Mπεμπέ φαγητό (μαμ,κοκο,τσιτσι)

Φαρίν λακτέ Νουνού! Η λαχτάρα του μωρού!
 
Μπα, είχε και το Νουνού? Στην εποχή μου, αν και το Νουνού ήταν το πιο συνηθισμένο εβαπορέ, υπήρχε μόνο η Φαρίν Λακτέ Νεστλέ
 
elephadas είπε:
Μπα, είχε και το Νουνού? Στην εποχή μου, αν και το Νουνού ήταν το πιο συνηθισμένο εβαπορέ, υπήρχε μόνο η Φαρίν Λακτέ Νεστλέ
Φαριν λακτέ Νουνού η αγαπημένη μου μακράν!!! Στο ίδιο (σχεδόν) πορτοκαλί κουτί από τότε που θυμάμαι (30+ χρόνια). Μέχρι 8 χρονών έτρωγα, και τώρα που τρώνε τα μωρά μου τσιμπάω κι εγώ καμιά μερίδα!!!

Δυο φωτό με παλιό και νέο κουτί!

Farin lacte Nounou old.jpg

Farin lacte Nounou new.jpg
 
Εγώ έχω άλλη απορία, αλλά δεν είναι εντός θέματος: Τι είναι η Φαρίν Λακτέ. Κάτι με αλεύρι και γάλα προφανώς. Δεν ξέρω αν με τάιζαν μωρό, αλλά και να με, δεν ήξερα να διαβάζω τότε ούτε με ενδιέφερε τι έτρωγα αρκεί να είχε καλή γεύση :) Μετά που άκουγα για το Φαρίν Λακτέ (Νεστλέ) στις διαφημίσεις πάλι δεν με ενδιέφερε τι ήταν, διότι ήταν για μωρά. (Δεν θα το θυμόμουνα καν, αν δεν είχα μυαλό σφουγγάρι τότε που απορροφούσε τα πιο άσχετα). Κι έτσι έμεινα σχετικά αμόρφωτος. Πάω να ρωτήσω το Γκουγκλ
 
Milupa κρέμες, σταθερή προτίμηση...

όταν θέλω κάτι γλυκό φτιάχνω ένα πιατάκι...
 
joe είπε:
Η μητερα μου εχει απειρα παλια βαζακια gerber τα οποια χρησιμοποιει για να βαζει μπαχαρικα.
καλησπέρα joe . Ψαχνω να βρω παλιο βαζακι gerber και επειδη ειπες οτι εχεις μήπως θα ήταν ευκολο να μου στειλεις μία φωτο απο αυτο που εχεις εσυ. Ψαχνω το βαζακι που κυκλοφορουσε στην Ελλάδα. Σε ευχαριστω πολυ
 
Σε σπίτι μιας θείας μου ανακαλύφτηκε η συσκευασία του φαγητού που μου δίνανε μωρό (1974+...) .... το κουτί είχε γίνει αποθήκη ρίγανης... ιδού το εύρημα...

attachment.php
attachment.php


Ημερονηνία λήξης στον πάτο... 1978

attachment.php
 
Πω πω! Πολύ κειμήλιο. Πλάκα έχει η γλώσσα (και το ότι δεν μπορούσαν να αποφασίσουν αν θέλανε να βάζουν τελικό -ν ή όχι, οπότε και αποβουτυρωμένο και αποβουτυρωμένον). Και άλλο περίεργο που βλέπω είναι ότι ενώ είναι φτιαγμένο για ολλανδέζικη εταιρεία, το βάρος των περιεχομένων είναι 1 lb κι όχι μισό κιλό. Αναρωτιέμαι αν η N V DIADAL ήταν εγγλέζικη.
 
Κάτσε να κοιτάξω...

PRODUCED BY DIADAL OPWIJK - BELGIUM

Στο άλλο 1/3 του κουτιού έχει οδηγίες στα Γαλλικά
 
Προστεθηκε η Eλληνικη συσκευασια του Gerber στο πρωτο ποστ,με αυτο γιναμε οτι γιναμε και με το αλλο που ελεγε "Μεγαλωνει μεγαλωνει μικρα παιδιααα".
 
Στο πόστ 46 μου έκανε εντύπωση το "εις κόνιν" (μάλλον από το κονιορτός) που προφανώς με την πάροδο των χρόνων έγινε σκόνη!
 
Κρεμες μονο Μιλουπα. Αφου μολις εγινα μαμα τις δοκιμασα ολες, κατεληξα σ' αυτην τη μαρκα γιατι κατ' εμε ειναι η πιο νοστιμη και ποιοτικη με διαφορα απο τις αλλες. Ακομα και σημερα που η κορη μου μεγαλωσε, εχω παντα στο ντουλαπι ενα κουτι φρουτοκρεμα 4 φρουτα για ωρα αναγκης. Κι οταν λεω αναγκη, εννοω αυτη τη γνωστη λυσσα για γλυκο οταν δεν υπαρχει τιποτα στο σπιτι.

Και βεβαια ως φανατικη φιλη του γαλακτος, εχω κι ενα δυο κουτια ζαχαρουχο που μου αρεσει πολυ και αραιωμενο με κρυο νερο.
 
Μιας και αναφερθηκε η Μιλουπα,δεν θυμαμαι να την ετρωγα ποτε αλλα θυμαμαι να λεμε ο ενας στον αλλον φρασεις τυπου "Την Μιλουπα σου και δρομο" και "Αντε να φας την Μιλουπα σου",lol.


Απο το '85 η συγκεκριμενη φωτο.


DSC_2870.jpg
 
Aardvark είπε:
Μιας και αναφερθηκε η Μιλουπα,δεν θυμαμαι να την ετρωγα ποτε
Χι χι όποιος θυμάται τι μωρουδίσια φαγητά έτρωγε ή είναι τέρας μνήμης ή δεν του άρεσαν οι αλλαγές δίαιτας

(Αστεία αστεία εγώ θυμάμαι να πίνω γάλα με μπιμπερό διότι μου άρεσε. Μέχρι πάνω από 4 χρονών. Τελικά μου έπεσε και έσπασε και η μητέρα μου αρνήθηκε να μου αγοράσει άλλο.)
 
20 Χρόνια Gerber

Σκαλίζοντας λίγο τα έντυπά μου έπεσα πάνω σε μια πολύ αγαπημένη μου τροφή (κάποτε) η οποία τότε έκλεινε τα 20 χρόνια παρουσίας στην Ελλάδα.

Τα θυμάτε κανείς άραγε;

attachment.php


attachment.php
 
Τα είχα ταράξει ! Τόνους είχα καταναλώσει .... :D
 
Το περαστό πως ακριβώς εξηγείται;
 
...μάλλον στο μίξερ ή κάτι τέτοιο..χμμμ...ή μήπως φιλτραρισμένο για φλούδια κτλ κτλ ???
 
Μάλιστα. Επιδόρπιο ήταν ή κυρίως όμως διότι βλέπω μακαρόνια με τυρί και άλλα φαγητά που δεν τα λες επιδόρπια.
 
Δεν υπάρχουν πια παιδικές τροφές Gerber στην Ελλάδα? Στην εποχή μου (όχι όταν ήμουν μπέμπης, όταν έβλεπα τηλεόραση) ήταν η πιο συνηθισμένη μάρκα.

"Περαστό" είναι μάλλον η μετάφραση του "Strained". Περασμένο από σουρωτήρι, επομένως. Όχι "φιλτραρισμένο" (filtered) διότι αυτό θα επέτρεπε μόνο σε λεπτόρευστο υγρό να περάσει, όχι σε πολτό. Ούτε "Στραγγιστό" γιατί τότε εννοούμε αυτό που μένει στο φίλτρο/τουλπάνι κλπ, όχι αυτό που περνάει. Μην έχοντας άλλον κατάλληλο όρο, το είπαν "περαστό"
 
Πίσω
Μπλουζα