Mόλις αγόρασα ένα μικροσκοπικό PC για 24/7 upload/download

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Πάντα ήθελα ένα 2ο pc αθόρυβο για να το αφήνω ανοιχτό 24/7 (εντός του υπνοδωματίου μου) . Κατά καιρούς κατέφευγα σε κλασσικές λύσεις όπως παλιά pentiumIII/celeron , αλλά και πάλι θέλανε midi-tower... είπα να "νοικοκυρευτώ" επιτέλους και να αποκ΄τησω επιτέλους κάτι πιο σωστό...

Μετά από λίγο ψάξιμο στο eBay ανακάλυξα το MITXPC eBay store ...

πήρα το Intel D201GLY2 Mini-ITX Motherboard w/ Celeron 1.2Ghz , 1GB DDRII Ram και ένα 200GB SATA 2.5" HD... όλα μέσα σε ένα μικρό κουτάκι διαστάσεων 65x275x210mm (ΥxΒxΠ) που θα του βάλω και ένα laptop CD-Rom που έχω περίσσευμα... για τροφοδοσία αγόρασα έξτρα το PicoPSU 120W με μετασχηματιστή 80W για πιο σίγουρα...

στοίχησε ~320 ευρώ, αλλά πλέον θα το αφήνω ξένιαστα να ανεβοκατεβάζει πράμα... :diablotin: :diablotin: :diablotin:

k-downloader.jpg


Intel D201GLY2 Mini-ITX MB + Morex 3677 Case +1GB DDR2

κατόπιν έρευνας, το συγκεκριμμένο είναι πιο γρήγορο από VIA C7 2Ghz motherboards... :animeek:
 
Xμ.... βερυ ιντερεστινγκ....

Μπάς και χτυπήσω ένα!Χαμήλο θόρυβο και κατανάλωση!:animrolleyes:
 
από ότι είδα στo specification-sheet της Intel, το max που μπορεί να πάρει σε extreme καταστάσεις είναι 52.3W !!!

σε test από review-site, το μετρήσανε 40W max με 100% cpu usage...

πάντως χτύπησα το 120αρι PicoPSU με 80αρη μετασχηματιστή να είμαι καλυμμένος στο 101% , γιατί το κουτί έχει 60W PSU μέσα...
 
Καλορίζικο καλά download..

Βουνά από Amiges και λοφάκια από PC.. lol
 
Δοκίμασε το linutop, εχει κατανάλωση 5W.
 
Ξεθαψίματος thread συνέχεια λοιπόν.

Keropi 2 χρόνια μετά δώσε ένα update για το μηχάνημα.

Είχα στήσει ένα με Atom επεξεργαστή, αλλά το σούταρα (μεγάλη βλακεία) και τώρα με δεύτερη DSL στο σπίτι χρειάζεται ξανά κάτι οικονομικό στη κατανάλωση μια και η κλίμακα καραδοκεί.

Επ' ευκαιρία αλλαγής του server μου, είπα να δω τι θα στήσω. Ο server είναι παράλληλα και το μηχάνημα που παίζω διπλά με τη κυρία Pooky, οπότε αναγκαστικά θα είναι κάτι δυνατό, μια και θα πάει πάνω η 5770, αλλά το δεύτερο κατεβαστήρι δεν χρειάζεται να είναι κάτι αντίστοιχο.

Άντεξε το μηχανάκι και ειδικά το τροφοδοτικό;
 
όχι μόνο άντεξε, αλλά έχω πάρει και αυτό της intel με Atom330+945GC και τώρα στο σπίτι παίζω με το Asus atom330+ION με 7αρια... Τα 2 προηγουμένα δουλεύουν στο γραφείο... κανένα πρόβλημα με τα picoPSU επίσης.

Πάρε πάρε!
 
Έχω ήδη κουτί από το παλιό μου HTPC, το οποίο είναι για microATX mobos και έχει άπλετο χώρο. Τροφοδοτικό θα κοιτάξω κάποιο 80+ γύρω στα 400. Φτάνει και περισσεύει.

Τώρα να πάω σε IOΝ ή είναι άχρηστο;

Υπόψη το pc θα σβήσει μόνο για να πεταχτεί κάποτε, ή κάθε τρεις μήνες για καθάρισμα αν θες.

Λειτουργικό θα βάλω 7άρια ultimate 32bit και 2 giga ram. Τραβάγανε στο netbook σιγά μη κολλώσουν εδώ.

Το ψάχνω. Απλά θέλω να το έχω έτοιμο πριν την αναβάθμιση των γραμμών, δηλαδή μέχρι Ιούνιο να έχει στηθεί.
 
Το ΙΟΝ αξίζει. Εκτός από τις επιδόσεις που δεν έχουν καμοία σχέση, είναι και πιο κρύο από τις λύσεις της intel. Οπότε κερδίζει σε όλα τα σημεία εκτός της τιμής :p

Τι το θες το PSU των 400w??? Πάρε ένα pico 120αρι και θα είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522771&u=ASUS-ION-PLATFORM-AT3N7A-I
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, άστο να υπάρχει το 400άρι. Με το load που θα έχει σε ένα τέτοιο σύστημα δεν θα πεθάνει ποτέ.

Καλή η IOΝ σειρά, αλλά είδα ότι είναι πια με DDR-III μνήμες, ενώ έχω 4 giga DDR-II από τον server. Σε DDR-III θα μεταβεί το νέο serverάκι.

Παίζει και το σενάριο να αναλάβει δράση το παλιό μου laptop αλλά θα ήθελα να έχω ένα μηχάνημα που δεν θα έχω το νου μου τι θα γίνει αν σκάσει, για παράδειγμα, ο ανεμιστήρας του. Γενικά έχω αρχίσει να απομακρύνομαι από τα φορητά (καιρός ήταν) .
 
Καταπληκτικό λειτουργικό και για παλιούς υπολογιστές ώστε να γίνουν "κατεβαστήρια" torrent κλπ, είναι το Freenas.
 
Χμ. Φίλε Κώστα δεν θα ήθελα να φύγω από Windows πλατφόρμα, και δη, 7 Ultimate.

Απλά θέλω κάτι που να ξέρω τα τερτίπια του, να μην πειραματίζομαι, πάντα από πλευράς λειτουργικού.
 
Banned from TL man!!!!!!!

Καλή λύση πάντως!!!
 
το ION δεν τραβάει πάνο από 30-40W , οπότε το 120άρι είναι υεπραρκετό φίλε pooky(1) ! Εγώ το έχω με 2x2GB DDRII, 2.5" 640GB HDD και ένα slim dvdrw , εντελώς απροβλημάτιστο. Επίσης έχε κατά νου ότι το picoPSU δεν έχει ανεμηστήρα. Σαν κουτί έχω το Morex T3500 και απλά το ξεχάω ανοιχτό :D
 
Για όποιον ενδιαφέρεται, παίρνεις αυτό και ξενοιάζεις: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912356&u=ACER-ASPIRE-REVO-3600

Αν ψάχνεις για μηχανηματάκι για downloads και γι'ακόμα χαμηλότερη τιμή υπάρχει κι αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908602&u=ASUS-EEE-BOX-B202-BUNDLE

Υπάρχουν και στο Ebay φθηνότερα αλλά αν χαλάσει κάτι, τρέχα γύρευε τι κάνεις με την εγγύηση..

Μιχάλης
 
Δεν υπάρχει λόγος να έχεις 7 ultimate απλά και μόνο για κατεβαστήρι, είναι overkill...

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να έχεις και ολόκληρο πισί για αυτήν την δουλειά.

Πέρνεις έναν WD My Book world edition (ethernet) από 140 ευρά.

http://www.skroutz.gr/s/72004/Western-Digital-My-Book-World-Edition-1TB-Ethernet.html?keyphrase=Western+Digital+My+Book+World+Edition+1TB+%28Ethernet%29

Ακολουθείς τις οδηγίες από εδώ: http://mybookworld.wikidot.com/hacks-and-howto ή άλλα παρόμοια sites και μετατρέπεις τον εξωτερικό δίσκο σε οτιδήποτε θέλεις... ;)

Απαιτεί λίγο ψάξιμο βέβαια και κάποιες ελάχιστες γνώσεις λίνουξ αλλά το αποτέλεσμα είναι καλό, ήσυχο και οικονομικό από πλευράας κατανάλωσης. :)
 
Όπως είπα και παραπάνω οι λύσεις αυτές είναι καλές, αλλά είναι banned από το Torrentleech.

Ισχύουν αυστηρότατοι κανόνες ακόμα και στο πως θα ρυθμίσεις το tracker σου, μάλιστα δουλεύεις με λίγους και συγκεκριμένους.
 
Πίσω
Μπλουζα