[Lyra] Οι Μικροί Ψαράδες

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
157
Εταιρεία: Lyra

Παιχνίδι: Οι Μικροί Ψαράδες

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/628

Από τα πολύ αγαπημένα ρετροπαιχνίδια, μετά το οποίο βγήκαν δεκάδες απομιμήσεις και κυκλοφορεί κι από άλλες εταιρείες μέχρι και σήμερα..! :D

Και πάντα με τον Κωστα Βουτσά στο εξώφυλλο, όπως έχουμε δει και σε πολλά επιτραπέζια της ΛΥΡΑ ακόμη..!!! Μέσα στο παιχνιδι αυτό, είχε και μια αφίσσα του Κ.Βουτσά, την οποία έχω ξαναποστάρει και στο παρακάτω επιτραπέζιο: Τα παπάκια τα καλά





Οι Μικροί Ψαράδες

image_28451.jpgimage_28450.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξεχαστο παιχνιδι!!!!!

Makisimos μας εκπλησεις παντα!!!!!
 
Βουτσάς: - Μικροί ψαράδες, έτοιμοι;

παιδιά: - Ναιιιιιιι!!

Βουτσάς: - Πάμε!

(το παιχνίδι μπαίνει σε λειτουργία)

παιδί 1: - τσιμπάει, τσιμπάει!

Βουτσάς: - Έλα ψαρά μου!

[...]

Βουτσάς: - Τσίμπησε το μελανούρι!

Με γειά σου makisime!!
 
Circleag, σ ευχαριστώ, πάντα με τον καλό σου το λόγο..!!! Χαίρομαι να μοιράζομαι ότι βρίσκως σε αυτό το site, γιατί κάποια στιγμή κάποιος θα το αναζητήσει και θα το βρει εδώ μέσα..!! :)

CandyForEver φίλη μουυυ, τυχαία ήταν η διάλεκτος που προανέφερες ή την έχεις σκούσει σε κανέναν διαφημιστικό???
 
makisimos είπε:
CandyForEver φίλη μουυυ, τυχαία ήταν η διάλεκτος που προανέφερες ή την έχεις σκούσει σε κανέναν διαφημιστικό???
Αυτος ηταν ο διαλογος στην διαφημιση που παιζοταν εκεινη την εποχη. Ηταν να παρω καποτε αυτο το παιχνιδι αλλα μου βγηκε ενα αλλο στην μεση με σβουρες και το αφησα. Η διαφημιση του Βουτσα ηταν ολα τα λεφτα και σε "αρπαζε" ακομα και αν δεν ειχες ιδιαιτερη διαθεση να παρεις το παιχνιδι αυτο.

Makisime, μαλλον πρεπει να το ξερεις το παιχνιδι που λεω: επιτραπεζιο με κοκκινη πλαστικη βαση σαν αρενα, με 4 μαυρες υποδοχες για καλαμακια (ναι αυτα που εχουμε για τον φραπε!) και 4 σβουρες (πρασινη, μπλε, πορτοκαλι, κοκκινη - με ημιδιαφανες πλαστικο στο πανω μερος) που σκοπος ηταν να φυσηξεις οσο μπορουσες δινοντας κινηση στην σβουρα (ειχε περιστρεφομενους διαυλους που ο αερας ωθουσε την σβουρα να κανει περιστροφη), και μετα αφου την αφηνες οποια ειχε (λογικα) την μεγαλυτερη δυναμη διελυε τις αλλες και κερδιζες. Αυτα ειναι οτι θυμαμαι απο αυτο. Αν το βρεις κανε του μια παρουσιαση (και μετα κανε το μου δωρο!!!!) :)
 
Phil_vr κατάλαβα ποιο λες..!! Το είχε παρουσιάσει ο Aardvark σε διαφήμιση εποχής.!! ΤΟΥΡΜΠΟΜΑΧΙΕΣ λέγεται, Δες εδώ..!!!





Το είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα, αλλά πουυ μυαλό να το πάρω...!!! Εννοείται με το που το βρω θα στο στείλω..!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μakisime you rule.. με τοσα θεματα εδω μεσα πλεον ειναι λογικο να μην εδωσα καν σημασια στον τιτλο! Thanks bro.. :)
 
Οντως ήταν αυτός ο διάλογος, χαχα έπαιζα και εγώ στο συγκεκριμένο διαφημιστικό...τι μου θυμίζετε τώρα...Εταιρεία Παραγωγής ΚΙΝΟ, και είχε γυριστεί σε ένα στούντιο κάπου στην Αθήνα (πολύ μικρή για να θυμάμαι). Κώστας Βουτσάς πάντα γλυκός και υπομονετικός με τα πιτσιρίκια!!!!
 
Candy4ever είπε:
Βουτσάς: - Μικροί ψαράδες, έτοιμοι;παιδιά: - Ναιιιιιιι!!

Βουτσάς: - Πάμε!

(το παιχνίδι μπαίνει σε λειτουργία)

παιδί 1: - τσιμπάει, τσιμπάει!

Βουτσάς: - Έλα ψαρά μου!

[...]

Βουτσάς: - Τσίμπησε το μελανούρι!

Με γειά σου makisime!!
αυτη την τελευταια φραση με το μελανουρι τη θυμαμαι ακομα αν και δεν ειχα την τυχη να παιξω αυτο το παιχνιδι
 
Αυτό το παιχνίδακι το ηθελα παντα αλλα δε μου το αγοραζαν οι δικοι μου και ετσι εκατσα και το εφτιαξα μονη μου. Πhρα χαρτονι και το εκοψα σε σχημα ψαριου και κολλησα πανω κομματακι απο σιδερο, μετα πηρα καλαμακι το τρυπησα και περασα μια κορδελλα, σtο κατω μερος της κορδελλας κολλησα ενα μαγνητη. Γέμισα τη μπανιερα με νερο και με τα 4 ψαρακια ποy καταφερα να φτιαξω, επαιζα μεχρι που το χαρτονι χαλασε εντελως :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετα απο πολλα χρονια μπορουμε να ξαναδουμε τη διαφημιση εδω 



στο ποστ 161 του nick στα 01:45 λεπτα 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος της διαφήμισης δεν φαίνεται λόγω καταστροφής της κασέτας... και είναι η κομμένη έκδοση χωρίς τον διάλογο.
 
[edit] Greeklish [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Greg1976 καλως ήρθες στο φόρουμ..!! Γράφε μονο με Ελληνικούς χαρακτήρες ;)

Τελικά δεν μας είπες, το κλάμα έπιασε τόπο??????? :D
 
Εγώ είχα μια έκδοση με μπλε συσκευασία και τον Βουτσά σε πιο κοντινό πλάνο. Πολύ καλό παιχνιδάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η διαφήμιση

[edit] Μη διαθέσιμο βίντεο

Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικη η ιδεα του Γιωργου Γραμματοπουλου να ζητησει απο τον Βουτσα ενα revisit της παλιας θρυλικης διαφημισης για το promotion της εκθεσης Vintage Toys 2018.

Δυστυχως ειναι μονο στο FB το video.

Με τον Γιωργο εχω μιλησει μονο τηλεφωνικαι ολα αυτα τα χρονια. Μαλιστα μας ειχε προσφερει απολυτως δωρεαν χωρο στην πρωτη παιχνιδοεκθεση που ειχε κανει στο Γκαζι. Του ειχα απαντησει οτι μας τιμα αλλα επειδη προεβλεψα μικρη πρωτοβουλια απο μερους μας, τον συμβουλευσα να αποταθει σε καποιο αλλο αναλογο φορουμ και τον ευχαριστησα.

Κοιταω με πολυ θαυμασμο την ενεργεια που διοχετευει στη προσπαθεια του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eξαιρετικό και πολύ συγκινητικό!! Έχει γίνει άψογη δουλειά! 
 
Πίσω
Μπλουζα