Mπεμπέ φαγητό (μαμ,κοκο,τσιτσι)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.888
Τι τρωγατε μωρακια,θυμαστε;;;;;;

Λιγο δυσκολο εκτος αν ανηκετε στην κατηγορια Retromaster Minds. :xm:

Eγω χλαπακωνα τα παρακατω βαζακια με την διασημη Baby food μαρκα Gerber.

Aγαπημενη μου γευση θυμαμαι ηταν το "μηλο" τα υπολοιπα που ειχαν γευματα δεν τα πολυθυμαμαι.

Εψαξα λιγο για να βρω την ακριβη συσκευασια των 70ς αλλα δεν ....,θυμαμαι ηταν μπλε με το κλασσικο μωρακι και το βαζακι της φωτο.

Εκανα μια αποπειρα να ξαναδοκιμασω λιγο μεγαλυτερος να θυμηθω τι ηταν αυτο που με εκανε να κατεβαζω τα βαζακια δυο δυο αλλα η γευση δεν ηταν πια η ιδια.

 


Προβολή συνημμένου 119806


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πρέπει να έφαγα κανά δυό φορές (και μαζί με εμένα το πάτωμα και η τουαλέτα) εκείνη τη σαβούρα με το κρέας και τα λαχανικά... :( (δεν το θυμάμαι σα γεγονός αλλά για χρόνια το σχολίαζαν η γιαγιά μου και η μάνα μου... )

Ευτυχώς δεν πρέπει να μου το ξαναέδωσαν... Εκείνο με τα μήλα πρέπει να το είχα δοκιμάσει σχετικά μεγάλη: 4-5 χρόνων...
 
παιδική κρέμα milupa και απο γάλα, βλάχας, νουνου, και τζιτζι( αν θυμάμαι καλά, το τελευταίο,μου το ψώνιζε ο παππούς μου απο τα <<τρέτσκο μάρκετ>>
 
Επινα, γαλα νουνου, βλαχας (εβαπορέ ολα αυτά) και κατι αλλα εισαγόμενα με αγελαδιτσες απ'εξω (εποχης τσερνομπιλ, ειχε πάρει η μαμα απο τα ραφια οτι υπηρχε προκειμένου να εχει προμήθειες).

Και.. για να ειμαι ειλικρινής, έπινα το γαλα, οταν δεν τα εριχνα κρυφά στο γατάκι μου. :p ε.. δεν μου αρεσε, τι να κανω! Ευρισκα και εγω τροπους να το πεταω...

Από κρέμες.. δεν θυμαμαι, να πω την αμαρτια μου. Εκτος.... αν πιάνεται για ρετρό, οι κρεμες που ετρωγα απο την αδερφη μου! :D Μικρότερη 11 χρονια απο μενα (ρετρο γινεται και αυτη τωρα :p ), παρακαλουσα να μην φαει για να τις φαω εγω!

Θυμαμαι επαιρνε τις φαριν λακτε νουνου, σε ολους τους τυπους. μπισκοτοκρεμα που της βαζαμε και φρουτα (μια αηδια ηταν..), με αρωμα βανιλια (η αγαπημενη μου) και με δημητριακα (ετσι και ετσι..)

Μου αρεσαν δε τοσο, που ακομη και σημερα καθε φορα που μπαινω σε φαρμακειο, ειμαι στο τσακ, να παρω καμια για την παρτη μου, αλλα.... μετα βλεπω τις θερμιδες που εχει η μεριδα και με αποθαρρυνει. Ε.. μην το παραξηλωσουμε κιολας! :sealed:

Αλλη παιδική τροφη δεν επαιζε. Η μαμα μου ηταν και ειναι, κατα των τυποποιημενων τροφων, οποτε και δεν μας επαιρνε κατι αλλο! Μεγαλωσαμε με σπιτικο φαγακι #)
 
Milupa!!! Και τη λατρευα!! Ακομα και στο δημοτικο την ηθελα και ντρεποταν η μαμα μου να την αγοραζει!!
 
Η μητερα μου εχει απειρα παλια βαζακια gerber τα οποια χρησιμοποιει για να βαζει μπαχαρικα.
 
Κρεμούλες Γιώτης σε διάφορες γεύσεις νομίζω και βρέφος γάλα Γκιγκόζ (ή κάπως έτσι) σε σκόνη σε μεταλικό κουτί.
 
κρεμες γιωτης ακομα τρωω! Νιαμ νιαμ
 
Από γάλατα:

νουνού, ζαχαρούχο βλάχας, φρέσκο γάλα ΠΡΩΤΟ (σε πλαστικό μπουκάλι με αυλακώσεις λες και βγήκε από σύμπαν του dune)

Aπό κρέμες:

Milupa (είχα και μια κούκλα milupa με ένα πορτοκαλί αρκούδι), Νουνού (μια με μπισκότο σε πορτοκαλί συσκευασία), και μια Nestle (με σήμα ένα μπλε αρκουδάκι)

Το gerber και το Άνθος ορύζης της γιώτης (το οποίο φτιαχνότανε και αρμυρό) τα απέφευγα. Gerber είχα φάει ένα με φρούτα (νομίζω μπανάνα και μήλο) αλλά ήτανε απαίσιο.
 
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Gerber... για την ακρίβεια, μόλις διάβασα τον τίτλο αυτό σκέφτηκα. Και, ναι, και η δικιά μου μητέρα χρησιμοποιούσε τα βαζάκια για μπαχαρικά :)

Μία φίλη γέννησε πρόσφατα, θα πάω να της πάρω (και μία για μένα)!
 
Γαλα guigoz(γερμανικο) και αργοτερα Νουνου εβαπορε,αν και παντα δοκιμαζα και το ζαχαρουχο που επινε η μητερα μου!!

Κρεμες farin lacte και φυσικα φρουτα και φαγητο(κρεας,καροτα κτλ) αλεσμενα σε χειροκινητο μεταλλικο μυλο...(υπαρχει ακομα!!!)

Να σημειωσω οτι ο μεγαλος αδερφος μου επινε γαλα similac για το οποιο η μητερα μου δεν μιλαει και με τα καλυτερα λογια..για αυτο και σε μενα εδινε guigoz!!!Και στο μικροτερο αδερφο μου αργοτερα.
 
Βαζακια Gerber φυσικα, και παντα μου εκανε εντυπωση η εικονα απο το μωρακι στην ετικετα. Απο κρεμες σε σκονη νομιζω Φαριν Λακτε η κατι τετοιο. Γαλα Νουνου και αργοτερα Βλαχας, που φυσικα χρησιμοποιουσα κατα κορο για να ποτιζω τα αμοιρα δεντρακια καθ οδον προς το σχολειο, μεχρι που η μητερα μου βρηκε την λυση με το συμπυκνωμενο ζαχαρουχο αργοτερα, που απο ελαχιστα αραιωμενο σαν γαλα κατεληξε απλα να μου το ανοιγει και να μου δινει και ενα κουταλι! Ετσι τα δεντρακια σταματησαν την αναπτυξη τους με τα θρεπτικα συστατικα του γαλατος και αφεθηκαν και παλι στο να αποροφουν το νερακι της βροχης! :)
 
Σχετικά με το ζαχαρούχο γάλα: δεν ξέρω προσωπικά κανέναν που να το έπινε αραιωμένο. Όμως ο πατέρας μου μου έδειξε από πολύ παλιά μία συνταγή: μπουκίτσες ψωμί σε ένα πιάτο μουλιασμένες με αυτό. Τρελλαίνομαι - ακόμα!

Όταν το πρωτοείδε η κοπέλα μου έφριξε και με κοίταγε σαν ΑΤΙΑ. Συνέχισα να το τρώω κρυφά, ώσπου στην Ιταλία το είδα σε συσκευασία σωληναρίου για εύκολο άλειμμα σε ψωμί και ξεθάρεψα :D
 
Όποια τροφή και να θυμηθώ από τα παιδικά μου χρόνια παραπέμπει σε θάνατο του διαβητικού,εξαιτίας της απίστευτης ποσότητας ζάχαρης που περιείχε.Το ζαχαρούχο γάλα,η κρέμα μπισκότο με την απίθανη γεύση...Από τις ελάχιστες αναμνήσεις μου ως μικρή είναι η γλυκιά γεύση που είχε το γάλα που μου έδινε η γιαγιά στο μπιμπερό μου την ώρα που κοιμόμουν...Τώρα ευτυχώς έχουν αφαιρέσει τη ζάχαρη από τις παιδικές τροφές,ωστόσο καμία παιδική τροφή του τότε δεν μπορεί να συγκριθεί με τις σημερινές.:rolleyes:
 
Παντως πρεπει να εχουμε φαει τοσο συντηριτικο...
 
Μπισκοτόκρεμα Nutricia και χαμομήλι Κιντερντε δαγκωτό!
 
η πιο θολη αναμνηση..

..περπατουσαμε στην ερημο για μερες πεινασμενοι κ ταλαιπωρημενοι..ενας τυπος που τον ελεγαν Μωυση καθε τοσο προσευχοταν για να βρουμε τροφη..ξαφνου αρχισε να πεφτει απο τον ουρανο σαν βροχη κατι που οσοι το δοκιμασαν(με τετοια πεινα...) αρχισαν να το τρωνε μετα μανιας..ενας τυπος διπλα μου φωναζε¨.."Τι ειν' τουτο??Ω ΡΕ ΜΑΝΝΑ!!... :headbangdude:
 
Gerber δαμάσκηνο το αγαπημένο μου

Νομιζω οτι αποσύρθηκαν σαν μεταλλαγμένα
 
μάλλον είμαι η μόνη εδώ που έτρωγα beech nut σε γυάλινα βαζάκια :) αλλά είχα μπαμπά παιδίατρο και άπειρα δείγματα από βαζάκια με παιδικές τροφές, κρέμες που τις έτρωγα μέχρι και έφηβη, γάλατα όλων των ειδών που δε μου άρεσαν καθόλου, όπως και γενικά δε μ΄άρεσε το γάλα (έμαθα να πίνω άσπρο γάλα μόνο στην ιταλία, μεγάλη πια).

παρεπιπτώντος στην ιταλία έχουν το ζαχαρούχο γάλα της νεστλέ σε σωληνάρια (όπως και τη μαγιονέζα και τη μουστάρδα) αλλά δεν έχουν συμπυκνωμένο γάλα σε μεταλλικά κουτιά, και δεν τα ξέρουν καν! επίσης δεν έχουν ζελέ σαν αυτά που έχουμε εμείς, αν θέλουν γλυκά με ζελέ λυώνουν ζελατίνα.

άσχετο ακόμα αλλά εσείς έχετε δει στην ελλάδα ή έξω μπλε ζελέ? το είδα στο σπίτι μιας πορτογαλίδας συμφοιτήτριάς μου και μου είπε ότι πάντα το είχαν, έχει γεύση μπανάνα!
 
Μπορει να μην ειχα πατερα παιδιατρο, ειχα ομως θεια μαια (-ελαφρυ το χωμα-) που μας προμηθευε τα δειγματα με τις κουτες.

Αν και δεν θυμαμαι τι ακριβως απο κρεμες ετρωγα εγω μπεμπης ,ηταν αρκουντως νοστιμα, ωστε μετα απο λιγο που γεννηθηκε ο μικρος μου αδελφος, δεν εχανα ευκαιρια να τα ξαναδοκιμαζω.

Υ.Γ1 Απ οτι ακουσα μετα , απο παρα πολυ νωρις αρχισα (και μαλλον απολαμβανα) να τρωω το ζωμο απο καποια φαγητα, χωρις κανενα απολυτως προβλημα ,(οταν αλλα συνομηλικα τρωγαν μονο γαλα και κρεμες).

Υ.Γ.2

Ποιο μεγαλος απο την βιασυνη και την λαιμαργια μου να φαω ζαχαρουχο γαλα απο το κουτι στα γρηγορα , εχω επανειλιμμενα κοψει πολυ βαθια το εσωτερικο-απο την μεσα μερια- τα μαγουλα μου.

(μια και το πανω ανοιγμενο καπακι ειναι ιδιαιτερα κοφτερο) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα