογικές λεπτομέρειες. Εκεί που η κοπέλα είναι στην αίθουσα με τους διακόπτες και θέλει να ξαναδώσει ρεύμα, που πάει στον κεντρικό διακόπτη και τεντώνει το ελατήριο ανεβοκατεβάζοντας ένα χειριστήριο και ο επιστήμονας της λέει "push to close", και κλείνει τον διακόπτη, σιγά-σιγά κλείνει και τους άλλους και το αγοράκι είναι ανεβασμένο στον ηλεκτροφόρο φράχτη με 10,000 βολτ και το κοριτσάκι του λέει "πήδα", και η κοπέλα κλείνει και τον τελευταίο διακόπτη και το αγοράκι το πετάει πέρα το ρεύμα, βέβαια στην πραγματικότητα αν σε χτυπήσουν 10,000 βολτ είναι βέβαιος ο θάνατος, αλλά τέλος πάντων ποιητική αδεία. Α! Τέτοιοι διακόπτες (λέγονται διακόπτες ισχύος χαμηλής τάσης) υπάρχουν και στην πραγματικότητα.
 
Εμένα όλο το σκηνικό με τον Τυραννόσαυρο μου άρεσε. Επίσης εκεί που κατέβασαν μία κατσίκα και την έφαγε ο T-Rex.
 
Αν και δεν την είδα ποτέ στον καιρό της παρά μόνο πρόσφατα, μου έχει μείνει από τις ατελείωτες συζητήσεις στις παρέες για το κατά πόσο είναι εφικτή αυτή η νεκρανάσταση μέσω DNA...
 
Την είχα δει στο σινεμά, στο Opera, λίγες μέρες πριν παρουσιαστώ. Πολύ εντυπωσιακή ταινία του φίλου μας του παραμυθά ...
 
Ειχε γινει μεγαλος χαμος στα μεσα, και στις εκπομπες, οχι μονο επειδη τα εφε θεωρουνταν επιτευγμα, αλλα και επειδη ηταν πολυ πιασαρικο το θεμα της κλωνοποιησης και το κατα ποσο μπορουμε να παιζουμε με τη φυση.

Την ταινια παντως την ειδα πολυ αργοτερα στο βιντεο, και μπορω να πω οτι θυμαμαι ελαχιστα, περα απο τα εφφε και τις σκηνες δρασης. Μια ασημαντη σκηνη που μου ειχε κανει εντυπωση (και σε αλλους απ' οσο εχω δει), ηταν εκει οπου το κοριτσακι χειριζεται ενα υπολογιστη με ενα φουτουριστικο 3d interface, και λεει οτι το αναγνωριζει ως Unix.


Μια γκαφα της ταινιας, ηταν σε μια σκηνη οπου σε ενα φορητο βλεπουν απο camera feed, αλλα ειναι φανερο οτι βλεπουν αναπαραγωγη βιντεο, αφου στο κατω μερος υπαρχει ενα progress bar :D

BTW ηταν η μοναδικη ταινια οπου ειδα τον Richard Attenborough, ο οποιος μαλιστα πεθανε αυτες τις μερες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ταινία με τρομερά εφέ για την εποχή... Πάντως δεν ήταν και τόσο "παιδική" όσο την παρουσίαζαν...
 
Nομίζω ότι τον καιρό που προβάλλονταν η ταινία, είχε γίνει ένας δυνατός σεισμός στο Los Angeles. Σε έναν κινηματογράφο το ταρακούνημα άρχισε ακριβώς την στιγμή που εμφανίζονταν στην οθόνη ο τυρανόσαυρος, οπότε οι θεατές δεν πανικοβλήθηκαν, νομίζοντας πως πρόκειται για κάποιο τρικ της παραγωγής... :D
 
πολύ καλή ταινία, αν και δεν την έχω δει...
 
Πίσω
Μπλουζα