Looney Tunes (1985)

RIO είπε:
παλιό θέμα, αλλά είναι ίσως το καλύτερο παιδικό...
Μα το καλό με τα looney toons είναι ότι δεν ήταν ακριβώς παιδικό... ήταν ένα cartoon για όλες τις ηλικίες. Θα έλεγα ότι είναι και πιο κοντά στο ενήλικο κοινό λόγο της κάποιας υπερβολικής "τρέλας" και βίας που έχουν. Μάλιστα εγώ γελάω περισσότερο με κάποια επεισόδια τώρα από ότι όταν ήμουν πιο μικρός. Παρατηρώ αστεία και εκφράσεις, ακόμα και λεπτομέρειες στο animation που κάνουν την διαφορά, που πριν μου διέφευγαν.

Επίσης, πλέον διακρίνω διαφορές μεταξύ σχεδιαστών, για παράδειγμα τα αγαπημένα μου επεισόδια είναι του Chuck Jones. Οι εκφράσεις στα πρόσωπα που σχεδιάζει είναι τόσο αστείες που μόνο με μία απλή φωτογραφία γελάς:

bugs_bunny_motivator_by_kiss_the_iconist-d3jskyb.png
bugs_bunny_motivator_by_kiss_the_iconist-d3jskyb.jpg

Oσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνω, φτάνω στο συμπέρασμα ότι αυτή η σειρά είναι ίσως το καλύτερο cartoon που βγήκε ποτέ. Και σίγουρα το voice acting του Mel Blanc ήταν ένας από τους κυριότερους λόγους που ήταν τόσο πετυχημένα. Το καταλάβαινα αυτό καλύτερα κάθε φορά που έπεφτα στα μεταγλωττισμένα επεισόδια στο STAR και μου ερχόταν να καρφώσω κατσαβίδια στα αυτιά μου. Δεν ακούγονται και τελικά δεν βλέπονται κιόλας. Το να μεταγλωττίζεις τα Looney Toons είναι σαν να του αφαιρείς όλο το νόημα. Σαν να μεταγλωττίζεις το South Park ένα πράγμα. Δεν είναι πια Looney Toons αλλά "Lame Toons".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι αυτή η εικόνα, ήταν από ένα επεισόδιο όπου μια κακιά μάγισσα, ετοιμαζόταν να μαγειρέψει τον Bugs Bunny. Εκείνος παίρνοντας αυτό το ύφος, την έκανε τελικά να βάλει τα κλάματα.... :D
 
Αυτο που μου αρεσει στο retromaniax ειναι οτι υπαρχουν πολλα θεματακια διαμαντια,

τα οποια οσο καιρο και να εισαι μελος δεν τα παιρνεις χαμπαρι αν δεν τα αναδειξει καποιος

π.χ. οπως ο Βασιλης, που αν δεν ποσταρε θα το αγνοουσα τελειως!!!! :)

Στο δια ταυτα....

Τι να πω για αυτο το ακρως διασκεδαστικο καρτουν...με μια λεξη...ΕΠΟΣ!!!! :headbangdude:

Το τι γελια εχω ριξει με τα παθηματα του Daffy δεν περιγραφεται!!! :D

Ολοι οι χαρακτηρες ξεχωριστοι και μοναδικοι... :)

Και ενα μικρο who is who. :)

Bugs Bunny ...ο τετραπερατος λαγος με την ατακα σημα κατατεθεν "Ehh...What's up,Doc?".
emoticon-looney-toons-004.gif
"]
emoticon-looney-toons-004.gif
[/url]

Daffy Duck...ο αιωνιος γκαφατζης και γκρινιαρης παπιος!
emoticon-looney-toons-012.gif
"]
emoticon-looney-toons-012.gif
[/url]

Porky Pig...το καλοκαρδο,συμπαθητικο και ντροπαλο γουρουνακι.

Sylvester...ο συμπαθητικος ψευδος γατουλης που εχει ενα ονειρο...να φαει τον Tweety!
emoticon-looney-toons-002.gif
"]
emoticon-looney-toons-002.gif
[/url]

Tweety...το μικρο κιτρινο καναρινι που ξεφευγει κυριολεκτικα στο παρα πεντε απο τον διωκτη του Sylvester.
emoticon-looney-toons-003.gif
"]
emoticon-looney-toons-003.gif
[/url]

Yosemite Sam...o βιαιος πιστολας διωκτης του Bugs και alter ego του Elmer Fudd.
emoticon-looney-toons-008.gif
"]
emoticon-looney-toons-008.gif
[/url]

Granny...η συμπαθητικη και λιγο αφελης γιαγιακα που προστατευει τον Tweety απο τα δοντια του Sylvester.

Elmer Fudd...o καλοκαρδος κυνηγος που εχει βαλθει να ξεκανει Bugs & Duffy αντιστοιχα αλλα βρισκεται μονιμα χαμενος!
emoticon-looney-toons-013.gif
"]
emoticon-looney-toons-013.gif
[/url]

Wile Coyote...το πανουργο και δαιμονιο κογιοτ που ονειρο του ειναι να πιασει

τον Road Runer σε μια απο τις χιλιαδες ευφανταστες παγιδες του.
emoticon-looney-toons-006.gif
"]
emoticon-looney-toons-006.gif
[/url]

Road Runer...η αλλιως Beep Beep απο τον χαρακτηριστικο του ηχο.

Πανεξυπνο και γρηγορο πουλι που ξεφευγει με περισια χαρη και μαεστρια απο τις παγιδες του Wile Coyοte!
emoticon-looney-toons-005.gif
"]
emoticon-looney-toons-005.gif
[/url]

Tazmanian Devil...Η' αλλιως Taz...ο αξιολατρευτος δαιμων της Ταζμανιας που σαρωνει τα παντα στο περασμα του.
emoticon-looney-toons-019.gif
"]
emoticon-looney-toons-019.gif
[/url]

Marvin the Martian...ο αγαπημενος Αρειανος που κανει τα παντα σκονη με την διαστημικη του τεχνολογια!
emoticon-looney-toons-009.gif
"]
emoticon-looney-toons-009.gif
[/url]

Speedy Gonzales...το πιο γρηγορο ποντικι στο Μεξικο! Andale,Andale,Arriba,Arribaaaaa....
emoticon-looney-toons-016.gif
"]
emoticon-looney-toons-016.gif
[/url]

Pepe Le Pew...το πιο "μυρωδατο και ευωδιαστο"...κουναβι!!!!
emoticon-looney-toons-017.gif
"]
emoticon-looney-toons-017.gif
[/url]
 
Δεν χρειάζεται να πω ότι είναι μακράν το αγαπημένο μου καρτούν. Ευρηματικότατες καταστάσεις και πολύ γέλιο. Καταστάσεις για γέλιο μέχρι δακρύων. Αγαπημένος ήρωας ο Bugs αλλά και οι υπόλοιποι είναι καταπληκτικοί. Το πιο καταπληκτικό όμως είναι ότι πίσω από όλες αυτές τις φωνές βρίσκεται ένας και μόνο άνθρωπος, ο αείμνηστος Mel Blanc ο οποίος κάνει όλους τους χαρακτήρες αυτός.

Απολαύστε τον στο παρακάτω βίντεο με τίτλο

Mel Blanc, The Man of 1000 Voices [1981] - AMAZING TALENT !!


BTW Σταύρο το spoiler σου πολύ ωραία φτιαγμένο. Φυσικά υπάρχουν πληθώρα άλλων χαρακτήρων μεταξύ των οποίων και ο κόκκορας Foghorn Leghorn φωνάζοντας χαρακτηριστικά "Hey boy Ι say boy"

Δεν ξέρω αλλά, ορισμένα κινούμενα σχέδια πιστεύω ότι δεν είναι μόνο για παιδιά και μη σας πω ότι πρέπει να είσαι από κάποια ηλικία και μετά είναι ωραίο να τα βλέπει κάποιος. Εγώ δηλαδή δεν μπορώ να θεωρήσω ότι το συγκεκριμένο καρτούν απευθύνεται μόνο σε παιδάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει, τι να λέμε τώρα... ο θεός των voice actors.
 
Από τα αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια, δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο χαρακτήρα, όλοι μ' αρέσουν.

Χαρακτηριστικό το ''Merrie Melodies'' στην αρχή του επεισοδίου και το ''That's all folks!'' στο τέλος του επεισοδίου.

Merrie_Melodies_title_card.jpg
Merrie_Melodies_title_card.jpg

all.jpg
all.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
That's all = (κυριολεκτικά) αυτό ήταν όλο, τελειώσαμε, πάπαλα, τέλος επεισοδίου

Folks = λαός, κοινό, ακροατήριο, φιλαράκια (ανάλογα το περιεχόμενο)
 
Κάθε βιντεοκασέτα που βάζω να ψηφιοποιήσω είναι και μία έκπληξη, δεν ξέρω τι θα πετύχω μέσα :p Στην τελευταία βρήκα μία τρίωρη κασέτα μόνο με Looney Tunes, από τον ΑΝΤ1 κυρίως. Επειδή στο YouTube δεν αφήνει να βάλεις πάνω από μερικά λεπτά σε copyrighted properties, βάζω απλά την εισαγωγή όπως την είχα γράψει, με υπότιτλους παρακαλώ, πριν ξεκινήσουν οι (εγκληματικές κατ' εμέ) μεταγλωττίσεις.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαχρονικο καρτουν ακομα και σημερα βγαινουν νεες ιστοριες προσωπικη μου αδυναμια ειναι ο νταφυ
 
Τέλος ο πεπε! Μήπως είναι υπερβολή τώρα ειλικρινά βλέποντας τον πεπε παιδι σου έκανε κακό σε ψυχολογικό επίπεδο;
 
Τέλος ο πεπε! Μήπως είναι υπερβολή τώρα ειλικρινά βλέποντας τον πεπε παιδι σου έκανε κακό σε ψυχολογικό επίπεδο;
Οι συνηθισμένες, ακραίες βλακείες των πολιτικά ορθών. Τα ίδια κάνανε και με τον Speedy Gonzales γιατί λενε είναι κακό στερεότυπο, παρόλο που οι λατίνοι λατρεύουν τον χαρακτήρα.

Ποτέ δεν τους ενδιέφερε το πλαίσιο γύρω από αυτά που κράζουν. Πχ, ποτέ μα ποτέ το Pepe cartoon δεν άφηνε την εντύπωση πως αυτά που κάνει ο Pepe είναι σωστές πράξεις. Το cartoon μας έδειχνε ότι αυτά που κάνει δεν είναι σωστά γιατί ο Pepe πάντα έτρωγε τα μούτρα του και γελάγαμε με τον ίδιο (όχι με τις πράξεις του). Εμείς ακόμα και σαν μικρά παιδιά το καταλαβαίναμε αυτό αλλά οι πολιτικά ορθοί μάλλον έχουν χαμηλότερο ΙQ από ένα μικρό παιδί.

Εξάλλου και οι υπόλοιποι χαρακτήρες παρομοίως έτρωγαν τα μούτρα τους με τις πράξεις τους. Μήπως έιναι σωστό να δένεις τον εαυτό σου σε ρουκέτες ή να στήνεις παγίδες με εκρηκτικά? Ε τότε γιατί δεν κάνουν cancel και το κογιότ? Γιατί δεν κάνουν cancel τον Elmer που έριχνε με την καραμπίνα στα μούτρα του Daffy?

Ειναι τα Looney Tunes, το λέει και ο τίτλος. "Looney". Δηλαδή δεν έχουν σώας τας φρένας, κάνουν υπερβολές και τρέλες που φέρνουν καταστροφικά και αστεία αποτελέσματα. Αυτή ήταν και όλη η ουσία του καρτούν. Αλλά δυστυχώς ζούμε στην εποχή των υποκριτών που προσπαθούν να μας το παίξουν ενάρετοι. Και δυστυχώς η κοινωνία πάει με τα νερά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πραγματικά αστείο αυτό που συμβαίνει με αυτές τις μεγάλες εταιρείες και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν...
Την ίδια γραμμή έχουν πάρει και Όμιλοι με γνωστά προϊόντα ,αφαιρώντας την λέξη "Normal". Αλλά ,για να μην ξεφεύγω,
το ξεκίνησε η Disney αποκλείοντας ταινίες και χαρακτήρες όπως το 'Peter Pan' και πρόσφατα ,το 'Muppet Show' για 'αρνητικά στερεότυπα'...
Ήταν φυσικό να ακολουθήσει και η Warner Bros.
 
Όντως ο πεπε έτρωγε τα μούτρα του παντα όπως ο συλβεστερ με τον τουιτι και σαν παιδιά μας έκαναν να γελαμε. Αλοιμονο αν ο Πεπε και ο Τουιτι και ο νταφυ διεφθειρουν την κοινωνία.
 
Οι συνηθισμένες, ακραίες βλακείες των πολιτικά ορθών. Τα ίδια κάνανε και με τον Speedy Gonzales γιατί λενε είναι κακό στερεότυπο, παρόλο που οι λατίνοι λατρεύουν τον χαρακτήρα.

Ποτέ δεν τους ενδιέφερε το πλαίσιο γύρω από αυτά που κράζουν. Πχ, ποτέ μα ποτέ το Pepe cartoon δεν άφηνε την εντύπωση πως αυτά που κάνει ο Pepe είναι σωστές πράξεις. Το cartoon μας έδειχνε ότι αυτά που κάνει δεν είναι σωστά γιατί ο Pepe πάντα έτρωγε τα μούτρα του και γελάγαμε με τον ίδιο (όχι με τις πράξεις του). Εμείς ακόμα και σαν μικρά παιδιά το καταλαβαίναμε αυτό αλλά οι πολιτικά ορθοί μάλλον έχουν χαμηλότερο ΙQ από ένα μικρό παιδί.

Εξάλλου και οι υπόλοιποι χαρακτήρες παρομοίως έτρωγαν τα μούτρα τους με τις πράξεις τους. Μήπως έιναι σωστό να δένεις τον εαυτό σου σε ρουκέτες ή να στήνεις παγίδες με εκρηκτικά? Ε τότε γιατί δεν κάνουν cancel και το κογιότ? Γιατί δεν κάνουν cancel τον Elmer που έριχνε με την καραμπίνα στα μούτρα του Daffy?

Ειναι τα Looney Tunes, το λέει και ο τίτλος. "Looney". Δηλαδή δεν έχουν σώας τας φρένας, κάνουν υπερβολές και τρέλες που φέρνουν καταστροφικά και αστεία αποτελέσματα. Αυτή ήταν και όλη η ουσία του καρτούν. Αλλά δυστυχώς ζούμε στην εποχή των υποκριτών που προσπαθούν να μας το παίξουν ενάρετοι. Και δυστυχώς η κοινωνία πάει με τα νερά τους.
και ο speedy gonzales εχει απαγορευτει ;
 
Ενα καρτουν που δεν θα εδειχνε με τιποτα τωρα λογω φυλετικων στερεοτυπων της εποχης, ειναι το All this and Rabbit Stew οπου ενας μαυρος κυνηγος στυλ Ελμερ Φαντ κυνηγα τον Μπαγκς και στο τελος ενδιδει στον τζογο και μενει τσιτσιδος και ο Μπαγκς του παιρνει τα ρουχα του. Παντως ηταν απο τα γνωστα καρτουν δεκαετια 80 θυμαμαι και μου αρεσε. Υπηρχε σε βιντεοκασσετα αλλα το ειχε δειξει η τηλεοραση. κιολας. Θεωρειται απο τα πιο χαρακτηριστικα καρτουν του Avery οταν ηταν στη WB

All-This-Rabbit-Stew-lobby600.jpg
 
την ωρα που εκει βλεπαν καρτουν, το 1948, εμεις σκοτωνομασταν
 

Συνημμένα

  • looneytunes.jpg
    looneytunes.jpg
    510,4 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα