Linux (Απορίες / Σχόλια)

Αα μετακομισαμε !!! :biglaugh:

Ωραια η καινουργια μεζονετα !! να σαι καλα Αρχηγε :thumbup:
 
Kαλή linuxοσυνέχεια! Θα μου λύσεις σύντομα και τις δικές μου απορίες ;)
 
Να σου πω...ετσι οπως προχωραει η Arduinna, πολυ συντομα θα ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον Shock και μενα - οποτε θα εχεις πολλες επιλογες για τις ερωτησεις σου !! :thumbup:

(Πολυεπιλεκτικοτητα....LoL)
 
με το linux προγραμματα τυπου photoshop, painter,premier,θα πρεπει να τα ξεχασω?
 
Έχω να κάνω μια ερώτηση.

Πρώτα όμως θα παραθέσω τα δεδομένα.

1. Έχω Windows XP και θέλω να έχω πρώτ' απ' όλα, Windows XP (ή Vista, αργότερα).

2. Δεν έχω γνώσεις Linux (όχι πολλές, αν και ξέρω τα βασικά του Unix).

3. Δεν έχω ελεύθερο χρόνο. Ούτε για τα Windows μου.

4. Θέλω πλήρη συμβατότητα με Ελληνικά, MsOffice, κλπ.

Τί είδος Linux δε θα μου επηρεάσει τον υπολογιστή μου, θα είναι εύκολο για να ξεκινήσω και να μπορώ να σβήσω όποτε θέλω; κατά προτίμηση να τρέχει από CD...
 
Vagelis είπε:
Τί είδος Linux δε θα μου επηρεάσει τον υπολογιστή μου, θα είναι εύκολο για να ξεκινήσω και να μπορώ να σβήσω όποτε θέλω; κατά προτίμηση να τρέχει από CD...

Λέγεται Forgetix και βρίσκεται μέσα σου :D :D:D:D:D:D:D
 
M$ ρούλζζζζζζζζ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
starsky είπε:
με το linux προγραμματα τυπου photoshop, painter,premier,θα πρεπει να τα ξεχασω?
Starsky, απ'όσο ξέρω υπάρχει το Gimp που είναι αρκετά καλό (Photoshop δεν είναι σε καμμία περίπτωση, αλλα τέτοιους περιορισμούς στο linux θα τους έχεις).

Vagelis είπε:
1. Έχω Windows XP και θέλω να έχω πρώτ' απ' όλα, Windows XP (ή Vista, αργότερα).2. Δεν έχω γνώσεις Linux (όχι πολλές, αν και ξέρω τα βασικά του Unix).

3. Δεν έχω ελεύθερο χρόνο. Ούτε για τα Windows μου.

4. Θέλω πλήρη συμβατότητα με Ελληνικά, MsOffice, κλπ.

Τί είδος Linux δε θα μου επηρεάσει τον υπολογιστή μου, θα είναι εύκολο για να ξεκινήσω και να μπορώ να σβήσω όποτε θέλω; κατά προτίμηση να τρέχει από CD...
2. Γνώσεις linux χρειάζεσαι εξειδικευμένες (λίγα πράγματα μοιάζουν με τα Windows και αυτά που μοιάζουν δεν είναι τελικά ίδια - ρώτα και τους guru).

3. Θέλει πολύ ελεύθερο χρόνο (έχω πρόσφατη την ταλαιπωρία του Ubuntu). Αν δεν έχεις όρεξη να ψάχνεις απλά πράγματα με τις ώρες μην μπείς στον κόπο. Μπορούν να σε διαβεβαιώσουν και οι guru του linux subforum περι τούτου.

4. Με Office και ελληνικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το μόνο που ξέρω οτι δεν παίζει σίγουρα στο office είναι το active content στα Powerpoint Documents ( αλλα απο την αλλη open source είναι - μην περιμένεις και παππάδες ;) )

Η δυνατότητα του linux να τρέχει απο CD είναι καθαρά για λόγους δοκιμής. Δεν μπορείς να έχεις λειτουργικό μη εγκατεστημένο σε σκληρό δίσκο, για πολλούς και διάφορους λόγους ("κατέβασμα" αναβαθμίσεων, αποθήκευση ρυθμίσεων κλπ). Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις ένα partition με τον Partition manager του Ubuntu (θα σου πάρει κανα μηνάκι , αλλα αξίζει τον κόπο - λέμε τώρα :p ).

Διάβασε κι αυτό πριν ξεκινήσεις. Ο τύπος αποφάσισε να περάσει 30 μέρες με Ubuntu και έχει εξάγει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.

Ελπίζω να βοήθησα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για την απάντηση.

keeper7k είπε:
2. Γνώσεις linux χρειάζεσαι εξειδικευμένες (λίγα πράγματα μοιάζουν με τα Windows και αυτά που μοιάζουν δεν είναι τελικά ίδια - ρώτα και τους guru). 3. Θέλει πολύ ελεύθερο χρόνο (έχω πρόσφατη την ταλαιπωρία του Ubuntu). Αν δεν έχεις όρεξη να ψάχνεις απλά πράγματα με τις ώρες μην μπείς στον κόπο. Μπορούν να σε διαβεβαιώσουν και οι guru του linux subforum περι τούτου.

4. Με Office και ελληνικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το μόνο που ξέρω οτι δεν παίζει σίγουρα στο office είναι το active content στα Powerpoint Documents ( αλλα απο την αλλη open source είναι - μην περιμένεις και παππάδες ;) )

Η δυνατότητα του linux να τρέχει απο CD είναι καθαρά για λόγους δοκιμής. Δεν μπορείς να έχεις λειτουργικό μη εγκατεστημένο σε σκληρό δίσκο, για πολλούς και διάφορους λόγους ("κατέβασμα" αναβαθμίσεων, αποθήκευση ρυθμίσεων κλπ). Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις ένα partition με τον Partition manager του Ubuntu (θα σου πάρει κανα μηνάκι , αλλα αξίζει τον κόπο - λέμε τώρα :p ).
Τότε θα κάνω μια άλλη ερώτηση.

Για κάποιον με τα δικά μου δεδομένα (κυρίως την έλλειψη ελεύθερου χρόνου), ποιός ο λόγος της ύπαρξης του Linux; Ψάχνω έναν λόγο, είπα να ττου ρίξω μια ματιά να δω τα πλεονεκτήματά του. Το ότι είναι open source (ή το ότι τα Windows δεν είναι), για μένα δεν είναι ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα, αυτό καθεαυτό.
 
Γιατί αγχώνεσαι;; Εγώ το έχω λύσει το πρόβλημά μου. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του, και όταν λέω χρόνο δεν εννοώ 1-2 ωρίτσες τη μέρα, αλλά για ξενύχτι για να κάνεις π.χ. το firewall να παίξει σωστά. Δεν είναι για μας φίλε, είναι για όσους έχουν ελεύθερο χρόνο και για όσους έχουν βρει δουλειά που βασίζεται σε Linux. Τώρα όταν η Siemens βασίζει όλα της τα Simatic προϊόντα σε Windows, όταν η National Instruments σου λέει ότι ναι μεν το Labview παίζει σε Linux αλλά τράβα βρες τους drivers για τις PCI κάρτες, τί να το κάνω; Τίποτα, μου είναι άχρηστο. Χώρια του ότι επειδή είναι open source, ο καθένας παίρνει τον κώδικα ενός προγράμματος και βγάζει το δικό αποτέλεσμα και το δημοσιεύει στο ιντερνετ με όνομα ProgramX v0.23.1 revision 5 patchlevel 6 patched by YouhuYouhu, και εσύ να αναρωτιέσαι εάν η έκδοση του YouhuYouhu είναι καλύτερη από αυτή που έχεις και αν πρέπει να την εγκαταστήσεις κλπ κλπ. Δεν έχω πρόβλημα με το Linux αυτό καθεαυτό, έχω πρόβλημα με την ανεξέλεγκτη χρήση του open source κώδικα. Πάντως, για να είμαι ειλικρινής είχα ασχοληθεί αρκετά με το Slackware πριν 10 χρόνια. Αυτή η διανομή τότε (γιατί τώρα δεν ξέρω τί παίζεται με αυτή) ήταν γυμνή, έπρεπε να κάνεις εσύ compile τον πυρήνα, να ρυθμίσεις τα XWindows, να σετάρεις το δίκτυο....ολα από την κονσόλα ε; Το Ubuntu έχω ακούσει ότι είναι φιλικό προς τον απλό χρήστη. Αμφιβάλλω προσωπικά. Λειτουργικό που σε αναγκάζει μια-2 φορές τη βδομάδα να βγεις σε command prompt ΔΕΝ είναι φιλικό στον απλό χρήστη που ξέρει Point&click.

Αυτά τα ολίγα
 
Rygar είπε:
Το Ubuntu έχω ακούσει ότι είναι φιλικό προς τον απλό χρήστη. Αμφιβάλλω προσωπικά. Λειτουργικό που σε αναγκάζει μια-2 φορές τη βδομάδα να βγεις σε command prompt ΔΕΝ είναι φιλικό στον απλό χρήστη που ξέρει Point&click.
Δεν είπα ότι ξέρω μόνο point & click. Από DOS π.χ. έχω πάρα πολλές γνώσεις (άλλο που περάσανε χρόνια), από εντολές του Unix σε καλό επίπεδο. Στη δουλειά χρησιμοποιούμε AIX χωρίς γραφικό περιβάλλον.

Ήθελα πάντως να ρίξω μια ματιά σε κάποιο σύγχρονο Linux ώστε να ξέρω ο ίδιος αν αξίζει τον κόπο. Απλή περέργεια. Για μένα το επιχείρημα "πώς απορρίπτεις κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει" δεν στέκει, γιατί μπορώ να το πω και για κάτι άλλο.
 
Ασφαλώς και δεν απορρίπτεις κάτι που δεν το έχεις δοκιμάσει. Εγώ βέβαια δε μιλάω για απόρριψη, μιλάω για το αν θα σου προσφέρει τίποτε πιο εποικοδομητικό σε αυτά που ήδη ξέρεις. Ασφαλώς και θα σου προσφέρει, απλά θέλει πολύ χρόνο και όρεξη για ψάξιμο.

Κι εσείς ρε παιδί μου τρέχετε AIX. Τί το θέλατε;; Αει πετάχτε το και βάλτε sVista. :D
 
Vagelis είπε:
Για κάποιον με τα δικά μου δεδομένα (κυρίως την έλλειψη ελεύθερου χρόνου), ποιός ο λόγος της ύπαρξης του Linux; Ψάχνω έναν λόγο, είπα να ττου ρίξω μια ματιά να δω τα πλεονεκτήματά του. Το ότι είναι open source (ή το ότι τα Windows δεν είναι), για μένα δεν είναι ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα, αυτό καθεαυτό.
Ο λόγος ύπαρξης του Linux απ'ότι κατάλαβα - και μέσα απο συζητήσεις με παιδιά του χώρου - είναι κυρίως η ανάγκη για διαφοροποίηση απέναντι στην Microsoft, στις EULA και σε όλα τα "κλειδώματα" και Activations που εισαγει κυρίως στο νέο της λειτουργικό. Τα κίνητρα για να πάς σε Open Source πλατφόρμα είναι περισσότερο ιδεολογικά παρά λόγοι ευκολίας και λειτουργικότητας.

Βασικό επίσης, είναι το γεγονός οτι η πλειοψηφία των προγραμμάτων είναι free of charge. ;)
 
keeper7k είπε:
Βασικό επίσης, είναι το γεγονός οτι η πλειοψηφία των προγραμμάτων είναι free of charge. ;)
Όλα τα προγράμματα (και πρωτίστως το λειτουργικό) σε όλες τις πλατφόρμες είναι free of charge αν θέλεις. :p

Μοναδική εξαίρεση το MacOS που είναι τόσο μειοψηφία που κανένας δεν μπαίνει στον κόπο ούτε πειρατικά αντίγραφα να φτιάξει... :diablotin: :diablotin: :diablotin:

ΥΓ: προσωπικά έχω πληρώσει (και δεν έχω μετανιώσει...) για πολλά από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ καθημερινά, πχ Total Commander, Alcohol, Outpost, Newsleecher κ.α. Και θα πλήρωνα και τα XP αν η χρέωση δεν ήταν εξωφρενική.
 
Rygar είπε:
Ασφαλώς και δεν απορρίπτεις κάτι που δεν το έχεις δοκιμάσει.
Κάποτε ένας φίλος προσπαθούσε να με πείσει να δοκιμάσω ένα τσιγάρο. Αφού του είπα όλα τα λογικά επιχειρήματα, ότι δεν είναι νόμιμο, ότι είναι βλαβερό, κλπ, μου είπε ακριβώς αυτό. "Πώς απορρίπτεις κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει;". Η απάντησή μου ήταν "ωραία, πρώτα κάτσε εσύ να σε ****, να δεις πώς είναι. Μήν το απορρίπτεις αν δεν το έχεις δοκιμάσει πρώτα".

Rygar είπε:
Κι εσείς ρε παιδί μου τρέχετε AIX. Τί το θέλατε;; Αει πετάχτε το και βάλτε sVista. :D
Έχουμε XP (Vista είναι νωρίς ακόμα, οι υπεύθυνοι δεν ξέρουν ότι υπάρχουν), και συνδεόμαστε με το κεντρικό μας σύστημα, στο οποίο τρέχει AIX, μέσω Netterm.

keeper7k είπε:
Ο λόγος ύπαρξης του Linux απ'ότι κατάλαβα - και μέσα απο συζητήσεις με παιδιά του χώρου - είναι κυρίως η ανάγκη για διαφοροποίηση απέναντι στην Microsoft, στις EULA και σε όλα τα "κλειδώματα" και Activations που εισαγει κυρίως στο νέο της λειτουργικό. Τα κίνητρα για να πάς σε Open Source πλατφόρμα είναι περισσότερο ιδεολογικά παρά λόγοι ευκολίας και λειτουργικότητας.
Αυτό δεν έχει λογική. Είναι σα να έχεις να διαλέξεις μεταξύ δύο γυναικών: Η μία είναι κουβανέζα και η άλλη όχι, και δε θα διαλέξεις την κουβανέζα επειδή είναι κομμουνίστρια;

Maddog είπε:
Όλα τα προγράμματα (και πρωτίστως το λειτουργικό) σε όλες τις πλατφόρμες είναι free of charge αν θέλεις
Συμφωνώ. Μάλιστα ξέρω άτομα από εδώ μέσα που στις κονσόλες τους το έχουν ξεσκίσει, αλλά δεν βάζουν Windows γιατί μπορούν να έχουν Linux, (και) επειδή είναι δωρεάν.
 
Αυτό δεν έχει λογική. Είναι σα να έχεις να διαλέξεις μεταξύ δύο γυναικών: Η μία είναι κουβανέζα και η άλλη όχι, και δε θα διαλέξεις την κουβανέζα επειδή είναι κομμουνίστρια;
Κι όμως, ο κόσμος του Open Source ζει και κινείται βάσει αυτού. Προβάλει αντίσταση στο "κατεστημένο", προσπαθώντας να αποτρέψει την διαφαινόμενη έλευση του μονοπωλίου στα λειτουργικά συστήματα απο την μαμά MS.

Εγώ δεν έχω τέτοιους ιδεολογικούς ενδοιασμούς. Ενα λειτουργικό μου φτάνει - αρκει να κάνει την δουλειά του - κι ας είναι μονωπόλιο εις τους αιώνας των αιώνων. ;)
 
Vagelis είπε:
Έχω να κάνω μια ερώτηση.Πρώτα όμως θα παραθέσω τα δεδομένα.

1. Έχω Windows XP και θέλω να έχω πρώτ' απ' όλα, Windows XP (ή Vista, αργότερα).

2. Δεν έχω γνώσεις Linux (όχι πολλές, αν και ξέρω τα βασικά του Unix).

3. Δεν έχω ελεύθερο χρόνο. Ούτε για τα Windows μου.

4. Θέλω πλήρη συμβατότητα με Ελληνικά, MsOffice, κλπ.

Τί είδος Linux δε θα μου επηρεάσει τον υπολογιστή μου, θα είναι εύκολο για να ξεκινήσω και να μπορώ να σβήσω όποτε θέλω; κατά προτίμηση να τρέχει από CD...
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το PUPPY linux που τρέχει κατ' ευθείαν από το CD και δημιουργεί ένα αρχείο (αν το επιλέξεις εσύ βέβαια, κατά τον τερματισμό του puppy) με όλες τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει. To Puppy είναι λειτουργικό μεγέθους 98mb και τρέχει σε retro μηχανάκια. Διαθέτει τα πάντα από progs για internet, network, graphics, multimedia,..... Για να το σβήσεις, διαγράφεις το αρχείο του στο σκληρό δίσκο και πετάς το CD από το παράθυρο.

Επίσης να μην ξεχνάμε και το Knoppel την επίσημη ελληνική LIVE διανομή Linux
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keeper7k είπε:
Κι όμως, ο κόσμος του Open Source ζει και κινείται βάσει αυτού. Προβάλει αντίσταση στο "κατεστημένο", προσπαθώντας να αποτρέψει την διαφαινόμενη έλευση του μονοπωλίου στα λειτουργικά συστήματα απο την μαμά MS.
Εγώ δεν έχω τέτοιους ιδεολογικούς ενδοιασμούς. Ενα λειτουργικό μου φτάνει - αρκει να κάνει την δουλειά του - κι ας είναι μονωπόλιο εις τους αιώνας των αιώνων. ;)
Δεν θα μπορουσα να διαφωνήσω περισσότερο.

Το Gnu/Linux δέν ειναι ο Che των λειτουργικών ούτε το OS του φτωχού (πλήν όμως τίμιου) λαουτζικου.

Πρωτίστως είναι ενα νεο, συνεχώς αναπτυσσώμενο και παραμετροποιήσιμο λειτουργικό. έχει πολλές δυνατότητες και μπορεί να γεφυρώσει χάσματα που διμιουργούν κλειστά λειτουργικά.

Αλλα ίσως το πιό βασικό ειναι οτι ειναι σταθερό και δουλευει.

Υπαρχουν servers που δουλεύουν εδω και 7 χρονια χωρις καν ενα restart ενω αντιστοιχοι σε MS λειτουργικά οχι.

Επίσης υπάρχει και το θέμα της ασφάλειας, αν δεν παίζεις με το root account δεν εχεις πρόβλημα, ιδανικό λοιπον για ελεγχομενα περιβάλλοντα.

Αλλα σίγουρα, δέν ειναι αντιδραση στην MS.
 
Νομίζω οτι έχουμε ξεφύγει εντελώς από το thread. O φίλος strarsky έκανε μιά ερώτηση για το αν μπορεί να έχει κάποια προγράμματα που χρησιμοποιεί στo XP και στο LINUX. Ομως μερικούς (προφανώς, χρήστες MS) τους έχει πιάσει μιά λογοδιάροια με τις υπερ και τις κατά απόψεις τους.

Από οτι κατάλαβα τα "κατά" υπερίσχυσαν και ίσως ο starsky να έχει κανει μεταβολή και να την έκανε με ελαφρα πηδηματάκια απο το θέμα "LINUX".

Πιστεύω οτι έχει το δικαίωμα να δοκιμάσει έστω και για μία φορά μια LIVE διανομή, να πειραματιστεί με τα διάφορα προγράμματα που συνυπάρχουν με κάθε διανομή και να μπορεί να εκφέρει και αυτός τη γνώμη του
 
Με προετρεψε ο shock να μην ασχοληθω, για πολλους λογους, και εχει δικιο - βασικα αν καποιος θελει να περπαταει στα τυφλα, και 12 ζευγαρια ματια να του δωσεις, θα συνεχισει να πιστευει οτι με το μπαστουνι του τα καταφερνει καλυτερα.

Αλλα δεν μπορω να κρατηθω αλλο και παροτι προσπαθω να διακοπευσω :rolleyes:, θα απαντησω σε οσα ανυποστατα διαβασα εδω.

1.

Φιλε starsky , γραφοντας photoshop, painter, premier φανταζομαι εννοεις τα Photoshop, M$ Paint και Adobe Premiere.

To αντιστοιχο προγραμμα του photoshop στο GNU/Linux ειναι το Gimp - καλυπτει ΟΛΕΣ τις αναγκες του μεσου χρηστη, διαχειριζεται layers, εχει ολες τις λειτουργειες του Photoshop και δεκαδες filters για πειραματισμους. Δεν φτανει (ακομα) το photoshop στον τομεα του extreme design αλλα δεν θα αργησει η μερα που θα συμβει αυτο μιας και η εξελιξη του ειναι ραγδαια. Υπαρχει και windows εκδοση - την κατεβαζεις - και βλεπεις τι θα συναντησεις στον τομεα αυτο αν μεταπηδησεις σε GNU/LInux περιβαλλον.

Για το M$ Paint υπαρχουν καμποσες λυσεις - που προσφερουν μαλιστα περισσοτερες λειτουργιες απο το ιδιο το Μ$ Paint με την ιδια "απλη" λογικη και χρηση.

πχ

Kolorpaint (η συχνοτερη επιλογη)

gPaint

Krita

Tuxpaint (με το "παιδικο" interface, αλλα με δυνατοτητες ανωτερες του Μ$ Paint - δες εδω που καποια παιδακια στη Καβαλα το εμαθαν ηδη)

και φυσικα αν σοβαρεψουν τα πραγματα υπαρχει και το "τερας" των διανυσματικων γραφικων Inkscape.

Οσο για το Premiere οι εναλλακτικες ειναι πολλες

πχ τα γνωστα

Avidemux

Virtualdub

Cinelerra

και φυσικα το Kino (η πιο ολοκληρωμενη λυση αυτη τη στιγμη)

Θα σε διευκολυνε πολυ - αν το θες βεβαια - μια επισκεψη στο http://www.osalt.com/ εκει θα βρεις πολλες alternative λυσεις των προγραμματων που (τυχον) χρησιμοποιεις στα windows και θα παρεις μια ιδεα για να ψαξεις τα αντιστοιχα στο GNU/Linux.

2.

Παροτι οι τοποθετησεις των φιλων μου Keeper και Rygar χρηζουν αμεσης απαντησης - θα θελα πρωτα να πω 2 λογια για την ερωτηση του Βαγγελη, μιας και απο κει ξεκινησε η κουβεντα.

Φιλε μου Vag, οταν αποφασισες να μαθεις τον χειρισμο των windows αφιερωσες χρονο ? οταν αποφασισες να γινεις προγραμματιστης αφιερωσες χρονο και κοπο ? οταν αγορασες την πρωτη σου Amiga αφιερωσες χρονο για να μαθεις το πως δουλευει ?

τα οσα χρονια ασχολεισαι με μεταφρασεις παιχνιδιων ξοδεψες χρονο (και απιστευτο κοπο) για να φτασεις σημερα εκει που εισαι ? για οτιδηποτε εχεις μαθει μεχρι σημερα στη ζωη σου δεν εχεις αφιερωσει χρονο ?

Πως λοιπον εχεις την απαιτηση - και την παρουσιαζεις ως δεδομενο - οτι θελεις να ασχοληθεις με ενα (αλλο) λειτουργικο, αλλα δεν εχεις χρονο να αφιερωσεις ?

Το οτι ξερεις απο εντολες UNIX ειναι θεμιτο - για τις σπανιες φορες που( ισως) χρειαστει να χρησιμοποιησεις την κονσολα - την πληρη συμβατοτητα με Ελληνικα (και τονισμένα Ελληνικά) οσο και με το M$ Office θα την εχεις - ολα σου τα παλια παιχνιδια (ακομα και τα μεταφρασμενα) θα παιζουν κανονικα με τους ιδιους ή με αντιστοιχους emus - ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ αν δεν εχει χρονο να αφιερωσεις ?

Η υπνοπαιδεια δεν δουλευει Βαγγελη μου , την δοκιμασα κατ'επαναληψη στο Λυκειο μιας και ημουν ο χειροτερος μαθητης στη ταξη μου, χωρις ομως αποτελεσμα.

Γνωμη μου ειναι μην "επενδυσεις" σε κατι που δεν μπορεις να "υποστηριξεις" λογω ελλειψης χρονου (ξερω οτι εισαι πατερ φαμιλιας, δεν θα τολμουσα να κρινω τους λογους για τους οποιους δεν εχεις χρονο) και να παραμεινεις εκει που και εχεις "επενδυσει" (και με μεγαλη επιτυχια) στο παρελθον. Τα windows XP SP2 δουλευουν και δουλευουν ικανοποιητικα για καποιους.

3.

Φιλε μου Rygar, πριν απο 10 χρονια, το 1997 δηλαδη, χρησιμοποιουσες (αν χρησιμοποιουσες) τα windows95B - εχεις καλες αναμνησεις ? δεν κολλαγαν ? δεν χτυπουσε το API ? δεν παγωναν οταν "επαιζες" με drivers ? δεν ειχαν προβλημα με τα Ελληνικα ? οι Μπλε Οθονες ειναι αποκυημα φαντασιας των "εχθρων" του λαου ? σημερα 10 χρονια μετα δουλευεις (λεμε τωρα) τα windowsXP , εχουν καμια σχεση με τα 95Β ? δεν ειναι φιλικοτερα ? δεν κανουν πολυ περισσοτερα και χωρις να "χτυπανε" καθε 3 και λιγο ?

Ειναι λογικο δηλαδη να πιστεψει καποιος οτι σε ενα διαστημα 10 ετων τα windows εγιναν φιλικοτερα (και επιτελους δουλευουν) αλλα οχι το GNU/Linux ? και χωρις να το εχεις δει να δουλευει ? και χωρις να ξερεις αν ΟΝΤΩΣ χρειαζεται να "βγαινεις" στην κονσολα 1-2 φορες; τη βδομαδα.

Εντυπωση μου προκαλει παντα η διατυπωση οτι ο απλος χρηστης του point&click δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ενα λειτουργικο οπως το GNU/Linux - και αυτο το λενε ανθρωποι που μονο απλοι χρηστες δεν ειναι.

Δηλαδη ειναι θεμιτο να κανεις compile εναν πηγαιο κωδικα στα windows (ως developer,maintener ή δεν ξερω γω τι αλλο) και το συστημα σου να ειναι "φιλικο" - αλλα ειναι απιστευτο να κανεις το ιδιο στο GNU/Linux πχ γιατι τοτε το συστημα ΔΕΝ ειναι φιλικο.

Με ενοχλει αφανταστα οταν η αποψη αυτη βγαινει απο ανθρωπους που ξερουν να κανουν compile και απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν ξερουν να κανουν compile - χωρις οι πρωτοι να εχουν δουλεψει ποτε το εν λογω λειτουργικο και απλα δημιουργουν μια (εσφαλμενη) εντυπωση σε αυτους που ισως να το δοκιμαζαν.

Οχι κυριοι, ο απλος point&click χρηστης που δουλευει 4-5-10 προγραμματα στα windows, μετακομιζοντας στο GNU/Linux δεν θα χρειαστει ποτε να βγει στην κονσολα για να εκτελεσει καποια λειτουργια - thats the truth.

4.

Φιλε μου keeper

αλλα τέτοιους περιορισμούς στο linux θα τους έχεις

 


αλλα απο την αλλη open source είναι - μην περιμένεις και παππάδες


 


θα σου πάρει κανα μηνάκι , αλλα αξίζει τον κόπο - λέμε τώρα


αυτα ειναι κακεντρεχειες ;) - και δεν θα απαντησω - ας δουμε ομως τα λαθη σου.

Γνώσεις linux χρειάζεσαι εξειδικευμένες
Φυσικα και οχι, οπως ακριβως ο απλος χρηστης των windows χρειαζεται απλα γνωσεις χειρισμου του desktop , το ιδιο ακριβως πραγμα χρειαζεται και ο χρηστης στο GNU/Linux. Γνωσεις desktop, τιποτα αλλο.


Θέλει πολύ ελεύθερο χρόνο
Θελει ελευθερο χρονο για να το μαθεις - οπως ακριβως εκανες για να μαθεις οτιδηποτε σε αυτη τη ζωη - και διεγραψε τη λεξη "πολυ" - το Gnome και το KDE (2 απο τις πολλες διαθεσιμες επιλογες για desktop manager) ειναι πολυ ευκολοτερα στην εκμαθηση και σωστοτερα σχεδιασμενα απο το αντιστοιχο desktop των windows.


Η δυνατότητα του linux να τρέχει απο CD είναι καθαρά για λόγους δοκιμής. Δεν μπορείς να έχεις λειτουργικό μη εγκατεστημένο σε σκληρό δίσκο, για πολλούς και διάφορους λόγους ("κατέβασμα" αναβαθμίσεων, αποθήκευση ρυθμίσεων κλπ)
Λαθος - μπορεις να ακολουθησεις τη "συνταγη" του Puppy - οπως ανεφερε πριν και πολυ σωστα ο teflon ή να κανεις boot τη Live διανομη απο ενα usbstick - στην περιπτωση αυτη και τις αναβαθμισεις εχεις και σωζεις ολη τη δουλεια σου και ολα λειτουργουν σαν να το ειχες εγκαταστησει στο σκληρο.


Διάβασε κι αυτό πριν ξεκινήσεις. Ο τύπος αποφάσισε να περάσει 30 μέρες με Ubuntu και έχει εξάγει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.
Βεβαιως και τα συμπερασματα του ειναι πολυ ενδιαφεροντα....βεβαια μια απλη αναγνωση της σελιδας που δινεις δειχνει το γιατι εγινε αυτο το τεστ και ποιος πληρωνει τον διαφημιστικο χωρο της σελιδας.....ελεος πια


Ο λόγος ύπαρξης του Linux απ'ότι κατάλαβα - και μέσα απο συζητήσεις με παιδιά του χώρου - είναι κυρίως η ανάγκη για διαφοροποίηση απέναντι στην Microsoft, στις EULA και σε όλα τα "κλειδώματα" και Activations που εισαγει κυρίως στο νέο της λειτουργικό.
Ε ? τσαμπα οι συζητησεις που καναμε.
Το GNU , δηλαδη το πραγματικο λειτουργικο συστημα πισω απο το GNU/Linux ξεκινησε το 1984 και τελειωσε το 1990 - σκοπος του ηταν να μεταφερει το UNIX στην πλατφορμα X86 και μαλιστα με τροπο που θα το καθιστουσε ΕΛΕΥΘΕΡΟ για ολους.

Εχω ποσταρει στο ιδιο subforum εδω, την Ιστορια του GNU κατα τον Stallman, στην οποια ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ η λεξη Microsoft, ουτε κυριολεκτικα αλλα ουτε σαν εννοια - στα σχολια που αφησατε απο κατω φανηκε οτι την διαβασατε.

Τα κίνητρα για να πάς σε Open Source πλατφόρμα είναι περισσότερο ιδεολογικά παρά λόγοι ευκολίας και λειτουργικότητας.
Τα κινητρα ειναι τοσο βαθια ιδεολογικα με εντονες κοινωνικες προεκτασεις που τελικα τα καθιστουν μονοδρομο οσον αφορα την πραγματικη λειτουργικοτητα ενος μηχανογραφικου μοντελου - οι αποψεις του Stallman ειναι γραμμενες στο post που ανεφερα προηγουμενα.Οσο για την ευκολια - δεν υπηρχε καμια το 1984, τοτε η X86 πλατφορμα δουλευε CP/M και DOS - σημερα που τα πραγματα ειναι διαφορετικα, οι desktop managers (αλλα και καμποσες εφαρμογες) του Linux δειχνουν τον

- εμφανιζεται σημερα σαν κατι απλα ρομαντικο και χαζουλικο. Κριμα.





Με οσα εγραψα παραπανω απαντησα σε οσα λανθασμενα (κατ'εμε) ειπωθηκαν με αφορμη την ερωτηση των Starsky και Vagelis - δεν προκειται για κατηχηση ουτε για διαφημιση - απλες απαντησεις ειναι σε ενα θεμα στο subforum του Linux - και θα θελα αν σχολιαστουν να σχολιαστουν επι της ουσιας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα