Jurassic Park (1993)

stratos84 είπε:
Πάντως δεν ήταν και τόσο "παιδική" όσο την παρουσίαζαν...
Έτσι πιστεύω κι εγώ. Μου άρεσε πολύ αλλά ταυτόχρονα με είχε τρομάξει τότε και λογικά κι άλλα παιδιά τρόμαξαν αρκετά βλέποντάς την.
 
Πάντως το 1993 που την είδα πρώτη φορά, ήμουν 8 χρονών και δεν τρόμαξα καθόλου :p
 
Κάποια στιγμή είδα και τις άλλες 2 ταινίες αλλά δεν μου φάνηκαν τόσο καλές όσο το πρώτο. Μου φαίνεται πιο original.
 
Έχει φάει κατά καιρούς τρελό κράξιμο αυτή η ταινία από διάφορους ποιοτικούς κουλτουριάρηδες. Εγώ πάντως τη βρίσκω πολύ πρωτοποριακή για την εποχή της και μία ταινία που είναι σταθμός στην ιστορία του κινηματογράφου με την έννοια ότι δεν έχει ξαναγυριστεί κάτι τέτοιο. Εννοώ... ο τύπος έφτιαξε ταινία με δεινόσαυρους, και μόνο αυτό αρκεί!!!
 
Αλλο ένα ωραίο στοιχείο που θυμάμαι είναι ότι στα trailers και στις διαφημίσεις δεν δείχνανε τα CGI εφέ. Το μόνο που δείχνανε ήταν κάτι κοντινά από το πόδι του T-REX και κάτι άλλα που δεν καταλάβαινες τι ακριβώς παίζει. Ταυτόχρονα υπήρχε και η φήμη ότι στην ταινία οι δεινόσαυροι είναι πολύ αληθινοί και δεν έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο κλπ, αλλά κανείς δεν έδειχνε τίποτα. Τουλάχιστον έτσι το θυμάμαι, ότι δηλαδή υπήρχε πολύ tease για το θέμα. Αλλά είχε ωραίο αποτέλεσμα. Είδα τα πρωτοποριακά εφέ πρώτη φορά στην μεγάλη οθόνη αφού δεν μου τα κάνανε spoil σε κάποιο trailer. Ασε που με είχε φάει η περιέργεια. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό μέσα στο σινεμά όταν είδαμε πρώτη φορά τον Βραχιόσαυρο!

Δεν νομίζω να καταφέρουν να ξανακάνουν κάτι παρόμοιο πια... Τώρα τα έχουμε δει και σιχαθεί όλα. Ασε που τα CGI πλέον σπάνια χρησιμοποιούνται για να βγάλουν κάτι αληθοφανές, τώρα περισσότερο πάνε για το "εντυπωσιακό".
 
Ελαχιστότατες ταινίες μπορείς να δεις 20+ χρόνια μετά την πρώτη τους προβολή και να τις απολαμβάνεις. Το JP είναι μία από αυτές και παίζει ρόλο το ότι το έχει φτιάξει ο Σπήλμπεργκ που μπορεί να φτιάξει από την πιο μούφα που υπάρχει, μέχρι την πιο καλή ταινία. Και τα sequel ήταν καλά, για διασκέδαση πάντα.
 
Αυτό και το Terminator 2. Αγέραστες ταινίες!
 
Πίσω
Μπλουζα