MAME arcade cabinet ερωτήσεις

wrathchild_78

Retro Member
Joined
26 Mαϊ 2015
Μηνύματα
163
Αντιδράσεις
8
Τα τελευταια χρονια κανω προσπαθειες να βρω πραγματα που παντα ηθελα σαν παιδι και ποτε δεν ειχα λογω χρηματων, ενω αποκορυφωμα της φαντασιωσης μου ειναι να φτιαξω ενα MAME Cabinet!! Φανταστειτε την εκπληξη μου λοιπον, οταν επισκεφτηκα φετος το μερος που μεγαλωσα και ειπα να ψαξω για τα παλια ηλεκτρονικα που ειχαν και απο στομα σε στομα βρηκα εναν που ειχε αποθηκευμενα τουλαχιστον 10!! Τα ειδα με τα ματια μου και μαλιστα δουλευουν κανονικα. Μου ειπε ο ανθρωπος να παρω 3 ΤΣΑΜΠΑ και να φτιαξω ενα για μενα, ενα για εκεινον και τα παιδια του και ενα για ανταλλακτικα αν χρειαστει. Η συγκινηση ειναι μεγαλη διοτι υστερα απο τοσα χρονια θα ξανακαθισω μπροστα απο τα ιδια ηλεκτρονικα που καποτε "ταιζα" σαν πιτσιρικι!!!!!! Δεν ειναι οτι απλα θα φτιαξω μια καμπινα απο το μηδεν και θα γουσταρω τρελα γι'αυτο...θα ειναι η ιδια καμπινα που αγγιζα πριν 25 χρονια!!!!!!!!!!!

Ψαχνοντας λοιπον για το πως θα το κανω αυτο, εχω αρχισει να χανομαι μια και δεν ξερω τι θα χρειαστω και πως θα κανω καποια πραγματα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας ωστε να φτιαξω αυτες τις 2 καμπινες και να πραγματοποιησω ενα ονειρο μου.

Οι καμπινες ειναι (απ'οτι εμαθα διαβαζοντας αυτο το φορουμ) ελληνικης κατασκευης και ειναι κοντες. Δηλαδη με ενα οποιοδηποτε χαμηλο σκαμπο/κανονικη καρεκλα εισαι στο καταλληλο υψος για να παιξεις. Εχουν τις δικες τους οθονες που δουλευουν και αν εξαιρεσεις τη σκονη, ειναι σε καλη κατασταση. Οταν τις εχω στα χερια μου απο τη μεταφορικη εταιρεια θα ανεβασω φωτο.

Σκοπος ειναι να εχω 2 καμπινες με τα εξης:

- Παλιο Η/Υ συνδεδεμενο με νορμαλ ηχεια υπολογιστη 2.1 με πληκτρολογιο και ποντικι κρυμμενα απο κατω που να τραβιουνται προς τα εξω (ιδανικα)

- 2 χειριστηρια (4 δρομων ή 8;)

- 12 κουμπια χειρισμου και 2 κουμπια επιλογης παικτων

- 1 κουμπι που να ανοιγει/κλεινει τα παντα

- Ολο το συστημα με τα κουμπια και τον controller που θα συνδεεται στον Η/Υ θα πρεπει να βγαινουν ευκολα για επισκευες (πως να το κανω αυτο σε συνδυασμο με το συρομενο πληκτρολογιο-ποντικι ;)

- Γραφικα στο ξυλο πανω δε με νοιαζουν

- Φωτα (στα κουμπια και στο marquee) δε με ενδιαφερουν

- Coin μηχανισμος δε με νοιαζει να δουλευει προφανως. Θα υπαρχει μονο για εμφανιση

Ερωτησεις:

1. Τα κουμπια και τα χειριστηρια θελω να αντεχουν και δε με νοιαζει το κοστος. Ποια μαρκα προτεινετε να παρω;

2. Πως θα συνδεσω την παλια οθονη στον Η/Υ; Εχω παλιες καρτες γραφικων με AV. Ή μήπως απλα να βαλω μια νεα οθονη TFT/LCD και να χρησιμοποιησω προγραμμα ωστε να το κανω να φαινεται σαν παλια οθονη (http://wiki.arcadecontrols.com/wiki/Soft-15khz);

3. Σαν front end θελω να βαλω κατι που να παιζεις τα παιχνιδια σε full screen και οχι σε παραθυρο στο μισο της οθονης. Ποιο ειναι καλο κατα τη γνωμη σας;; Ή να μη βαλω τιποτα και απλα να κανω επιλογη παιχνιδιου με ποντικι/πληκτρα μεσω ΜΑΜΕ απευθειας;

4. Ποιος κοντρολλερ ειναι οκ για τη δικη μου χρηση; Ο ipac2 ή ο mini pac; Ή μηπως καποιος αλλος;;;

5.Τι αλλο πιστευετε οτι θα χρειαστω;;

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια προκαταβολικα!

Οδυσσεας
 
Oδυσσέα σχετικά με τις ερωτήσεις σου.

1. Δεν είναι θέμα κόστους τα joysticks, είναι θέμα ποιότητας - κατασκευής. Προτίμησε μάρκα τα γιαπωνέζικα sanwa ή seimitsu. Αυτά έχουν οι κανονικές καμπίνες. Οι περισσότερες Ελληνικές καμπίνες είχαν απαράδεκτα joystick χωρίς σωστή αίσθηση απόκρισης. Το ίδιο και για τα κουμπιά, αν και κινέζικα κουμπιά που έχω εγώ δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Όσο αφορά το θέμα της αντοχής, τα γιαπωνέζικα αντέχουν και με το παραπάνω - εκτός βέβαια αν το κοπανάς με βαριά.

2. Αν κατάλαβα σωστά και μιλάς για την crt οθόνη που έχει μέσα η καμπίνα, μπορείς να την συνδέσεις με το pc με το j pac της ultimarc (από αγγλία είναι). Αυτή η κάρτα συνδέεται στο vga βύσμα του pc και στο jamma της καμπίνας. Για περισσότερα ρίξε μια ματιά εδώ https://www.ultimarc.com/jpac.html

Πάντως πριν αγοράσεις κάτι, προτείνω να διαπιστώσεις αν όντως λειτουργεί η οθόνη.

Oι tft ή οι crt pc οθόνες όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ στο φόρουμ, είναι καλές αλλά, στις tft χάνεις το feeling από τα scanlines όπως είχαν οι arcade καμπίνες (ναι μπορείς να το κάνεις να δείχνει scanlines αλλά δεν είναι το ίδιο). Επίσης δεν δίνουν καλή αίσθηση στiς καμπίνες arcade γιατί δεν έχουν καμπυλότητα οθόνης όπως οι crt (περί ορέξεως). Από την άλλη πλευρά, οι pc crt παρά-έχουν καλή ποιότητα εικόνας για arcade. Ιδανική λύση κατ'εμε τουλάχιστο, είναι η crt τηλεόραση με είσοδο εικόνας scart. Κατεβάζοντας ανάλυση στο pc κάτω από 640x480 με το softkhz πρόγραμμα (είναι δωρεάν αλλά ως επι τον πλείστον ζητάει κάρτα γραφικών ati) έτσι έχεις εικόνα 100% arcade. To soft15khz μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ http://community.arcadeinfo.de/showthread.php?9367-Screenshot-and-Downloads

3. Απο frontend υπάρχουν αρκετά καλά. Ενδεικτικά, Maximus arcade, Mala, Αtomic Fe, mGalaxy κλπ. Έχω ασχοληθεί με το Atomic Fe και το Maximus arcade. Καλό το Atomic, αλλά το Maximus είναι πιο δυνατό και δεν είναι δύσκολο να το ρυθμίσεις. Προτείνω να μην μπλέξεις με το frontend Hyperspin. Φοβερό σαν παρουσίαση, ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα δεν λεω, αλλά τρομερά δύσκολο να το ρυθμίσεις (μου βγήκαν τα μάτια για να το ρυθμίσω να παίζει roms).

Επίσης πρόσεξε πως αρκετά παιχνίδια, δεν πιάνουν όλο το πλάτος της 4:3 οθόνης. Για παράδειγμα το donkey kong και το pacman έπαιζαν στο κέντρο της οθόνης γιατί είχαν κατακόρυφες οθόνες. Δηλαδή τα μαύρα κενά δεξιά και αριστερά στην 4:3 οθόνη δεν τα γλιτώνεις σε αυτά τα παιχνίδια (δεν το βλέπω σαν κακό πάντως).

4. Την δουλειά σου θα την κάνεις και με τα δύο. Θεωρώ πάντως το ipac2 πιο πλήρες πλακέτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για αρχη να σ'ευχαριστησω για την απαντηση τελωνιο. Με 2 παιδια ειναι λιγο δυσκολο ακομα και να απαντησεις σε ενα μηνυμα σε φορουμ.

Τα ηλεκτρονικα ειναι πλεον στα χερια μου. Μερικες φωτο:

http://s17.photobucket.com/user/wra... Cabinet/20150616_142137_zpsgvocbrjp.jpg.html

th_20150616_142137_zpsgvocbrjp.jpg


Το ενα που δουλευει κανονικα ειναι το puzzle bubble αλλα δυστυχως τα χρωματα δεν ειναι καθολου καλα. Τι να κανω...; Αξιζει να κανω αναζωογονηση της οθονης ή να βαλω νεας τεχνολογιας να ειναι και πιο ελαφρυα;

Το ολο θεμα εχει κολλησει γιατι δεν εχω κλειδια για να ανοιξω τα μηχανηματα. Ξερει κανεις πως να τα ανοιξω; Ειχαν τιποτα κλειδια περιεργα; Ενας κλειδαρας μου ζηταει 80 ευρω και κοντεψα να χασω τα μαλλια μου...

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη...

υγ. μπορει καποιος μοντ να μεταφερει το θεμα στα Arcade Cabinets/Χειριστήρια;

υγ. πως μπορω να κανω Thanks σε καποιον;

20150616_184915_zpsg7nn3kvb.jpg

20150616_142105_zpstou8d7ri.jpg

20150616_142113_zpsxzja94zo.jpg

20150616_142137_zpsgvocbrjp.jpg

20150616_184926_zpssdo5cbrp.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wrathchild_78 είπε:
Το ολο θεμα εχει κολλησει γιατι δεν εχω κλειδια για να ανοιξω τα μηχανηματα. Ξερει κανεις πως να τα ανοιξω; Ειχαν τιποτα κλειδια περιεργα; Ενας κλειδαρας μου ζηταει 80 ευρω και κοντεψα να χασω τα μαλλια μου...

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη...
3 τρόποι:

α) Αν ανοίγει από πίσω η καμπίνα σου δες μήπως σου δίνει πρόσβαση στην κλειδαριά μπροστά. Ίσως να μπορέσεις να την γυρίσεις από μέσα. [edit] Τώρα βλέπω πως και πίσω έχει κλειδαριά [edit]

β) Πάρε ένα τρυπάνι και τρύπα πάνω στην κλειδαριά. Το μόνο που θα αχρηστεύεις είναι η κλειδαριά και θα κάνεις μερικά ρινίσματα :)

γ) Ξεκίνα να διαβάζεις για lock picking :D

wrathchild_78 είπε:
υγ. μπορει καποιος μοντ να μεταφερει το θεμα στα Arcade Cabinets/Χειριστήρια;
Done

wrathchild_78 είπε:
υγ. πως μπορω να κανω Thanks σε καποιον;
Μόνο στο αρχικό ποστ του θέματος που άνοιξε το μέλος μπορείς να κάνεις thanks

Yγ. Διάβασε λίγο αυτό τον οδηγό για το ανέβασμα εικόνων στα ποστ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25655-%CF%E4%E7%E3%DF%E1-(Howto)-%D0%FE%F2-%ED%E1-%F0%F1%EF%F3%E8%DD%F3%E5%F4%E5-%F3%F5%ED%E7%EC%EC%DD%ED%E5%F2-%E5%E9%EA%FC%ED%E5%F2-%F3%E5-%F0%F1%E1%E3%EC%E1%F4%E9%EA%FC-%EC%DD%E3%E5%E8%EF%F2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οδυσσέα σχετικά με τα χρώματα που δεν είναι σωστά και πριν αλλάξεις την οθόνη. Στο πίσω μέρος της οθόνης, εκεί που τελειώνει η οθόνη έχει μια μικρή πλακέτα. Επάνω στη πλακέτα υπάρχουν μερικά μικρά ποντεσιόμετρα. Με πολύ προσοχή άρχισε να τα περιστρέφεις αργά κοιτώντας από μπροστά την οθόνη. Θα βλέπεις κάποιες αλλαγές να γίνονται. Εκεί που θα είσαι ικανοποιημένος άστα και μην τα πειράξεις περισσότερο. Δώσε της τουλάχιστο μια ευκαιρία.

Σχετικά με τις κλειδιαριές ότι είπε η kambia. Ασε τους κλειδαράδες και πάρε το δράπανο με ένα τρυπάνι μετάλλου σε πάχος μικρότερο από τον κύκλο της κλειδαριάς. Κέντραρε την κλειδαριά και άρχισε να τρυπάς σιγά σιγά σε ευθεία. Η κλειδαριά θα γίνει κομμάτια και βγεί γρήγορα. Το έχω κάνει αρκετές φορές αυτό σε κλειδιαριές καμπίνων. Είναι εύκολο, γρήγορο και αποτελεσματικό. Απλά μετά θα πρέπει να βάλεις καινούργια κλειδαριά.
 
σε ποια περιοχη τις ειχε? μηπως παιζει κανενα bartop που να μην το θελει?
 
marmix είπε:
σε ποια περιοχη τις ειχε? μηπως παιζει κανενα bartop που να μην το θελει?
ειναι εκτος Αθηνας. Ειχε περιπου 20 νανακια και αλλα τοσα φρουτακια (αυτα με τα μεγαλα ορθογωνια κουμπια). Δεν ειδα κατι αλλο.

telonio είπε:
Οδυσσέα σχετικά με τα χρώματα που δεν είναι σωστά και πριν αλλάξεις την οθόνη. Στο πίσω μέρος της οθόνης, εκεί που τελειώνει η οθόνη έχει μια μικρή πλακέτα. Επάνω στη πλακέτα υπάρχουν μερικά μικρά ποντεσιόμετρα. Με πολύ προσοχή άρχισε να τα περιστρέφεις αργά κοιτώντας από μπροστά την οθόνη. Θα βλέπεις κάποιες αλλαγές να γίνονται. Εκεί που θα είσαι ικανοποιημένος άστα και μην τα πειράξεις περισσότερο. Δώσε της τουλάχιστο μια ευκαιρία.
Σχετικά με τις κλειδιαριές ότι είπε η kambia. Ασε τους κλειδαράδες και πάρε το δράπανο με ένα τρυπάνι μετάλλου σε πάχος μικρότερο από τον κύκλο της κλειδαριάς. Κέντραρε την κλειδαριά και άρχισε να τρυπάς σιγά σιγά σε ευθεία. Η κλειδαριά θα γίνει κομμάτια και βγεί γρήγορα. Το έχω κάνει αρκετές φορές αυτό σε κλειδιαριές καμπίνων. Είναι εύκολο, γρήγορο και αποτελεσματικό. Απλά μετά θα πρέπει να βάλεις καινούργια κλειδαριά.

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εαν τελικα δε βγαλω ακρη με κλειδαρα τοτε θα κανω αυτο που λετε και υστερα θα τσεκαρω τα ποντεσιομετρα και θα ενημερωσω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καιρός να γράψω μερικά πραγματάκια μια και δυστυχώς η όλη (ανα)κατασκευή πάει με ρυθμούς χελώνας αφού η προσοχή μας είναι στραμμένη αλλού (εγχώριες εξελίξεις και παιδιά). Να ζητησω συγνωμη εκ των προτερων διοτι γνωρίζω ότι το ποστ μου θα είναι τεράστιο και θα θέλει κουράγιο να το διαβάσει κάποιος. Πόσο μάλλον να απαντήσει..

Τελικά άκρη με τα κλειδιά δε βρήκα. Είχα ένα τρυπάνι BOSCH και τα ξετρύπησα. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μέσα σε κάθε ηλεκτρονικό αλλά σε διαφορετική πάντα θέση, ήταν τα κλειδιά του!! Τι να τα κάνω όμως αφού είχα ήδη καταστρέψει τις κλειδαριές;; Τέλος πάντων, στο ένα από αυτά βρήκα ένα σκασμό κατοστάρικα που είχαν ξεχάσει καθώς και άλλα κέρματα με το πιο παλιό να είναι ένα των 5 δραχμων του 1974!! Για να καταλάβετε στο σύνολο έβγαλα από μέσα πάνω από 15000 δραχμές.

Επειδή είμαι εντελώς πρωτάρης, διαβάζω όσο μπορώ αλλά επειδή συνήθως αυτό γίνεται πολύ αργά το βράδυ, λίγα πράγματα μένουν στο μυαλό μου λόγω κούρασης. Μεγάλη βοήθεια έχω πάρει από τις κατασκευές των παιδιών του φόρουμ. Απʼ ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει ένας μόνο τρόπος να φτιάξεις μια καμπίνα. Εγώ λοιπόν έχω 2 νανάκια για φτιάξιμο (και ίσως και τρίτο). Τα δεδομένα μέχρι τώρα είναι:

Γενικές ερωτήσεις που αφορούν όλες τις καμπίνες:

  1. Τα κουμπιά τι μέγεθος είναι καλό να έχουν; Έχω δει διάφορες διαστάσεις και δεν ξέρω ποια είναι η πιο βολική. Η καμπίνα μου είναι μικρή και στο control panel δεν υπάρχει χώρος. Να σημειωθεί ότι θέλω να βάλω και άλλα 6 κουμπιά (P1, P2, Coin, Pause, ESC, Exit). Ξεχνάω κάποιο μήπως;
  2. Στο σπίτι υπάρχουν και 2 παιδιά και κοιμούνται νωρίς. Κάνουν πολύ θόρυβο τα sanwa/seimitsu; Έχει νόημα η αγορά silent buttons;
  3. Τέλος, σε ότι αφορά τα κουμπιά..τι είναι καλύτερα; Τα screwbuttons ή τα pushbuttons; Τι να διαλέξω λέτε;
  4. Για πιο εύκολη μεταφορά, τα κλασικά ροδάκια θα άντεχαν το βάρος μιας καμπίνας; Είναι πρακτικό; Το έχει κάνει κανείς αυτό; Λέει ότι αντέχουν αρκετό βάρος αλλά έχω τις αμφιβολίες μου. http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/ergaleia-kai-exartimata/metafora/rodakia-47047/48178/
  5. Από ebay βρίσκεις σετάκια (κουμπιά/μοχλούς/πλεξούδες κλπ) που έχουν και πλακέτα αντίστοιχη της IPAC. Κάνεις δουλειά και με αυτές ή δεν αξίζουν; Είναι σημαντικά πιο φτηνές. http://www.ebay.co.uk/itm/2-Player-Arcade-Control-Kit-2-Ball-Top-Joysticks-16-Buttons-Encoder-MAME-/141712778173?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20febd63bd
  6. Με ήχο τι κάνουμε; Πως ρυθμίζουμε την ένταση; Θα πρέπει να βγαίνω σε περιβάλλον λειτουργικού κάθε φορά; Είπαμε έχουμε και μικρά παιδιά :)
  7. Σκέφτομαι να βάλω αυτό το πολύμπριζο (http://www.geta.gr/eshop/products/eksoikonomisi-energeias/polumprizo-me-kentriko-master-kai-5-eksodous/138-4646'>http://www.geta.gr/eshop/products/eksoikonomisi-energeias/polumprizo-me-kentriko-master-kai-5-eksodous/138-4646 ) και να συνδέσω το καλώδιο από το τροφοδοτικό του Η/Υ στην μάστερ πρίζα. Ηχεία, οθόνη και ότι άλλο υπάρχει θα μπει στις άλλες πρίζες. Από τη μητρική θα φεύγουν 2 καλώδια και θα πηγαίνουν σε ένα κουμπί σαν τα άλλα και θα γίνεται το power on/off. Έτσι αν πατάω το κουμπί, θα ανάβει ο Η/Υ και κατʼ επέκταση και τα υπόλοιπα στο πολύμπριζο. Πώς ακούγεται αυτό;


Νανάκι 1: Έχει arcade monitor και η καμπίνα δουλεύει κανονικά. Έπαιξα με τα ποτενσιόμετρα και ήρθε στα ίσα της. Οι Σκοπεύω να κρατήσω το συγκεκριμένο monitor. Με δυσκολεύει η σύνδεση της οθόνης με ρεύμα και Η/Υ.

Ερωτησεις:

  1. Για το Νανάκι 1 που χρησιμοποιεί arcade monitor θα χρειαστώ απαραίτητα την ArcadeVGA; Είναι πολύ ακριβή και ψάχνω εναλλακτικές. Είναι μονόδρομος;
  2. Δεν έχω καταλάβει, παρότι διάβασα όσο μπορούσα, το JPAC. Η καμπίνα μου είναι JAMMA και έχω σκοπό να πετάξω ότι υπάρχει μέσα για να μπει Η/Υ. Άρα που θα συνδεθεί το JPAC αν όλα βγουν έξω; Αν κρατήσω τότε τα σωθικά της καμπίνας τότε πως θα δουλέψουν όλα αυτά με τον Η/Υ; Έχω χαθεί λίγο L
  3. Θα χρειαστώ αυτό για να συνδέσω μόνιτορ με κάρτα γραφικών Η/Υ (http://www.arcadeworlduk.com/products/Arcade-Monitor-Video-Amplifier.html) ή και πάλι θα χρειαστώ και κάποια άλλη συσκευή;
  4. Το τροφοδοτικό που ήδη υπάρχει θα μείνει ή όχι; Με ποιο τρόπο θα συνδεθούν με ρεύμα το monitor και το ηχείο που ήδη υπάρχει; Δεν έχω ιδέα.. Θα χρειαστώ αυτό http://www.arcadeshop.de/Power-Supply-Transformer-MW2P300_1054.html για την οθόνη;


Νανάκι 2: Έχει arcade monitor αλλά όλη η καμπίνα είναι τελείως «νεκρή». Μπορεί να μπει μια οθόνη Philips CRT 24`` που έχω με σύνδεση SCART.

Νανάκι 3: Έχει arcade monitor και όταν πατάς το on κουμπί ακούς τον ήχο του παιχνιδιού αλλά δε βλέπεις τίποτα στην οθόνη. Μπορεί να μπει μια οθόνη Philips CRT 28`` που έχω με σύνδεση SCART.

Εδώ τα πράγματα φαίνονται πιο κατανοητά μια και οι οθόνες έχουν ήδη καλώδιο τροφοδοσίας και τρόπο σύνδεσης με τον Η/Υ μέσω κάποιου adaptor.

Ερωτήσεις:

  1. Το soft15Hz είναι μόνο απαραίτητο στην περίπτωση που χρησιμοποιήσω τις 2 τηλεοράσεις; Σωστά; Αν έβαζα αυτό http://www.brunofreitas.com/node/36 τότε μήπως γλύτωνα εντελώς την ATI κάρτα γραφικών και τον μπελά του Soft15Hz;; Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας; http://www.ebay.co.uk/itm/SCANLINE-GENERATOR-FOR-ALL-RETRO-GAMES-AND-GAMERS-MAME-ARCADE-EMULATOR-/231417833592?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35e193e878 Αν όντως δουλέψει τότε μετά συνδέω και το UMSA και τέλος. Σωστά;
  2. Βρήκα και αυτό από το νανάκι που έχει φτιάξει το τελώνιο. http://arcadeforge.net/UMSA/UMSA-Ultimate-SCART-Adapter::57.html Είναι το ίδιο πράγμα με αυτό: http://www.wolfsoft.de/shop/product_info.php/products_id/12836/cPath/121_151/kabel/vga-stecker-15pol.-%3E-scart-stecker-2m.html;;
  3. Σκέφτομαι να βάλω αυτό το πολύμπριζο (http://www.geta.gr/eshop/products/eksoikonomisi-energeias/polumprizo-me-kentriko-master-kai-5-eksodous/138-4646 ) και να συνδέσω το καλώδιο από το τροφοδοτικό στην μάστερ πρίζα. Ηχεία, οθόνη και ότι άλλο υπάρχει θα μπει στις άλλες πρίζες. Από τη μητρική θα φεύγουν 2 καλώδια και θα πηγαίνουν σε ένα κουμπί σαν τα άλλα και να γίνεται το power on/off. Έτσι αν πατάω το κουμπί, θα ανάβει ο Η/Υ και κατʼ επέκταση και τα υπόλοιπα στο πολύμπριζο. Πώς ακούγεται αυτό;

Ζητώ και πάλι συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά δεν έχω άλλη επιλογή από το να ρωτάω προκειμένου να λύσω τις απορίες μου. Δεκτές όλες οι συμβουλές/απόψεις!!!

Ευχαριστώ και πάλι

Οδυσσέας

DSC03474.jpg

DSC03475.jpg

DSC03476.jpg

DSC03477.jpg

DSC03478.jpg

DSC03479.jpg
 
Οδυσσέα να σου απαντήσω σε ότι γνωρίζω.

 


Γενικές ερωτήσεις που αφορούν όλες τις καμπίνες:


1. Έχω ίδια καμπίνα με την δικιά σου (μα ακριβώς ίδια) και τις έχω βάλει κουμπιά πάχους 28". Τα έχω αγοράσει από την ultimarc και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είναι αθόρυβα. Δες εδώ http://www.ultimarc.com/goldleaf.html

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις όλα τα κουμπιά στο ξύλινο πάνελ που είναι τα joysticks και τα κύρια κουμπιά. Βασικά σε αυτές τις καμπίνες οι διαστάσεις είναι περιορισμένες και θα γίνεται χάος. Esc, pause και credit προτείνω να τα βάλεις στο ξύλο που είναι και το coin door. Αν θέλεις σώνει και καλά να τα βάλεις όλα μαζί, τότε προτείνω το esc, pause κτλ να είναι μικρότερης διαμέτρου.

2. Τα παραπάνω κουμπιά όπως έγραψα δεν κάνουν κανένα θόρυβο όταν τα πατάς. Τα άλλα με τους διακόπτες κάνουν ένα κλικ. Δηλαδή είναι ο θόρυβος (κλικ) που ακούς όταν κινείς μια φορά το joystick πχ αριστερά. Επειδή έχεις παιδιά, μάλλον καλύτερα να πάρεις no click κουμπιά. Αν και με τα joysticks, δεν θα γλιτώσεις τον θόρυβο από τους διακόπτες τους.

3. Πρακτικά (στο παιχνίδι) δεν έχουν διαφορά, ότι και να πάρεις.

4. Δεν έχω βάλει ροδάκια στις καμπίνες που έχω. Δεν έχω ιδέα.

5. Πρόκειται για κινέζικα. Όλα σε ένα πακέτο σίγουρα ακούγεται καλύτερα. Όμως είμαι επίσης σίγουρος πως τα joystick θα είναι απαράδεκτα στην αίσθηση. Η πλακέτα που τα συνδέεις όλα, μια προς μια να σου παίζει. Ναι το γνωρίζω, τα seimitsu και τα sanwa είναι ακριβότερα αλλά πίστεψέ με, με αυτά θα κάνεις δουλειά. Είναι πολύ πιο ποιοτικές κατασκευές και σου δίνουν μακράν πολύ καλύτερη αίσθηση στις κινήσεις που κάνεις.

6. Σχετικά με τον ήχο, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό τώρα είναι να συνδέσεις έναν μικρό φτηνό ενισχυτάκι. Αν δεν θέλεις να φένεται, κάνε μια προέκταση του volume με ένα ποντεσιόμετρο σε ένα σημείο της καμπίνας.

7. Σωστό μου ακούγεται.

Νανάκι 1

1. Ο subzero έχει ανοίξει παλιότερα ένα thread πως να μετατρέψεις την ati κάρτα γραφικών σε arcade vga. Ρίξτου μια ματιά, σίγουρα είναι πιο φτηνή λύση.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29862-%CC%E5%F4%E1%F4%F1%DD%F8%F4%E5-%F4%E7%ED-ATI-%EA%DC%F1%F4%E1-%F3%E1%F2-%F3%E5-%F0%E1%F1%E1%E3%EC%E1%F4%E9%EA%DE-arcade-vga

2. Το jpac από την μια πλευρά θα το συνδέσεις στο βύσμα jamma της καμπίνας και από την άλλη θα συνδέσεις το καλώδιο vga που έρχεται από το pc. Μην τα μπλέκεις τα πράγματα. Μην αρχίσεις να ξηλώνεις τα καλώδια που είναι μέσα.

3. Δεν νομίζω να χρειάστει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστο με το jpac, σίγουρα όχι.

4. Άφησε το τροφοδοτικό που λες μέσα στη καμπίνα. Είναι μεγάλο μπέρδεμα η jamma καλωδίωση. Το ηχείο παίρνει ρεύμα μέσω καλωδίου στο jamma βύσμα. Η οθόνη έχει δικό της τροφοδοτικό (συνήθως βρίσκεται δεξιά η αριστερά στα εσωτερικά τοιχώματα της καμπίνας).

Νανάκι 3

 


1. Σωστά για το soft15khz. Για το scanline generator δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά το μόνο που κάνει είναι να εμφανίσει scan lines στην οθόνη. Όχι να σου μετατρέψει το σήμα που χρειάζεσαι. Συνεπώς δεν σου κάνει για αυτή τη δουλειά.

2. Όχι, αυτό απλά είναι ένα καλώδιο vga σε scart το οποίο, μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου (υπάρχει η συνδεσμολογία στο google) αν το έχεις με το κολλητήρι. Από την άλλη πλευρά, θεωρητικά με ati κάρτα γραφικών, το soft15khz και αυτό το καλώδιο υποτίθεται πως λειτουργεί αλλά μην σου πω ψέμματα, δεν το έχω δοκιμάσει.

3. Σωστό και αυτό.

Σίγουρα θα λάβεις και προτάσεις από άλλα παιδιά του φόρουμ. Αυτά από εμένα και ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.
 
Καταρχας σʼευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σου. Απʼότι φαινεται σε ξενυχτησα :(

Καποιες διευκρινισεις και επιπλεον αποριες:

Νανάκι 1

2. Το jpac από την μια πλευρά θα το συνδέσεις στο βύσμα jamma της καμπίνας και από την άλλη θα συνδέσεις το καλώδιο vga που έρχεται από το pc. Μην τα μπλέκεις τα πράγματα. Μην αρχίσεις να ξηλώνεις τα καλώδια που είναι μέσα.
4. Άφησε το τροφοδοτικό που λες μέσα στη καμπίνα. Είναι μεγάλο μπέρδεμα η jamma καλωδίωση. Το ηχείο παίρνει ρεύμα μέσω καλωδίου στο jamma βύσμα. Η οθόνη έχει δικό της τροφοδοτικό (συνήθως βρίσκεται δεξιά η αριστερά στα εσωτερικά τοιχώματα της καμπίνας).
Δηλαδή αυτό που λες είναι να κρατησω ότι υπάρχει μέσα και να έχω νεα κουμπια/μοχλους με σύνδεση USB στον Η/Υ με ipac, τροφοδοσία από το PSU του Η/Υ ΚΑΙ το JAMMA board για να δίνει τροφοδοσία στο ηχειο και στην οθονη; Μα τοτε θα γινεται ενας χαμος. Δε μου πολυαρεσει αυτό. Θα προτιμουσα να είναι λιγο πιο «τακτοποιημενα» τα πραγματα μεσα στην καμπινα. Ασε που αν κρατησω το παλιο τροφοδοτικο τοτε πως θα δινω ρευμα και σε αυτό και στη μητρικη αφου όπως ειπαμε θα πανε 2 καλωδια στο κουμπι εκκινησης;

Με λιγα λογια πως κανεις ένα arcade monitor να εχει δικο του καλωδιο τροφοδοσιας όπως μια κλασικη τηλεοραση;; Αν βρω τροπο να το κανω αυτό τοτε αυτοματα πεταω ότι υπαρχει μεσα και απλα μπαινει το PC με τα ηχεια τα δικα του και όλα γινοται πιο ευκολα.

Για ριξε μια ματια στην πλακετα, καπου λεει 220Vac. Μηπως απο εκει;;Μετα παει στο τροφοδοτικο μαζι με αλλα 2 καλωδια που συνδεονται με το κουμπι on/off της καμπινας. Μηπως τελικα ειναι πιο ευκολο απ'οτι νομιζουμε; Θα ρωτησω και ενα ηλεκτρολογο μπας και βοηθησει και αυτος.

DSC03510.jpg

DSC03517.jpg

DSC03519.jpg

DSC03521.jpg

DSC03523.jpg
 
Φίλε Οδυσσέα,

Βασικά μιλάς για χαμό και αυτό που εννοείς είναι πως σε ενοχλεί το τροφοδοτικό της καμπίνας σωστά; Όπως και να έχει, εφόσον θέλεις να παίρνει η οθόνη ρεύμα από άλλο τροφοδοτικό, τότε αν συνδέσεις το + και το - από τα καλώδια τροφοδοσίας της οθόνης σε ένα τροφοδοτικό σαν αυτό που λες (μην τα βάλεις ανάποδα), θεωρητικά η δουλειά θα γινει όπως την θες. Γράφω θεωρητικά γιατί δεν το έχω κάνει πράξη.

'Οντως δεν δύσκολα τα πράγματα. Το θέμα είναι το ράβε ξύλωνε και αν κάτι πάει στραβά, τροφοδοτικά από crt arcades δεν υπάρχουν για αντικατάσταση και τρομερά δύσκολο να βρείς άνθρωπο σήμερα να το φτιάξει. Δεν σου λέω να μην το κάνεις. Απλά έχω δει οθόνες arcade να χαιρετάνε με το παραμικρό (κουβαλάνε και στην πλάτη τους τόσα χρόνια) και πλέον ότι παίζει προσπαθώ να το πειράζω όσο λιγότερο γίνεται. Αυτή τη γραμμή ακουλουθώ τουλάχιστο στα ρετρό είδη. Τι να σου γράψω; Τις προάλλες μετέφερα δύο μέτρα μια καμπίνα αργά και σταθερά, χωρίς κραδασμούς και μετά έβγαλε πρόβλημα το τροφοδοτικό της ή την άλλη που έπαιζε στον χώρο που ήταν και όταν την πήγαμε στο σπίτι φίλου (μεταφορά με θρησκευτική ευλάβεια) τα τίναξε η οθόνη;

Αν εξαιρέσω την γκαντεμιά που με δέρνει αλύπητα τον τελευταίο καιρό σου λέω κάντο. Πρόσεχε μόνο να συνδέσεις σωστά τα δύο καλώδια ρεύματος από το τροφοδοτικό της οθόνης.

Όταν αρχίσεις την κατασκευή, πόσταρε φωτογραφίες για να θαυμάζουμε.
 
Aπο οτι βλεπω το καλωδιο που παει πανω στην πλακετα εχει 220βολτ (αφου το γραφει πανω της).Αρα το καλωδιο αυτο μπορεις να το συνδεσεις κατ'ευθειαν στο ρευμα(υπ οψιν οτι το ρευμα της ΔΕΗ δεν εχει + και - ).Πες μου μονο εαν πηγαινει καποιο αλλο καλωδιο απο το τροφοδοτικο στην πλακετα του μονιτορ..εαν δεν πηγαινει τοτε ξεφορτωνεσαι το παλιο τροφοδοτικο και παιρνεις τις τασεις απο το pc.Hλεκτρολογο παντως μην ρωτησεις,ηλεκτρονικο θες αλλα καλυτερα ριξε εδω μια ερωτηση πρωτα... ;)

@telonio:Γειτονα γενικα μια γκαντεμιτιδα μαλλον την εχεις.. :xm: παντως μετα απο μετακινηση στο τροφοδοτικο θα κοιταζα για ψυχρες κολλησεις πρωτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αδελφέ και εγώ τις ψυχρές σκέφτηκα αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα. Έχω παγώσει τα πάντα. Άσε και είχα σε εξέλιξη ένα μεγάλο arcade project.
 
telonio είπε:
Αδελφέ και εγώ τις ψυχρές σκέφτηκα αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα. Έχω παγώσει τα πάντα. Άσε και είχα σε εξέλιξη ένα μεγάλο arcade project.
Mια απο τα ιδια...μου εχει χαλασει την διαθεση η ολη κατασταση,ασε που χωρις paypal δεν μπορεις πλεον να κάνεις σχεδον τιποτε..
 
telonio είπε:
Φίλε Οδυσσέα,
Βασικά μιλάς για χαμό και αυτό που εννοείς είναι πως σε ενοχλεί το τροφοδοτικό της καμπίνας σωστά; Όπως και να έχει, εφόσον θέλεις να παίρνει η οθόνη ρεύμα από άλλο τροφοδοτικό, τότε αν συνδέσεις το + και το - από τα καλώδια τροφοδοσίας της οθόνης σε ένα τροφοδοτικό σαν αυτό που λες (μην τα βάλεις ανάποδα), θεωρητικά η δουλειά θα γινει όπως την θες. Γράφω θεωρητικά γιατί δεν το έχω κάνει πράξη.

Βασικα εχεις καταλαβει ακριβως τι με ενοχλει. Οσο διαβαζω τοσο μου δημιουργουνται και αλλες αποριες αλλα θα βγαλω ακρη.

Νομιζω οτι ειχα παρανοησει κατι σχετικα με το JPAC και τωρα το αντιλαμβανομαι καλυτερα. Αν κρατησεις την υπαρχουσα καλωδιωση οπως ειναι απο τα κουμπια/μοχλους τοτε στην μεγαλη μπλε φυσα βαζεις το JPAC και συνδεσεις τον Η/Υ ΑΛΛΑ στη δικη μου περιπτωση τα κουμπια ειναι εντελως κολλημμενα/χαλασμενα και ετσι ΠΡΕΠΕΙ να φτιαξω δικο μου cp. Αρα δεν εχει νοημα σε κανενα απο τα 3 νανακια η αγορα του JPAC διοτι πολυ απλα δεν θα εχει που να μπει.

Εχω φιλο ηλεκτρονικο και με την πρωτη ευκαιρια θα τον ρωτησω

@angel_grig: νομιζω οτι δεν υπαρχει αλλο καλωδιο αλλα θα το κοιταξω πιο καλα αυριο που θα ειναι μερα.

Ευχαριστω!!
 
Τα κουμπιά εφ'οσον είναι χαλασμένα/κολλημένα (ακριβώς ίδια περίπτωση με ένα δικό μου νανάκι) μπορείς να ξεβιδώσεις το ξύλινο πάνελ που βρίσκονται και να τα αντικαταστήσεις ένα προς ένα. Ακριβώς το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τα joystick. Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ στη δική μου.
 
Αδελφέ και εγώ τις ψυχρές σκέφτηκα αλλά με πρόλαβαν τα γεγονότα. Έχω παγώσει τα πάντα. Άσε και είχα σε εξέλιξη ένα μεγάλο arcade project.

Mια απο τα ιδια...μου εχει χαλασει την διαθεση η ολη κατασταση,ασε που χωρις paypal δεν μπορεις πλεον να κάνεις σχεδον τιποτε..
Μια από τα ίδια...τρελό ξενέρωμα στα όρια της κατάθλιψης....
 
ναι φυσικα και εχεις δικιο. Ομως η καμπινες μου εχουν τα 3 σε 1 κουμπια που δε μου αρεσουν καθολου. Οι τρυπες ειναι αλλου γι'αλλου. Αν γινοταν θα την εφτιαχνα οπως και εσυ αλλα δυστυχως αναγκαζομαι να φτιαξω CP, καλωδιωσεις, τροφοδοσια κλπ ολα απο την αρχη!

Καλωδιο αλλο απο τροφοδοσια προς οθονη τελικα δεν υπαρχει!! Θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομερειες.
 
wrathchild_78 είπε:
Καλωδιο αλλο απο τροφοδοσια προς οθονη τελικα δεν υπαρχει!! Θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομερειες.
Aρα την συνδεεις απ'ευθειας...αναμενουμε περισσοτερα...
 
Ήρθε η ώρα να ενημερώσω για ότι έχει γίνει έως τώρα:

Η καμπίνα καθαρίστηκε και μπορώ πλέον να δουλέψω μέσα χωρίς να γίνομαι άσπρος από τη σκόνη. Βγήκαν όλα τα περιττά καλώδια, πλακέτες, κουμπιά, μοχλοί και ξύλα και έχει αρκετό χώρο για τα νέα πράγματα.

Πήγα σε αυτόν τον φίλο μου τον ηλεκτρονικό και με βάση αυτό το σχεδιάγραμμα φτιάξαμε ένα δικό μας καλώδιο (http://www.instructables.com/id/MAME-Cabinet-in-4-key-steps/step2/VGA-to-the-Arcade-Monitor-hookup/ ). Τέλος, βάλαμε φις στα καλώδια που συνδέονται στη 220βολτ φύσα της πλακέτας της οθόνης. Και τα 2 καλωδια τελικά έπαιξαν τέλεια!!!!

image046.jpg

Ύστερα βρήκα κάτι ροδάκια με φρένο φθηνά και τέλος, γνωρίζοντας τι θα ακολουθήσει, έψαξα και βρήκα ότι κάρτα γραφικών μπορούσα. Τελικά βρήκα 5, από τις οποίες 3 ΑΤΙ, 2 Nvidia.

image013.jpg

Τα ροδάκια ήρθαν τέλεια και πλέον μετακινώ με το ένα χέρι την καμπίνα μου όπου θέλω. To συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τα ροδάκια αντέχουν μέχρι 35 κιλά έκαστος (140 κιλά σύνολο) και έχουν διάμετρο 50χιλ (άρα δε σηκώνουν πολύ ψηλά την καμπίνα).

Ανακάλυψα και κάτι δεσίματα για καλώδια που είχα και έτσι η καμπίνα στο τέλος θα είναι (ελπίζω) και τακτοποιημένη εσωτερικά.

image050.jpg

Αυτά είναι τα απλά διότι εδώ και 2 μέρες ΠΑΛΕΥΩ να δώσω εικόνα στο μόνιτορ μου από τον Η/Υ μου.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει τα παρακάτω:

  1. Έφτιαξα Η/Υ με κομμάτια που είχα και η συμβατότητα είναι 100% εγγυημένη.
  2. Έβαλα windows XP SP3, drivers και κάνα 2-3 προγραμματάκια (Firefox, 7zip, quickres) που ήθελα. Ο driver για την κάρτα γραφικών ήταν ο επίσημος ΑΤΙ Catalyst 9.7.
  3. βΤράβηξαβ το BIOS της κάρτας γραφικών (ΑΤΙ HD4650) και με το ΑΤΟΜ-15 το patchαρα και μετά με το ATIWinflash, το βεριξαβ πάλι στην κάρτα. Ο λόγος για αυτή την εγκατάσταση είναι για να έχω εικόνα 15khz στο arcade monitor και στην αρχή που θα ανοίγει ο Η/Υ (Post, BIOS κλπ). http://geedorah.com/eiusdemmodi/forum/viewtopic.php?id=64
  4. Μετά έτρεξα το Soft15Khz (http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=66402.0 ) και επέλεξα το 15Khz μόνο. Έκανα επανεκκίνηση και μετά έβαλα τα πάντα στην καμπίνα και έκανα τις συνδέσεις με αγωνία γιατί δεν ήξερα αν και τι προβλήματα θα συναντούσα.


image056.jpgΠροβολή συνημμένου 136062

Βλέπω εικόνα κανονικά από το boot και μέχρι την εικόνα που περνάει η μπλε μπάρα των Windows. Δε βλέπω τίποτα από logon screen και desktop. Εχω εγκαταστήσει remote desktop πρόγραμμα, οπότε μπαίνω από τον άλλο Η/Υ και δοκιμάζω πράγματα. Η πιο χαμηλή ανάλυση που με αφήνει το quickres να επιλέξω είναι η 640Χ480. Λογικά δε θα έπρεπε να δίνει και ακόμα πιο χαμηλές;; Oταν κάνω απεγκατάσταση τον επίσημο driver και βάλω τον CRT_emu driver (http://geedorah.com/eiusdemmodi/forum/viewtopic.php?id=65 ) τότε πάλι δε βγάζω άκρη. Όταν ο Η/Υ δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ driver τότε όλα βλέπω επιφάνεια εργασίας κανονικά. Άρα δουλεύει το Soft15Khz αλλά και πάλι δε μπορώ να διαλέξω πολύ χαμηλές αναλύσεις. ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;;;;

Πάει να σπάσει το κεφάλι μου. Έπαιξαν τα καλώδια από την πλακέτα του μόνιτορ και όλα τα άλλα και έχω κολλήσει ρε γαμώτο στα εύκολα τώρα που ψιλοτελειώνει από πλευράς Η/Υ και σύνδεσης με οθόνη το ΜΑΜΕ project.

Βοηθήστε ρε παιδιά!! Τι κάνω λάθος; Τι να δοκιμάσω ώστε να πάρω χαμηλές αναλύσεις και να βλέπω εικόνα κανονικά; Ποιος driver είναι πιο σωστός; Ο official από ATI ή ο CRT_Emudriver 9.3;;

Y.G. Ενδιαφέρουσα συζήτηση για τα CRT_emu driver και Soft15Khz http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=119768.0

image009.jpg

image011.jpg

image012.jpg

image014.jpg

image030.jpg

image039.jpg

image040.jpg

image047.jpg

image048.jpg

image049.jpg

image052.jpg

image053.jpg

image055.jpg

image057.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα