Maniac Mansion (Review)

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
484
Maniac Mansion, ίσως το καλύτερο adventure της LucasArts (1987), από τους Ron Gilbert (design, concept, story), Gary Winnick (art, concept, story) . Θυμάμαι με το εν λόγο παιχνίδι είχα κολλήσει με τις ώρες στον Commodore 64 τότε και το τελείωσα πριν κανένα χρόνο (μη γελάσει κανείς το είχα παρατήσει και το "ξαναέπιασα" σε emulator του C64 :) ). Απίστευτη πλοκή, dark humour και πρωτοποριακό inetrface για adventure. Σχεδόν θύμιζε κάτι από b-horror movie. Ίσως ήταν από τα πρώτα παιχνίδια αν όχι το πρώτο, στο οποίο μπορούσες να επιλέξεις τον τρόπο που θα τελείωνες το παιχνίδι διαλέγοντας τους ανάλογους χαρακτήρες αρχικά.

Θυμάστε μήπως τους χαρακτήρες του παιχνιδιού; Τον σπασίκλα και δειλό Bernard Bernoulli; Τον Syd που δάνεισε το κουστούμι του αργότερα στους Aliens του Zak McKracken; Σκέφτεστε κάποια πιο retro φιγούρα των 80`s από την punk-rocker Razor;

Τις χρονιές 1990 – 1993 προβλήθηκε στην αμερικάνικη τηλεόραση η ομώνυμη σειρά σε 3 seasons χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τη μηχανή του παιχνιδιού που αργότερα ονομάστηκε S.C.U.M.M. (Script Creation Utility for Maniac Mansion) και χρησιμοποιήθηκε από πολλά adventure της εταιρείας όπως στα Zak McKracken (παιχνιδάρα), Indiana Jones and the last Crusade, Monkey Island κλπ...

Χάρη στο εν λόγω παιχνίδι και της ευκολίας χειρισμού και ελέγχου των χαρακτήρων έγιναν τόσο διαδεδομένα τα adventures τότε.

Το Maniac Mansion αποτέλεσε για εμένα αργότερα το λόγο που έμαθα το σχεδιαστικό πρόγραμμα AutoCAD μιας και πάντα ήθελα να σχεδιάσω το φανταστικό σπίτι των ονείρων μου σε κάποια εξοχή βάση της δικής του αρχιτεκτονικής. Ναι το σχεδίασα, τώρα αν θα πραγματοποιηθεί ποτέ ...... (Στα όνειρά μου θα συνεχίζω να ρίχνω μπετά).

I`ve got ya......................

C64_Maniac_Mansion_thumb%5B3%5D.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω Alucard δεν νομίζω πως θα υπήρχε κάποιο άλλο adventure που θα έκανες review

Λόγο avatar ασφαλώς πρέπει να το συμπαθείς ιδιαίτερα!!

Ένα πολύ έξυπνο adventure ούτως συ αλλιώς η Lucasfilm διακρίνονταν

για τα πολύ καλά και χιουμοριστικά adventure της!

Maniac mansion το έβγαλα πάλι πριν από κανένα χρόνο και μπορώ να πω

πως τα βρήκα πολύ σκούρα…Δυστυχώς κάπου κάπου έριχνα μια ματιά στην λύση

Το χάρηκα όμως όπως και ναχει!
 
Στο The Day of the Tentacle μου άρεσε που το είχε σαν πρόσθετο παιχνίδι μέσα στο παιχνίδι!Γενικά η LucasArts έχει βγάλει τα πιο χιουμοριστικά adventures...
 
Arduinna!Εντυπωσιάστηκα!!!!

Εισαι του αθλήματος βλέπω και εσύ!Που τα ξέρεις βρε θηρίο!!Έυγε...
 
Παλιά καραβάνα στα adventures!Βέβαια σε PC γιατι απο amiges kai commodore πως-τα-λενε δεν έχω ιδέα..Μου κάνει μαθήματα το αγόρι μου όμως που είχε απ'όλα!Δυστυχώς τα περισσότερα πήγαν στα σκουπίδια...Κι έτσι έχασα την ευκαιρία να σας εντυπωσιάσω... :(
 
Ναι πράγματι!!!τώρα τελευταία έχουμε πολλά remakes παλιων andventures

απo amiga atari σε pc!!! Τρανταχτό παράδειγμα το maniac mansion που μας παρουσίασε ο καλός φίλος alucard...

Η φωτο του μαλλον απο commodore την κόβω χε χε!
 
Πάντως πλάκα πλάκα με έχετε κάνει να ρίχνω πάντα μια πλάγια ματιά στους κάδους την γειτονιάς μου!Οτι βρώ έστ να μοιάζει με υπολογιστή θα το μαζεψω!
 
Ναι!!Πλάκα πλάκα μην το γελάς καθόλου!! :D
 
Αν και δεν νομίζω να υπάρχει πλεόν κανενας που να πετάει παλιά μηχανήματα..Ετσι δεν είναι?Αυτά γινονταν παλιότερα που οι μαμάδες και οι γιαγιάδες είχαν πιο πολλές ελευθεριες στα πράγματα μας...
 
Είχα ασχοληθεί στο περελθόν με την NES έκδωση του τίτλου.

Το παιχνίδι ήταν φοβερό. Αποτελούσε και τον ορισμό του b-horror movie-παιχνιδιού. Μου φάνηκε πολύ δύσκολο και τελικά τότε δεν το τερμάτισα.
 
...εξαιρετικό το adventurάκι αυτό της Lucas !! Δεν το είχα προλάβει σε commodore (μόνο το Labyrinth, της προ-SCUMM εποχής), αλλά το είχα απολαύσει στο έπακρο στην Αμιγκούλα μου. :)

Αγαπημένοι μου χαρακτήρες, ο σπασίκλας Μπερνάρντ, και ο μουσικός Συντ - με τους οποίους το είχα τελειώσει (ένας φίλος μου το είχε τερματίσει με όλους τους χαρακτήρες - κάποια στιγμή πρέπει να το επιχειρήσω και εγώ...).

...Σπέσιαλ ρετρο-ανάμνηση: Το σπαστικό κλείδωμα με την κόκκινη ζελατίνα και το φοβερό πόστερ !! :D
 
akmakas είπε:
Ναι πράγματι!!!τώρα τελευταία έχουμε πολλά remakes παλιων andventuresαπo amiga atari σε pc!!! Τρανταχτό παράδειγμα το maniac mansion που μας παρουσίασε ο καλός φίλος alucard...

Η φωτο του μαλλον απο commodore την κόβω χε χε!
Σε ευχαριστώ akmakas για τα καλά σου λόγια. Η φωτογραφία όντως είναι από Commodore :)

Arduinna είπε:
Παλιά καραβάνα στα adventures!Βέβαια σε PC γιατι απο amiges kai commodore πως-τα-λενε δεν έχω ιδέα..Μου κάνει μαθήματα το αγόρι μου όμως που είχε απ'όλα!Δυστυχώς τα περισσότερα πήγαν στα σκουπίδια...Κι έτσι έχασα την ευκαιρία να σας εντυπωσιάσω...
Θα είχε ενδιφέρον Arduinna σαν ουδέτερη παρατηρήτρια να μας πεις ποία adventures σου φαίνονται πλέον πιο ενδιαφέροντα και πιο ψυχαγωγικά. Τα νεότερα ή τα της εποχής του Maniac Mansion (αν δοκίμασες κάποια από τα υπόλοιπα).

belmont είπε:
Είχα ασχοληθεί στο περελθόν με την NES έκδοση του τίτλου.
Γνωρίζεις αν είχε διαφορές με την παλαιά έκδοση του 87`;

billy είπε:
...Σπέσιαλ ρετρο-ανάμνηση: Το σπαστικό κλείδωμα με την κόκκινη ζελατίνα και το φοβερό πόστερ !!
Ο billy αγοράζει/αγόραζε μου φαίνεται μόνο αυθεντικά ;)
 
Γνωρίζεις αν είχε διαφορές με την παλαιά έκδοση του 87`;
Από τεχνικής άποψης ήταν σχεδόν ίδια. Τα γραφικά ήταν λίγο πιο καλά στο NES αλλά τίποτα το φοβερό. Η μεγάλη διαφορά ήταν στο σύστημα χειρισμού που είχε πρασαρμοστεί με άριστη επιτυχία και μου φάνηκε πιο λειτουργικός.
 
Σαν ρέτρο fan θα προτιμήσω τα παλιά στυλ monkey island κυρίως για το αξεπέραστο χιούμορ τους...Επίσης τα myst γιατί ήταν πρωτοποριακά...Αλλά μου αρέσουν και τα νεότερα αρκεί να μην είναι πολύ εξεζητημένα.Επίσης σαν κοριτσάκι μου αρέσουν τα χαριτωμένα γραφικά.Ενδεικτικά σας αναφέρω οτι το αγαπημένο μου ολών των εποχών adventure ειναι το The Neverhood. :)
 
Οι VGA εκδόσεις του SCUMM που έχουν και CD Audio είναι ότι πρέπει για να ξανατελειώσει κανείς αυτήν την...αντβεντσουράρα σε όλη της την δόξα!

* AEON nods to Shadowdancer ;-)
 
AEON είπε:
Οι VGA εκδόσεις του SCUMM που έχουν και CD Audio είναι ότι πρέπει για να ξανατελειώσει κανείς αυτήν την...αντβεντσουράρα σε όλη της την δόξα!
Και μόλις το τελειώσετε, ξαναπαίξτε την talkie έκδοση του εκπληκτικού sequel του Maniac Mansion, Day Of The Tentacle! :thumbup:
 
Για καλύτερα γραφικά και ήχο ψάξτε τις FM-Towns εκδόσεις των adventures... φυσικά παίζουν σε scumm...
 
Alucard είπε:
Ο billy αγοράζει/αγόραζε μου φαίνεται μόνο αυθεντικά ;)
...χε χε.. :D

Alucard, το παιχνιδάκι δυστυχώς δεν το είχα πρωτότυπο στην Amiga μου, αλλά εκείνος ο φίλος μου το είχε original σε PC... ;)

...μιά που ξαναπιάσαμε το θέμα του ScummVM και του FM-Towns, σας δίνω και ένα παλιότερο link, με σχετικές πληροφορίες

AEON είπε:
Οι VGA εκδόσεις του SCUMM που έχουν και CD Audio είναι ότι πρέπει για να ξανατελειώσει κανείς αυτήν την...αντβεντσουράρα σε όλη της την δόξα!
...πριν μερικά χρόνια είχα παίξει διάφορες CD εκδόσεις των advnentures της Lucas (Zak McKracken, κλπ), αλλά το συγκεκριμένο παιχνιδάκι, όχι. Aeon, είσαι σίγουρος ότι το Maniac Mansion έχει CD έκδοση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μχμχμμχμ από το passigar δε βλέπω maniac mansion σε cd!!!
 
...ούτε και εγώ μπόρεσα να εντοπίσω κάτι αντίστοιχο τώρα (όπως και τότε), αλλά καλού-κακού ρώτησα, μήπως και μου είχε ξεφύγει (...κάτι τέτοια δεν είναι για να τα χάνουμε !! ;) ).

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το τσεκάρεις, xalia. :)
 
Πίσω
Μπλουζα