Mεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου (reloaded)

Ποιος ήταν ο μεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου;

  • Ανδρέας Μπάρκουλης

  • Κώστας Κακκαβάς

  • Αλέκος Αλεξανδράκης

  • Νίκος Κούρκουλος

  • Άλκης Γιαννακάς

  • Δημήτρης Παπαμιχαήλ

  • Φαίδων Γεωργίτσης

  • Αντρέας Ντούζος

  • Λάκης Κομνηνός

  • Χρήστος Νέγκας


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο μετά την ψηφοφορία.
Το ξέρετε ότι ο Μπάρκουλης έκανε πολύ παρέα κάποτε με τον Κακκαβά;

Σκεφτομαι τις αντιδράσεις του γυναικών της εποχής όταν τους πετύχαιναν και τους δυο μαζί.

Ποιοι Beatles και πράσινα άλογα!
 
Ολο για Ντούζο ακούω αλλά φαίνεται οι θαυμάστριες δεν τον ψηφίζετε και έχουν ξεφύγει άλλοι. :biglaugh:

Και εξακολουθώ να μην πιστεύω στα μάτια μου που βλέπω μηδέν ψήφους στον Παπαμιχαήλ.

Τελικά οι σημερινές γυναίκες έχουν πολύ διαφορετικά γούστα από αυτές των σίξτις.

Παπαμιχαηλ δεν θα ψηφιζα ουτε μια στο εκατομμυριο. Σιγα τον αντρα δηλαδη!
Ως εμφανιση μετριος και αυτο βεβαια οσο ηταν ακομα αδυνατος γιατι οταν παχυνε, εκει γυρω στο '67, δεν βλεποταν πλεον.
Κακος ηθοποιος και ακομα δεν καταλαβα γιατι εγινε πρωτο ονομα. Θα μου πεις λογω Αλικης, αλλα ηταν διασημος και πριν το '65.
Η μονη ερμηνεια του που μου αρεσε και μαλιστα παρα - παρα πολυ ηταν στον Παπαφλεσα. Εκει ηταν υπεροχος.
Κατα τα αλλα, αναξιος λογου σε ολα του.
 
Παπαμιχαηλ δεν θα ψηφιζα ουτε μια στο εκατομμυριο. Σιγα τον αντρα δηλαδη!
Ως εμφανιση μετριος και αυτο βεβαια οσο ηταν ακομα αδυνατος γιατι οταν παχυνε, εκει γυρω στο '67, δεν βλεποταν πλεον.
Κακος ηθοποιος και ακομα δεν καταλαβα γιατι εγινε πρωτο ονομα. Θα μου πεις λογω Αλικης, αλλα ηταν διασημος και πριν το '65.
Η μονη ερμηνεια του που μου αρεσε και μαλιστα παρα - παρα πολυ ηταν στον Παπαφλεσα. Εκει ηταν υπεροχος.
Κατα τα αλλα, αναξιος λογου σε ολα του.


Ο Παπαμιχαήλ ήταν πολύ καλός στο Αν έχεις τύχη που έκανε ζευγάρι με τη Λίλιαν Μηνιάτη. Από τις ταινίες που έχω δει πολλές φορές χωρίς να την βαρεθώ. Εξαιρετικός όμως ήταν στο Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο. Και στις δυο ταινίες είχε όλο το πακέτο, ηθοποιός, γόης, λάμψη, τα πάντα.
 
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ απόρησα με τα μηδενικά του Παπαμιχαήλ στο poll.
@αριαδνη Εσύ δεν είπες Αριαδνούλα ότι τον ψήφισες; δεν την βλέπω την ψήφο σου (μία θα ήταν όλη κι όλη, θα έκανε μπαμ :p )

Όπως και να 'χει τόσο ο @Άρης12 όσο κι η Βιβή έχουν αμφότεροι δίκιο. Ο έγχρωμος Παπαμιχαήλ δεν έλεγε τίποτα της προκοπής. Ο ασπρόμαυρος πάλι, ιδιαίτερα χωρίς την Αλίκη (αν και στο Ξύλο ήταν συμπαθέστατος) είχε μια κάποια γοητεία. Το "αν έχεις τύχη" είναι από τις ταινίες που αγαπώ κυρίως γιατί δεν είναι ένα απλό ρομαντικό σενάριο. Και όντως εκεί ο Παπαμιχαήλ μου αρέσει πολύ όπως επίσης και στο Τεμπελόσκυλο. Ωστόσο δυο τρεις περιπτώσεις δεν ήταν αρκετές για να του ρίξω ψήφο.
Από την άλλη πάλι αναρωτιέμαι τι ακριβώς είχε ο Νέγκας που έχει πιάσει τέτοιο ποσοστό. Αλλά γούστα είναι αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ολο για Ντούζο ακούω αλλά φαίνεται οι θαυμάστριες δεν τον ψηφίζετε και έχουν ξεφύγει άλλοι. :biglaugh:

Και εξακολουθώ να μην πιστεύω στα μάτια μου που βλέπω μηδέν ψήφους στον Παπαμιχαήλ.

Τελικά οι σημερινές γυναίκες έχουν πολύ διαφορετικά γούστα από αυτές των σίξτις.

ΕΓΩ τον ψήφισα βέβαια

@Bajar Νομιζω πως η Αριαδνη αναφεροταν στην αρχικη φραση του σχολιου του Αρη και εννοει πως ψηφισε τον Ντουζο.
 
Το ξέρετε ότι ο Μπάρκουλης έκανε πολύ παρέα κάποτε με τον Κακκαβά;

Σκεφτομαι τις αντιδράσεις του γυναικών της εποχής όταν τους πετύχαιναν και τους δυο μαζί.

Κορίτσια, ο Κακαβομπάρκουλης! :D
 
Από την άλλη πάλι αναρωτιέμαι τι ακριβώς είχε ο Νέγκας που έχει πιάσει τέτοιο ποσοστό. Αλλά γούστα είναι αυτά...



Toυς γόηδες συνήθως οι άντρες τους βλέπουμε ανταγωνιστικά, με κάποιους όμως ταυτιζόμαστε. Ταυτίζομαι πολύ εύκολα με γόηδες που έχουν χιούμορ όπως ο Γεωργίτσης και δύσκολα με τους βαρείς και ασήκωτους όπως ο Αλεξανδράκης (εκτός κι αν πρόκειται για το Μια τρελλή τρελλή οικογένεια :)). Εμφανισιακά όμως θεωρώ ότι ο Νέγκας είναι ο τύπος που θα ήθελα να μοιάζω, έχει την πιο μυστήρια φάτσα από όλους τους όμορφους.
 
Ψήφισα Γιαννακά, Παπαμιχαήλ, Γεωργίτση, Ντούζο και Κομνηνό. Όλοι οι υπόλοιποι μέτριοι για μένα. Και θα κάνω μια μικρή ανάλυση για τον καθένα από αυτούς που ψήφισα:
Γιαννακάς: Αυτός δεν ήταν που έπαιζε στον "Ντελικανή";;; Για κάποιο λόγο τον είχα ερωτευτεί σε αυτή την ταινία (όπως και όλες οι γυναίκες του χωριού και λογικό γιατί ήταν σκέτος πειρασμός...:devil_smile:) Φοβερά γοητευτικός, Παναγία μου και Χριστέ μου...
Παπαμιχαήλ: Βέβαια, για τον Παπαμιχαήλ θα συμφωνήσω πως από ένα σημείο και μετά χάλασε εντελώς η εμφάνιση του σε αντίθεση με την Αλίκη που διατηρούνταν πάντα νέα και φρέσκια. Και δεν μου ήταν ποτέ ιδιαίτερα συμπαθητικός. Αλλά όταν ήταν πολύ νέος, ήταν ωραίος άντρας κι αυτό πρέπει να το παραδεχτώ.
Γεωργίτσης: Καλός ηθοποιός και είχε πολύ γλυκό πρόσωπο. Λάτρευα τα μάτια του. Υπέροχο γαλάζιο χρώμα... Μου άρεσε αυτή η πραότητα που εξέπεμπε.
Ντούζος: Γοητευτικό παρουσιαστικό και φοβερός χορευτής, αν δεν κάνω λάθος. Απορώ πώς δεν του έμοιασε ο γιος του!
Κομνηνός: Πολύ όμορφος αυτός. Τον προτιμούσα βέβαια όταν ήταν πολύ μικρότερος, π.χ. στην ταινία με τη Νόρα Βαλσάμη. Βέβαια εκεί δεν μου άρεσε καθόλου ο ρόλος του, ούτε και το γεγονός ότι η φωνή του ήταν μεταγλωττισμένη (πφφ:confused:). Στην ταινία για την 28η Οκτωβρίου που έκανε τον Γερμανό με το πειρατικό μάτι, οσκαρική ερμηνεία!! Από τη μια ήθελα να τον σπάσω στο ξύλο με αυτά που έκανε κι από την άλλη έλιωνα με τη γοητεία του!.... Πολύ τρυφερή κι ευαίσθητη η ερμηνεία του στο "Εκείνο το καλοκαίρι" (αυτή η ταινία με είχε καταστρέψει και πλέον μπορώ να ταυτιστώ με το κοριτσάκι που έχασε τη μαμά του...:cry:).
Ερώτηση: μόνο εμένα δεν μου άρεσε ποτέ ο Κούρκουλος;;; Σαν ηθοποιός ήταν πολύ καλός, εννοώ σαν άντρας (σκοτώστε με!!!) :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ψήφισα Γιαννακά, Παπαμιχαήλ, Γεωργίτση, Ντούζο και Κομνηνό. Όλοι οι υπόλοιποι μέτριοι για μένα. Και θα κάνω μια μικρή ανάλυση για τον καθένα από αυτούς που ψήφισα:
Γιαννακάς: Αυτός δεν ήταν που έπαιζε στον "Ντελικανή";;; Για κάποιο λόγο τον είχα ερωτευτεί σε αυτή την ταινία (όπως και όλες οι γυναίκες του χωριού και λογικό γιατί ήταν σκέτος πειρασμός...:devil_smile:) Φοβερά γοητευτικός, Παναγία μου και Χριστέ μου...
Παπαμιχαήλ: Βέβαια, για τον Παπαμιχαήλ θα συμφωνήσω πως από ένα σημείο και μετά χάλασε εντελώς η εμφάνιση του σε αντίθεση με την Αλίκη που διατηρούνταν πάντα νέα και φρέσκια. Και δεν μου ήταν ποτέ ιδιαίτερα συμπαθητικός. Αλλά όταν ήταν πολύ νέος, ήταν ωραίος άντρας κι αυτό πρέπει να το παραδεχτώ.
Γεωργίτσης: Καλός ηθοποιός και είχε πολύ γλυκό πρόσωπο. Λάτρευα τα μάτια του. Υπέροχο γαλάζιο χρώμα... Μου άρεσε αυτή η πραότητα που εξέπεμπε.
Ντούζος: Γοητευτικό παρουσιαστικό και φοβερός χορευτής, αν δεν κάνω λάθος. Απορώ πώς δεν του έμοιασε ο γιος του!
Κομνηνός: Πολύ όμορφος αυτός. Τον προτιμούσα βέβαια όταν ήταν πολύ μικρότερος, π.χ. στην ταινία με τη Νόρα Βαλσάμη. Βέβαια εκεί δεν μου άρεσε καθόλου ο ρόλος του, ούτε και το γεγονός ότι η φωνή του ήταν μεταγλωττισμένη (πφφφ:confused:). Στην ταινία για την 28η Οκτωβρίου που έκανε τον Γερμανό με το πειρατικό μάτι, οσκαρική ερμηνεία!! Από τη μια ήθελα να τον σπάσω στο ξύλο με αυτά που έκανε κι από την άλλη έλιωνα με τη γοητεία του!.... Πολύ τρυφερή κι ευαίσθητη η ερμηνεία του στο "Εκείνο το καλοκαίρι" (αυτή η ταινία με είχε καταστρέψει και πλέον μπορώ να ταυτιστώ με το κοριτσάκι που έχασε τη μαμά του...:cry:).
Ερώτηση: μόνο εμένα δεν μου άρεσε ποτέ ο Κούρκουλος;;; Σαν ηθοποιός ήταν πολύ καλός, εννοώ σαν άντρας (σκοτώστε με!!!) :biglaugh:
Γέλασα πολύ με την τελευταία ανάλυση. Αχ, καίει καρδιές ο Λάκης!
Όσο για τον Κούρκουλο, μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να σε σκοτώσουμε (μας δίνεις όμως αφορμή να το σκεφτούμε σοβαρά επειδή πείραξες το μηδενικό του Παπαμιχαήλ :p)
 
@Bajar Νομιζω πως η Αριαδνη αναφεροταν στην αρχικη φραση του σχολιου του Αρη και εννοει πως ψηφισε τον Ντουζο.
Μπαχαρ βέβαια ψήφισα ντουζο είναι η μία ψηφος, δεν φαίνεται αλήθεια; τώρα βλέπω πως τον ψήφισε άλλος ένας έλα κερνάμε χα χα
 
Κορίτσια ο Κούρκουλος κανονικά έπρεπε να παίζει εκτός συναγωνισμού. Αν ήταν στο Χόλυγουντ θα τρόμαζε και τον Μάρλον Μπράντο.
H ρετρο γενικά αναγνωρίζει την ομορφια του ντελον και όχι τόσο του μαρλον θσ το δεις διάσπαρτο αυτό σε πολλά ποστ
 
Ο Κούρκουλος μιλάμε εκτός από όμορφος, παλληκαράς και πολύ καλός ηθοποιός έχει κάτι μοναδικό, απίστευτο δυναμισμό και ενέργεια. Όμορφους έχει πολλούς ο κλασσικός αμερικανικος κινηματογράφος, ηθοποιός με τέτοιο δυναμισμό δεν μου έρχεται στο νου.
 
Ο Κούρκουλος μιλάμε εκτός από όμορφος, παλληκαράς και πολύ καλός ηθοποιός έχει κάτι μοναδικό, απίστευτο δυναμισμό και ενέργεια. Όμορφους έχει πολλούς ο κλασσικός αμερικανικος κινηματογράφος, ηθοποιός με τέτοιο δυναμισμό δεν μου έρχεται στο νου.
Και ο μαρλον αυτόν τον δυναμισμό είχε πάνω από όλα γι αυτό έκαναν σαν τρελές οι γυναίκες για παρτυ του
 
Και ο μαρλον αυτόν τον δυναμισμό είχε πάνω από όλα γι αυτό έκαναν σαν τρελές οι γυναίκες για παρτυ του


Ο μόνος ηθοποιός που μου έρχεται με το δυναμισμό του Κούρκουλου και ίσως μεγαλύτερο είναι ένας ασχημομούρης. Ο Μπελμοντό.
Ο Μπράντο είναι βέβαια (πολύ) καλύτερος ηθοποιός από τον Κούρκουλο αλλά σαν γόης ο δικός μας δεν είχε να ζηλέψει τίποτα.
 
Ο μόνος ηθοποιός που μου έρχεται με το δυναμισμό του Κούρκουλου και ίσως μεγαλύτερο είναι ένας ασχημομούρης. Ο Μπελμοντό.
Ο Μπράντο είναι βέβαια (πολύ) καλύτερος ηθοποιός από τον Κούρκουλο αλλά σαν γόης ο δικός μας δεν είχε να ζηλέψει τίποτα.
Λες γιατί ο μαρλον το 60' έσκιζε, ήταν κεφαλαιο
 
Λες γιατί ο μαρλον το 60' έσκιζε, ήταν κεφαλαιο


Ο Μπράντο μπορούσε να παίξει με άνεση πολλούς διαφορετικούς ρόλους, ήταν και χαρισματικός ηθοποιός. Ο Κούρκουλος ήταν καλός σε ένα καλούπι ρόλου, του ήρωα. Σαν γόης όμως δεν είχε να ζηλέψει κάτι, συν τοις άλλοις ήταν και αθληταράς στην πραγματική του ζωή.
 
Πίσω
Μπλουζα