Linux (Απορίες / Σχόλια)

teflon είπε:
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το PUPPY linux που τρέχει κατ' ευθείαν από το CD και δημιουργεί ένα αρχείο (αν το επιλέξεις εσύ βέβαια, κατά τον τερματισμό του puppy) με όλες τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει.
telamonas.stokos είπε:
μπορεις να ακολουθησεις τη "συνταγη" του Puppy - οπως ανεφερε πριν και πολυ σωστα ο teflon ή να κανεις boot τη Live διανομη απο ενα usbstick - στην περιπτωση αυτη και τις αναβαθμισεις εχεις και σωζεις ολη τη δουλεια σου και ολα λειτουργουν σαν να το ειχες εγκαταστησει στο σκληρο.
Ίσως βρήκα την απάντηση στην ερώτησή μου...

Saulot είπε:
Δεν θα μπορουσα να διαφωνήσω περισσότερο.Το Gnu/Linux δέν ειναι ο Che των λειτουργικών ούτε το OS του φτωχού (πλήν όμως τίμιου) λαουτζικου.
Δεν το εννοούσα έτσι και δε μιλούσα για τον εαυτό μου. Άλλωστε εγώ έχω σχετικό παρελθόν...

telamonas.stokos είπε:
Η υπνοπαιδεια δεν δουλευει Βαγγελη μου , την δοκιμασα κατ'επαναληψη στο Λυκειο μιας και ημουν ο χειροτερος μαθητης στη ταξη μου, χωρις ομως αποτελεσμα.
Αυτό το τελευταίο δεν το πιστεύω. Είσαι έξυπνος, δεν κάνεις ορθογραφικά λάθη... αν έβαζες και τόνους, θα έπαιρνες δέκα με τόνο.

telamonas.stokos είπε:
Ο απλος point&click χρηστης που δουλευει 4-5-10 προγραμματα στα windows, μετακομιζοντας στο GNU/Linux δεν θα χρειαστει ποτε να βγει στην κονσολα για να εκτελεσει καποια λειτουργια - thats the truth.
telamonas.stokos είπε:
Ειναι λογικο δηλαδη να πιστεψει καποιος οτι σε ενα διαστημα 10 ετων τα windows εγιναν φιλικοτερα (και επιτελους δουλευουν) αλλα οχι το GNU/Linux ?
Αυτά τα δύο (ιδιαίτερα το δεύτερο), με κάνουν να θέλω να κάνω μια δεύτερη προσπάθεια (μάλλον θα ρίξω μια ματιά στο PUPPY).

Ένας ιδιαίτερος λόγος πάντως που με αποτρέπει, είναι η Visual Basic. Ως γνωστόν, υπάρχει μόνο για Windows, ούτε για Mac, ούτε για Linux, ούτε για NDS. Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι κοντινό για Mac, για Linux υπάρχει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας ιδιαίτερος λόγος πάντως που με αποτρέπει, είναι η Visual Basic. Ως γνωστόν, υπάρχει μόνο για Windows, ούτε για Mac, ούτε για Linux, ούτε για NDS. Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι κοντινό για Mac, για Linux υπάρχει;
Ισως ηρθε η στιγμη να ανακαλυψεις την Gambas
 
starsky είπε:
με το linux προγραμματα τυπου photoshop, painter,premier,θα πρεπει να τα ξεχασω?
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το CROSSOVER το οποίο σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις MS εφαρμογές στο LINUX. Εχω εγκαταστήσει το Office και το Photoshop CS σ' ένα φίλο ο οποίος έκανε την υπέρβαση σε UBUNTU Linux, με πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς προβλήματα.
 
καταρχας να ευχαριστησω ολα τα παιδια για τις πολυτιμες γνωσεις τους,εμενα δε με αφορα καποια ιδεολογικη προσεγγιση του θεματος ,πιστευω ομως οτι δε πρεπει να ειμαι με παρωπιδες για αυτο και θαθελα να δοκιμασω την περιπτωση linux, θα κανω καποιες δοκιμες ,τωρα αν θα μεινω ευχαριστημενος αυτο ειναι αλλη ιστορια
 
τελικα λεω να βαλω το Puppy(απο τα οσα ειδα μαλλον ειναι καλυτερο για αρχαριους)καποια στιγμη στις επομενες μερες
 
Πίσω
Μπλουζα