Leisure Suit Larry Returns in HD

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Μιλαμε για το Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards του '87 και το δευτερο remake που του γινεται μετα την μεταφορα του το '91 απο 16-color EGA σε VGA graphics και mouse support.


Πλατφορμες μπολικες...



Windows, Mac, iOS, Android, XBLA, PSN, On-Live, Steam.





Outside-Leftys-Bar2.jpg


http://www.egmnow.com/articles/exclusive-leisure-suit-larry-returns-in-hd/
 
Το μοναδικο Larry που εχω τελειωσει στο 1640.Για να το δουμε και HD..
 
καλά νέα! ελπίζω να το κάνουν και για τα επόμενα.
 
Φανταστικα νεα.Γουσταρω τρελα ολα τα παιχνιδια και απο την φοτωγραφια φαινεται υπεροχο.Καλη φαση να παιζω larry στο iphone.
 
Δώστε Larry στο ρετρό λαό!!!!! :D
 
θα το τιμήσουμε κάποια στιγμή. Δεν το έχω παίξει. Πρωτοασχολήθηκα με τη σειρά απο το νούμερο 2.
 
Νομίζω είναι για το 2012. Υπομονή
 
Χμμμ... Καλή φάση, αλλά θα γκρινιάξω λίγο...

Δε μου αρέσει ο Larry σαν cartoon...

Τώρα θα μου πεις, πως να τον έφτιαχναν... Έλα μου ντε!
 
Πάντα cartoon ήταν, η τεχνολογία δεν του επέτρεπε τέτοια λεπτομέρεια, μέχρι την έλευση του Larry 7 τουλάχιστον. Ο εικονιζόμενος Larry δείχνει ίδιος με αυτόν του 7.
 
Δεν ξέρω... Ίσως επειδή έχασα επαφή με τη σειρά μετά το Larry III, να με ξενίζει λιγάκι αυτό το τεχνολογικό άλμα...
 
Πράγματι έτσι ακριβώς ήταν ο Larry στο 7.

Ταπεινή μου άποψη: Το Larry ήταν παιχνίδι σταθμός στην ιστορία των adventure games, για λόγους που ανέλυσα στο τελευταίο Phoenix. Όμως δεν νομίζω ότι αντέχει το τεστ του χρόνου αφού κάθε καινοτομία που εισήγαγε έχει ξεπεραστεί πάρα πολλά χρόνια πριν. Ας μην το συγχέουμε με το remake των Monkey Islands που ήταν τόσο άρτια αριστουργήματα ώστε να μπορέσουν να τραβήξουν και σύγχρονους χρήστες. Σίγουρα για νοσταλγία αξίζει να το ξαναπαίξει κανείς στην αρχική του μορφή ή έστω στο remake με τα icons (που κατά τη γνώμη μου μάλλον του μείωναν την αξία), αλλά δεν βλέπω πως θα γίνει ελκυστικό η συνεχής χρήση του ταξί, οι ξαφνικοί θάνατοι, το να προσπαθείς να κερδίσεις χρήματα στο καζίνο, το μάλλον παιδικό για την εποχή μας σεξοχιούμορ κτλ. Τα dead ends άραγε θα τα κρατήσουν; Το Larry 2 είχε ίσως τα περισσότερα και τα πιο άδικα στην ιστορία του είδους, θα το παίξουν οι σημερινοί κακομαθημένοι adventurers που γκρινιάζουν αν το shortcut που εμφανίζει τα hotspots και τα exits τους πέφτει μακρυά στο keyboard και τεντώνεται το δαχτυλάκι; Και δεν μιλάω μόνο για τους νέους αλλά και για εμάς τους παλιούς που έχουμε κακομάθει... Επομένως πραγματικά δεν βλέπω σε τι μπορεί να προσφέρει ένα remake.

Πολύ πιο ενδιαφέρουσα είναι η φήμη για νέα παιχνίδια σε συνεργασία με τον Al Lowe, αλλά για να είμαι ειλικρινής το βλέπω χλωμό. Πιθανολογώ ότι θα κυκλοφορήσουν 1-2 remakes να κόψουν κίνηση και θα αποθαρρυνθούν από τις λίγες πωλήσεις.
 
Η πρώτη μου επαφη με το lsl ήταν το 1989 σε text adventure φυσικά. Οταν κυκλοφόρησε στην εκδοση με τα εικονίδια ξενερωσα!!!

Πιστεύω ότι ξεχώρισε επειδή είχε βάλει το χεράκι του ο Al Lowe. H μουσική ατμόσφαιρα που δημιούργησε αλλά και η θεματολογία του, το έκαναν να ξεχωρίσει από τα υπόλοιπα παιχνίδια τις αγοράς. Με αποτέλεσμα να κοντράρει στα ίσα εταιρίες μεγαθηρια της εποχής, με τεράστια στούντιος και πολυετή πείρα στο χώρο του θεάματος (Lucasart). Αλλα δυστυχος πλέων τα δικαιώματα τα έχουν άλλοι με αποτέλεσμα αυτή η έκδοση του Larry να μην έχει την υπογραφή του Al (εκτός από το σενάριο), όπως και όλες οι τελευταίες εκδόσεις. Τα είπα και ηρέμησα!!! Ουοοοοοοοφφφφ...
 
Εμένα δεν μου άρεσε το καρτουνίστικο στυλ, γι' αυτό από τα παιχνίδια της σειράς έπαιξα μέχρι και το 3.

Αν φαίνεται σαν μικυμάους δεν συμπάσχεις με τον ήρωα. :D
 
Ξεκινησε KickStarter με στοχο τα 500 χιλιαρικα
 
Πολύ ωραίο το βιντεάκι στο Kickstarter ! Θεός όπως πάντα ο Al, ξεκινάει λέγωντας "Oh, Hi ! I'm legendary adventure game designer, Tim Scha...ehhh Al Lowe !!!!"
 
Τελικά μου φαίνεται θα γίνει της μόδας το Kickstarter για τα adventures.

Πάντως 500 χιλιάρικα κόστος για ένα remake μου φαίνονται πολλά...ή έχει ξεφύγει τελείως το development.
 
Φαντασου οτι το παιχνιδι, απο οσα διαβασα, εχει ηδη ξεκινησει. Τα 500 χιλιαρικα ειναι επικουρικα...
 
Δέν ξέρω άν μπήκε κανείς στον κόπο να δεί τί προσφέρουν στους "Grande" χορηγούς. Λιμουζίνα στο Las Vegas, παρεάκι με Al lowe, καζίνο, εχμ...στρίπ σόού και άλλα τέτοια όμορφα. Προφανώς γι'αυτό θέλουν τα 500 χιλιάρικα lol....
 
Ειναι μορφη ο ανθρωπος

 
Ένα χρόνο και $655,000 μετά, δίνεται στη δημοσιότητα ένα alpha (!) video.


Sorry αλλά η όλη φάση μου μοιάζει τρομερή "αρπαχτή", και η χειρότερη δυσφήμηση για το που πάνε τα λεφτά μας όταν αποφασίζουμε να στηρίξουμε ένα Kickstarter Project.
 
Πίσω
Μπλουζα