MAME roms σε site?

kiriakosGR

RetroN00b
Joined
15 Απρ 2010
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
11
Μια ασχετη ερώτηση:

Τα παιχνίδια που υπάρχουν μέσα στα MAME υπόκεινται σε πνευματική ιδιοκτησιά κτλ κτλ....

Δηλαδή αν βάλω roms στο site μου, την έκατσα;;;
 
Θα εισαι σιγουρα παρανομος - το αν την κατσεις ειναι θεμα τυχης (ή ατυχιας) - γενικα αποφυγε το.
 
ok ευχαριστώ φίλε μου!

δηλαδή κάποια περιοδικά που έβαζαν κατα καιρούς παιχνίδια MAME, ήταν παράνομα ή είχαν πάρει άδεια;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύεις ότι έχουν ιδέα στα περιοδικά τι ισχύει;

Έχω δει από πρώτο χέρι "υπευθύνους" σε τέτοια άσυλα που αντιμετώπιζαν τα άρθρα σαν αναγκαίο κακό που πλαισιώνουν διαφημίσεις, πιστεύω ούτε τι εστί ΜΑΜΕ δεν πρέπει να ξέρουν όχι αν είναι παράνομα ή μη.
 
ααα..τόσο καλά!!! βλέπω και πολλά ξένα site με ολόκληρες συλλογές από roms και τεράστια επισκεψιμότητα, κρατάνε χρόνια χωρίς να τους αγγίξει κανείς......τέλος πάντων, τελικά αποφάσισα να μην τα βάλω στο site μου, μην έρθει μια μέρα η Taito και μου χτυπήσει την πορτα!!
 
kiriakosGR ειδα οτι στο site σου εχεις τα Pixel "του retromaniax" ανεβασμενα σε sendspace!

Δεν ρωτησες καν τα παιδια που τα σκαναραν για να προβεις σε κατι τετοιο.

Στη συνομιλια που ειχαμε (μετα απο δικη σου ερωτηση) σου ειχαμε πει οτι μπορεις να δινεις link στα αντιστοιχα threads των τευχων! (δεν μπορουμε αλλωστε να αρνηθουμε τα link προς το site μας)
 
Τα περιοδικά τα σκανάρουμε για αρχείο, όχι για να ανεβάζουν το visitor count σε άσχετα websites. Θα παρακαλούσα τον kiriakosGR να προβεί στις ενέργειες που ζητήθηκαν από τον Wally.
 
Παλιότερα είχαμε λάβει ένα προειδοποιητικό mail τύπου cease and desist όταν το gameland.gr είχε roms. Φυσικά τις βγάλαμε άμεσα, δεν είχαμε όρεξη για μπελάδες. Οπότε συνιστώ να το αποφύγεις, δεν αξίζει τον κόπο. Ή τουλάχιστον να περιοριστείς στα λίγα πράγματα που έχουν δοθεί σαν freeware κατά καιρούς από τους ιδιοκτήτες τους.

Ας μου επιτραπεί και ένα off-topic σχόλιο για τα Pixel: από την στιγμή που δίνεται ακόμα και credit (με link στο σχετικό thread του Retromaniax) εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ήδη έχουν γίνει περισσότερα από τα απαραίτητα με βάση την δική μου κοσμοθεωρία.

Όπως έχω επανειλλημένα πει παλιότερα, πιστεύω απόλυτα ότι όταν "ανεβάζεις" κάτι στο Internet, δέχεσαι αυτομάτως ότι οι χρήστες που θα το βρουν κάπου δεν θα γνωρίζουν απαραίτητα την προέλευση του και ότι προσωπικά μου αρκεί και με ικανοποιεί ότι γνωρίζω εγώ από που προήλθε. Εξ' ου και δεν έβαλα ποτέ watermark σε φωτογραφίες μου ή οτιδήποτε άλλο έχω κατά καιρούς μοιράσει. Η πληροφορία πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμη σε όλους και όσο ευρύτερα γίνεται. Η επιτυχία του "δημιουργού" νέου content είναι ακριβώς το να είναι αυτό το content όσο ευρύτερα διαθέσιμο γίνεται. :)

Υπό το πρίσμα αυτό και τουλάχιστον για τα τεύχη 1 και 2 που ήταν δικής μου ιδιοκτησίας και έχει σκανάρει ο κουμπάρος μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα μοιράσει οποιοσδήποτε, ειδικά όταν αυτός ο οποιοσδήποτε δίνει και κάποιο σχετικό credit. Άλλωστε όλοι ξέρουμε που ανέβηκαν πρώτα. Δεν σας αρκεί αυτό; ;)
 
Δεν νομιζεις οτι φαινεται ως εκμεταλευση της αδειας που εχουμε απο την Compupress οταν καποιος παιρνει σκαναρισμενα περιοδικα απο εδω και με μια αναφορα στο retromaniax που μπορει να εκληφθει ως προσπαθεια "νομιμοποιησης"? Ποιος ο λογος να ανεβαινουν σε αλλο (και μαλιστα PUBLIC) server?

Ας τα σκαναρει μοναχος του ή ας παει στην Compupress να μιλησει με τα παιδια εκει. Θεωρω την ολη φαση αδικη διοτι εδω μεσα γινεται το σκαναρισμα, το τρεξιμο για αδειες, η διασφαλιση χωρου και bandwidth, η διαφυλαξη κτλ (και αυτα ειναι το λιγοτερο - εξηγω παρακατω) και δεν ειχε ποτε κανεις προβλημα ουτε να τα εντοπισει ουτε να τα κατεβασει.

Και οχι μονο αυτο. Δεν απαντα σε post του δημοσιου ταμπλο, σε PM αλλα και σβηνει τα σχολια μας στις αντιστοιχες αναρτησεις του blog του! Αυτο πως να το θεωρησω αν οχι εκ του πονηρου???

Βασιλη εδω μεσα υπαρχει μια συγκεκριμενη θεση οσο αφορα το υλικο. Δεν ανεβαζουμε οτι βρουμε για το τζαμπα, για τα κλικς. Δεν εχουμε ουτε υδατογραφηματα, ουτε passwords ουτε λοιπα κολπα.

Το κομματι του Pixel υφισταται στο retromaniax επειδη η Compupress (ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΗΣ) εκτιμησε τα ελατηρια μας και το μερακι των παιδιων, δεν εδρασε με μικροτητα και απεδειξε ποσο σεβεται το πολυτιμο υλικο που εχει χαρισει στην Ελληνικη πληροφορικη ολα αυτα τα χρονια!

Δεν εχουμε αποστολη να μοιρασουμε το υλικο της για να κανουμε πλουσιοτερο το περιεχομενο ολων των blogs του ιντερνετ και πιστεψε με ουτε αυτη επιθυμει κατι τετοιο!!!

Aν νομιζεις οτι το υλικο που εχεις θελεις να το διανεμεις ελευθερα σε trackers, warez, blogs κλπ ερχεσαι δυστυχως σε συγκρουση με την ολη φιλοσοφια εδω μεσα. Και δεν κανω λογω φυσικα για καποια προσπαθεια οικειοποιησης. Το υλικο ειναι και θα ειναι της Compupress!

Εμεις δεν μπορουμε να απαγορευσουμε τιποτα. Εχουμε μια γραμμη σεβασμου και ανιδιοτελειας που δεν προκειται να εγκαταλειψουμε και θα εκτιμουμε τους χωρους (και τους φορεις) που κανουν το ιδιο. Απλα ολο και σπανιζουν.
 
Wally είπε:
Και οχι μονο αυτο. Δεν απαντα σε post του δημοσιου ταμπλο, σε PM αλλα και σβηνει τα σχολια μας στις αντιστοιχες αναρτησεις του blog του! Αυτο πως να το θεωρησω αν οχι εκ του πονηρου???
Αν ήμουν adiministrator εδώ και είχε κάνει κάτι τέτοιο, θα έτρωγε άμεσο ban και θα ζητούσα από την Compupress να του ζητήσει η ίδια τα ρέστα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλες οι Open communities έχουν κανόνες και το "τζάμπα δεν πέθανε" μόνο όταν δίνεις τζάμπα κάτι δικό σου. Ακόμα και σε πολύτιμα open source προγράμματα, υπάρχουν αυστηρότατοι κανόνες για την διάθεση τους.
 
Φιλε Jedah,

ηδη η Compupress μονο και μονο με την αδεια της να υπαρχουν αυτα τα τευχη ανεβασμενα εδω περα, εχει κανει πολλα. Της χρωσταμε οχι μονο το γεγονος οτι σε καποια δεδομενη στιγμη εφτιαξε ενα περιοδικο που ανοιξε τα ματια σε μια ολοκληρη γενια (μετεπειτα) κομπιουτεραδων αλλα και οτι βοηθησε με το ΟΚ της στη διαφυλαξη αυτου του θησαυρου.

Καταλαβαινεις λοιπον οτι να την βαλουμε να κανει και τον χωροφυλακα ειναι τραβηγμενο.
 
Wally είπε:
Δεν νομιζεις οτι φαινεται ως εκμεταλευση της αδειας που εχουμε απο την Compupress οταν καποιος παιρνει σκαναρισμενα περιοδικα απο εδω και με μια αναφορα στο retromaniax που μπορει να εκληφθει ως προσπαθεια "νομιμοποιησης"? Ποιος ο λογος να ανεβαινουν σε αλλο (και μαλιστα PUBLIC) server?
Μάλιστα!!

Δεν είχα τέτοιες βλέψεις, να εκμεταλευτώ δηλαδή την άδεια που έχετε από την Compupress!!

Δεν ειναι απλή αναφορά στο retromaniax, ειναι αναφορά με LINK προς το εκάστοτε τεύχος.

Ο λόγος που τα ανέβασα σε άλλο server είναι ότι δεν δίνεται διακαίωμα σε guest χρήστη να κατεβάσει τα περιοδικά.
 
Wally είπε:
Ας τα σκαναρει μοναχος του ή ας παει στην Compupress να μιλησει με τα παιδια εκει. Θεωρω την ολη φαση αδικη διοτι εδω μεσα γινεται το σκαναρισμα, το τρεξιμο για αδειες, η διασφαλιση χωρου και bandwidth, η διαφυλαξη κτλ (και αυτα ειναι το λιγοτερο - εξηγω παρακατω) και δεν ειχε ποτε κανεις προβλημα ουτε να τα εντοπισει ουτε να τα κατεβασει.
Χμμμ...ωραία, μπράβο και ξανά μπράβο για την κούραση και για τον χρόνο που ξοδέψατε για να σκανάρετε! Αλλά επαναλαμβάνω: ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΕ ΛΙΝΚ ΠΡΟΣ ΤΑ ΤΕΥΧΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΤΕ!

Wally είπε:
Και οχι μονο αυτο. Δεν απαντα σε post του δημοσιου ταμπλο, σε PM αλλα και σβηνει τα σχολια μας στις αντιστοιχες αναρτησεις του blog του! Αυτο πως να το θεωρησω αν οχι εκ του πονηρου???
ΧΜΜΜΜΜ.... ΑΠΆΝΤΗΣΑ!! ΙΔΟΥ!! δεν ήξερα ότι έπρεπε να απαντήσω σε δικές σας χρονικές στιγμές!!!

όσο για τα σχόλια τα έσβησα απλα γιατι δεν ήταν σχόλια!! ήταν απλά μια ειρωνική κίνηση απο έναν ανώνυμο βάζοντας λινκ των περιοδικών!!

απο κει και πέρα, δικαίωμά σαυ να το θεωρήσεις πονηρό ή όχι!!

Wally είπε:
Βασιλη εδω μεσα υπαρχει μια συγκεκριμενη θεση οσο αφορα το υλικο. Δεν ανεβαζουμε οτι βρουμε για το τζαμπα, για τα κλικς.
Ασχολίαστο!!!

Wally είπε:
δεν εδρασε με μικροτητα και απεδειξε ποσο σεβεται το πολυτιμο υλικο που εχει χαρισει στην Ελληνικη πληροφορικη ολα αυτα τα χρονια!
Ευχαριστώ!!! Αν και σέβομαι το υλικό γενικότερα, γιαυτό και το διαφημίζω!!! εξάλλου είναι ένα είδος προώθησης του site σας βάζοντας LINK ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΏN!!

Wally είπε:
Δεν εχουμε αποστολη να μοιρασουμε το υλικο της για να κανουμε πλουσιοτερο το περιεχομενο ολων των blogs του ιντερνετ και πιστεψε με ουτε αυτη επιθυμει κατι τετοιο!!!
ασχολίαστο, ευχαριστώ και πάλι για τα θερμά σας λόγια απέναντί μου!
 
Στο δικο σου site δηλαδη βρισκεις οτι σου αρεσει (οχι δικο σου) και αν ειναι με registration ή με οποιονδηποτε αλλο τροπο προστατευμενο, απλα του τραβας ενα ανεβασμα σε εναν public server και το μοιραζεις.

Επισης στο δικο σου site διαγραφεις τα σχολια που δεν ειναι της αρεσκειας σου.

Τελος το δικο σου site εχει,απο οτι καταλαβαινω, αλλη αποψη τοσο για τις αδειες χρησης οσο και για την εννοια του σεβασμου.

Θα επανελθω διοτι σχολαω...
 
Jedah είπε:
Αν ήμουν adiministrator εδώ και είχε κάνει κάτι τέτοιο, θα έτρωγε άμεσο ban και θα ζητούσα από την Compupress να του ζητήσει η ίδια τα ρέστα.
Σιγά ρε Ηρακλή Σπαζομούρη!!! χαλάρωσε!!! δηλαδή αν με έβλεπες και απο κοντά, θα με πλάκωνες στις σφαλιάρες;;; χαχαχα...σαν ''Σουκα μπλιατ'' μου φαίνεται ή όλη φάση!!!!!!
 
Wally είπε:
Στο δικο σου site δηλαδη βρισκεις οτι σου αρεσει (οχι δικο σου) και αν ειναι με registration ή με οποιονδηποτε αλλο τροπο προστατευμενο, απλα του τραβας ενα ανεβασμα σε εναν public server και το μοιραζεις.
αααα!! έχεις όρεξη για cybero σφαλιάρες ε;;;;

Μόνο τα περιοδικά σας είναι ανεβασμένα στο senspace!!!! διότι μόνο σε εσάς βρήκα αυτό το κόλλημα της εγγραφής!!!

Αν κατάλαβες καλά (που αμφιβάλλω), στο site μου, αυτό που κάνω είναι να βάζω ελληνική περιγραφή σε FREEWARE προγράμματα και παιχνίδια και να βάζω επίσης το DOWNLOAD LINK από κει που το βρήκα, και επίσης να μνημονεύω την πηγή του download και του κατασκευαστή του εκάστοτε προγράμματος ή παιχνιδιου;;;;; ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΕ;;;;;;

Wally είπε:
Επισης στο δικο σου site διαγραφεις τα σχολια που δεν ειναι της αρεσκειας σου.
Αν και απάντησα (μάλλον δεν το κατάλαβες), θα σου ξαναπώ ότι φυσικά και θα διαγράψω κάτι που δεν μοιάζει σαν σχόλιο!!!!!

Wally είπε:
Τελος το δικο σου site εχει,απο οτι καταλαβαινω, αλλη αποψη τοσο για τις αδειες χρησης οσο και για την εννοια του σεβασμου.
Ποιά είναι η άλλη άποψη για τις αδεις χρήσης;;;;;; ποιο είναι το παράνομο ξαναρωτάω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΟΥΜΕ, διότι άρχισα να βαριέμαι, και επειδή είμαι αντρας με @@ πείτε μου τέλος πάντων τι θέλετε να κάνω για να μην σας απογοητεύσω;;;;; να βγάλω τα λινκ;;;;; κανένα πρόβλημα!!!! Αν ειναι να ακούω τα εξ'αμάξης απο σας...χίλιες φορές να τα βγάλω!!!!!!!!!!!
 
Καλησπερα Κυριακο

Εφοσον εχεις τη διαθεση και το μερακι να φτιαξεις εναν χωρο που να εχει συγκεντρωμενο υλικο το οποιο ειναι χρηστικο και δεν κοστιζει - πρεπει να εχεις υποψη σου και τι σημαινει αδεια χρησης.

Ο χαρακτηρισμος freeware πχ σημαινει οτι το προγραμμα αυτο δεν εχει χρηματικο κοστος αποκτησης. Αλλα μεχρι εκει. Μπορει ο δημιουργος του να μην επιτρεπει το ανεβασμα σε αλλο δικτυακο τοπο πλην του δικου του πχ.

Γιαυτο το λογο οταν εντοπιζεις ενα αξιολογο freeware προγραμμα/utility/υλικο γενικα - πρεπει να επικοινωνεις με το δημιουργο του σχετικα με το αν μπορεις να το φιλοξενησεις καπου αλλου. Αυτο το λεω γενικα μιλωντας.

Οσο για το συγκεκριμενο περιστατικο - χτες που κοιταξα το site σου, με αφορμη την ερωτηση σου για το ΜΑΜΕ ειδα οτι δεν υπηρχε αναφορα πηγης ή link προς το retromaniax για τα περιοδικα pixel. Αυτο δεν ειναι σωστο.

Πριν λιγο που το κοιταξα - ειδα κανονικα την αναφορα πηγης εστω και σαν link. Ομως το ιδιο το υλικο που τα δικαιωματα του παραμενουν στην Compupress, φιλοξενειται σε χωρο που δεν εχει εγκρινει η Compupress - και ως εκτουτου δεν ειναι μεσα στα πλαισια της αδειας που μας εχει δωσει.

Το σωστο λοιπον θα ηταν να αναφερεις στην Αναφορα Πηγης το ονομα του site που βρισκεται το υλικο και το download link να δειχνει το post μας (στον server μας) στο οποιο υπαρχει το υλικο.

Που εχεις διαφωνια σε αυτα ?

* και σε παρακαλω να εκφραζεσαι λιγο καλυτερα - δεν μιλαμε τοσο χυμα εδω μεσα.
 
Paspartoo είπε:
Καλησπερα Κυριακο
Εφοσον εχεις τη διαθεση και το μερακι να φτιαξεις εναν χωρο που να εχει συγκεντρωμενο υλικο το οποιο ειναι χρηστικο και δεν κοστιζει - πρεπει να εχεις υποψη σου και τι σημαινει αδεια χρησης.

Ο χαρακτηρισμος freeware πχ σημαινει οτι το προγραμμα αυτο δεν εχει χρηματικο κοστος αποκτησης. Αλλα μεχρι εκει. Μπορει ο δημιουργος του να μην επιτρεπει το ανεβασμα σε αλλο δικτυακο τοπο πλην του δικου του πχ.

Γιαυτο το λογο οταν εντοπιζεις ενα αξιολογο freeware προγραμμα/utili/υλικο γενικα - πρεπει να επικοινωνεις με το δημιουργο του σχετικα με το αν μπορεις να το φιλοξενησεις καπου αλλου. Αυτο το λεω γενικα μιλωντας.
Μάλλον απαντήσαμε μαζί και δεν είδες τι έγραψα ποιο πάνω....φυσικά και ξέρω τι είναι η άδεια χρήσης και τι είναι freeware, και επίσης σωστά μνημονεύω το site του κατασκευαστή κλπ...και επαναλαμβάνω τα λινκ που δίνω δεν είναι δικά μου αλλά του κατασκευαστή ή του site που πήρε άδεια για να βάλει το πρόγραμμα!!!! ειναι σαν να λέω στο χρήστη, που θα βρεί κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα για να το κατεβάσει!! είναι απολύτως νόμιμο!!!! το έψαξα και ρώτησα!!!

Paspartoo είπε:
Το σωστο λοιπον θα ηταν να αναφερεις στην Αναφορα Πηγης το ονομα του site που βρισκεται το υλικο και το download link να δειχνει το post μας (στον server μας) στο οποιο υπαρχει το υλικο.
Που εχεις διαφωνια σε αυτα ?
Καμμία απολύτως διαφωνία!!! και αυτό εκανα!!
 
Μα δεν εκανες αυτο. Ανεβασες το αρχειο σε αλλο server (sendspace) και δινεις download link (για το "κουμπι" download μιλαω) εκει - αυτο σου λεω, οτι δεν ειναι οκ. Το αρχειο πρεπει να φιλοξενειται μονο στο server του forum.
 
Λοιπόν διεγραψα την στήλη PIXEL από το site mου!!!! Ευχαριστώ για την υποστήριξη!!! δεν θα επανέλθω στο θέμα. μπορείτε να το κλειδώσετε.

Συνεχίστε αυτό το ωραίο έργο που κάνετε!!
 
Πίσω
Μπλουζα