Kαινούργιο PS2

Θεωρεις δηλαδη τους early adopters ως θυματα marketing - fashion victims?

Eγω παλι θεωρω λιγο μιζεροφαση να περιμενω 3 χρονια να φθηνηνει η κασελα για να την αγορασω...ΙΜΗΟ

Οταν κατι προσφερει κατι παραπανω απο αυτο που εχεις και μπορεις να το στριμωξεις οικονομικα θεωρω οτι ειναι λογικο να θες να το αγορασεις...

Το ΧΒΟΧ στραγγιχτηκε οσο παει...αλλα αναπολω με χαρα τις πρωτες μερες που περιμεναμε το flash image στο IRC και δοκιμαζαμε τα πρωτα emulatορια.

Καποιος που αγοραζει τωρα το ΧΒΟΧ τιγκα με 50 emus σιγουρα το βλεπει πιο "αποστειρωμενο" απο οτι εγω

Τα παραπανω ισχυουν εν μερει και για DC,Saturn,MD,MS κτλ
 
Και κράζουν την Sony που έχει 2 κονσόλες ενεργές. Μια <100? και μια όπου ναναι στα 500?. Δεν έχεις χρήματα? πας στα 70?, έχεις πας στα 500. Για σκέψου να κρατούσε το Xbox η μαμά. Που να πουλούσε το 360 με την τιμή που έχει. Από την άλλη θα ήταν μια χαρά για όσους δε θέλουν να δώσουν πάνω από 100?.

Πολλούς δεν τους ενδιαφέρουν τα cutting edge χαρακτηριστικά. Απλά θέλουν να παίξουν .
 
99€ είχε την προηγούμενη εβδομάδα το PS2 στο media markt και αν δεν κάνω λάθος διάβασα σε αυτό το forum για νέα έκδοση ακόμα φθηνότερη.

EDIT:Βασικά όσο θυμάμαι τόσο είχε και αν δεν κάνω λάθος τόσο το αγόρασε και ο Μάριος.
 
Wally είπε:
Θεωρεις δηλαδη τους early adopters ως θυματα marketing - fashion victims?
Eγω παλι θεωρω λιγο κακομοιρια να περιμενω 3 χρονια να φθηνηνει η κασελα για να την αγορασω...ΙΜΗΟ

Οταν κατι προσφερει κατι παραπανω απο αυτο που εχεις και μπορεις να το στριμωξεις οικονομικα θεωρω οτι ειναι λογικο να θες να το αγορασεις...
Προσωπική άποψη πάντοτε: Η συνταγή της δυστυχίας και ταυτόχρονα ο ακρογωνιαίος λίθος του άκρατου καταναλωτισμού, είναι αυτή ακριβώς η φράση. Πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις. Αν πρέπει να το στριμώξεις, εγώ λέω ότι δεν πρέπει να το πάρεις. Έτσι αρχίζουν τα δάνεια, οι κάρτες και όλα τα υπόλοιπα που γνωρίζουμε καλά που οδηγούν τελικά. Αν φυσικά σου περισσεύουν, τα κάνεις ότι θέλεις.

Και εγώ μπορώ να στριμώξω μια Mercedes σήμερα κιόλας, αλλά βολεύομαι με το Peugeot. Η βασική δουλειά που κάνουν και τα δύο είναι ακριβώς η ίδια και το επιπλέον όφελος που έχεις από "το κάτι παραπάνω" είναι δυσανάλογα λιγότερο σε σχέση με το ζητούμενο επιπλέον κόστος.

Ο Shock είπε μεγάλη κουβέντα. Αν πουλιόταν ακόμη το XBox 1 για 100-150 ευρώ, πόσοι ακριβώς θα επέλεγαν να αγοράσουν το 360 στα 400; Με το χέρι στην καρδιά, ούτε ένας στους τρεις πιστεύω...
 
Δεν έχει κάνει τέτοιο price-drop ακόμα ... Θα το είχαμε ακούσει ;)

PS2 κάτω απο 100€ είναι MEGATON :thumbup:

( εκτός αν είχε καμμια προσφορά για λίγα κομμάτια )
 
keeper7k είπε:
PS2 κάτω απο 100? είναι MEGATON :thumbup:
Τι είναι το Megaton?

Θα με κάνεις να πάω να δω σήμερα. Βρε τι τραβάω με τους MS Fun. Πάντως είμαι σίγουρος ότι το είχα δει 99?. Αν το έχει ακόμα να σου χτυπήσω ένα?
 
Το "στριμωξεις" το εννοουσα διαφορετικα.Εννοουσα οτι ειναι ενα εξοδο που υπερβαινει τον βιοπορισμο.Ισως να εκανα λαθος διατυπωση....

Η ζωη ειναι μικρη , αξιζουμε το καλυτερο αν ειναι στα μεσα στις δυνατοτητες μας...

Δυστυχια κατ εμε,στο κομματι που συζηταμε,ειναι να μπορεις, αλλα να μην προβαινεις σε αγορα καποιου ποθητου αντικειμενου περιμενοντας να απωλεσεις οσο το δυνατον λιγοτερα υλικα αγαθα για την αποκτηση του.

Τα χρηματα ειναι απλα το μεσο...

EDIT:και μιλαει καποιος που δεν εχει ουτε πιστωτικη καρτα,ουτε δανεια,ουτε Mercedes :D
 
shock είπε:
Βαρβάτη ανακοίνωση ( AKA βόμβα μεγατόνων ) :thumbup:

shock είπε:
Θα με κάνεις να πάω να δω σήμερα. Βρε τι τραβάω με τους MS Fun. Πάντως είμαι σίγουρος ότι το είχα δει 99?.
Πολύ πιθανό να έχει προσφορά - στοκ για λίγα κομμάτια με 99 Ευρώ. Αυτό που λέω είναι οτι δεν είναι αυτή η επίσημη τιμή του. Δεν έχει ανακοινώσει τέτοια μείωση επίσημα η Sony. ;)

shock είπε:
Αν το έχει ακόμα να σου χτυπήσω ένα?
Θές να με εκθέσεις έτσι; Δεν είπαμε θα το κρατήσουμε μυστικό; :biglaugh:
 
Wally είπε:
Δυστυχια κατ εμε,στο κομματι που συζηταμε,ειναι να μπορεις αλλα να μην το προβαινεις σε αγορα καποιου ποθητου αντικειμενου περιμενοντας να απωλεσεις λιγοτερα υλικα αγαθα.

Τα χρηματα ειναι απλα μεσο...
Συγνώμη φίλτατε Wally εσύ δεν μας πρίζεις μην αγοράζετε PC γιατί είναι ακριβά, τι είναι αυτά που γράφεις τώρα;

Δηλαδή εγώ που μπορώ να αγοράσω 360 και επιλέγω να μην το κάνω είμαι κατ' εσέ "δυστυχισμένος"; Δηλαδή με την ίδια λογική αφού μπορώ να αγοράσω Hummer και κυκλοφορώ με Matiz είμαι η προσωποποίηση της δυστυχίας;

Τα χρήματα είναι μέσο, αδιαμφισβήτητα, αλλά πάνω από όλα είναι διασφάλιση της ποιότητας της ζωής μου. Και για μένα ποιότητα ζωής δεν είναι να πάιζω σε High Definition TV. Ποιότητα ζωής είναι να μην έχω δουλέψει ώρα υπερωρία (απλήρωτη φυσικά) στη ζωή μου, και να κάθομαι 6 χρονάκια να παίζω παιχνίδια σε ηλικία 37 χρονών χωρίς να μου καίγεται καρφί για το τι θα γίνει άυριο με μόνη μου έννοια τι χρώμα θα πάρω το επόμενο drift car. Ποιότητα ζωής είναι να ελέγχω εγώ το τι θα κάνω στον εργασιακό τομέα και να έχω τη δυνατότητα να τους τα πετάξω στα μούτρα ανά πάσα στιγμή αν κάποιος ή κάποιοι θεωρήσουν ότι είμαι ένα απλό μέσο να εκτονώσουν τα νεύρα τους ή το θυμό τους. Αν είναι δυνατόν να θεωρούμε ποιότητα ζωής τις συσκευές που έχει ο καθένας, έλεος πιά.

Ακραία στάση ζωής; Δεν νομίζω, απλά ασυνήθιστη ίσως. Ακραίο θεωρώ να μεταβάλω τον εαυτό μου σε consuming whore και "δύστυχο" θεωρώ όποιον κακομοίρη δουλεύει σαν το σκλάβο να ξεχρεώσει παπατζοδάνεια και κάρτες στην κάθε λογής τράπεζα.
 
Aλλα καταλαβες...και τα μπουρδουκλωσες

Δεν πριζω κανεναν να μην παρει PC.Αλλωστε οτι εχω χωσει σε PC...λιγοι τα εχουν χωσει.

Ακριβο PC δεν χρειαζομαι (θελω ενα που να σηκωνει τη δουλεια μου SQL Server,PB κανα .ΝΕΤ) αλλα ουτε θελω.Αν ηθελα δεν θα περιμενα χρονια ποτε θα φθηνηνει κατι προπερσινο να το αγορασω και να φαντασιονομαι πολυπυρηνα συστηματα...

Το "μπορεις" το εχω μαλιστα και εντονο.Φανταζομαι οτι δεν μπορεις να παρεις Hummer οποτε μια παραγραφος παει obsolete...

Αν μπορεις και θες καλη φαση να παιρνεις

Mιλαω για 400 ευρω καθε τρια χρονια.Δεν καταλαβαινω πως τα θεωρεις υπερβολικα!

Ουτε εγω εχω κατσει υπερωρια,ουτε ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΘΕΙ σε κανεναν,ουτε dress code ανεχομαι,ουτε πιστωτικες,ουτε δανεια...αλλα τι σχεση εχει με την κουβεντα?

Πως μπλεκεις την ποιοτητα ζωης με το αν αγοραζει καποιος κονσολα καθε τρια χρονια??

Εγω θεωρω τη δικια μου π.ζωης καλυτερη,εσυ τη δικια σου...ασχετο

Τα περι σοβαροτητας ελπιζω να μην το αναφερεις για μενα...
 
Wally είπε:
Aλλα καταλαβες...και τα μπουρδουκλωσεςΔεν πριζω κανεναν να μην παρει PC.Αλλωστε οτι εχω χωσει σε PC...λιγοι τα εχουν χωσει.

Ακριβο PC δεν χρειαζομαι (θελω ενα που να σηκβνει τη δουλεια μου SQL Server,PB κανα .ΝΕΤ) αλλα ουτε θελω.Αν ηθελα δεν θα περιμενα χρονια ποτε θα φθηνηνει κατι προπερσινο να το αγορασω...

Το "μπορεις" το εχω μαλιστα και εντονο.Φανταζομαι οτι δεν μπορεις να παρεις Hummer οποτε μια παραγραφος παει obsolete...

Mιλαω για 400 ευρω καθε τρια χρονια.Δεν καταλαβαινω πως τα θεωρεις υπερβολικα!

Ουτε εγω εχω κατσει υπερωρια,ουτε ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΘΕΙ σε κανεναν,ουτε dress code ανεχομαι...αλλα τι σχεση εχει με την κουβεντα?

Πως μπλεκεις την ποιοτητα ζωης με το αν αγοραζει καποιος κονσολα καθε τρια χρονια??

Εγω θεωρω τη δικιαμου π.ζωης καλυτερη,εσυ τη δικια σου...

Τα περι σοβαροτητας ελπιζω να μην το αναφερεις για μενα...
Το περί σοβαρότητας πήγαινε στην κατάσταση που επικρατεί γενικά όχι σε σένα, σε θεωρώ ένα από τα σοβαρότερα άτομα που έχω γνωρίσει. Την φράση την έσβησα γιατί δεν θα ήθελα ποτέ να την παρεξηγήσεις.

Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνούμε ο καθένας τα σκάει όπου θέλει και για ότι θέλει.

Ναι τα 400 ευρώ δεν είναι υπερβολικό ποσό την στιγμή που κάποια αλλα πράγματα κοστίζουν πολλαπλάσια ειδικά κάθε τρία χρόνια αλλά και πάλι καμιά εταιρεία δεν θα με πείσει να της τα σκάσω όσο λίγα και αν φαντάζουν.

Όσο για το θέμα του Hummer, μην παίρνεις και όρκο.............
 
stallman1.gif


Λοιπον ειμαι στο σπιτι του Vag και σας παρακολουθω !!! :diablotin:

(θα επιστρεψω σε λιγες ωρες, κανονιστε να του εχετε βαλει φωτια εδω...)

ο Super Moderator σας

Τελαμων
 
LOL Telamon!

Multiplicity....!!!!!!

Μπα μην ανησυχείς μια πολιτισμένη συζήτηση κάνουμε μόνο. (ε, ναι) !!!!!!
 
keeper7k είπε:
Και όπως έλεγε κι ο Pook παλιότερα ...
In Telamonas we trust :worship: :worship: :biglaugh:
Kαι συνεχίζω να το λέω Τάκη.

Και έμπρακτα πιά (αν έχεις καταλάβει δεν βρίζω σαν λιμενεργάτης) μια και πρέπει να βοηθήσουμε κάποια κατάσταση.
 
Πίσω
Μπλουζα