[Lyra] Πιγκουινοτσουλήθρες

lefteris_mcmlxxxiv είπε:
ευχαριστώ πολύ για τις συνημμένες φωτογραφίες, και το φοβερό topic, δεν πίστευα οτι θα ξανάβρισκα φωτογραφία αυτού του ιστορικού και αγαπημένου παιχνιδιού...
Aμα πας στο Τζαμπο θα βρεις και το ιστορικο παιχνιδι το ιδιο :p Το ξαναειδα πριν 2 εβδομαδες και κοντεψα να βαω τα γελια
 
ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΕΛΙΩΣΑ...ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ :p :p :p
 
Μόλις χθες βρήκα 2 πιγκουίνους από τσουλήθρες!! Αγαπημένο παιχνίδι! Χμμμ με βάζεις στον πειρασμό να ξαναπαίξω!
 
Παντως η εκδοση που πουλαει τωρα το τζαμπο ειναι αρκετα καλη γιατι το κουτι θυμιζει παλιο κ γενικα δεν στην χαλαει!!!

Το αγορασα κ το βαζω καμια φορα κ το χαζευω σαν χανος οπως εκανα κ τοτε:biglaugh: !!!!!!!!!!

Εχει κατι που σε υπνοτιζει :animeek: !!!!!!!!!

Μονο ο σπαστικος ηχος των πιγκουινων μου δινει στα νευρα!!!! :bash:
 
εγω ειχα φαει κολημα επειδη στη διαφημιση ειχε μουσικη και νομιζα οτι το παιχνιδι θα εχει μουσικη οταν δουλευει...ειχα αγορασει ενα καρο γιατι νομιζα οτι ηταν χαλασμενα επειδη δεν παιζανε μουσικη.θυμαμαι χαρακτιρηστικα επαιζε ο αδερφος μου μπασκετ με ενα φιλο του στο γυμνασιο του τοτε και με ειχε παρει μαζι.λεω στο φιλο του.εσυ εχεις πιγκουινους;ναι μου λεει.μουσικη παιζουν του λεω;ναι μου λεει.ε κλαμα μεχρι λιποθυμιας εριξα...χαχαχαχ
 
Πρόσφατα πήρα και εγώ ένα "σετάκι" από το Jumbo για την κορούλα μου... Να θυμηθώ και εγώ τα παλιά! Δεν έχει και μεγάλες διαφορές από το "παλιό"... μόνο που τότε είχε 4 πιγκουίνους, ενώ τώρα έχει 3... άτιμη κρίση... και τα πιγκουινάκια χτύπησες! :)
 
Πω πω φίλε τι μας θύμησες!!! Από τα λίγα επιτραπέζια που είχαμε, βασικά ο αδερφός μου το είχε, και παίζει να το έχουμε καταχωνιασμένο κάπου στο χωρίο μας.
 
Εγώ είχα αυτό (αγορασμένο από το θρυλικό Παγκόσμιο των Αμπελοκήπων) καθώς και την έκδοση Στρουμφάκια με τον Βουτσά στο κουτί.
 
Η εκδοση με τα στρουμφακια θα μου μεινει απωθημενο...........!!!!!!8)

Θελω παρα πολυ να δω πως ειναι......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

το 2004 λογω ολυμπιακων αγωνων ειχε βγει και εκδοση με φοιβο & αθηνα αλλα ειναι θεμα εκτος forum!!!!!
 
Εγω ακομα το συναντω στο Jumbo.. μονο που μου θυμιζει κατι απο 90's.

mariadegrecia ωραιο αβαταρ!
 
Και εγώ όταν το είδα στο Jumbo μου ήρθαν μνήμες από τα Χριστούγεννα που είχε πρωτολανσαριστεί το παιχνίδι. Οι αποθήκες του εργοστασίου γεμάτες, οι μηχανές παραγωγής στο full και να μην προλαβαίνεις να παραδίδεις πιγκουινοτσουλήθρες. Στο εργοστάσιο από νωρίς το πρωϊ παιδάκια με γονείς να κάνουν ουρές... Ανήμερα Χριστουγέννων επειδή το εργοστάσιο ήταν κλειστό και τα καταστήματα είχαν έλλειψη, μαζί με τον μπαμπα μου πήγαμε στο εργοστάσιο, φορτώσαμε 1 από τα φορτηγά (μπλε με το σήμα της ΛΥΡΑ στο πλαϊ) και πήγαμε για ανεφοδιασμό σε καταστήματα της Αθήνας. Κράτησε για ώρες, εγώ μικρή μεν (10 or 11) κουράτηκα,αλλά πέρασα υπέροχα.
 
Υπαρχει ακομα σε γνωστα μαγαζια παιχνιδιων και μαλιστα πηρα ενα προσφατα για την κορη μου και εχει ξετρελαθει!!!!
 
Φοβερη εικονα αυτη που περιεγραψες Μαρκελλα!
 
που στο Πειραιά? Με το λογότυπο LYRA? help me γιατί δεν έχω ούτε ένα παιχνίδι και ψάχνω απεγνωσμενα για να βρω κάτι ώστε να δείξω στα παιδιά μου.όπως έχω ξαναπεί όταν έκλεισε το εργοστάσιο όλα έμειναν πίσω...
 
Ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια...!!!τσούκου-τσούκου ανέβαιναν τα πιγκουινάκια, έκαναν τσουλήθρα και η συνέχεια μια από τα ίδια...
 
Απλά απίστευτό και άκρως συγκινητικό να το βλέπεις έπειτα από 25 χρόνια ξανα!!!!!!
 
Το έχει και η αδερφή μου! Εκτός από τη βερσιόν με τα στρουμφάκια, θυμάμαι ότι είχε βγει και με κάτι κοάλα που αντί για σκάλα σκαρφάλωναν σε κάτι σαν δέντρο και μετά κλασσικά στην τσουλήθρα!

Επίσης έχω δει το αντίστοιχο με τον Φοίβο και την ΑΘηνά, προφανώς το είχαν βγάλει για τους Ολυμπιακούς!
 
ΤΕΛΕΙΟ...!! Απ τα πιο χαρακτηριστικά παιχνιδια των 80s.................!!
 
το είχα κι εγώ! φοβερό παιχνίδι, έπαιζε και μια μουσική αν θυμάμαι καλά...
 
Πίσω
Μπλουζα