LaserDisc

Θυμαται κανεις το laserdisc? Τεχνολογια ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥ βιντεο 1978-2000, οι ταινιες ηταν γραμμενες σε μεγαλα cd μεγεθους βινυλιου και ειχαν καλυτερη εικονα - ηχο απο την κλασσικη μας βιντεοκασσετα αλλα λογω πολυ υψηλων τιμων δεν ηταν προσιτη η αγορα για ολους.

41350_1517982543973_1066799162_31474935_6048034_n.jpg

pencil.png


41199_1517981743953_1066799162_31474934_7416368_n.jpg to control tou....

40628_1496690931696_1066799162_31417620_4505608_n.jpg

40628_1496690891695_1066799162_31417619_2956498_n.jpg

41199_1517981703952_1066799162_31474933_125710_n.jpg

40628_1496690731691_1066799162_31417615_7707623_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν επικρατουσε αυτο το format φανταστειτε τι θα γινοταν με τις αντιγραφες για να της κουβαλας θα ηθελες τρακτερ
 
θανος είπε:
αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν επικρατουσε αυτο το format φανταστειτε τι θα γινοταν με τις αντιγραφες για να της κουβαλας θα ηθελες τρακτερ

Ενημερωτικα, το φορματ αυτο ξερω οτι ειχε επικρατησει στο Χονγκ Κονγκ και ηταν το κυριαρχο οπτικο μεσο της δεκαετιας του 90 εκει..Οποτε πρεπει να βρουμε εναν κινεζο να ρωτησουμε να παρουμε τις απαντησεις μας...και να ελπιζουμε μην κανει τον...κινεζο(!)
 
Το φορμάτ δεν περπάτησε στην Ελλάδα λόγω έλλειψης υπότιτλων.

Το οποίο είναι τραγικό μειονέκτημα.Γιατί το κόστος το προσπερνούσαν πολλοί , αλλά την έλλειψη υπότιτλων λίγοι.

Και ελάχιστοι από αυτούς που είχαν την τσέπη να το αντέξουν , μπορούσαν να παρακολουθούν ταινίες χωρίς καθόλου υπότιτλους.

Για όσους σκέφτεστε αγορές από ebay , κοιτάχτε λίγο τα μεταφορικά και μπορεί να αλλάξετε γνώμη.

Διαβάστε και εντυπώσεις από όσους έκαναν παραγγελίες δίσκων βινυλίου από εξωτερικό ,

για να δείτε τι μεταφορικά πλήρωσαν και τι ποσοστό δίσκων όταν έφθαναν ήταν για ... ανακύκλωση ...
 
Karnov είπε:
Το φορμάτ δεν περπάτησε στην Ελλάδα λόγω έλλειψης υπότιτλων.Το οποίο είναι τραγικό μειονέκτημα.Γιατί το κόστος το προσπερνούσαν πολλοί , αλλά την έλλειψη υπότιτλων λίγοι.

Και ελάχιστοι από αυτούς που είχαν την τσέπη να το αντέξουν , μπορούσαν να παρακολουθούν ταινίες χωρίς καθόλου υπότιτλους.

Για όσους σκέφτεστε αγορές από ebay , κοιτάχτε λίγο τα μεταφορικά και μπορεί να αλλάξετε γνώμη.

Διαβάστε και εντυπώσεις από όσους έκαναν παραγγελίες δίσκων βινυλίου από εξωτερικό ,

για να δείτε τι μεταφορικά πλήρωσαν και τι ποσοστό δίσκων όταν έφθαναν ήταν για ... ανακύκλωση ...

Ελλαδα νομιζψ ειχα πετυχει μερικους τιτλους σε μαγαζι το 98 και μου κινησε το ενδιαφερον..οτι υπαρχει κατι αλλο περα απτο VHS!

Απο το ebay εχεις δικιο, οι τιμες των μεταφοριλων ειναι εξωφρενικες, με πηρε ενα ολοκληρο χρονο και κατι να παετυχω τελικα κατι προσιτο και να το παρω, το μηχανημα μαζι με μεταφορικα μου ηρθε στα 75 ευρω. Στις ταινιες οι τιμες παιζουν αναολογος τον τιτλο...και την σπανιοτητα του. Εχω αγορασει και κανα δυο σφραγισμενα στη ζελατινα για 10 ευρω!!
 
Eνα ρεπορταζ απο το '92 μας περιγραφει εν συντομια τα + και τα - του laserdisc kaθως και το κλιμα της εποχης.

 
To Aspen Movie Map (1978-1980) χρησιμοποιούσε laserdiscs για να οποθηκεύσει video και εικόνες από το Aspen, ώστε να μπορεί ο χρήστης να οδηγεί εικονικά μέσα στην πόλη. Μάλλον η πρώτη χρήση interactive video.

 
Γι'αυτό δεν έπιασε, γιατί τα logistics είναι πολύ ακριβότερα για ένα μεγαλύτερο φορμά. Δηλ. η παραγωγή είναι ακριβότερη, είναι δυσκολότερο να τηρηθούν οι ανοχές (άλλο να πρεσάρεις ένα cd και άλλο ένα laser disc), η μεταφορά και διανομή ακριβότερη, και παίζουν και οικονομίες κλίμακας (economies of scale) δηλ. για να πέσει η τιμή του φορμά πρέπει να αυξηθεί η παραγωγή, όπως έγινε με όλα τα φορμά, τώρα περιέργως υπάρχει μια αναγέννηση του παλιού, καλού δίσκου βινυλίου. Για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια βρίσκω καινούριους δίσκους βινυλίου, στο Ηράκλειο (στο ένα από τα δύο δισκάδικα που έμειναν).
 
laser disc 1.jpg

laser disc 2.jpg

Μολις ανακαλυψα το θεμα. Προσθετω και εγω δυο φωτογραφιες απο το δικο μου μηχανημα αγορασμενο το 1992 και μια με δισκακια. Το κατω δεξια (WHAM! The Videos) ειναι 8 ιντσες.

lase discs.jpg
 
Εξαιρετικό το μηχάνημα και οι φωτογραφίες Χρήστο. Είναι σε λειτουργία ακόμα - το χρησιμοποιείς?
 
tsalk είπε:
Εξαιρετικό το μηχάνημα και οι φωτογραφίες Χρήστο. Είναι σε λειτουργία ακόμα - το χρησιμοποιείς?
Δυστυχως μου παρουσιαζει προβληματα και δεν ξερω αν γνωριζει πια κανεις αυτη την τεχνολογια για να του ριξει μια ματια!
 
Μόνο αν βρεις κανέναν ηλεκτρονικό της παλιάς σχολής-ξέρεις, αυτούς με το δικό τους εργαστηριό, που φτιάχναν όλες τις μάρκες κλπ. αν και απ'ότι μου είπε ένας (ηλεκτρονικός) που δουλεύαμε μαζί σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικές συσκευές, δεν έχει πια ψωμί κι είναι είδος προς εξαφάνιση, και όντως εργαστήρια τέτοιου στυλ σπανίζουν. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί είμαι ηλεκτρολόγος και όχι ηλεκτρονικός. Ούτε κουβέντα για αντιπροσωπεία κλπ.
 
Uskoke είπε:
Μόνο αν βρεις κανέναν ηλεκτρονικό της παλιάς σχολής-ξέρεις, αυτούς με το δικό τους εργαστηριό, που φτιάχναν όλες τις μάρκες κλπ. αν και απ'ότι μου είπε ένας (ηλεκτρονικός) που δουλεύαμε μαζί σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικές συσκευές, δεν έχει πια ψωμί κι είναι είδος προς εξαφάνιση, και όντως εργαστήρια τέτοιου στυλ σπανίζουν. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί είμαι ηλεκτρολόγος και όχι ηλεκτρονικός. Ούτε κουβέντα για αντιπροσωπεία κλπ.
Σ ευχαριστώ για την απαντηση.
 
Εγω παντως αν ειχα ενα τοσο σπανιο μηχανημα με προβλημα θα το πηγαινα στην αντιπροσωπεια και θα πιεζα για καποια λυση...u never know...
 
Παρακαλώ. Δοκίμασε και στην αντιπροσωπεία καλού-κακού. Αν δοκιμάσεις με ηλεκτρονικό "ελεύθερο επαγγελματία", πρέπει να του έχεις εμπιστοσύνη, ή να στον έχει συστήσει κάποιος, γιατί αν κάνει ζημιά, μπορεί να είναι μη αναστρέψιμη.
 
CostasGR είπε:
Τι σου παρουσιάζει ?
Δεν δέχεται τον δίκσο, τον πετάει έξω. Και αν μετα απο 5-6 προσπαθειες μεινει μεσα, το laser φαινεται πως δεν κεντραρει για να ξεκινησει η αναπαραγωγη.

Μακαρι να μπορει να φτιαχτει, διοτι εχω πολλα σπανια θεματα, ακομα και απο την Ιαπωνια (κυριως μουσικα), τα οποια δεν εχουν κυκλοφορησει σε dvd.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.
 
Συνήθως, απ'όσο ξέρω, το optical είναι που χαλάει συνήθως, δηλ. το σύμπλεγμα λέϊζερ-αισθητήρας-φακός και ότι άλλα κλαμπατσίμπαλα έχει επάνω, και πρέπει ο τεχνικός να σου βρει ένα συμβατό. Είναι δηλ.όπως η βελόνα του πικάπ, που χαλάει από το πολύ παίξιμο, μόνο που την βελόνα την αλλάζεις μόνος σου, ενώ το όπτικαλ... Μάλλον πρέπει να έχει υπέρυθρο λέϊζερ, όπως και το cd, ενώ το dvd έχει ερυθρό, και το blu-ray φυσικά μπλε (από κει και το όνομα). Τώρα, αυτό το λέω τελείως υποθετικά, έτσι; Πρέπει να το δει έμπειρος και καλός τεχνικός, φυσικά.
 
Ο άνθρωπος χωρίς πρόσωπο

 


P1010055.jpg
pencil.png


P1010056.jpg

P1010059.jpg

P1010058.jpg

P1010057.jpg
 
Μάλιστα! Πολύ ενδιαφέρον , ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
 
Πίσω
Μπλουζα