Laptops με HOME λειτουργικο!!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Τι λυσσα εχει πιασει ολους τους κατασκευαστες και βγαζουν τα laptops με Windows 7 64 HOME? (ξερω...τσιγγουνια!)

Δεν μπορω να σκεφτω κατι που να οφελειται περισσοτερο απο τη παρουσια του EFS (που δεν υποστηριζουν τα Home) απο οτι τα laptops...

Η κρυπτογραφηση ειναι απαραιτητη οταν εχεις φορητο που κινδυνευεις οποιαδηποτε στιγμη να στον ψυρισουν.

Τελος του ποστ διαμαρτυριας. Παω να κλειδαμπαρωσω τον νεο φορητακι μου...
 
Μειωμένο κόστος, προσιτό στον καταναλωτή που ΔΕ γνωρίζει και κυρίως ΠΟΥ ΔΕΝ ενδιαφέρεται για το encryption. Πάντως είναι προτιμότερο να τρεχει το λαπτοπ σου Win7 Home, παρα Freedos που τα δίνει η HP ως προεπιλογή :D :D
 
Μη μου πεις; Με FreeGEM κι' όλας; Αυτό θα είναι καλή φάση!
 
Χρηστο δεν ξερω. Τα HP που στηνω στο γραφείο μου εχουν όλα freedos γιατί τα παραγγέλνουμε χωρίς λειτουργικό λόγω του όχι εχουμε εταιρική αδεια χρήσης. Δεν τα εχω μπουτάρει ποτέ σ'αυτό το λειτουργικό για να σου πω αν εχουν και freegem. Με το που τα συνδεω στο δικτυο, αμεσως netboot και acronis :D :D
 
Wally είπε:
Τι λυσσα εχει πιασει ολους τους κατασκευαστες και βγαζουν τα laptops με Windows 7 64 HOME? (ξερω...τσιγγουνια!)
Δεν μπορω να σκεφτω κατι που να οφελειται περισσοτερο απο τη παρουσια του EFS (που δεν υποστηριζουν τα Home) απο οτι τα laptops...

Η κρυπτογραφηση ειναι απαραιτητη οταν εχεις φορητο που κινδυνευεις οποιαδηποτε στιγμη να στον ψυρισουν.

Τελος του ποστ διαμαρτυριας. Παω να κλειδαμπαρωσω τον νεο φορητακι μου...
Την τελευταία φορά που κοίταξα (στο γραφείο μου κιόλας) υπάρχει ένα φορητό από γνωστό κατασκευαστή που ουδεμία σχέση έχει με κουφώματα............ :p
 
Rygar είπε:
Πάντως είναι προτιμότερο να τρεχει το λαπτοπ σου Win7 Home, παρα Freedos που τα δίνει η HP ως προεπιλογή :D :D
Γιατι τι εχει το freedos?Mια χαρα λειτουργικο ειναι (ιδιως αν εχει και freegem)...ας ετρεχαν ολα αυτα που ηθελα σε dos και σιγα μην εβαζα windows (καλα..ενταξει μην βαρατε θα ειχα και τα 3.11 με calmira :diablotin: )
 
Τα 3.11 δεν τρεχουν στο Freedos ομως :(
 
Θα συμφωνήσω με Wally... Αυτό το Home edition, είναι απείρως εκνευριστικό!

Πριν από μερικά χρόνια, πήραμε ένα εταιρικό laptop με Vista (Home) για έναν πωλητή... Kάποια στιγμή ο άνθρωπος ήθελε να συνδεθεί από ένα από τα υποκαταστήματά μας στο laptop του, που ήταν στο κεντρικό!....

Ε, δε μπορούσε, γιατί δεν είχε Remote Desktop!!! Μάλιστα, θυμάμαι, ότι σκεφτόμουν: "Αποκλείεται να μην έχει - τι στο καλό, εδώ τα XP έχουν.... Να δεις που θα είναι κάπου καλά κρυμμένο!..." :rant:

Όσο για το λόγο? Ο Ρηγανάκος τα είπε όλα!.... Οι άδειες αγοράζονται από τους κατασκευαστές έναντι συμφωνίας και φυσικά προσπαθούν να κρατήσουν το κόστος στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο...

P.S. Καλορίζικο, Wally! ;)
 
Εγω παντως δεν καταλαβαινω γρι απο ολα αυτα που λετε οποτε το Home μια χαρα ειναι στο laptop μου :D (Ασχετα που θα βαλω τα ultimate αυριο μεθαυριο ετσι για να βρισκονται :diablotin: )
 
Rygar είπε:
Πάντως είναι προτιμότερο να τρεχει το λαπτοπ σου Win7 Home, παρα Freedos που τα δίνει η HP ως προεπιλογή :D :D
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως, διαγωνίως, πάνω, κάτω και γύρω-γύρω. Είναι προτιμότερο να είναι φορτωμένο το laptop με κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω και δεν θα το πληρώσω, παρά με κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω και θα αναγκαστώ το πληρώσω. ;)
 
Rakeesh είπε:
Τα 3.11 δεν τρεχουν στο Freedos ομως :(
Nαι ,δυστυχως! :(

D@redevil είπε:
Θα συμφωνήσω με Wally... Αυτό το Home edition, είναι απείρως εκνευριστικό!
Πριν από μερικά χρόνια, πήραμε ένα εταιρικό laptop με Vista (Home) για έναν πωλητή... Kάποια στιγμή ο άνθρωπος ήθελε να συνδεθεί από ένα από τα υποκαταστήματά μας στο laptop του, που ήταν στο κεντρικό!....

Ε, δε μπορούσε, γιατί δεν είχε Remote Desktop!!! Μάλιστα, θυμάμαι, ότι σκεφτόμουν: "Αποκλείεται να μην έχει - τι στο καλό, εδώ τα XP έχουν.... Να δεις που θα είναι κάπου καλά κρυμμένο!..." :rant:

Όσο για το λόγο? Ο Ρηγανάκος τα είπε όλα!.... Οι άδειες αγοράζονται από τους κατασκευαστές έναντι συμφωνίας και φυσικά προσπαθούν να κρατήσουν το κόστος στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο...

P.S. Καλορίζικο, Wally! ;)
Mαριανα τα home μια χαρα ειναι..τι να πω και εγω που το δικο μου ειχε τα win 7 starter..ελεος..δεν σου επετρεπαν να αλλαξεις ουτε wallpaper! :animeek:
 
Αυτο που δεν καταλαβα ποτε για τα laptops, ειναι γιατι με υποχρεωνουν να πληρωσω λειτουργικο που δεν θελω, και ακομα χειροτερα, γιατι δεν μου δινεται το δικαιωμα της επιστροφης χρηματων για λειτουργικο που δεν θελω οπως γινεται στο εξωτερικο.
 
angel_grig είπε:
Mαριανα τα home μια χαρα ειναι..τι να πω και εγω που το δικο μου ειχε τα win 7 starter..ελεος..δεν σου επετρεπαν να αλλαξεις ουτε wallpaper! :animeek:
Πλάκα κάνεις!..... :(

Getta Robo είπε:
Αυτο που δεν καταλαβα ποτε για τα laptops, ειναι γιατι με υποχρεωνουν να πληρωσω λειτουργικο που δεν θελω, και ακομα χειροτερα, γιατι δεν μου δινεται το δικαιωμα της επιστροφης χρηματων για λειτουργικο που δεν θελω οπως γινεται στο εξωτερικο.
Συμφωνώ... Έχω ένα ταλαίπωρο netbook, που από τότε που το πήρα (με Win XP Home), τα ξήλωσα κατευθείαν κι έβαλα Ubuntu.... Η μόνη αλλαγή που έκανα μετά, ήταν να βγάλω το Ubuntu & να βάλω Arch... Τζάμπα τα πλήρωσα τα WinXP Home - ούτε καν σε VM δεν τα πέρασα... :(
 
angel_grig είπε:
Nαι ,δυστυχως! :(


Mαριανα τα home μια χαρα ειναι..τι να πω και εγω που το δικο μου ειχε τα win 7 starter..ελεος..δεν σου επετρεπαν να αλλαξεις ουτε wallpaper! :animeek:
Doc 2 σε καταλαβαινω απολυτα.Εκτος απο το laptop εχω και ενα Acer aspire netbook που ειχε τα starter επανω.Μιλαμε για πραγματικο αισχος και τα ξηλωσα κατευθειαν.Ευτυχως που στην αρχη ειχα βρει ενα προγγραματακι και μπορουσα να αλαζω wallpaper.
 
gapan είπε:
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως, διαγωνίως, πάνω, κάτω και γύρω-γύρω. Είναι προτιμότερο να είναι φορτωμένο το laptop με κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω και δεν θα το πληρώσω, παρά με κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω και θα αναγκαστώ το πληρώσω. ;)
Αλλο εννοούσα. Η HP δίνει το freedos ως εναλλακτικό λειτουργικό σε περίπτωση που δε ζητήσεις windows. Πρόσεξε, δε βαζει π.χ. ενα ubuntu που κάνεις τα παντα, αλλα βαζει ενα λειτουργικό με το οποίο ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ τίποτα το σύγχρονο! Και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας, δεν μπορείς. Οκ, με ενα αμάξι του 1870 πας θεσσαλονίκη, αλλα πώς πας ειναι το θεμα. Λεω λοιπόν, ότι από τη στιγμή που βαζει freedos, προτιμώ να τρεχω home από το να εχω το freedos. Δεν αναφέρομαι στο κόστος. Αναφέρομαι στη χρηστικότητα. Αν είχε Linux, δε θα συζητάγαμε καν.

Τεσπα, αφτα... :D

Getta Robo είπε:
Αυτο που δεν καταλαβα ποτε για τα laptops, ειναι γιατι με υποχρεωνουν να πληρωσω λειτουργικο που δεν θελω, και ακομα χειροτερα, γιατι δεν μου δινεται το δικαιωμα της επιστροφης χρηματων για λειτουργικο που δεν θελω οπως γινεται στο εξωτερικο.

Συμφωνώ 100%! Οπως ειπα, η HP βαζει default το freedos εκτός κι αν επιλέξεις κατι αλλο μεταξύ Windows, windows και νομίζω Windows:D.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ 100%! Οπως ειπα, η HP βαζει default το freedos εκτός κι αν επιλέξεις κατι αλλο μεταξύ Windows, windows και νομίζω Windows:D.
Υπαρχει παντα και η επιλογη για Windows.
 
Aardvark είπε:
Υπαρχει παντα και η επιλογη για Windows.
Εξω αν δεν αποδεχτεις τους ορους χρησης ενος φορητου υπολογιστη οπου φερει windows, ερχεσαι σε επικοινωνια με την micro$oft και τους δινεις τα windows που ειχε μεσα το πακετο. Εδω αν ακολουθησεις τα ιδια βημα, απλα επιστρεφεις πισω τον υπολογιστη. Το τραγικο ειναι πως τα windows κοστολογουντε πανω απο 100? για την απλη εκδοση τους, και για "μεγαλυτερες" μπορει εως και να τριπλασιαστει!
 
Μηπως υπερβαλλετε λιγο με το κοστος? Τα windows home δεν ανεβαζουν το κοστος του laptop κατα 100 ευρω. Τοσο αγοραζεις την αδεια απο μαγαζια τυπου πλαισιο. Στο laptop ειναι πολυ λιγοτερο αφενος γιατι ειναι Bundle με το μηχανημα και αφετερου γιατι το εχουν γεμισει σκουπιδια διαφημιστικα που κατεβαζουν το κοστος. Η παρενεργεια απο το δευτερο ειναι οτι τα μηχανηματα σερνονται.

Λαπτοπ χωρις λειτουργικο μπορεις να αγορασεις, απλως δεν προσφερουν ολοι οι κατασκευαστες, και αυτο ειναι δικαιωμα τους. Η MS θα προτιμουσε να χαριζει τις αδειες παρα να ρισκαρει να χασει μεριδιο στην αγορα. Θα φταναμε να εχουμε το λαπτοπ με η χωρις windows η διαφορα να ειναι 30 ευρω στην τιμη. Το πραγματικο ζουμι ειναι στις professional και server εκδοσεις που πουλαει σε εταιριες και οργανισμους και οι οποιοι δεν θα ρισκαρουν να τρεξουν πειρατικα.

Ο λογος που τα home δεν εχουν remote desktop ειναι ο ιδιος που δεν εχουν και δυνατοτητα να μπουν σε domain. Δεν θελουνε τις εταιριες να μπορουν να λειτουργησουν με Home. Δεν εχει σχεση με τα XP vs 7, αλλα με τις home vs pro εκδοσεις γενικως.

Για το EFS ειναι δικοπο μαχαιρι. Αν το ειχε στα Home, στανταρ θα ειχαμε κακομοιρηδες που το ενεργοποιησαν κατα λαθος και ξεχασανε τον κωδικο τους... και αντε να τους παρηγορησεις μετα για ολες τις φωτογραφιες που χασαν, μαζι με την πτυχιακη του πανεπιστημιου (που φυσικα ειχαν σε ενα μονο εγγραφο χωρις backup)
 
D@redevil είπε:
Πλάκα κάνεις!..... :( .
Και ομως οχι..γι'αυτο εκανα οτι και ο metalcandyman

metalcandyman είπε:
Doc 2 σε καταλαβαινω απολυτα.Εκτος απο το laptop εχω και ενα Acer aspire netbook που ειχε τα starter επανω.Μιλαμε για πραγματικο αισχος και τα ξηλωσα κατευθειαν.
Και σε εμενα σε acer ηταν (και τα win ηταν και στα..Γερμανικα :beerz: )
 
Εμενα τα Win 7 Home Premium 64 εχουν remote.


 
Πίσω
Μπλουζα