Linux (Απορίες / Σχόλια)

Αυτό το site είναι σαν το πές το κι έγινε!Και ας το εγκαινιάσω με την πρώτη απορία μου!Τι σημαίνει OSS??? :)
 
Ειναι αρχικα - Open Source Software - Προγραμματα Ανοιχτου Κωδικα

Που πρακτικα αναφερεται σε προγραμματα/λειτουργικα συστηματα κλπ που δινουν μαζι με το εκτελεσιμο αρχειο ΚΑΙ ολο τον κωδικα του προγραμματος μαζι με το δικαιωμα να τον τροποιησεις να τον κανεις κατι αλλο και να δημιουργησεις ενα νεο εκτελεσιμο αρχειο , χωρις να σου πει κανεις τιποτα.

Σε γενικες γραμμες οι πλειοψηφια των προγραμματων του Linux αλλα και το ιδιο το λειτουργικο ειναι OSS.

Ενα πολυ καλο Ελληνικο site που ασχολειται με τετοια θεματα και προγραμματα και εχει links για τα παντα ειναι το ΕΛΛΑΚ
 
Και οπως μας τόνισε χίλες φορές ο Shock στο παλιό thread, άλλο "ελεύθερο" και άλλο "ελεύθερου κώδικα" :)
 
Ναι, αλλο "Ελευθερο" και αλλο "Ανοιχτου Κωδικα" αν και τελικα οι 2 οροι εχουν ερθει πολυ κοντα τα τελευταια χρονια.

Ενα πολυ καλο faq υπαρχει στο Open-Source.gr
 
Τελευταία ερώτηση για απόψε. :)

Διαβάζω εδώ στο εγχειρίδιο οτι στην αρχή του installation, θα μου προτείνει το yast (που ανέφερε και ο shock αν δεν κάνω λάθος) να κάνω partition τον δίσκο μου.Μπορώ να μην κάνω αν θέλω κλπ τα λέει όμορφα κι ωραία.

Εγώ δεν έχω partition στον σκληρό μου.Γίνεται να κάνω partition ενώ έχω τα windows μέσα;Δηλαδή να πω στο yast, πάρε τον χώρο που περισσευει, κάνε ένα partition βάλε εκεί το linux, και άσε τα windows εκεί που είναι.Να μην χρειαστεί να κάνω format δηλαδη πρώτα για να έχω και τα δύο λειτουργικά.Γίνεται αυτό ή έχω ζωηρή φαντασία. :)

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.Θα διαβάσω την απάντηση άυριο...Info overload!
 
Βρηκα ενα κλιπακι που δειχνει τι θα δεις κατα τη διαρκεια του installation...για να παρεις μια ιδεα.

Επισης στη σελιδα αυτη υπαρχουν shots σε μεγαλυτερο μεγεθος.

Φυσικα και δεν εχεις ζωηρη φαντασια (κατσε να εγκατασταθει το SUSE πρωτα LoL) - αυτο που ζητας εννοειται οτι γινεται και χωρις προβλημα. Τις λεπτομερειες ομως θα της πουμε αυριο (κουτουλαω..) :)
 
Βασικά έχεις partition στο δίσκο σου, ένα εκεί που κάθονται τα windows και λογικά είναι σε ntfs... αφού ο telamonas πάει νωρίς για ύπνο, σου προτείνω αν έχει όρεξη να ξενυχτίσεις το partition magic. Θα σου κάνει εύκολα τη δουλειά που θες..
 
(τι νωρις βρε αθεοφοβε φοιτητη ??? 02.30 εχει παει !!!!)
 
πλάκα μου κάνεις? δες τι ώρα είναι! και τώρα σταματάω το διάβασμα για unix που γράφω αύριο!

και μια και θα ξυπνήσεις νωρίς μετέφερε και τα 2 posts στο ανάλογο thread :p
 
Ναι άλλο το OSS άλλο το GPL που είναι το "καλό". Ναι οι όροι έτσι όπως πάει τα πράγματα θα γίνουν ένα και το αυτό μιας και τα περισσότερα projects είναι ΕΥΤΥΧΩΣ gpl. Δείτε βέβαια κάποια πασίγνωστα projects όπως ο apache που είναι σχεδόν oss σίγουρα όχι gpl και έχει τον κώδικα του ανοιχτό. Δείτε το darwin, το αντίστοιχο linux του MacOSX είναι ανοιχτού κώδικα αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με gpl. Η Apple κάνει ότι θέλει και βέβαια δε σου ανήκει απολύτως τίποτα. Αυτό βασικά το κάνουν οι εταιρείες γιατί κάτι νέοι που δεν έχουν τι να κάνουν τα βράδια τους διορθώνουν τα bugs και προσθέτουν νέες δυνατότητες.

Όσο αφορά το installation του suse νομίζω ότι οι τελευταίες εκδόσεις του έχουν κάτι σαν το partition magic και μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος του windows κομματιου ώστε να αφήσεις λίγο χώρο για τον "νέο". Σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει να έχει γίνει backup πιο πριν, ακόμα και με το σίγουρο PM.
 
Αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα απο ΤΑ καινούρια μου linux ubuntu...Μετά απο αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες για τις οποίες φυσικά δεν ευθυνόμουν ούτε εγώ ούτε το λειτουργικό αλλα κάποιοι ηλίθιοι κατασκευαστές, επιτέλους επιτυχία...Δεν συγκρίνεται το συναίσθημα κατάκτησης που νιώθω με κανένα αλλο συναισθημα που είχα νιώσει κατα την διάρκεια installation των windows :p .

Θα ήθελα να ευχαριστήσω την μαμά μου και τον μπαμπά μου που με έφεραν στην ζωή για να βιώσω ενα τετοιο συναίσθημα αλλά πάνω απο όλα τον δάσκαλο-μέντορα-χακερά-διάνοια (φτάνουν αυτά δάσκαλε??) telamonas.stokos χωρίς την βοήθεια του οποίου θα είχα φτάσει μέχρι την σελίδα Install Linux Ubuntu και θα τα είχα παρατήσει. :) Θα σε κάνω περήφανο μια μέρα με τις linux γνώσεις μου...Και εν κατακλείδι μπορείτε οι window-αδες να θρηνήσετε άνετα την αποχώρηση ενος ακόμα μέλους της παγκόσμιας προβατοποίησης στα λειτουργικά τα οποία ...εντάξει παρασύρθηκα φτάνει.

IN LINUX WE TRUST!

:D
 
Ok απαρνουμαι βιαια τους χαρακτηρισμους :D αλλα πρεπει να δωσω συγχαρητηρια στο νεο μελος της Φωτεινης Πλευρας :thumbup: που εφαγε καμποση ταλαιπωρια γιατι οντως το Sagem 800 ειναι σκληρο καρυδι και δεν παραδινοταν με τιποτα. Καλη διαμονη arduin στον ελευθερο κοσμο !!

και στα δικα σας :cool:

In Linux We Trust !!
 
Telamon, η τελευταία σου φράση με συγκίνησε πάρα πολύ..........

Οτιδήποτε έχει να κάνει με την ελευθερία είναι πάντα υπέροχο....

και να δείτε κάποια ξένα sites που συζητούσαν για vista και laptops.......

Δεν μπορείτε να τρέξετε το Aero? Κανένα πρόβλημα!!!!! Αλλάξτε laptop!!!!

Ρε δεν πάνε να ..........
 
Pε παιδιά η Microsoft έπαιξε έξυπνα, βρέθηκε στην κατάλληλη εποχή και πήγε μπροστά! Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο απέχθεια….Το dos παλιά δεν σας άρεσε?Με αυτό δουλεύαμε το Pc....Μπορούσαμε να δουλέψουμε Unix?Δεν υπήρχε τίποτα!Pooky το αν δεν μπορείς να δουλέψεις το aero δεν σε φταίει η microsoft!Δηλαδή αν δεν μπορείς να παίξεις το call of duty θα πετάξεις το laptop?μα το laptop δεν είναι για παιχνίδια όπως και το aero δεν είναι για όλους από ότι φαίνετε…Δεν μας έχει υποχρεώσει η microsoft να δουλεύουμε το aero!!!Μπορούμε να τα βγάλουμε τα εφέ και το μηχάνημα να πετάει….Όσο για το αν είναι καλό να τα πληρώνουμε, είναι το ίδιο πράμα με το αν θα αγόραζες μια κονσόλα.. Δεν την πληρώνεις ??Τα παιχνίδια δεν τα πληρώνεις? Τα πληρώνεις και μάλιστα 300% επάνω σε σχέση με την Ιαπωνία!Η microfoft έχει εκατοντάδες προγραμματιστές και φυσικούς προγραμματιστές οι οποίοι παίρνουν πολλά λεφτά και πρέπει να πληρωθούν! Συμφωνώ πως το Linux είναι δελεαστικότατο αλλά και αυτό είναι εξαρτημένο από το internet αφού για να δουλέψεις κάτι πρέπει να το κατεβάσεις....Ένας επαγγελματίας που θέλει π.χ ένα ακριβό καλό video editing πρόγραμμα η κάποιους καλούς codecs που είναι για redering η ένα επαγγελματικό 3d πρόγραμμα όπως το Maya πχ αυτά που θα τα βρει? Μπορεί να υπάρχουν αλλά από ότι είδα πρέπει να επεμβαίνεις στα προγράμματα κατεβάζοντας πυρίνες από linux και δεν συμμαζεύετε!Όποιος θέλει είναι ελεύθερος να το πετάξει το λειτουργικό.. όπως θα το πετάξω και εγώ όταν το linux αποκτήσει μεγάλη συμβατότητα σε παιχνίδια και προγράμματα! :)
 
Akmakas relax my friend.

Δεν μίλησα για την MS αυτή τη δουλειά της κάνει, αλλά για κάτι αμερικανοποιημένα sites που έχουν έτοιμη την έυκολη λύση......Και για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

1). Τα laptops δεν είναι για παιχνίδια? Ποιός το λέει αυτό; Αν πηγαίνεις σε κάποιο lan party και θέλεις να κουβαλάς το δικό σου μηχάνημα το gaming laptop είναι μονόδρομος. Φυσικά θα τα σκάσεις, τίποτε δεν είναι τσάμπα. Ένα τέτοιο μηχάνημα θα αγοραστεί πάραυτα και άμεσα όταν γίνουν διαθέσιμα μοντέλα με DX 10 κάρτες γραφικών. Το κόστος δεν με ενδιαφέρει.

2). Εσύ αγοράζεις παιχνίδια; Μπράβο σου Akmaka, κάποιος πρέπει να στηρίζει τις εταιρείες παραγωγής. Το τελευταίο που αγόρασα ήταν το Oblivion και το επόμενο θα είναι το STALKER μαζί με το U.T. 2007. Και πάλι για το δεύτερο βλέπουμε. Άρα δεν με ενδιαφέρει το πόσο κάνουν.

3). Αν η MS έχει εκατοντάδες προγραμματιστές που "πρέπει" να πληρωθούν αυτό είναι δικό της πρόβλημα. Όχι δικό μου. Τα sVista θα τα βάλω πάνω στο μηχάνημα που θα αγοράσω γιατί θα τα πάρω δωρεάν με το κουπόνι αναβάθμισης που έχω από το προηγούμενο laptop που πήρα και φυσικά θα τα βάλω για παιχνίδια και μόνο. Ούτε όφις ούτε τίποτε άλλο δεν πρόκειται να μπει. Pure gaming και μόνο!!! Για τα υπόλοιπα υπάρχει και το Ubuntu...
 
Μα καλά...Θα έδινες 1800 ευρώ για να αγοράσεις laptop και να παίζεις παιχνίδια???????? Και σε δυο τρία χρόνια τι θα κάνεις? Αφού δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις θα το πουλούσες σε σκοτωμένη τιμή για να πάρεις άλλο?Μπα φίλε μου εγώ δεν θα το έκανα ποτέ! :cool:

Pooky my friend ναι αγοράζω παιχνίδια...τα πολύ καλά γιατί οι εταιρίες το αξίζουν. :)

Η ΜS δεν έχει κανένα πρόβλημα φίλε μου..και δεν έχει ανάγκη ούτε εσένα αλλα ούτε εμένα(κοινώς μας έχει γραμένους)!!

Τώρα και πάλι δεν σε καταλαβαίνω...Vista μόνο για παιχνίδια???Καλά! :)
 
Vista μόνο για παιχνίδια γιατί μόνο σε αυτά θα υπάρχει DX10.......

και ένα gaming laptop Ακμακάκο κάνει παραπάνω από 2500.....
 
Φιλοι μου !!!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Δεν παμε μεχρι το Windows vs Linux να τα πουμε με την ανεση μας ? ας αφησουμε αυτο το thread για αποριες σχετικα με τη χρηση του Linux. Τι λετε ? :thumbup:
 
pooky(1) είπε:
Vista μόνο για παιχνίδια γιατί μόνο σε αυτά θα υπάρχει DX10.......
Μπα ποιος στο είπε ρε συ?

pooky(1) είπε:
και ένα gaming laptop Ακμακάκο κάνει παραπάνω από 2500..
Χα χα ακόμα χειρότερα!!! :D

Φρρρρρ πάμε να πλακωθούμε στο άλλο thread ...EEEE telamona περίμενε!!!!!: :D
 
Πίσω
Μπλουζα