Mεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου (reloaded)

Ποιος ήταν ο μεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου;

  • Ανδρέας Μπάρκουλης

  • Κώστας Κακκαβάς

  • Αλέκος Αλεξανδράκης

  • Νίκος Κούρκουλος

  • Άλκης Γιαννακάς

  • Δημήτρης Παπαμιχαήλ

  • Φαίδων Γεωργίτσης

  • Αντρέας Ντούζος

  • Λάκης Κομνηνός

  • Χρήστος Νέγκας


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο μετά την ψηφοφορία.
Έριξα ένα ψηφαλακι στο Λάκη Κομνηνό, αλλά σε τέτοιο poll και να λείπει ο θεος Σπύρος Φωκάς δεν το θέλει και ο Θεός :p

Συμφωνω απολυτα και συμπληρωνω: "...και στην θεση του Φωκα να βρισκεται ο Νεγκας!" :D
 
Και ο Φούντας λείπει και ο Νικολινάκος, δεν ήταν δυνατόν να χωρέσουν όλοι.

Το Φωκά δεν τον έβαλα γιατί πιο πολύ έκανε ξένη καριέρα, δεν είναι τόσο ταυτισμένος με τον ελληνικό κινηματογράφο.
 
Όσο για το Νέγκα πέρα από το ρεσιτάλ που έδωσε στο Κάτι να καίη ήταν και ο γόης του δραματικού ελληνικού κινηματογράφου χωρίς κανένα αντίπαλο.

 
@Άρης12 Οταν λες στην δημοσκοπηση "ποιος ηταν ο μεγαλυτερος γοης...;" εννοεις ποιος πιστευουμε οτι θεωρηθηκε μεγαλυτερος γοης την εποχη εκεινη ή ποιος ειναι ο μεγαλυτερος γοης συμφωνα με το δικο μας γουστο;
 
@Άρης12 Οταν λες στην δημοσκοπηση "ποιος ηταν ο μεγαλυτερος γοης...;" εννοεις ποιος πιστευουμε οτι θεωρηθηκε μεγαλυτερος γοης την εποχη εκεινη ή ποιος ειναι ο μεγαλυτερος γοης συμφωνα με το δικο μας γουστο;


Και τα δυο θα έλεγα. Να υπολογίσουμε και με τα δικά μας κριτήρια αλλά να μετρήσουμε και τη δημοφιλία του, πόσα εισιτήρια έκοβαν οι ταινίες του, αν οι γυναίκες της εποχής τον είχαν είδωλο κλπ.
 
Αφου το θετεις ετσι, εδωσα την ψηφο μου σε τεσσερις: Νικο Κουρκουλο και Ανδρεα Μπαρκουλη για το ρευμα που ειχαν τοτε στο γυναικειο κοινο.
Αλκη Γιαννακα και Λακη Κομνηνο γιατι αυτοι ανταποκρινονται περισσοτερο στο δικο μου γουστο απο ολους τους ηθοποιους της λιστας.
 
Ευχαρίστως θα ακούσω και ποιους μεγάλους γόηδες ξέχασα στη λίστα.

Περα απο Φουντα και Νικολινακο που ηδη ανεφερες, εχω να προτεινω μερικους ακομα με τους οποιους μπορεις να βγαλεις καινουργια δημοσκοπηση: :)

Δημητρης Χορν
Νικος Γαλανος
Θανασης Μυλωνας
Γιαννης Φερτης
Λευτερης Βουρνας
Νικος Τζογιας
Κωστας Καρρας
Γιαννης Βογλης
Θανος Λειβαδιτης
Γιωργος Τζωρτζης
Νικος Δαδινοπουλος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενδιαφέρον ότι μηδέν ψήφους έχει μέχρις στιγμής ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ που είχε το φοβερότερο συνδυασμό: ήταν στους ομορφότερους, ήταν γόης και αρσενικός, ήταν πολύ καλός ηθοποιός, οι ταινίες του έσπαγαν τα ταμεία και το κυριότερο ήταν ο άντρας της Βουγιουκλάκη που τη θαύμαζε όλη η Ελλάδα.

Να πω την αμαρτία μου, ούτε εγώ τον ψήφισα.

Αν ήμουν γόης θα προτιμούσα το παιχνιδιάρικο στυλ του Γεωργίτση.
 
Έριξα ένα ψηφαλακι στο Λάκη Κομνηνό, αλλά σε τέτοιο poll και να λείπει ο θεος Σπύρος Φωκάς δεν το θέλει και ο Θεός :p
@thanos75 Συμφωνώ με 1000 !!! Εννοείται Λάκης Κομνηνός , αλλά να λείπουν από το poll ο Σπύρος Φωκάς και ο Γιάννης Φέρτης , κρίμα και άδικο
 
ο κωστας πρεκας απουσιαζει; η λανθανω;
Δυστυχώς απουσιάζει , θα του έδινα και εκείνου μια ψήφο , μα να λείπουν από το poll Σπύρος Φωκάς , Γιάννης Φέρτης και Κώστας Πρέκας , θα το ξαναπώ , κρίμα και άδικο
 
Περα απο Φουντα και Νικολινακο που ηδη ανεφερες, εχω να προτεινω μερικους ακομα με τους οποιους μπορεις να βγαλεις καινουργια δημοσκοπηση: :)

Δημητρης Χορν
Νικος Γαλανος
Θανασης Μυλωνας
Γιαννης Φερτης
Λευτερης Βουρνας
Νικος Τζογιας
Κωστας Καρρας
Γιαννης Βογλης
Θανος Λειβαδιτης
Γιωργος Τζωρτζης
Νικος Δαδινοπουλος
@Bambinella Πόσο όμορφος ήταν ο Θανάσης Μυλωνάς , σαν μοντέλο του εξωτερικού αμ μεγάλη παράλειψη ο Γιάννης Φέρτης
 
Ο Φωκάς ήταν μεγάλος γόης μάλλον για τη Σινετσιτά, στον ελληνικό κινηματογράφο ήταν κομήτης με τρεις-τεσσερεις μόνο εμπορικές ταινίες.
Ο Φέρτης (που ο τύπος του ήταν πολύ και του γούστου μου) ήταν κυρίως ηθοποιός θεάτρου.
Ο Χορν είχε τύπο αλλά γόη δύσκολα θα τον έλεγα.
Ο Πρέκας και ο Βόγλης ήταν σημαντικές παραλείψεις αλλά ποιους να βγάλω για να χωρέσουν;
 
Πίσω
Μπλουζα