Kung Fury και λοιπα 80s revival movies

Kambia είπε:
χαχαχαχα φαντάσου να απαντούσε έτσι και να ζωντάνευε κάθε arcade που έτρωγε κλωτσιά!
Αρκεί να ηταν το Pocket Gal και όχι το Ταμπλ Ντράκον
 
Αρχίζει πολλά υποσχόμενο αλλά το σενάριο τρέχει σαν βίντεο κλιπ (31 λεπτά γαρ). Το τέλος το βρήκα υπερβολικά απότομο και γενικά παρατήρησα πως λείπουν μερικές σκηνές σε σχέση με το βίντεο του david (όπως αυτή με τους τύπους με τις μάσκες και τις αλυσίδες και τη σκηνή που ένας γερμανός βάζει φωτιά στον κόκκινο νίντζα). Βέβαια δεν ξέρω αν αυτές οι σκηνές ήταν έξτρα για το βίντεοκλιπ. Γενικά δεν μου άρεσε σαν ταινία μικρού μήκους. Σαν αρπαχτή μου φάνηκε και γενικά οι σκηνές ήταν πολύ μικρές σε διάρκεια. Για παράδειγμα θα μου άρεσε να πέφτει κυνηγητό και ξύλο με τον φύρερ.

Επίσης μου κάνει εντύπωση γιατί έκαναν την ταινία 31 λεπτά. Με προσωπικό budget του sondeberg και donatios έγινε (όπως έχει πει ο ίδιος) σίγουρα θα ήταν εφικτό να έβαζε μερικά λεπτά παραπάνω. Οι κάμερες που τράβηξαν την ταινία κάπου διάβασα πως ήταν handycam και όχι πανάκριβες κινηματογραφικές κάμερες - συνεπώς σχετικά χαμηλό κόστος χρήσης.
 
telonio είπε:
Αρχίζει πολλά υποσχόμενο αλλά το σενάριο τρέχει σαν βίντεο κλιπ (31 λεπτά γαρ). Το τέλος το βρήκα υπερβολικά απότομο και γενικά παρατήρησα πως λείπουν μερικές σκηνές σε σχέση με το βίντεο του david (όπως αυτή με τους τύπους με τις μάσκες και τις αλυσίδες και τη σκηνή που ένας γερμανός βάζει φωτιά στον κόκκινο νίντζα). Βέβαια δεν ξέρω αν αυτές οι σκηνές ήταν έξτρα για το βίντεοκλιπ. Γενικά δεν μου άρεσε σαν ταινία μικρού μήκους. Σαν αρπαχτή μου φάνηκε και γενικά οι σκηνές ήταν πολύ μικρές σε διάρκεια. Για παράδειγμα θα μου άρεσε να πέφτει κυνηγητό και ξύλο με τον φύρερ.
Επίσης μου κάνει εντύπωση γιατί έκαναν την ταινία 31 λεπτά. Με προσωπικό budget του sondeberg και donatios έγινε (όπως έχει πει ο ίδιος) σίγουρα θα ήταν εφικτό να έβαζε μερικά λεπτά παραπάνω. Οι κάμερες που τράβηξαν την ταινία κάπου διάβασα πως ήταν handycam και όχι πανάκριβες κινηματογραφικές κάμερες - συνεπώς σχετικά χαμηλό κόστος χρήσης.
Αν θυμάμαι καλά, είχαν βάλει σαν στόχο τα 1.000.000$ για να το κάνουν ολόκληρη ταινία, και να βγει και στους κινηματογράφους, αλλά δεν έπιασαν τον στόχο (Ο πρώτος στόχος νομίζω ότι ήταν τα 200.000$ για δωρεάν ταινία 30 λεπτών, πράγμα που το πέτυχαν.).
 
Την ειδα πριν απο λιγο , πολυ καλη αλλα μονο 31 λεπτα;; Τα εδειξε ολα παρα πολυ γρηγορα , μπορουσαν να τo τραβηξουν λιγακι...

Ps.Το τελος το αφησε ανοιχτο λετε να βγει συνεχεια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να ήταν μόνο μισή ώρα αλλά ήταν δυναμίτης. Μικρή και μεστή. Τρελά γέλια, πολύ πετυχημένο. Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει sequel.
 
Επικούρα!!!! Τρελό γέλιο!
 
Την ειδα κι εγω και μου αρεσε παρα πολυ! Δε περιμενα σε καμια περιπτωση οτι θα ηταν τοσο μικρη σε διαρκεια, εδω ακομα κι ενα επεισοδιο τηλεοπτικης σειράς διαρκει τουλαχιστον ενα 45λεπτο! Φοβερες ρετρο πινελιές τίγκα χορταστικές για ολους τους φαν της ποπ κουλτούρας των 80's, απο την αρχη με το επιτηδευμένο VHS tracking εφε μεχρι το μικρο κλιπάκι κινουμένων σχεδίων που παραπεμπει σε αμερικάνικα κινουμενα σχεδια της αγαπημενης δεκαετιας! Εκρηκτικά πορωτικό και το soundtrack οπου ξεχωριζουν ολα τα κομματια ανεξαιρέτως! Το μονο αρνητικο που βρηκα ηταν οτι τα σημεία κλειδιά της ταινίας προχωρούσαν πολυ πεζά χωρις καμια ένδειξη ή υπόνοια ανατροπής στην υπόθεση κι επισης η μπάσα χροιά στη φωνη του πρωταγωνιστη ειναι αρκετα πιο επιτηδευμένη απ'οσο θα επρεπε..

Η περιπτωση της πραγματοποίησης του "Kung Fury" αποδεικνύει οτι με πείσμα και με επιμονή σ'ενα στόχο ολα τα ονειρα καταφερνουν να πραγματοποιηθουν! Να φανταστείτε οτι με το που μπήκε στην υποστήριξη της ταινιας ο Χάσελχοφ - και ξεκινησε στο πλατό το γυρισμα του βιντεοκλιπ με το main theme της ταινιας - μια απο τις κοπέλες που υποδύονται τις βίκινγκ ξεσπασε σε κλάματα χαράς λέγοντας του οτι ποτε δε φανταζόταν πως θα τον ειχαν μαζι τους!

Αναμένουμε επισημη μάζωξη της ομαδας των βιντεοπροβολων για μια επική πρεμιερα!
 
Kαρα-cult παραγωγή. Οπως την περίμενα, ήταν σκέτη "λύσσα" και την απόλαυσα στο έπακρο. :headbangdude: Long live the 80s, ladies & gentlemen !!
 
Mονο και μονο που ειχε το φανταστικο power glove αξιζε ο χρονος που αφιερωσα για να την δω :D .Πολυ καλη προσπαθεια παντως.
 
$600.000 καλά είναι με τόσα effects, εδώ φτιάχνονται 80min. movies στο Hollywood με κόστη $250M (that is $250.000.000..)
 
Ειχε πολλες φανερες και κρυμενες λεπτομερειες που εκαναν τη διαφορα.

Εκτιμησα και τις δυο εμφανισεις του γομολαστιχα.

80s blast from the present...
 
Κάπου διάβασα πως θα έχει και συνέχεια - δεύτερο μέρος. Το ελπίζω.
 
Αξιζει να αναφερουμε και το γεγονος οτι η μελαχρινή κοπέλα που υποδίεται την βίκινγκ πολεμίστρια ειναι ελληνικής καταγωγής!
 
επικη ταινια που εγινε μολις με 600.000 δολαρια...

πραγματικα,οταν υπαρχει αγαπη για κατι,βγαινει τελειο αποτελεσμα.

ΜΑΚΑΡΙ να βγει αμεσα και το δευτερο !
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum...το kung fury πολύ δυνατό αν και μονο μιση ώρα αλλα ο τρόπος που γυρίστηκε και οι cult υπερβολές που μυρίζουν δεκαετία του ογδόντα σε γυρίζουν σε παλιές και ωραίες αναμνήσεις μακάρι να υπάρξει και νουμερο δυο.
 
Βλεπω η 80ιλα αρχιζει να γινεται μοδα και στις ταινιες...

Turbo Kid (BMX, synths και λοιπες ομορφιες)

 
Η ταινια που ποσταρε παραπανω ο wally ειναι ολα τα λεφτα και βρωμοκοπαει 80ιλα.Πολυ cult και τα μυαλα στο μπλεντερ :headbangdude: Πριν δυο,τρεις μερες την ειδα και την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους.
 
Instant classic !!

Θα την περιμένω πως και πως :headbangdude:
 
Γεεεεεερασε και ο Ironside..
 
Πίσω
Μπλουζα