MAME arcade cabinet ερωτήσεις

βαλε παλαιοτερη εκδοση ντραιβερ το μπαιοσ 15 κηζ δουλευει μεχρι να αναλαβει ο ντραιβερ της καρτας απο εκει και περα δουλευουν οι ρυθμισεις του νραιβερ εγω με

windows 7 δεν ειχα καποιο θεμα

παρατηρησα οτι τοο μονιτορ που εχεις ειναι gdtronics πολυ καλο μονιτορ κανε του μονο ενα recap αλλιως αλλαχε μονο τους 3 πυκνωτες που ειναι κοντα στο lm12cv

βγαλε μου μια φωτογραφια τα μονιτορ απο τις αλλες 2 καμπινες εχω εεπισκευασει καμμια 10 αια ισως μπορεσω να σε βοηθησω να τα φερεις στα ισια τους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
subzero79 είπε:
βαλε παλαιοτερη εκδοση ντραιβερ το μπαιοσ 15 κηζ δουλευει μεχρι να αναλαβει ο ντραιβερ της καρτας απο εκει και περα δουλευουν οι ρυθμισεις του νραιβερ εγω με windows 7 δεν ειχα καποιο θεμα

παρατηρησα οτι τοο μονιτορ που εχεις ειναι gdtronics πολυ καλο μονιτορ κανε του μονο ενα recap αλλιως αλλαχε μονο τους 3 πυκνωτες που ειναι κοντα στο lm12cv

βγαλε μου μια φωτογραφια τα μονιτορ απο τις αλλες 2 καμπινες εχω εεπισκευασει καμμια 10 αια ισως μπορεσω να σε βοηθησω να τα φερεις στα ισια τους

Αλλιως το ειχα καταλαβει εγω:

AboutThe project “Soft-15KHz” is about reprogramming of video adapters and/or their drivers to make them usable with normal Arcade monitors and/or TVs. It does this by doing small changes to the Windows registry to add typical arcade screen resolutions, as well as tweaking some existing ones, and locking out all others.

It can be used as a simple free alternative to Powerstrip to allow Windows based computers to display on real arcade monitors without the need for specialized hardware. Unlike Powerstrip it has been developed with only arcade monitors and resolutions in mind and is streamlined and tweaked to help home arcade users.
Δηλαδη, βαζω ΑΤΟΜ15 για να εχω εικονα 15KHz απο την αρχη και μετα οταν μπω Windows τοτε αναλαμβανει το Soft15KHz.

Και παλι δε μπορω να κατανοησω τον τροπο που προτεινεις. Εσυ ετσι το εχεις κανει και δουλεψε;; Σε παρακαλω πολυ μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος ωστε να ακολουθησω τις οδηγιες σου μπας και παιξει τελικα το μονιτορ μου;; (το οποιο τελικα επαιξε αλλα μονο οταν δεν ειχα κανενα driver φορτωμενο!!!)

ευχαριστω για τις απαντησεις

Οδυσσεας
 
κοιτα να δεις το βιοσ τησ καρτας μπουταρει σε 15 κηζ

αν ο οδηγοσ σου δινει εντολη για εξοδο στο λειτουργικο για 31κηζ τοτε η καρτα θα βγαλει εξοδο 31 κηζ

καθαρισε τους παλιους οδηγους με το http://www.techspot.com/drivers/driver/file/information/16748/

και κανε νεα εγκατασταση η τον cr emudriver η το soft15khz πανω σε καποιον ντραιβερ run as administratos disable security antivirus ecc.

οσον αφορα το driver inf editing αστο γιατι θελει καποιες γνωσεις στο τι θα πειραξεις

απ οτι φαινεται η εγκατασταση σου δεν κανει εγγραφη στο μητρωο των custom resolution modes
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
subzero79 είπε:
οσον αφορα το driver inf editing αστο γιατι θελει καποιες γνωσεις στο τι θα πειραξεις

απ οτι φαινεται η εγκατασταση σου δεν κανει εγγραφη στο μητρωο των custom resolution modes
Ναι νομιζω και εγω οτι εκει ακριβως ειναι το προβλημα. Ξερεις παιζει με τις δοκιμες που εκανα να χαλασε κατι με τους drivers. Δεν το εχω σε τιποτα, να κανω ενα φορματ και να ξεκινησω απο το μηδεν και παλι.

Το θετικο ειναι οτι εχω ξεπερασει τα δυσκολα και απλα ειναι θεμα χρονου να κλεισει το ζητημα οθονη/Η/Υ/drivers

Σε ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια. Οτι βρω στην πορεια, θα ενημερωσω ωστε να ξερουν και αλλοι τι γινεται

subzero79 είπε:
παρατηρησα οτι το μονιτορ που εχεις ειναι gdtronics πολυ καλο μονιτορ κανε του μονο ενα recap αλλιως αλλαχε μονο τους 3 πυκνωτες που ειναι κοντα στο lm12cvβγαλε μου μια φωτογραφια τα μονιτορ απο τις αλλες 2 καμπινες εχω εεπισκευασει καμμια 10 αια ισως μπορεσω να σε βοηθησω να τα φερεις στα ισια τους
Ακριβως ιδιες ειναι και οι αλλες αλλα μαλλον δεν παιζουν. Εχω σκοπο να βαλω CRT τηλεορασεις με συνδεση SCART στο UMSA και μετα στον Η/Υ. Θα παιξω αποκλειστικα με σοφτ15ΚΗζ εκει.

Σε ευχαριστω που προσφερθηκες να βοηθησεις αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μετακινηθουν. Πόσο μαλλον που μενω σε χωριο στο Ρεθυμνο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ουφ.....

θελει να με ταλαιπωρησει το ατιμο.....Εκανα λοιπον φορματ, ξαναεβαλα τα λιγοστα προγραμματα και τον ΑΤΙ Catalyst 9.2 που λενε και σε φορουμ του εξωτερικου οτι παιζει σωστα με το Soft15KHz και τους εν λογω drivers.

Οραγματι αυτη τη φορα ειδα ενα σκασμο αναλυσεις. ΟΜΩΣ οταν συνδεω τα παντα στην οθονη του ηλεκτρονικου τοτε βλεπω τα παντα μεχρι να μπω στην επιφανεια εργασιας. Μετα μαυριλα.

Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;;

Δειτε το συννημενο μπας και βγαλει κανεις ακρη...

noscreenyet.jpg

allokbutnoscreen.jpg
 
μικρό update: Εκανα απεγκατασταση τους επισημους drivers και το soft15KHz και εβαλα μονο crt emudriver αλλα και παλι δεν επαιξε ενω πλεον δειχνει ακομα περισσοτερες αναλυσεις. Σπαω το κεφαλι μου πλεον γιατι δε δινει εικονα.........

Update 2 : Εκανα απεγκατασταση και τον crt emudriver και στην επανεκκινηση ειδα οτι βλεπω ΚΑΝΟΝΙΚΑ εικονα. Αρα η καρτα δε χρειαζεται καν drivers για να δειξει εικονα στο μονιτορ μου!!!!!! Τι να πω εγω τωρα;; Πως γινεται αυτο;; Να το αφησω ετσι;; Τι να κανω ρε παιδια;; Υπαρχει περιπτωση το ΑΤΟΜ15 να μου κανει ολα αυτα τα περιεργα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η καρτα εχει 2 εξοδους δοκιμασε την δευτερη εξοδο

και βαλε μια πιο χαμηλη αναλυση
 
Σκεφτηκα να βγαλω εντελως το πειραγμενο BIOS με το ATOM15 αλλα για να γινει αυτο επρεπε να υπαρχει εγκατεστημενος καποιος driver. Ετσι ξαναεβαλα τον crt emudriver και τοτε διαβασα το ποστ σου.

Συνδεσα με το μονιτορ με VGA σε DVI μετατροπεα στην αλλη θυρα της καρτας γραφικων και ΕΔΕΙΞΕ ΕΙΚΟΝΑ!!! Επειδη ομως τιποτα δεν ειναι ευκολο...η εικονα δε βλεπετε. Καμια σχεση με ποιο πριν που εβλεπα τα παντα κανονικα. Συγκρινετε τις 2 τωρινες φωτο

με τις 2 παλιοτερες. Καμια σχεση!

Παλια:

image002.jpg

Τωρα:

image003.jpg

Δες τα συννημενα και θα καταλαβεις. Σε οτιδηποτε κατω απο 640χ480 η εικονα ανεβοκατεβαινει τρελα. Σε 640χ480 ειναι σταθεση αλλα χαλασμενη. Σαν να ειναι 2 desktop το ενα διπλα στο αλλο.

Καναμε προοδο αλλα δυστυχως παλι δεν παιζει σωστα. Μηπως απο τα ποτενσιομετρα στην πισω πλευρα μπορεσω να διορθωσω λιγο την κατασταση;; Ποια πρεπει να πειραξω λετε;

image002.jpg

image001.jpg

image057.jpg
 
hfreq h phase vfreq v phase

εχω το ιδιο μονιτορ με βαση την αναλυση θελεις και καταλληλη ρυθμιση

αλλα οπως το βλεπω μαλλον το h phase

o crtemudriver εχει to arcadeosd το οποιο ρυθμιζει και το pixel clock
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hfreq h phase vfreq v phase, όπως τα είπε ο subzero79
 
ωραια ρυθμιζω τα πρωτα μονο γιατι απο οτι ειδα μονο στις HD2000/HD3000 αλλαζεις το pixelclock στο 7,12. Υποτιθεται οτι στις 4χχχ δεν πειραζεις τιποτα γιατι ειναι η καλυτερη επιλογη για αυτο που θελουμε.

Παω τωρα να δοκιμασω

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!!

Υ.Γ. Να σου πληρωσω τα εισιτηρια να ερθεις εδω να το φτιαξουμε παρεα;;

εκανα οτι ρυθμισεις μπορουσα σε 640χ480 και 320χ240 αλλα τζιφος. Δεν υπαρχει περιπτωση να το σταθεροποιησω καπου. Ειναι αδυνατο να πετυχεις σταθερη εικονα, χωρις ειδωλα και κεντραρισμενη ταυτοχρονα

v phase ποτενσιομετρο δε βρηκα. Πειραξα τα αλλα 3 που ειπατε.

καμια αλλη ιδεα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
monitor.jpg


Πρώτα ρύθμισε το κόκκινο...μετά δες τα κίτρινα και τέλος τα γαλάζια.

Το cont (?) τι κάνει ?
 
CONTRASτ ρυθμιση κανε ελεγχο στην γειωση απο το vga cable

pm with telephone please
 
με την επιληψια που κοντευει να με πιασει...ειπα να ξεκινησω παλι απο το σχεδον μηδεν.

Ετσι εκανα Uninstall Soft15KHz. Uninstall CRT emudriver/official drivers και εκανα επανεκκινηση

Το αποτελεσμα στο συννημενο:

image002.jpg

Χωρις official drivers, soft15KHz, CRT emudriver και παρολαυτα δειχνει τελεια σε 800χ600!!!! Με Unknown καρτα γραφικων!!!!!! Εγω τωρα τι να πω;; Ρε μπας και το ΑΤΟΜ15 την εχει κανει να βγαζει συνεχεια 15ΚΗζ σημα;; Το προβλημα οπως βλεπετε ειναι οι αναλυσεις. Αφου πλεον δεν υπαρχει καποιος modline installer (soft15KHz, CRT emudriver) ειμαι κολλημενος μονο σε 2 αναλυσεις.

Ειμαι ανοικτος σε ολες τις προτασεις.

Υ.Γ. Οταν φτιαχναμε το καλωδιο ελεγξαμε 2 φορες την καθε κολληση και μετρησαμε με πολυμετρο ολα τα πινακια. Θεωρω οτι απο εκει ειμαστε οκ.
 
οταν κανεις ινσταλ το σοφτ 15 κηζ βαζεις και τις 2 καρτς π σ βγαζει?
 
ναι φυσικα. Αλλη περιπτωση σαν τη δικη μου δεν εχω ξαναδει στα φορουμ που διαβαζω ενα μηνα τωρα. Μηπως να εβαζα αλλη καρτα γραφικων;;
 
τι να πω δεν ξερω εμενα μ λειτουργουν ολα καλα με μια 5450 που την εκανα αρκειντ βιτζιει
 
5450!!! Πολλοι ελεγαν οτι η σειρα 5000 δεν ειναι καλη για τετοια χρηση. Μαλιστα ειναι στις μη υποστηριζομενες καρτες

τι να πω και εγω....
 
οταν βαλεις ντραιβερ θα βαλεις η τον 9.2 με το σοφτ 15 κηζ

η τον σιαρτ εμοθντραιβερ

οχι και τους 2 χαλας την ρετζιστη και δεν προκειται να δουλεψει
 
ναι φυσικα. Μαλλον θα κανω πρωτα restore ενα acronis image απο πριν ξεκινησω να κανω δοκιμες που ειναι καθαρο απο οτιδηποτε σχετικο με ΑΤΙ
 
Πίσω
Μπλουζα