Lubuntu και nvidia 5200FX driver

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Χρειαζόμουν ένα μηχανάκι στη δουλειά να δουλεύω Libre Office, και να ανοίγω απλά pdf. Πήρα το παλιό DosGames μηχάνημα (ένα Vectra VL400 PIII 256MB με Voodoo 3 3000 PCI), και αφού βρήκα από δω και από κει, 512ΜΒ και μια nvidia 5200FX, είπα να του εγκαταστήσω Lubuntu, γιατί Windows XP και κανονικό Ubuntu θα ήταν βαριά. Τελικά εγκαταστάθηκαν (η τελευταία έκδοση που στηρίζεται στο Ubuntu 14.10), αλλά χρησιμοποιεί απλούς graphics drivers, χωρίς hardware acceleration (Αν δεν κάνω λάθος Nouvau). Στο software update δεν μου βγάζει drivers. Που μπορώ να βρώ κανονικούς drivers, να ενεργοποιηθεί το hardware acceleration και το open GL? (Ή τζάμπα παιδεύομαι, και να το γυρίσω σε Windows XP?).
 
Αν και θα με κραξουν οι linux lovers προτεινω ΧΡ...για αυτο που θες μια χαρα ειναι ,αντι να παιδευεσαι με λινουξ..
 
Ακόμα και το Lubuntu είναι βαρύ για το PC αυτό μάλλον. Ίσως Puppy Linux ή κάτι ανάλογο.

Προφανώς δε έχει υποστήριξη, εδώ και κάποια χρόνια ο driver της Nvidia έχει σταματήσει να υποστηρίζει τις FX κάρτες (σε όλα τα λειτουργικά.) Κλείνουν κοντά 10ετία οι κάρτες αυτές.

Όσο για τα XP απλά λάβε υπόψη ότι δεν έχουν υποστήριξη πια με security updates από την Microsoft.
 
Επίσης οι Nouveau έχουν σίγουρα καλύτερη απόδοση από ότι θα είχαν οι τότε NVIDIA drivers και έχουν h/w acceleration. Συμφωνώ ότι το Lubuntu είναι πολύ βαρύ αλλά επειδή το puppy μου κάθεται λίγο άσχημα (ως πολύ), προτείνω crunchbang. Σε ένα p3 laptop που το' χα βάλει πήγαινε πάρα πολύ καλά.

Τέλος, τα 7 είναι σαφώς πιο γρήγορα από τα xp (sp3) στο ίδιο h/w.

Edit: Αν θες σώνει και καλά nvidia, δες αυτό

https://launchpad.net/ubuntu/+source/nvidia-graphics-drivers-173-updates/173.14.35-0ubuntu1/+build/3597638
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επειδή αυτή την εβδομάδα έχω άδεια, μπορεί να τα δοκιμάσω όλα!!!!!! (Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή :p ).

Προφανώς δε έχει υποστήριξη, εδώ και κάποια χρόνια ο driver της Nvidia έχει σταματήσει να υποστηρίζει τις FX κάρτες (σε όλα τα λειτουργικά.) Κλείνουν κοντά 10ετία οι κάρτες αυτές.
Λογικό μου ακούγεται. Αλλά το PCάκι το έφτιαξα με ρετάλια στην ουσία, οπότε δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις!!!.

Όσο για τα XP απλά λάβε υπόψη ότι δεν έχουν υποστήριξη πια με security updates από την Microsoft.
Το γνωρίζω, αλλά έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να μπαίνει στο Internet συχνά. (Έως καθόλου !!!!).

Επίσης οι Nouveau έχουν σίγουρα καλύτερη απόδοση από ότι θα είχαν οι τότε NVIDIA drivers και έχουν h/w acceleration
Έχουμε κανένα demo - benchmark για την κάρτα γραφικών να το δοκιμάσουμε?

Συμφωνώ ότι το Lubuntu είναι πολύ βαρύ αλλά επειδή το puppy μου κάθεται λίγο άσχημα (ως πολύ), προτείνω crunchbang.
Το Lubuntu το διάλεξα γιατί είχε χαμηλές απαιτήσεις, και με βόλευε γιατί είχε τις ευκολίες το Ubuntu, σε παλαιότερο σύστημα (και μου άρεσε η απόκριση του μηχανήματος). Αλλά θα δοκιμάσω και το crunchbang. Αν δω ότι δεν μου αρέσει, θα πάω σε κλασσικές πλέον επιλογές. (Win 7 ή XP).

Edit: Αν θες σώνει και καλά nvidia, δες αυτό
https://launchpad.net/ubuntu/+source...+build/3597638
Βρήκα και ελάχιστα πιο πρόσφατους στο site της nvidia. Βρήκα πως εγκαθίστανται τα .run packages, αλλά και πάλι δεν ξέρω εάν είναι ενεργοποιημένοι. (Αυτό με το demo - benchmark που έλεγα παρα πάνω!!!!)
 
Κάνε install to package mesa-utils και μετά άνοιξε terminal και τρέξε τα glxinfo (για info) και glxgears (για demo.)
 
Τελικά έκανα ένα dual boot μηχάνημα με τα κλασσικά πλέον Windows XP, αλλά και Lubuntu, το οποίο πλέον αναγνώρισε και την κάρτα γραφικών κανονικά (τρέχει και τα mesa utils). Είναι λίγο βαρύ, αλλά θα το δοκιμάσω αυτή την εβδομάδα και θα πω εντυπώσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα