Marvel Vs DC

Marvel Vs DC

  • Marvel

    Ψηφοφορίες: 2 100,0%
  • DC

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.919
Απο πιτσιρικι μεγαλωμενος με τα Κομικς της Μαρβελ,με την DC κατι η ελαχιστη παρουσια της στην ελληνικη σκηνη των κομικς,κατι η πληθωρικη παρουσια του Καμπανα με τα της Μαρβελ ερχοταν οχι απλα δευτερη αλλα τελειως αγνωστη περα απο την απλη αναφορα δυο ηρωων της που θα αναφερω παρακατω..


I Admit Batman is Cool και κατι παραπανω και ο Superman παροτι φλωρος του κερατα δειχνει ωραιος στην γαλαζοκοκκινη στολη του αλλα that's it για την DC.



Αν βαλεις την Marvel κατω δεν θα ξερεις απο που θα ξεκινησεις και που θα τελειωσεις,απο τα μεγαθηρια του Spidey και του Hulk ,του Captain America και του Iron Man μεχρι δευτεραντζες οπως ο Punisher ,Wolveine και ο Doctor Strange που πατανε κατω στον Cool Factor ηρωες οπως ο Aquaman (wtf) και Πρασινο Φανο (whatever)..



Θελετε να πιασουμε ομαδες,απο Avengers, Χ-Men και Fantastic Four με αντιπαλο δεος Justice League και χμμμμμ τιποτα αλλο...τουλαχιστον φανταχτερο.



Παραδεχομαι οι γνωσεις μου για DC ειναι limited σαν την επιτυχια των κομικς της,δεν διαβασα ποτε μου κομικς του Ψαροπουλου,δεν ειδα ποτε μου Flash TV series στο ΑΝΤ1 αν και εκτιμησα πολυ της ταινιες της με τον Κριστοφερ Ριβ!



Αnyway ενα Poll για τους φανς και των δυο,δηλωστε παρουσιες ,εμπειριες,γνωσεις,γνωστες και have fun!!


 


avengers_vs_jla.jpg
 
Πέρα από τo σκοτεινό ύφος, τον γοτθικό τόνο και την βίαιη vigilante διάθεση του Batman, που πάντα θεωρούσα ένα εξαιρετικό κόμικ, ποτέ δεν μπόρεσα να αγαπήσω τους άλλους ήρωες της DC. Άσε που στα παιδικά μου μάτια φαινόταν αστείο να μη μπορούν οι φίλοι και γνωστοί του Clark Kent να καταλάβουν ότι αυτός είναι ο Superman, επειδή απλά έβγαζε τα γυαλιά και άλλαζε τη φράντζα. Ήταν κι αυτό το politically correct ύφος και η ηθική του Superman, που δεν ήθελε και πολύ ώστε να μου γίνει αντιπαθής. Τώρα για κάτι Aquaman, Flash και Green Lantern, όσο αστεία είναι τα ονόματά τους άλλο τόσο αστείες θεωρούσα τις ιστορίες τους. Μια μικρή εξαίρεση μόνο για τον Green Arrow που μου έβγαζε κάτι που θύμιζε Marvel. Από την άλλη το γήινο ύφος των ιστοριών του Spiderman, που σαν Peter Parker αντιμετώπιζε καθημερινά προβλήματα επιβίωσης και χρημάτων, η noir αισθητική του Daredevil, το Dr. Jekyll & Mr. Hyde concept του Hulk, το γκροτέσκο freak show των X-Men, η αλητεία του Wolverine, η μανιακή περσόνα του Punisher ήταν στα μάτια πάντα σε περίοπτη θέση. Μην αναφερθώ και στους αντιηρωικούς χαρακτήρες των Ghost Rider, Daimon Hellstorm, Gabriel Rosetti και Morbius, που δυστυχώς ποτέ δεν βρήκαν πρόσφορο έδαφος στην Ελλάδα. Οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Φυσικά Marvel, αφήνοντας όμως έξω τους ήρωες της Vertigo της DC, που μπορεί να διαφοροποιούσαν την επιλογή μού
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ ψήφησα DC.

Στα παιδικά-Εφηβικά-Φοιτητικά μου χρόνια δεν διάβαζα κόμιξ με υπερήρωες. Έβλεπα όμως τις ταινίες και όπως θα θυμάστε εκείνη την περίοδο (1980-1995) αξιοπρεπείς ταινίες έβγαζε μόνο η DC (Δεν είμαι καν σίγουρος ότι η Marvel έβγαζε κινηματογραφικές ταινίες).

Κόμιξ με υπερήρωες άρχισα να διαβάζω σχετικά πρόσφατα (γύρω στο 2005) όταν όντας στρατιώτης είχα πολύ χρόνο για διάβασμα και ξεκίνησα με τα Ultimates (X-men, Spiderman & Fantastic Four) που δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν και με το DC Universe που αν θυμάστε εξέδιδε παράλληλα 2 ιστορίες (αρχικά τα Superman Birthright - έτσι κι έτσι - κ Batman Hush - πολύ καλό κατά τη γνώμη μου) και τις 4 σειρές τις εξέδιδε η Anubis τελικά για να μην μακρηγορώ η επιλογή των κόμιξ της DC που έχει εκδώσει η Anubis για εμένα είναι καλύτερη από τα αντίστοιχα της Marvel. Εκ των υστέρων έπεσαν στα χέρια μου κάποιες εκδόσεις του Καμπανά και μου άρεσε πολύ ο Daredevil (σε σενάριο Frank Miller) όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Batman.

Τελικά αν δεν υπήρχε ο Batman ίσως να ψήφιζα διαφορετικά, αλλά υπάρχει :)

ΥΓ. Είχα πάρει κάποτε (2008 νομίζω) ένα τόμο με περιπέτειες του Green Arrow από τη δεκαετία του 60. Ακόμα δεν τον τελείωσα :p
 
Thor είπε:
ΥΓ. Είχα πάρει κάποτε (2008 νομίζω) ένα τόμο με περιπέτειες του Green Arrow από τη δεκαετία του 60. Ακόμα δεν τον τελείωσα :p
Αν έχεις διαβάσει μόνο ιστορίες του '60 δεν λένε και πολλά. Αντίθετα στα 70's ο Green Arrow έχει αποκτήσει ένα πιο σκοτεινό και επαναστατικό προφίλ και υπάρχουν αρκετές καλές ιστορίες ως ντουέτο με τον Green Lantern. Κορυφή έίναι πάντως η μινι-σειρά Longbow Hunters από τα 80's και φυσικά τα πρόσφατα Green Arrow: Year One και Quiver (σε σενάριο Kevin Smith)
 
Με Μάρβελ μεγαλώσαμε στην Ελλάδα, αυτήν ξέρουμε, αυτήν εμπιστευόμαστε που έλεγε και η διαφημιση!
 
Απέχω συνειδητά από το εν λόγω θρεντ, διότι απλούστατα δε μπορώ να αποφασίσω! :)

Μεγαλωμένη με Superman, Batman, Robin, Supergirl, Flash, ακόμα και Shazam!, δε μπορώ να τους απαξιώσω τόσο εύκολα, ενώ σε αρκετά ύστερο χρόνο, αποκτώ κι έναν καινούριο έρωτα: Green Lantern!

Το ενδιαφέρον μου άρχισε να γίνεται πιο Marvel-ικό κατά την περίοδο των σπουδών μου: Spiderman, X-Men, Ironman, Fantastic Four & last, but not least: Daredevil!.... ;)

Δεν πρόκειται να ψηφίσω (θα πέθαινα για μια επιλογή "Άλλο" ή "Και τα 2", αλλά τότε τι ψηφοφορία θα ήταν?! :) ), ωστόσο το θρεντ είναι σούπερ και θα χαρώ να δω κι άλλες συμμετοχές! ;)
 
Εγώ ως συνήθως πάω μια γενιά πιο πίσω.

Και τότε δεν ήξερε κανείς τους ήρωες της Marvel. Αλλά διαβάζαμε "Τα καλύτερα Κόμιξ" που ήταν σε 4 σειρές (Διαπλανητικά, Δυναμικά, Παράξενα και άλλο ένα, αν θυμάμαι σωστά), κάθε σειρά κυκλοφορούσε μια φορά το μήνα μέχρι που τα "Δυναμικά" (με κύριο ήρωα τον Superman) έγιναν πιο δημοφιλή κι άρχισαν να βγαίνουν κάθε 14 μέρες, με τα άλλα είδη να εναλλάσσονται τις ενδιάμεσες βδομάδες.

Φυσικά ήταν αφελέστατες οι ιστορίες και είχαν άπειρες επιστημονικές κοτσάνες (δεν μιλάω για τις βασικές απιθανότητες που ήταν αναγκαίες για να υπάρξουν οι υπερήρωες αλλά για "καθημερινά" λάθη, μερικά από τα οποία ήταν σίγουρα συμβάσεις (π.χ. η φλεγόμενη εξάτμιση των διαστημόπλοιων και του Παράξενου Αδάμ έστριβε για να μας δείξει την τροχιά τους) αλλά άλλα ήταν απλώς άγνοια/αδιαφορία. Αλλά η αφέλειά τους ήταν που τις έκανε πιο διασκεδαστικές. Οι ιστορίες μάλιστα ήταν από πολύ παλιότερα τεύχη που πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 50 στην Αμερική, αν κρίνω από τα ρούχα και την κόμμωση των γυναικών. Περισσότερο κι από τον Σούπερμαν μου άρεσε ο Παράξενος Αδάμ όπως και ο Εξερευνητής του Διαστήματος, του οποίου η μεταμφίεση ήταν ακόμη πιο παιδαριώδης από του Σούπερμαν - μια διαφανής κάσκα που δεν έκρυβε τίποτε.

Οπότε είμαι στη μειοψηφία της DC.

Ακόμη τα διαβάζω με ευχαρίστηση. Αλλά μόνο εκείνης της εποχής. Από το 1970λίγο και μετά (στην Αμερική) και οι ιστορίες και το σκίτσο άλλαξαν και δεν μου αρέσουν πια.

Από περιέργεια γκουγκλάρισα "Τα καλύτερα κόμιξ" και είδα ότι κυκλοφόρησαν μόλις 136 τεύχη από το 1961 ως το 1963 (και ήταν "κόμικς", όχι "κόμιξ"). Όμως πρέπει να βγήκαν ξανά αργότερα, ίσως σε επανεκδόσεις, γιατί εγώ μιλάω για τα τέλη των '60'ς. Και θυμάμαι τα βρίσκαμε σε βιβλιοπωλεία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
/Ξενέρωμα Mode on/

Ποτέ δε μου άρεσαν τα κόμικς με υπερήρωες...

Το Σπαϊντερμαν του Καμπανά, το έπαιρνα όταν δεν είχα τίποτε άλλο να διαβάσω...

Φυσικά και δε μου αρέσουν και οι ανάλογες ταινίες. (Εδώ πέφτει το πολύ ξενέρωμα)...

Ολίγα από Μάρβελ, λοιπόν και μέχρι εκεί.

Απέχω.

/Ξενέρωμα Mode off/
 
@Εlephada Mπραβο ηθελα και καποιον να μας πει για την ελληνικη DC εκεινης της εποχης ,εγω παντως ειχα την εντυπωση οτι ηταν λιγο νεωτερα ,δηλαδη την δεκαετια του '70 και συναγωνιζοταν τα Κομικς της Σκληρης Γενιας του Καμπανα..


Αλλα βλεπω οτι οντως ειναι αρχες 60,ποσο αληθοφανης θα φαινοντουσαν τοτε οι επιστημονικες ανακριβειες που περιγραφεις στα παιδικα ματια και σε πολλους μεγαλυτερους ομως.


 


@Dino δεν εχεις δικιο dino,δεν ξερεις τι εχασες και εγω απο τυχη κολλησα με ενα τευχος της Μαμουθ Σπα"ιντεργουμαν και απο εκει ξεδιπλωθηκε ο μαγικος κοσμος της Μαρβελ....Ως τοτε μονο Παπια και τα ποπαυ σεραφινο ...κ.τ.λ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα αν σας πω οτι από το παραπάνω συνονθύλευμα σούπερ ηρώων μόνο τον Batman, τον S.Man (τον Thor τον αναγνώρισα μόνο και μόνο από το σφυρί και το κράνος) και τον Iron man ξέρω θα σας ξενερώσω περισσότερο από τον Dino? Ούτε τα κόμιξ, ούτε τις ταινίες πέρα του S.Man έχω δει!

Άσε που δεν ξέρω και ποιος είναι της Marvel και ποιος της DC #)
 
Aardvark είπε:
@Dino δεν εχεις δικιο dino,δεν ξερεις τι εχασες και εγω απο τυχη κολλησα με ενα τευχος της Μαμουθ Σπα"ιντεργουμαν και απο εκει ξεδιπλωθηκε ο μαγικος κοσμος της Μαρβελ....Ως τοτε μονο Παπια και τα ποπαυ σεραφινο ...κ.τ.λ
Δεν αμφιβάλλω...

Απλά, κάποια πράγματα σε αυτή τη ζωή ή σου αρέσουν ή όχι...

Εδώ δεν έχω δει τις ταινίες...
 
Kαι γω με τον Dino ειμαι και δεν μαρεσει ουτε η marvel ουτε η DC γενικα δεν ασχολουμαι.Eκτος απο τους πολυ γνωστους σουπερ ηρωες δεν ξερω κανεναν αλλον και της ταινιες της εχω δει οχι σαν φαν αλλα επειδη απλα ηθελα να της δω.
 
MARVEL Δαγκωτο!!!!!!!! :headbang:

Stan Lee rules!!!!!!!!! :boss:
 
Ψηφιζω DC δαγκωτο αν και γαλουχημενος με τα κομικς της μαρβελ απο την εποχη που το σπαιντερμαν ειχε μικρο μεγεθος,συλλεγω και παρακολουθω σταθερα τα κομικς της DC.Βασικα να πω καποια πραγματα για το συμπαν της εταιριας.Οσον αφορα τις υπερομαδες που εχει J.L.A. J.S.A. Teen Titans,Legion of superheroes,Outsiders,Suicide Squad,Birds of prey,Doom Patrol,Young Justice,Infinity Inc.L.E.G.I.O.N.Green Lantern Corps.Omega Men,R.E.B.E.L.S. και καποιες ακομα που συχνα πυκνα εμφανιζονται με καποιο μηνιαιο τιτλο.Ολοι αυτοι οι τιτλοι εχουν ενα πολυ φανατικο κοινο και οι περισσοτερες ενα συγκεκριμενο concept.Σιγουρα δεν υπαρχει το χαος μετα την Justice League ενω αν εξαιρεσω απο το αντιπαλο δεος τους Αvengers τους Χ-Μen και τους Fantastic 4 εμενα μου φαινεται πως η μαρβελ δεν εχει να μου δειξει τιποτα το ιδιαιτερο απο υπερομαδες ασε που μας βομβαρδιζει εδω και πολλα χρονια με απειρους τιτλους με μεταλλαγμενους.

Ειναι αληθεια οτι οι χαρακτηρες της DC εχουν εντονο το clean cut στοιχειο ομως πολλες φορες αυτες οι δυο εταιριες εχει αποδειχτει οτι λειτουργουν ως συγκοινωνουντα δοχεια.Δηλαδη πολλες φορες οταν πεταγε στην αγορα η μια ενα καινουριο τιτλο με μεγαλη επιτυχια η αλλη προσπαθουσε να κανει το ιδιο γι αυτο πολλοι χαρακτηρες εχουν και τα στοιχεια της αντιγραφης πολλες φορες.Αυτος ειναι και ενας λογος οπου οι σκιτσογραφοι εως και τα τελη 80ς δεν ειχαν αποκλειστικα συμβολαια με μια απο τις δυο και τους εβλεπες να πηγαινοερχονται συχνα πυκνα.Πολλοι χαρακτηρες της Vertigo στην ουσια ανηκουν στο συμπαν της DC οπως το Swamp Thing η ο John Constadine oπου ειχε ειδη 80 τευχη αν δεν κανω λαθος μεχρι να μπει στην Vertigo την εποχη που ιδρυθηκε ως παραρτημα για ιδιαιτερους χαρακτηρες της DC.Και η αληθεια ειναι πως περα απο τις ναυαρχιδες της εταιριας δηλαδη Superman Batman και Wonder Woman εχει να επιδειξει πολλους σκοτεινους και απροσαρμοστους χαρακτηρες.

Να ξεκινησω με το μοναδικο Spectre,τον τρελαρα Lobo,τον καθηλωτικο Deathstroke,το διαβολικο Εtrigan the demon,to Swamp Thing και την Doom Patrol οπως ειπα και παραπανω;Σιγουρα και η μαρβελ μου αρεσει κυριως για αιρετικα κομικς οπως το Morbius και το Hellstorm αλλα μεχρι εκει.Παντως αν εχει σκοπο καποιος να ξεκινησει μια γνωριμια με την DC αυτοι οι τιτλοι ειναι οτι πρεπει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
μεχρι δευτεραντζες οπως ο Punisher ,Wolveine...
Αίσχος!!!!!!!! Θα κινηθώ νομικά έναντι σου!!! Πάρε τον λόγο σου πίσω!!! :p

O Punisher δεν είναι δευτεράντζα... Μήπως εννοούσες Wolverine??? Aν ναί τότε την μήνυση δεν την γλιτώνεις!!! :p

Διότι έχει την καλύτερη μακράν ιστορία. Όχι βλακείες του στύλ "τον τσίμπησε αράχνη" (ξέρεις πόσα κουνούπια με έχουν τσιμπήσει εμένα και δεν έχει συμβεί ΤΙΠΟΤΑ!!!), ή "μεταλλάχτηκε από λάθος επειδή εκτέθηκε σε Gamma Ray", ή "σε πείραμα για να δημιουργήσουν τον Super-στρατιώτη". Έχει μια βαθιά και σκοτεινή ιστορία... ασυμβίβαστος, απροσάρμοστος, με εκκεντρικό χαρακτήρα. Κάτι που τον κάνει να ξεχωρίζει σχεδόν από όλους τους χαρακτήρες της Marvel.

Εγώ ψηφίζω Marvel μόνο και μόνο για τον Wolverine.. αν και είμαι Βig Fan της Marvel (X-Men, Amazing Spiderman, IronMan, Hulk e.t.c.) o Wolverine είναι αυτός που λάτρεψα από παιδάκι.

Όσο για την DC... έχει και αυτή μια μακρά ιστορία από την δεκαετία του '30, αλλά ο Batman είναι ο μόνο χαρακτήρας της που διαφέρει από τους υπόλοιπους. Πολύ απλά γιατί δεν έχει καμία υπερδύναμη, αλλά μόνο θέληση. Με αποτέλεσμα να μπορεί να ταυτηστεί ο αναγνώστης πιο ευκολα μαζί του.

Και ένα απ'τα κορυφαία comic για εμένα, είναι Batman/Spawn (Frank Miller/Todd MacFarlane). Ο Spawn έγινε γνωστός στους περισσότερους Metallάδες στην Ελλάδα στην δεκαετία του '90, από τον Album των Iced Earth "The Dark Saga".

Αξίζει να το διαβάσετε... Πάρτε μια ιδέα... http://www.scribd.com/doc/3393/comics-Spawn-Batman-Miller-McFarlane
 
Βρε καλος χρυσος ο Punisher και απο τους πιο σκληροπυρηνικους μαζι με τον Wolverine αλλα δεν παυει να μην ειναι στην πρωτη γραμμη της Marvel στα κομικς.


Και παλι δεν παυει να ειναι καλυτεροι και πιο δημοφιλεις απο πρωτογραμμιτες της DC εκτος Super και του Nυχτεριδα.



Και ο Ghost Rider το ιδιο.



Και ο Deathloc μας αρεσε αλλα δεν παευει να ειναι τεταρτατζα!
 
takis_drm είπε:
Όχι βλακείες του στύλ "τον τσίμπησε αράχνη" (ξέρεις πόσα κουνούπια με έχουν τσιμπήσει εμένα και δεν έχει συμβεί ΤΙΠΟΤΑ!!!)
Αυτό άστο, γιατί οι περισσότεροι στον πλανήτη που παθαίνουν κάτι, από κουνούπι την παθαίνουν. Εδώ ακόμα και τα "ντόπια" διαθέτουν πλεόν πυρετό Δυτικού Νείλου και ελονοσία στα "καλούδια" τους. :zip:
 
Marvel, για τον υπέρτατο ROM…αν και πλέον δεν της ανήκει.
 
μετα το reboot της DC με το new 52 ψηφιζω DC αν και παραμενω λατρης του The Amazing Spiderman .
 
Παροτι η DC εχει εξαιρετικο "οπλοστασιο" υπερηρωων - στα χρονια που διαβαζαμε φανατικα δηλαδη απο το 76 μεχρι και το 82 περιπου, δεν ειχε πραγματικη παρουσια στην Ελληνικη αγορα - εκτος βεβαια απο τον Σουπερμαν. Λογικο ειναι δηλαδη να εχουμε (ας πουμε) "ταυτιστει" με τους ηρωες της Marvel την οποια και ψηφισα.

Αγαπημενες μου φιγουρες ο Σιδερογροθιας (Ironfist), ο Τσανγκ Σι (λανθασμενη αποδοση κατα Καμπανα του Shang-Chi - δηλαδη ο Master of Kung Fu) και απο τους "κακους" ο Γατος ( Shen Kuei).
 
Πίσω
Μπλουζα