Madonna

ScandalousAngel

RetroWannaBe
Joined
30 Ιουλ 2012
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
20
Επειδή δεν βρήκα κανένα προσφατο thread για την Μadonna την βασίλισσα της ποπ όπως την αποκαλούν σκέφτηκα να ανοίξω ένα. Η Madonna σημάδεψε την δεκαετία των 80's αλλά κα των 90's όχι μόνο με τα τραγούδα της αλλά και με το στύλ της. Είμαι φαν και έχω όλα τα cd και σε μια πρόσφατη ανασκαφή ανακάληψα τον δίσκο Τrue Blue(1986) που πίσω είχε τα τραγούδια με ελληνικά γράμματα :p θα τον ανεβασω αργοτερα..εσείς έχετε κρατήσει κανέναν δίσκο? Έχει κανείς το Like a Virgin? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την κασέτα True Blue που και σε αυτή υπάρχουν οι τίτλοι με ελληνικά γράμματα!
 
Τώρα πρέπει να είναι σε κανένα πατάρι ή στα σκουπίδια!Μάλλον την είχαν οι δικοί μου,πριν γεννηθώ!Τη βρήκα γύρω στο 1995 σε ένα συρτάρι,και μου είχαν κάνει εντύπωση οι ελληνικοί τίτλοι!Πάντως αν ψάξεις στο internet σε sites που πωλούν παλιά βινύλια/κασέτες,μπορείς να βρεις photos (πχ στο musicsemiramis)
 
ScandalousAngel είπε:
Mπορεις να την ανεβασεις? :D

Λίγο να διευκρινήσουμε ότι με το "ανεβάσεις", εννοούμε φωτογραφίες από το cover της κασέτας! ;)

Παραθέτω:

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.
 
D@redevil είπε:
Λίγο να διευκρινήσουμε ότι με το "ανεβάσεις", εννοούμε φωτογραφίες από το cover της κασέτας! ;)
Παραθέτω:
Αυτό εννοούσα :) αλλα η αλήθεια είναι ότι πρέπει να διευκρινίζουμε ορισμένα πραγματά.
 
Στο μεταξύ, έχω κάπου δίσκους (βινύλιο) της Madonna... Πού θα μου πάει? Θα τα βρω (έχω απίστευτα πολλά βινύλια, οπότε πλέον έχω χάσει τη μπάλα!... :D )

Μόλις το κάνω, θα φροντίσω να τροφοδοτήσουμε το θρεντ με φωτός!

ScandalousAngel είπε:
Αυτό εννοούσα :) αλλα η αλήθεια είναι ότι πρέπει να διευκρινίζουμε ορισμένα πραγματά.
:thumbup:
 
D@redevil είπε:
Στο μεταξύ, έχω κάπου δίσκους (βινύλιο) της Madonna... Πού θα μου πάει? Θα τα βρω (έχω απίστευτα πολλά βινύλια, οπότε πλέον έχω χάσει τη μπάλα!... :D )
Μόλις το κάνω, θα φροντίσω να τροφοδοτήσουμε το θρεντ με φωτός!

:thumbup:
Τέλεια και έγω έχω αρκετά βινύλια από τους γονείς μου ελληνικά και ξένα παίζει να τους πείσω να τα κατβάσουμε από το πατάρι να δω τι υπάρχει και να εμπλουτίσω κανένα thread με καμιά φωτογραφία :cool:
 
http://www.discogs.com/viewimages?release=1925649

Να και ο δίσκος True Blue με ελληνικούς χαρακτήρες στο οπισθόφυλλο. Εν τω μεταξύ, ενώ με την πρώτη ματιά νομίζεις ότι είναι στο πολυτονικό, απλά είναι στο μονοτονικό, αλλά με λάθος στον τονισμό των μονοσύλλαβων. Οφείλουμε να τους αναγνωρίσουμε το γεγονός ότι πατάνε στη γραμματοσειρά του original δίσκου, όπως φαίνεται και στον τίτλο του άλμπουμ. Παρ' όλα αυτά, είναι λίγο κωμικό το θέαμα (Πάπα ντόντ πρίτζ... γιατί όχι Πάπα ντόντ πρίτς; Σαν τη ρετρό έκφραση πριτς κοκό. :p ). Ευτυχώς δεν μακροημέρευσε αυτή η λογική και απορώ ποιός έξυπνος σκέφτηκε κάτι τέτοιο και πότε.
 
Πραγματικά ήταν γελοίο το θέμα με τα τους ελληνικούς τίτλους. Δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτή η έκδοση στο discogs. Είμαι εθνικά υπερήφανος!!! :rofl:
 
Και εγω εχω το true blue στα ελληνικα ειναι πολυ αστειο!! Ευτυχως που η σελιδα με τους στιχους ειναι στα αγγλικα!!

Εχω ολα τα αλμπουμ της σε cd και σε βινυλια μονο αυτα που βγηκαν στα 80's οπως και καποια της single!

Eντυπωση μου κανει που τον δισκο Like A Prayer τον ειχαν ψεκασει με λιβανι (για εμπορικους λογους).

Ο δικος μου μυριζει ακομα λιγο λιβανι οπως και πολυκαιρια.....!!!!:animeek:
 
argy είπε:
Eντυπωση μου κανει που τον δισκο Like A Prayer τον ειχαν ψεκασει με λιβανι (για εμπορικους λογους).

Ο δικος μου μυριζει ακομα λιγο λιβανι οπως και πολυκαιρια.....!!!!:animeek:
Ευλογημένος δίσκος!!! :rofl:
 
argy είπε:
Και εγω εχω το true blue στα ελληνικα ειναι πολυ αστειο!! Ευτυχως που η σελιδα με τους στιχους ειναι στα αγγλικα!!Εχω ολα τα αλμπουμ της σε cd και σε βινυλια μονο αυτα που βγηκαν στα 80's οπως και καποια της single!

Eντυπωση μου κανει που τον δισκο Like A Prayer τον ειχαν ψεκασει με λιβανι (για εμπορικους λογους).

Ο δικος μου μυριζει ακομα λιγο λιβανι οπως και πολυκαιρια.....!!!!:animeek:
χαχαχ τελειο . Παιδια ανεβαστε οποιος εχει φωτογραφικο υλικο και εγω ετοιμαζομαι να ανεβασω το Τρου ΜπΛΟυ :p

P210812_22.55.jpg

αυτος ειναι ο δισκος :D σορρυ για την ποιοτητα αλλα δεν εχω scanner και η φωτογραφικη εχει σπασει :xm:

P210812_22.46.jpg

P210812_22.47_[01].jpg

P210812_22.47_[02].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά είναι η ποιότητα - μη σε στεναχωρεί καθόλου! :D

Με "μπρίζωσες" τώρα! Τι να κάνω που γύρισα αργά!.....

Το βάζω στα "του ντού" για αύριο!

Ευχαριστούμε πολύ! ;)
 
D@redevil είπε:
Μια χαρά είναι η ποιότητα - μη σε στεναχωρεί καθόλου! :D
Με "μπρίζωσες" τώρα! Τι να κάνω που γύρισα αργά!.....

Το βάζω στα "του ντού" για αύριο!

Ευχαριστούμε πολύ! ;)
χαιρομαι.. :D θα ψαξω και εγω μηπως βρω κανεναν αλλο δισκο ;)

μια φιλη μολις μου εστειλε το erotica σε κασσετα δεν εχει ομως ελληνικα :xm: οι φωτογραφια ειναι απο scanner:cool:

φυσικα ο δισκος αυτος συνοδευεται με το βιβλιο που σοκαρε τον κοσμο sex που κυκλοφορησε το 1992. (την εικονα την βρηκα στο google) sex[1].jpg :p

P3794325_23.35.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με αναγκαζετε να ποσταρω σε θεμα για την...τετοια αλλα τελος παντων.

το θεμα με τους ελληνικους χαρακτηρες δεν ειναι τοσο απλο ουτε γραφικο.

εχει να κανει με μια γενικοτερη πολιτικη που κυριαρχησε απο το 82 και μετα και ειχε σκοπο

να επιβαλλει το "ελληνικο" τραγουδι ,αυτο που γουσταραν καποιοι ταγοι της εποχης και η καλλιτεχνικη παρεα τους..

απο το κλεισιμο των μπαρ στην περιοχη της Πλακας,μεχρι την ανατιναξη της Βικτορια..

θα ανοιξω (κααααααποτε ) ενα θεμα για ολα αυτα καθως εχω πλουσια αποδεικτικο υλικο απο τυπο και μουσικα εντυπα της εποχης..τωρα θα πειτε εμενα γραφικο.

ε,και η Σαντορινη γραφικη ειναι, αλλα ολοι εκει πατε..
 
και τωρα το ΠΟΙΟΤΙΚΟ ελληνικο τραγουδι εχει σχεδον εξαφανιστει....και μας επιβαλλουν το ξενο (μη ποιοτικο) ή αυτο που μας πουλανε για ελληνικο αλλα δεν υπαρχει ουτε μια λεξη στα ελληνικα...:mad: πως αλλαζουν οι εποχες.....
 
Eγώ νομίζω πως είχε να κάνει με την αμάθεια ορισμένων εκεί στις δισκογραφικές (τα ελληνικά παραρτήματα δηλαδή), σε μια εποχή που το ξένο τραγούδι ήταν στα πάνω του, αλλά η Ελλάδα είχε αρχίσει να παίρνει τη κατηφόρα!
 
Εγώ πάντως τη Madonna την έμαθα πιο καλά από την Εβίτα!Μάλιστα είχα και τη βιντεοκασέτα!Παλιότερα δεν γνώριζα τα κομμάτια της,σιγά σιγά,ξεκίνησα να γράφω και από το MAD αν έπαιζε παλιά videoclips της,βλέποντας αφιερώματα και συναυλίες της στην tv!Από δισκογραφία της έχω μόνο τα 5 πιο πρόσφατα albums της,το πιο πρόσφατο best of της (που καλύπτει όλη την καριέρα της) και αρκετά cd-singles (γύρω στα 15,από το 2000 και μετά)
 
thebest20 είπε:
Εγώ πάντως τη Madonna την έμαθα πιο καλά από την Εβίτα!Μάλιστα είχα και τη βιντεοκασέτα!Παλιότερα δεν γνώριζα τα κομμάτια της,σιγά σιγά,ξεκίνησα να γράφω και από το MAD αν έπαιζε παλιά videoclips της,βλέποντας αφιερώματα και συναυλίες της στην tv!Από δισκογραφία της έχω μόνο τα 5 πιο πρόσφατα albums της,το πιο πρόσφατο best of της (που καλύπτει όλη την καριέρα της) και αρκετά cd-singles (γύρω στα 15,από το 2000 και μετά)
Εγω ενδιαφερθηκα απο τοτε που ηρθε για την συναυλια στην Ελλαδα. Μεχρι τοτε ηξερα τα πιο προσφατα τραγουδια της. Αλλα οταν αρχισα να ψαχνω περισσοτερα για εκεινη κατεληξα να εχω DVD, σχεδον ολη την δισκογραφια εχω ολα τα compilations αλλα και τους δισκους που κυκλοφορισαν 1983-1994, 2005-2009 αλλα δυστηχως εχω ενα βινυλιο και 3 cd digital remasterd. Ααα..την ιδια τρελα εχω και με τους QUEEN;)
 
Πίσω
Μπλουζα