Maniac Mansion (Review)

Όταν λέτε για cd έκδοση εννοείτε αν υπάρχει έκδοση του Maniac Mansion για Pc?Ε υπάρχει αφού την έχω!
 
...ωχ, μη μου λές τέτοια πράγματα έτσι απότομα, διότι θα με κάνεις καρδιακό !! :D

...πάντως Αrduinna, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, εμείς μιλάμε για κάποιες enhanced CD εκδόσεις των παιχνιδιών είτε σε "παραδοσιακά" PC, είτε στο Ιαπωνικό PC-κατασκεύασμα της Fujitsu, το FM-Towns, οι οποίες περιείχαν και audio tracks, προσφέροντας ένα σημαντικό ακουστικό "πλεονέκτημα", όσον αφορά την μουσική.

Μήπως η έκδοση για CD που έχεις, είναι απλά κάποιο re-release της Lucas, με το orignal παιχνίδι απλά "περασμένο" σε CD ? (μόνο data δηλαδή, χωρίς audio tracks).
 
Εγώ το βρήκα σαν πρόσθετο παιχνιδι-μεσα-στο παιχνίδι στο Day of the Tentacle που κατέβασα σε ......Είναι για scumm όπως και το DOTT.Πήγα να το παίξω και έχει ήχο άλλα δεν ξέρω αν εσύ ζητάς audio κομμάτια γιατί στο folder του παιχνιδιού δεν έχει καθόλου audio αρχεία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...α, εντάξει τότε, ξεκαθαρίσαμε το τοπίο !! - μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. :)

Η έκδοση που έχεις (που όντως βρίσκεται σαν υπο-παιχνίδι μέσα στο DOTT) είναι η "απλή" έκδοση (αν θυμάμαι καλά, με γραφικά που θυμίζουν commodore). Υπάρχει και μία άλλη PC έκδοση, με ελαφρώς καλύτερα γραφικά (που θυμίζουν Amiga).

Οσο για τον ήχο των παραπάνω εκδόσεων, δυστυχώς, ούτε συζήτηση για CD-audio... (κρίμα...)
 
Κρίμα που δεν μπόρεσα να βοηθήσω...Ναι οντως τα γραφικα ειναι παλια!΅ραιο παιχνιδακι...Αλλα DOTT δεν ειναι!
 
Ναι αλλα ας εχουμε υποψη μας οτι αν δεν ειχε βγει (και πουλησει τρελλα το Maniac Mansion) δεν θα χε βγαλει κανενα αλλο point&click adventure η Lucas. Το συστημα SCUMM (Script Creation Utility for Maniac Mansion) δημιουργηθηκε πανω στο Maniac Mansion και φυσικα ....μπουρου μπουρου μπλα μπλα...sorry πηρα φορα :biglaugh:

Η εκδοση που ψαχνετε θα ηταν η "talkie" αν υπηρχε - αλλα δυστυχως δεν μας εκανε τη χαρη η Lucas.
 
Δεν θα μπορούσε να μην πιάσει φίλτατε telamona διότι το point&click ήταν μια επιτυχημένη

φόρμουλα απο το παρελθόν...Βλέπε Dejavu uninvited.. :) Εκτός και αν κάνω λάθος και το maniac ήταν το

πρώτο!
 
Φυσικα και εχεις δικιο akmaka :thumbup: εγω ελεγα για το πρωτο point&click της Lucas με την SCUMM μηχανη.
 
Πρώτα το έπαιξα σε Amiga, και μετά σε C-64. Φανταστικό παιχνίδι, πολύ διασκεδαστικό. Και σήμερα παραμένει το αγαπημένο μου adventure. Σε PC κατέβασα πρόσφατα μια ωραία έκδοση απο εδω:

[deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aχ,Maniac Μansion,ποσα χρονια πισω μας γυρισες Alucard,μπραβο..!!

Aσφαλως το ειχα παιξει σε PC,αλλα μπορω να πω οτι θυμαμαι ελαχιστα πραγματα απο το παιχνιδι πλεον..!!

Παντως,ως γνωστον,υπαρχει η Deluxe εκδοση για PC,link της οποιας εδωσε ο FTL παραπανω,ενω FM Towns εκδοση σαν του Loom,εγω δεν γνωριζω να υπηρξε..!!

Alucard,και παλι ευγε..!!
 
δεν υπάρχει CD έκδοση του Maniac Mansion...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλα διευκρινιστικα - η Deluxe εκδοση, δεν ειναι εκδοση - ειναι ανεπισημο remake και οντως εκδοση για fm-towns αλλα και pc-cd(talkie) εκδοση δεν υπηρξαν.
 
Σωστα telamona....

Απ'οσο ξερω,oσον αφορα τα adventures της Lucasarts,ειχαμε...

Παραλληλα με τις ''απλες'',floppy εκδοσεις,CD εκδοσεις των εξης:

-Day of the tentacle

-Indiana Jones and the fate of Atlantis

-Sam and Max Hit the Road

-Loom

-The secret of Monkey Island (χωρις speech..)

FM-tomns enhanced εκδοσεις




-Loom

-The secret of Monkey Island

-Τhe secret of Monkey Island 2: Le Chuck's Revenge

-Indiana Jones and the Last Crusade

Remakes

-Maniac Mansion Deluxe

-Zak McKracken and the Alien Mindbenders Deluxe

(a.k.a The new adventures of Zak McKracken)


Kαι ασφαλως,μονο CD εκδοσεις:


-Τhe Dig

-Full Throttle

-Grim Fandango

-The secret of Monkey Island 3:The curse of Monkey Island

-The secret of Monkey Island 4:Escape from Monkey Island
 
telamona,καναμε καποιο λαθος/παραλειψη και οι δυο....

Λοιπον,υπαρχουν ΚΑΙ τα εξης:

-FM towns εκδοση του Indiana Jones and the fate of Atlantis

-FM towns εκδοση του Zak McKracken

Επισης,εγω τουλαχιστον,στο Secret of Monkey Island 1,δε μπορω να διακρινω την παραμικρη διαφορα αναμεσα στην fm towns και στην CD εκδοση....!
 
H έκδοση που ανέφερα είναι ανεπίσημη, sorry παρέλειψα να το αναφέρω, γραμμένη με το Adventure Studio!
 
Eρωτηση:Εχει καταφερει κανεις να εχει ηχο μεσω ScummVm στην FM towns εκδοση του Loom κι αν ναι,πως ρε παιδια...;;

**Εdit**

Δε ξερω αν η λυση που βρηκα εγω ειναι ολιγον τι πολυπλοκη και υπαρχει και πιο απλη,αλλα εγω εκανα το εξης:

Εισαγοντας το image του Loom,εκανα extract σε mp3 μορφη τα tracks και μετα τα εβαλα στο φακελο Loomeng που βρισκεται μεσα στο folder του Loom στο C:\ και τα μετονομασα,ονομαζοντας καθε track εναν αριθμο πισω!,δηλαδη το Track 2.mp3 εγινε track1.mp3,το track 3.mp3 εγινε track2.mp3 και ουτω καθ'εξης....

Τωρα το FM towns Loom (κατα κοινη παραδοχη,η καλυτερη εκδοση του Loom) μεσω ScummVm παιζει περιφημα..!!!

Alucard,sorry,το ξερω οτι εχω ξεσκισει το review σου,αλλα μου ανοιξες την ορεξη για ScummVm και πιστευω οτι η πληροφορια ηταν χρησιμη...!!
 
Πίσω
Μπλουζα