Mαγκάιβερ: ένας πολυμήχανος τυχοδιώκτης (MacGyver)

petran79 είπε:
Οπως και η πλειοψηφια των αμερικανικων σειρων. 2 σαιζον ειναι αρκετες, μετα επαναλαμβανεται ή καταντα να ειναι εντελως διαφορετικη απο οταν αρχισε.
Δεν την ξαναδα απο τον καιρο της ερτ ωστε να κρατησω την ευχαριστη αναμνηση

Ο Μαγκαιβερ ήταν καθαρά μορφή του 80', αν γυρίζονταν λίγα χρόνια πριν, η λίγα χρόνια μετά μπορεί να μην είχε την ανάλογη επιτυχία!

ενα δεκάχρονο παιδί μπορεί σήμερα να μην τον έβλεπε με την ίδια ματιά και προσδοκια που τον παρακολουθούσαμε εμείς κάποτε..

έχουν δει τόσα τα μάτια τους σε οπτικά εφέ και τεχνικά μέσα που ο Μακγκαιβερ, μπορεί να μην τους έλεγε στην τελική και τίποτα και να περνούσε απαρατήρητος, για μας ήταν αλλιώς, πολυ αλλιως , ηταν κάτι πρωτότυπο για την εποχή μας! #)
 
Εχτες το απογευμα εβλεπα ενα επεισοδιο των MythBusters αφιερωμενο στον Μαγκαιβερ...δεν τους εκατσε κανενα (τουλαχιστον οσο προλαβα και ειδα). Παντως ηταν ιδιαιτερα ευφανταστα.
 
Wally είπε:
Εχτες το απογευμα εβλεπα ενα επεισοδιο των MythBusters αφιερωμενο στον Μαγκαιβερ...δεν τους εκατσε κανενα (τουλαχιστον οσο προλαβα και ειδα). Παντως ηταν ιδιαιτερα ευφανταστα.
Και γω ειδα ενα προσφατα που τους εκατσε μπορει και το ιδιο να λεμε.Ειναι το επεισοδιο που με το μπαρουτι απο σφαιρες ανατηναζη μια κλειδαρια για να ανοιξη μια πορτα.Το καταφεραν απλα χρειαστηκε μπαρουτι απο περισσοτερες σφαιρες απο οτι εδειχνε στην σειρα.Ο μαγκαιβερ ειναι μια απο της 3 αγαπημενες μου σειρες εχω και τους 7 κυκλους με ελληνικους υποτιτλους αλλα και της 2 ταινιες.Το μονο που με χαλαει ειναι οτι σταματησαν την σειρα πολυ αποτομα και οτι ωσο γουσταρα τον richard dean anderson επαψα να τον εχω σε εκτημηση απο την στιγμη που απαρνηθηκε τον μαγκαιβερ και ειπε να μην τον ρωτανε γιαυτο ουτε καν να το αναφερουν και οτι δεν θελει να ακουει γιαυτο.Και ολα αυτα τα εκανε για να προωθησει την σειρα stargate.Oυτε την αγαπη του κοσμου εκτιμαει και ουτε την σειρα που τον εκανε διασημο.Ειναι πολυ αχαρηστος για μενα.
 
Κυκλοφορει αυτη η χιουμοριστικη αφισα στο διαδικτυο

demotivational_poster.jpg
 
Αμαν! Παντρεύτικε και... Πωπω, αλλαγή!!!
 
Μαλον ο διμηουργως αυτης της αφισας ειναι φαν του knight rider.Macgyver και ξερο ψωμι και πρεπει κατεβει αυτη η προκλητικη αφισα απο το ιντερνετ :D .Μacgyver rules:bow:
 
παιδιά, θα αρχισει να τον προβάλλει ο αλφα, ακούσατε κάτι μέρα και ώρα!
 
Κατα 99% Σαββατοκυριακο 8-10 το πρωι ξεκινωντας απο αυτο.
 
10 με 12 το βραδι, θα ήταν πολύ καλύτερα!
 
Θα δουλεψουν τα recorder,απο τις ωρες λογικα θα δειχνει 2+2 ,4 επεισοδια καθε σαββατοκυριακα εκτος που δεν νομιζω να βαλει τις τηλεταινιες!
 
Πόσες φορές μικρός, προσπάθησα να φτιάξω εκείνο το τηλεσκόπιο ( που το έκανε με ένα φακό και το τζαμάκι από το ρολόι)...
 
Πω πω απαραδεχτος ο Alpha,δεν φτανει που κοβει τις εισαγωγες πριν τους τιτλους εναρξης που απο μονες τους ειναι ξεχωριστες ιστοριες,κοβει και ολoκληρα κομματια με συνεπεια να μην βγαινουν νοημα απο τα επεισοδια.


Τις μεταφρασεις τις συνηθισαμε παει στο καλο αλλα αυτο το κατακρεουργημα,απατη.
:(
 
Μαγκαιβερ και ξερο ψωμι.Η μοναδικη περιπτωση να δει καποιος και να απολαυση σε ολο της το μεγαλειο αυτη την απιστευτη σειρα ειναι να την εχει ολοκληρωμενη.Το να περιμενει να την δει απο τον Alpha και τον καθε Alpha σωστα με τοσα πραγματα που κοβουν δεν υπαρχει περιπτωση.
 
H πρωτη σαιζον ηταν και η καλυτερη πεσαν λεφτα απο τους παραγωγους για πλουσια εξωτερικα γυρισματα,οι υπολοιπες εξι καλο κουραγιο σε οποιον αντεξει.
 
O μαγκαιβερ μαζι με αλλες δυο,τρεις σειρες ειναι all time αγαπημενες μου.Συνφωνω οτι η πρωτη σαιζον ηταν πολυ καλη αλλα το ιδιες φανταστικες ηταν και οι αλλες 5.Φοβερα επεισοδια και απιστευτες κατασκευες απο τον πολυμηχανο μαγκαιβερ.Η μονη σαιζον που ηταν αγγαρια ηταν η εβδομη και αφου ηταν να σταματησει η σειρα δεν επρεπε να ξεκινησει καν.Πολυ κακος που σταματησε για μενα γιατι γουσταρα και αλλες μονομαχιες με τον ''Αθανατο'' μερντοκ αλλα αφου εγειναι ετσι δεν επρεπε να ξεκινησει εβδομη σαιζον.
 
Θ Ε Ο Σ απλα...μαζι με τν ιπποτη της ασφαλτου ηταν οτι καλυτερο μας ερχοταν τοτε στους δεκτες μας(και το baywatch:p)
 
Aardvark είπε:
Πω πω απαραδεχτος ο Alpha,δεν φτανει που κοβει τις εισαγωγες πριν τους τιτλους εναρξης που απο μονες τους ειναι ξεχωριστες ιστοριες,κοβει και ολoκληρα κομματια με συνεπεια να μην βγαινουν νοημα απο τα επεισοδια.
Τις μεταφρασεις τις συνηθισαμε παει στο καλο αλλα αυτο το κατακρεουργημα,απατη.
:(
Εκτος του γεγονοτος οτι και η ωρα προβολης ειναι απαραδεκτη,γιατι εκεινη την ωρα παω ή ερχομαι απο την δουλεια και επειδη εχω το laptop μαζι μου δεν μπορω να το γραψω παντα :(

Το alter επισης ειχε κατακρεουργησει την μουσικη των τιτλων,βαζοντας τοτε ενα απαραδεκτο κομματι απο ενα συγκροτημα που λανσαριζε.

Και εγω πιστευω οτι η πρωτη περιοδος ηταν η καλυτερη (βοηθουσε βεβαια και το ψυχροπολεμικο κλιμα της εποχης),χωρις να εχω προβλημα με τις υπολοιπες (αν και στην τελευταια απο οτι θυμαμαι ειχε γινει πολυ "οικολογικο" το σηριαλ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
O μαγκαιβερ μαζι με αλλες δυο,τρεις σειρες ειναι all time αγαπημενες μου.Συνφωνω οτι η πρωτη σαιζον ηταν πολυ καλη αλλα το ιδιες φανταστικες ηταν και οι αλλες 5.Φοβερα επεισοδια και απιστευτες κατασκευες απο τον πολυμηχανο μαγκαιβερ.Η μονη σαιζον που ηταν αγγαρια ηταν η εβδομη και αφου ηταν να σταματησει η σειρα δεν επρεπε να ξεκινησει καν.Πολυ κακος που σταματησε για μενα γιατι γουσταρα και αλλες μονομαχιες με τον ''Αθανατο'' μερντοκ αλλα αφου εγειναι ετσι δεν επρεπε να ξεκινησει εβδομη σαιζον.
μερντοκ, Μακ, Πενυ Πάρκερ και ξερό ψωμί . Ο μερντοκ υπήρξε ερωτευμένος με την Πένυ ως σκηνοθέτης Ζακ Λιρόυ που αναγνωρίζει το ανυπαρκτο ταλέντο της( πανέμορφη η Τερι Χατσερ εκείνη την εποχή και απορώ με τον Μακ που την έβλεπε μόνο φιλικά). Απορω φυσικά γιατι εμφανίζονται αυτοί οι δυο χαρακτήρες μόνο σε μερικά επεισόδια, ενω κακό-creepy- σαν τον Μερντοκ θα κάνουμε καιρό να δούμε ακόμα και στα σημερινά σήριαλ, ουτε Πενυ με την τοσο αυθορμητη ταση να ελκει μπελάδες, πραγματικά αυτοί οι δυο ήταν μεγάλο χαρτι και δεν το χρησιμοποιησαν αρκετα.macgyver1.jpg και μια έκπληξη, κουκλος- Μαγκαιβερ :) καλά υπήρχε τοτε μεγάλη μανια για Μακ και πολλά αντικειμενα που χρησιμοποιουσε ο πολυμήχανος πουλούνταν. Τα σημερινά παιδιά, εκει γυρω στα 20 τον γνωριζουν ως γκατζετ μαν και τιποτα περισσότερο( από συζητηση), χάνουν σαφως. Ξερετε πως πήρε τον ρολο ο Ριτσαρντ ντιν αντερσον στην οντισιον: από τον τρόπο που κοιταξε το ρολόι του, τιποτα άλλο δεν χρειαστηκε, αυτά ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα