LCD οθόνες... δεν μπορώ να βρω μία καλή

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.343
Το πρόβλημα που έχω είμαι σίγουρος ότι το έχουν αρκετοί σε αυτό το forum. Εχω μια 17αρα οθόνη CRT η οποία με υπηρετεί από το 2001. Την έχω ακόμα στον main PC μου και δεν λέω να την αλλάξω. Ο λόγος είναι ότι γενικώς όλα τα παιχνίδια είτε είναι παλιά 2D είτε είναι σύγχρονα 3D έχουν καλύτερη και πιο φυσική κίνηση.

Η διαφορά είναι τεράστια στα παλια 2D και τους emulators. Όταν βάζω πχ καποιο NTSC παιχνίδι του Mega Drive ή SNES κλπ, ρυθμίζω την CRT στα 60hz με vsync ενεργοποιημένο (με το ati tool γίνεται αυτόματα η αλλαγή) και η κίνηση είναι "κρύσταλλο" δεν χάνει ούτε ένα frame και δεν βλέπω ούτε ένα σπάσιμο στο scrolling. Ακόμα και όταν παίζω το Sonic 2 μπορώ να διακρίνω τα backgrounds πεντακάθαρα, ακόμα και όταν ο Sonic τρέχει με full ταχύτητα. Στα 3D με 85hz και vsync η κίνηση είναι ομαλότατη χωρίς ίχνος lag.

Οταν όμως προσπαθήσω το ίδιο στο 2o PC που έχω με την LCD οθόνη το αποτέλεσμα είναι δράμα. Δεν συγχρονίζεται με τίποτα με αποτέλεσμα να βλέπω τρελά σπασίματα στο scrolling στα 2D. Δοκίμασα και μια πιο καινούρια 24αρα samsung, αρκετά ακριβή, ενώς φίλου για να δω διαφορά... το αποτέλεσμα ήταν ακόμα χειρότερο. Kατάφερα να συγχρονίσω την οθόνη με το scrolling και δεν υπήρχαν σπασίματα, όμως τα backgrounds ήταν μία θολούρα! Στα 3D περιορίζομαι στα 60hz και η κίνηση δεν είναι τόσο βελούδινη όσο στην CRT και με κάποια μικρή θολούρα.

Περίπου το ίδιο πρόβλημα έχω και με την μεγάλη LCD τηλεόραση (samsung Β650) που έχω συνδέσει τις κονσόλες μου. Αν και στα 3D δεν βλέπω κάποια θολούρα στην κίνηση, όταν όμως βάλω καποιο 2D παιχνίδι με scrolling (Oboro Muramasa, Sonic 4 κλπ) τα γραφικά είναι πολύ θολά στην κίνηση. Ακόμα και όταν ενεργοποιήσω τα φίλτρα (100hz) και πάλι βλέπω (μικρότερη) θολούρα μαζί με το input lag φυσικά. Οταν όμως βάζω αυτά τα παιχνίδια στην παλιά CRT τηλεόραση, με τα composite καλώδια, η κίνηση είναι κρυστάλλινη χωρίς θολούρα και η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που μερικές φορές σκέφτομαι να την ξεφορτωθώ την LCD.

Νόμιζα πως οι LCD οθόνες/τηλεοράσεις είχαν ξεπεράσει τα προβλήματα που είχαν και ότι η τεχνολογία τους ωρίμασε. Αλλά ακόμα βλέπω αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα στο πιο σημαντικό τομέα, δηλαδή την κίνηση. Τα χρώματα είναι τελεία, καλύτερα από τις CRT, δεν λέω, αλλά για μένα η κίνηση είναι πιο σημαντική. Αν έπαιζα adventures παιχνίδια με στατικές οθόνες δεν θα είχα πρόβλημα...

Ο λόγος που κάνω το post αυτό ειναι γιατί η CRT οθόνη μου αρχίζει να με εγκαταλείπει. Πλέον δεν μπορώ να παίξω ένα game ή να δω καποιο video αν δεν ανεβάσω αρκετά το gamma correction (δοκίμασα και άλλες κάρτες γραφικών, το πρόβλημα είναι της οθόνης). Ξέρω ότι σύντομα θα χρειαστώ νέα οθόνη μαζί με νέο υπολογιστή αλλά δεν θέλω να χάσω την τέλεια εικόνα και κίνηση στα παλιά παιχνίδια, ως retro gamer. Ξέρω ακόμα ότι δεν πρόκειται να βρω καινούρια CRT στην αγορά. Γι αυτό θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρόβλημα σου είναι η συχνότητα λειτουργείας των LCD που ποτέ δέν είναι κάτω απο 75hz.

Βέβαια δέν φταίνε οι LCD, οι κονσόλες μας είναι παλιές και φτιάχτηκαν με την τεχνολογία της επόχής στο σκεπτικό τους.

Είναι σαν να γκρινιάζεις που η αντικα τηλέφωνο του παππού σου. δέν παίζει στο VOIP κύκλωμα που έχεις σπίτι.
 
Θα συμφωνούσα σε αυτό που λες αν είχα πρόβλημα μόνο με τα retro games και όχι με πιο μοντέρνα όπως το Muramasa ή το Sonic 4. Γενικώς το 2D scrolling (σε καινούρια ή παλιά παιχνίδια) είναι πολύ καλύτερο στις CRT ενώ ακόμα και τα 3D παιχνίδια είναι σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα στην κίνηση, απλά με μικρότερη διαφορά εκτός και αν ενεργοποιήσω διάφορα βελτιωτικά φίλτρα των LCD που βελτιώνουν την κίνηση αλλά προσθέτουν input lag και artifacts. Αυτά σε 4-5 LCD οθόνες/τηλεοράσεις που έχω δοκιμάσει προσωπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Πλέον δεν μπορώ να παίξω ένα game ή να δω καποιο video αν δεν ανεβάσω αρκετά το gamma correction (δοκίμασα και άλλες κάρτες γραφικών, το πρόβλημα είναι της οθόνης). Ξέρω ότι σύντομα θα χρειαστώ νέα οθόνη μαζί με νέο υπολογιστή αλλά δεν θέλω να χάσω την τέλεια εικόνα και κίνηση στα παλιά παιχνίδια, ως retro gamer. Ξέρω ακόμα ότι δεν πρόκειται να βρω καινούρια CRT στην αγορά. Γι αυτό θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα.

Saulot είπε:
Το πρόβλημα σου είναι η συχνότητα λειτουργείας των LCD που ποτέ δέν είναι κάτω απο 75hz.Βέβαια δέν φταίνε οι LCD, οι κονσόλες μας είναι παλιές και φτιάχτηκαν με την τεχνολογία της επόχής στο σκεπτικό τους.

Είναι σαν να γκρινιάζεις που η αντικα τηλέφωνο του παππού σου. δέν παίζει στο VOIP κύκλωμα που έχεις σπίτι.
@τους 2 σας, εχω μια LG 20" TV/LCD που παίζει θαυμάσια σχεδόν ό,τι της έχω συνδέσει εκτός κι αν το πηγαίο σήμα είναι χάλια εν τη γεννέσει του. Είμαι υπερευχαριστημένος. Η οθόνη παίζει στα 60Hz και ΟΧΙ στα 75. Οι παλιές CRT δεν κούραζαν μονο οταν τις ρύθμιζες στα 85hz ή ανώτερα, και όποιος δουλεύει ακόμα CRT με λιγότερα από 85Hz και νομίζει ότι είναι ευχαριστημένος, απλώς έχει κάψει τα μάτια του (no offense προς κανέναν, αυτή είναι η άποψή μου). Πλέον, απλώς δε μπορώ να δουλέψω σε CRT και ξινίζω καθε φορά που τυχαίνει να παω σε φίλο που δουλεύει ακόμα αυτά τα μπαούλα :D .
 
Rygar είπε:
όποιος δουλεύει ακόμα CRT με λιγότερα από 85Hz και νομίζει ότι είναι ευχαριστημένος, απλώς έχει κάψει τα μάτια του (no offense προς κανέναν, αυτή είναι η άποψή μου). Πλέον, απλώς δε μπορώ να δουλέψω σε CRT και ξινίζω καθε φορά που τυχαίνει να παω σε φίλο που δουλεύει ακόμα αυτά τα μπαούλα :D .
Δουλεύω πάντα με 85hz και πάνω. Απλά στην περίπτωση που καποιο game είναι "κλειδωμένο" στα 60hz (NTSC console games) το αλλάζω στα 60 για να συγχρονιστεί τέλεια, αλλιώς αν το αφήσω στα 85 ή θα μου κάνει μικρο-σπασίματα με vsync ή screen tearing χωρίς vsync (αλλάζω και την ανάλυση στα 640x480 για να έρθει πιο κοντά στα επίπεδα τηλεόρασης). Μετά παίρνω το χειριστήριο και κάθομαι σε μια λίγο μεγαλύτερη απόσταση, σαν να ήταν κανονική τηλεόραση. Στην ουσία δεν έχει καμία διαφορά από μια κοινή τηλεόραση στα 60hz έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
@τους 2 σας, εχω μια LG 20" TV/LCD που παίζει θαυμάσια σχεδόν ό,τι της έχω συνδέσει εκτός κι αν το πηγαίο σήμα είναι χάλια εν τη γεννέσει του. Είμαι υπερευχαριστημένος. Η οθόνη παίζει στα 60Hz και ΟΧΙ στα 75. Οι παλιές CRT δεν κούραζαν μονο οταν τις ρύθμιζες στα 85hz ή ανώτερα, και όποιος δουλεύει ακόμα CRT με λιγότερα από 85Hz και νομίζει ότι είναι ευχαριστημένος, απλώς έχει κάψει τα μάτια του (no offense προς κανέναν, αυτή είναι η άποψή μου). Πλέον, απλώς δε μπορώ να δουλέψω σε CRT και ξινίζω καθε φορά που τυχαίνει να παω σε φίλο που δουλεύει ακόμα αυτά τα μπαούλα :D .
Είμαι υπερευχαριστιμένος απο την 20" LG μου αλλα σε καθε sensiblegathering ακούω τα σχολιανά μου απο τους CRT fanboys. Και πραγματικα έχω δέι πόσο χάλια είναι η εικόνα απο Low end πηγη σε HD TV
 
Σαφώς και μια 1084 παίζει καλύτερα από την LG μου μεσω scandoubler, όμως περισσότερο με νοιάζει εκείνη τη στιγμή να βλέπω σε μεγαλύτερη οθόνη χωρίς καποια στιγμή να πονάνε τα μάτια μου.
 
Αν θελεις να παιζεις στα 60 hz τοτε να χρησιμοποιεις dvi καλωδιο που κλειδωνει σε αυτη τη συχνοτητα. Ειμαι σιγουρος πως σε καλη tft και με τις σωστες ρυθμισεις θα εισαι πληρως ικανοποιημενος.

Προσωπικα στην 27αρα apple led δεν παρατηρω το παραμικρο απο θολουρες κτλ
 
Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware, γιατί όταν παίζω emulatros στο iMac δεν υπάρχει ίχνος σπασίματος ακόμα και στο DVI-out (με άλλη LCD, που σε PC παρουσιάζει σπασίματα στην κίνηση).
 
dr_slump είπε:
Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware, γιατί όταν παίζω emulatros στο iMac δεν υπάρχει ίχνος σπασίματος ακόμα και στο DVI-out (με άλλη LCD, που σε PC παρουσιάζει σπασίματα στην κίνηση).
Ο συγχρονισμός είναι το εύκολο, μόνο στην δικιά μου δεν γίνεται καλά, αλλά σε άλλες που δοκίμασα είναι μια χαρά. Το θέμα είναι από θολούρα πως πάει? Υπ όψην, όταν λέω θολούρα δεν εννοώ κάτι κραυγαλέο που να νομίζει κανείς ότι χάλασε η οθόνη ή κάτι παρόμοιο... εννοώ σε σχέση με CRT. Μπορεί (βασικά είμαι σίγουρος) κάποιος να λέει ότι δεν υπάρχει θολούρα αλλά αν το συγκρίνει με CRT τότε να καταλάβει την διαφορά. Πως φαίνονται τα backgrounds όταν κινείται η οθόνη, έχουν διαφορά από όταν είναι στάσιμη? Δηλαδή φαίνονται οι λεπτομέρειες να θολώνουν λίγο/πολύ? Αυτό εννοώ όταν λέω θολούρα. Γιατί στην CRT τα background γραφικά (αυτά δηλαδή που κινούνται περισσότερο) κρατούν την ίδια ακριβώς ευκρίνεια με όταν είναι στάσιμα, ακόμα και όταν το scrolling είναι πολύ γρήγορο όπως στο Sonic 2. Δεν έχω δει προσωπικά καμία LCD που να το κάνει αυτό, γι αυτό θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κανένα μοντέλο που να έχει κάποια τεχνολογία/λειτουργία ώστε να πετυχαίνει το ίδιο αποτέλεσμα με τις CRT χωρίς να προσθέτει 2 χρόνια input lag, και ας μην παίρνει βραβεία σε άλλους τομείς όπως τα χρώματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ αναφέρομαι στο σπάσιμο που φαίνεται σαν να μην έχει γίνει σωστό vsync... μια μικρή θολούρα στη γρήγορη κίνηση την έχει αναμφίβολα. Δυστυχώς αυτό δε νομίζω πως αποφεύγεται σε καμία LCD και τα τελευταία 4 χρόνια δεν έχω δει βελτίωση (ή καλύτερα τελειοποίηση γιατί ελάχιστοι το παρατηρούμε).

Ένας φίλος (επαγγελματίας πειραματικός φωτογράφος) θα πάρει high end LCD monitor. Θα πάω σπίτι του να δοκιμάσω κανένα Sonic... πολύ φοβάμαι πως πάλι δεν θα είναι τέλεια η κίνηση. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
εγω οτι εχω βαλει στο 21 lg τv monitor ειναι οκ !ηρεμησα, δεν πονανε τα ματια μου, κερδισα χωρο...
 
Rygar είπε:
Πλέον, απλώς δε μπορώ να δουλέψω σε CRT και ξινίζω καθε φορά που τυχαίνει να παω σε φίλο που δουλεύει ακόμα αυτά τα μπαούλα :D .
Εξαρτάται το μπαούλο.

Έχω ακόμη σε ένα pc μου , μια philips brilliance 202P7 και την ευχαριστιέμαι καλύτερα από την 26άρα LG lcd .

Για κάτι crt eizo φίλων (>20) δεν σου μιλάω καθόλου έτσι ;;

Το μόνο τραγικό μειονέκτημά τους είναι ότι ... δεν τις πουλάνε ...
 
Εμένα πάλι η CRT έχει μείνει μόνο στο falcon για 2 και μόνο λόγους. Για τα demo που θέλουν 100Hz, και για τα demo που θέλουν 50Ηz. Με την 19LG δεν έχω κανένα πρόβλημα αν και για να πω την αλήθεια πάντα τρέχω emu σε windowed mode. Τέλος υπάρχει και ένα προγραμματάκι εν ονόματι powerstrip... ρίχτε το μια ματιά!
 
Εγώ στο πλέηρουμ έχω βάλει μιά 4:3 CRT γκουμούτσα η οποία για ΜΑΜΕ, Amiga (cd32), snes, DC, Xbox, Ps1 και λοιπά είναι ΟΚ, απλά είναι τεράστια και βαριά (και αντιαισθηική κακά τα ψέμματα) . Θέλω τελικά να την διώξω, αλλα το πρόβλημα εκτός της εικόνας, είναι και οι υποδοχές. Θα πρέπει να έχει εκτος απο composite, σίγουρα svideo, καλό θα ήταν και component, και φυσικά rgb Scart. Δέν έχω βρεί οθόνη LCD με τόσα -και τέτοια- inputs. Άν γνωρίζει κανείς (ή έχει) τέτοια TFT/LCD οθόνη, ας προτείνει ένα μοντέλο !
 
Μόλις έβγαλα την CRT μου από το Retro PC. Εϊναι μια Sony Trinitron 15"sf πραγματικά κορυφαία οθόνη. Παρόλα αυτά πιστεύω πως ο συμβιβασμός που κάνεις στην ποιότητα εικόνας και πιθανώς και στην "κίνηση" (αν και δεν μπορώ να πω πως έχω δει κάτι τέτοιο παρα μόνο ελάχιστες φορές) αξίζει για δύο λόγους, αυτόν του χώρου και αυτόν των ματιών. Πραγματικά είναι πολύ πιο ξεκούραστες οι LCD/TFT.
 
Other_Reality είπε:
Θα πρέπει να έχει εκτος απο composite, σίγουρα svideo, καλό θα ήταν και component, και φυσικά rgb Scart. Δέν έχω βρεί οθόνη LCD με τόσα -και τέτοια- inputs. Άν γνωρίζει κανείς (ή έχει) τέτοια TFT/LCD οθόνη, ας προτείνει ένα μοντέλο !
Οι LG οθόνες που είναι και TV , έχουν

είσοδο RF για κεραία

1 vga

composite

component (με 5 βύσματα rca 3 εικόνας 2 ήχου)

3 scart

1 s video

3 hdmi

1 dvi

1 mini jack audio in
 
η δικιά μου, δεν εχει hdmi αλλα έχει svideo

LG TV/monitor 20"

Karnov είπε:
Οι LG οθόνες που είναι και TV , έχουν είσοδο RF για κεραία

1 vga

composite

component (με 5 βύσματα rca 3 εικόνας 2 ήχου)

3 scart

1 s video

3 hdmi

1 dvi

1 mini jack audio in
 
η επόμενη σειρα από το 2009 και μετά έχει σίγουρα
 
Karnov είπε:
Οι LG οθόνες που είναι και TV , έχουν είσοδο RF για κεραία

1 vga

composite

component (με 5 βύσματα rca 3 εικόνας 2 ήχου)

3 scart

1 s video

3 hdmi

1 dvi

1 mini jack audio in
Kοιτάω στα μαγαζά και ενώ τα περισσότερα είναι έτσι, λείπει το ρημάδι το svideo. Τώρα θα μου πείς τί το θές, είναι το laptop που παίζω τα ΜΑΜΕ, και το Cd32. Θα πάω να κοιτάξω και απο κοντά γιατί στα site καμμιά φορά δέν το αναφέρουν.
 
Πίσω
Μπλουζα