Mαγκάιβερ: ένας πολυμήχανος τυχοδιώκτης (MacGyver)

Απ: "Μαγκάιβερ"

O MακΓκαιβερ ηταν απο τα πιο αγαπημενα μου. Δεν εχανα επεισοδιο! Λατρευα την καθε ευρεσιτεχνια! θυμαμαι χαρακτηριστικα σε ενα επεισοδιο ηταν κλειδωενος σε ενα δωματιο και ειχε ενα οπλο. Αντι ομως να πυροβολησει την κλειδαρια, εβγαλε την σφαιρα και το μπαρουτι απο μεσα και το χρησιμοποιησε για να προκαλεσει μια μικρη εκρηξη !!! Ηταν υπεροχος.

Αλλο μυστικο της σειρας ηταν το μικρο ονομα του, μια και ολοι τον φωναζαν με το επιθετο του...το φυσικα ανεφερε ο Aardvark, και ηταν Aνγκους.

Προσφατα ειδα καποια παλια επεισοδια που ειχα κυκλοφορησει σε DVD, αλλα μου φανηκε καπως ξεπερασμενος. Εχουν δει τοσα και τοσα τα ματια μας απο το Ηollywood τα τελευταια χρονια...

Διαβαζα καπου στο ιντερνετ οτι πολλες απο τις κατασκευες-χημικες αντιδρασεις ηταν αληθινες αλλα οι δημιουργοι εκρυβαν εντεχνως καποιο συστατικο ωστε καποιοι "τρελοι" να μην το δοκιμασουν στο σπιτι τους.

Παντως ο πολυμηχανος τυχοδιωκτης εχει αφησει εποχη :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: "Μαγκάιβερ"

Αυτή ήταν και η απορία μου βρε παιδιά! Γίνονται όλα αυτά;;; :eek:
 
Φυσικα και το εβλεπα μικρος συνεχεια. Απο τα αγαπημένα μου ηθελα να του μοιασω οταν μεγαλωσω :D
 
Μία από τις αγαπημένες μου σειρές!!!


Είχα γράψει αρκετές βιντεοκασέτες,



αλλά δυστυχώς δεν έχουν σωθεί!



Έχω να το δω χρόνια...



Θα ψάξω σε βίντεοκλαμπ, αφού είπατε ότι κυκλοφορούν κάποια DVD!



Σας ευχαριστώ πολύ, δεν το ήξερα!!!


 


Εδώ είναι το επίσημο site του Richard Dean Anderson και υπάρχει πλήρης λίτσα των επεισοδίων, και όχι μόνο...


http://rdanderson.com/
 
Κι εγώ ήμουν τρελή φαν του McGuyver! Θυμάμαι μάλιστα στο νηπιαγωγείο που είχε ξεσπάσει πόλεμος στα κορίτσια για το ποιος είναι καλύτερος, ο ΜcGuyver ή ο ιππότης της ασφάλτου! Φυσικά ήμουν με το μέρος του Mc!

Καλά αυτό το λινκ στο wikipediα είναι απίστευτο!!
 
iliekater είπε:
Το πιο χοντρό που είδα μέχρι σήμερα ήταν έβγαλε ηλεκτρικό ρεύμα από ένα κάκτο στην έρημο για κάνει ένα ραδιοφωνάκι να δουλέψει !
το θυμάμαι κι εγώ! χεχεχ
 
Κοίταξε να δεις...

kostas είπε:
Θυμάμαι ένα επεισόδιο στο οποίο έσωσε κάποιον κάνοντάς του ηλεκροσόκ χρησιμοποιώντας 2 κηροπήγια και το καλώδιο ενός... μικροφώνου. Εμμμ, hello?, τα καλώδια των μικροφωνικών εγκαταστάσεων δεν μεταφέρουν ηλεκτρισμό... Τελικά ο πολύς ορθολογισμός της ενηλικίωσης χαλάει τη μαγεία.
...τα μικρόφωνα, μετατρέπουν τα κύματα του ήχου σε ηλεκτρικό ρεύμα, το οποίο μεταφέρεται μέσω των καλωδίων των μικροφώνων, σε ενισχυτές και από εκεί τελικά στα ηχεία, όπου ξαναπαίρνει την αρχική του μορφή, ως ηχητικό κύμα και έτσι, αναπαράγεται ο ήχος... Πέραν όλων αυτών, βεβαίως και τα καλώδια των μικροφώνων, όπως και κάθε καλώδιο, δύναται να μεταφέρει ηλεκτρικό ρεύμα...

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά και η ένστασή σου επικεντρώνεται, στο ότι ο Mc δεν χρησιμοποίησε πηγή υψηλής τάσης για την καρδιακή ανάνηψη, αλλά συνέδεσε κατευθείαν το μικρόφωνο, χωρίς κάποια μετατροπή, όπως έρχεται από τον ενισχυτή, στα κηροπήγια, που αν συμβαίνει αυτό, γιατί δεν έχω δει το επεισόδιο που αναφέρεις, τότε ναι έχεις δίκιο, το καλώδιο του μικροφώνου σε αυτήν την περίπτωση, δεν μεταφέρει ρεύμα, υψηλής τάσης τουλάχιστον...
 
Georgios, έχω αγοράσει τον 1ο και 2ο κύκλο (και δεν χορταίνω να βλέπω ξανά και ξανά τα επεισόδια.).

Όταν λες ότι κυκλοφορούν όλοι οι κύκλοι, θες να πεις ότι έχουν βγει και οι υπόλοιποι 3 με ελληνικούς υπότιτλους;
 
Καταρχλην οι κύκλοι του Macgyver ήταν 7 φίλε Wolfback...

Και ναι,νομίζω έχουν κυκλοφορήσει όλοι οι κύκλοι σε DVD με ελληνικούς υπότιτλους...
 
manos426f είπε:
Καταρχλην οι κύκλοι του Macgyver ήταν 7 φίλε Wolfback...Και ναι,νομίζω έχουν κυκλοφορήσει όλοι οι κύκλοι σε DVD με ελληνικούς υπότιτλους...
7!!! Έχω ακόμη 5 να μαζέψω?

Παρόλο που θα μου κοστίσει μια περιουσία, μπορώ να πω πως με βρίσκει ενθουσιασμένο η ιδέα ότι έχω ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μου!

Thnx manos426f!

:bow:
 
McGyver

Παιδιά πήγα προχθές στο βιντεοκλάμπ της γειτονιάς και τι βρήκα ???? :wait2:

Τον πρώτο κύκλο της εκπληκτικής σειράς McGyver !!!!!! Το θυμάστε??? :bow:
 
To θέμα κλειδώνεται και θα διαγραφεί οσονούπω,μετά την καίρια και ολόσωστη παρέμβαση της kambia... :D
 
Λίγο αργά έρχεται η απάντηση αλλά όπως με λύπη διαπιστώνουμε ορισμένοι η σειρά δεν έχει ξεπεράσει τον 2ο κύκλο κυκλοφορίας στα Ελληνικά video clubs... Αθάνατη "Odeon" για άλλη μια φορά..! Τα επεισόδια υπάρχουν όμως με Ελληνικούς υπότιτλους και κάποια παλικάρια εκεί έξω φτιάχνουν όλο και περισσότερους (τώρα ξεκίνησαν τον 5ο κύκλο)! Εξαιρετική σειρά για την εποχή της! Δε μου κάνει την ίδια αίσθηση ακόμη αλλά αρκεί στο να τα αγόραζα όλα κάποια στιγμή μόλις έβγαιναν! Που όμως... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Δεν πειράζει. Όπως αναφέρω παραπάνω, γνώση έχουν οι φύλακες! ;) Τους υπότιτλους που αναφέρω είναι σχετικά εύκολο να τους βρει κανείς αν ψάξει στο διαδίκτυο.
 


Μαγκαιβερ: ένα όνομα βαρύ σαν ιστορια, ο δικός μας σουπερ ήρωας!

ο υπερηρωας του 80' που με το μυαλό, τις ευρισιτεχνίες του, τα ευγενικά του αισθηματα και την όρεξη του για περιπέτεια τα ξεπερνουσε όλα! ενα επεισοδιο που ειχε μπει σε κουτι για να διαφυγει, ενα άλλο με ενα φαντασμα στο πλοιο, σε αλλο ήταν μοναχός σε κάποια επεισοδια ειχε παιξει και η Τερι Χατσερ, στα νιατα της, συγχρονη νυκοκοιρα σε απόγνωση.

μια ενστανση, καποιες φορές όταν παιζότανε , η Ερτ διέκοπτε και έβαζε βουλή, α, αυτό ήταν σωστή ψυχρολουσια, βδομαδα χωρις Μακ, δεν ηταν απλως εβδομάδα!

Το μπλεκ έδινε τρελές αφίσες του τότε και γι' αυτο το λόγο το έπαιρνα και εγώ! :p

επίσης ειχα ενα συμμαθητή που τρελαινονταν για την σειρά και μας μάζευε κάνοντας τα σχετικα πειραματα με ατυχη αποτελέσματα..

γκεστ εκανε και ο Πριστλευ του Μπεβερλι.. τα πρωτα επεισοδια ήταν χαρμα οφθαλμων, μετα σαν να χάλασε λίγο..
 
αριαδνη είπε:

τα πρωτα επεισοδια ήταν χαρμα οφθαλμων, μετα σαν να χάλασε λίγο..
Οπως και η πλειοψηφια των αμερικανικων σειρων. 2 σαιζον ειναι αρκετες, μετα επαναλαμβανεται ή καταντα να ειναι εντελως διαφορετικη απο οταν αρχισε.

Δεν την ξαναδα απο τον καιρο της ερτ ωστε να κρατησω την ευχαριστη αναμνηση
 
Έχει κυκλοφορήσει και 3η σαιζόν σε DVDs αλλά μέχρι εκεί.
 
Πίσω
Μπλουζα