MATE η XFCE? Αλλαγή γραφικού περιβάλλοντος στο Puppy slacko 5.6

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
339
Γεια σας φιλοι.Χρησιμοποιω το puppy slacko 5.6 και το γραφικο του περιβαλλον θυμιζει τα windows XPκαι δεν μου πολυαρεσει.Στον package manager της διανομης μου υπαρχει η δυνατοτητα να εγκαταστησω το MATE Desktop και το XFCE Desktop.Τι απο τα δυο να διαλεξω?

Ο υπολογιστης μου εχει επεξεργαστη Pentium IV @ 1.8 Ghz μνημη RAM 512 MB καρτα γραφικων 64MB με υποστηριζομενη αναλυση 1024x768.

Το τρεχον desktop μου

1502753_10202224722533657_667041372_o.jpg
 
Κανεις φιλος δεν ξερει κατι? :) Τι απο τα δυο ταιριαζει στον παλιο μου υπολογιστη?Απο οσο ξερω το XFCE ειναι καταλληλο για παλιους υπολογιστες και θελω μια επιβεβαιωση και μια περιγρασφη του κατα ποσο ειναι ευχρηστο αλλιως να αφησω το GUI οπως εχει.
 
Σε σχέση με το JWM που τρέχεις τώρα, και το Xfce και το Mate είναι σαφώς πιο βαριά, με μεγάλη διαφορά. Και τα δύο είναι πλήρη περιβάλλοντα με δικά τους panel/window managers/εφαρμογές κλπ, οπότε όμως έχουν και πολλές περισσότερες δυνατότητες και λειτουργίες. Από τα δύο ίσως το Xfce είναι λίιιιιιιιιιγο πιο ελαφρύ, αλλά τίποτα σημαντικό. Το πρόβλημά σου είναι τα 512MB RAM. Και τα δύο θα δουλέψουν όμως. Τα πιο βαριά πράγματα που θα τρέχεις θα είναι με διαφορά ο browser σου, το skype με το teamviewer που βλέπω στα screenshots σου και αν βάλεις το libreoffice επίσης και το περιβάλλον δεν θα παίζει και τόσο ρόλο.

Πάντως αν το πρόβλημά σου είναι ότι μοιάζει με τα XP (που δεν το βλέπω αλλά τέλος πάντων), υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές για να διαλέξεις, όπως πχ windowmaker, fluxbox, openbox κλπ που είναι στα ίδια περίπου επίπεδα με το jwm, αλλά σίγουρα δεν μοιάζουν με XP. Ψάξε να βρεις screenshots online. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν διαθέσιμα στο puppy, χωρίς να το ξέρω σίγουρα. Θα θέλουν όμως και λίγη περισσότερη δουλίτσα από σένα για να τα μάθεις και να τα φέρεις στα μέτρα σου...

Θυμήθηκα ότι είχα ανεβάσει εδώ μερικά screenshots με το windowmaker παλιότερα...

attachment.php


attachment.php


Πάρε και μία με το e16 που δεν το ανέφερα παραπάνω:

attachment.php
 
Το Enlightment μου θυμίζει λίγο Amiga οπότε δεν μου πολυαρέσει. Προσωπικά θα πρότεινα LXDE αν και αυτό είναι στο πρότυπο των Windows. Πάντως είναι πιο ελαφρύ και από MATΕ και από XFCE.
 
Ευχαριστω και τους δυο φιλους για τις απαντησεις.Προς το παρον θα το αφησω οπως εχει μεχρι να αναβαθμισω τη RAM.Να ειστε καλα.

ΥΓ.Βασικα αυτο το οτι μοιαζει με τα ΧΡ το ειδα σε ενα σχολιο οταν ποσταρισα αυτην την εικονα σε μια ομαδα για linux screenshots στο facebook και λεω βρε λες?Μηπως το το ελεγε για την επιφανια εργασιας?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το xfce το θυμαμαι αισθητα πιο ελαφρυ απο το gnome2 (που ουσιαστικα ειναι το MATE) εκτος αν τελευταια το εχουν βαρυνει και αυτο

Για LXDE αστο καλυτερα. Οντω πιο ελαφρυ αλλα καθολου χρηστικο και ΑΣΧΗΜΟ

Βρες λιγη μεταχειρισμενη μνημη και θα εισαι ενταξει, με 1 GB συνολο θα υπαρχει βελτιωση.

Ομως με μοντερνο software μεχρι ενα σημειο θα φτασεις με το μηχανημα σου που πρεπει να εχει κλεισει 12 χρονια
 
bspus είπε:
Το xfce το θυμαμαι αισθητα πιο ελαφρυ απο το gnome2 (που ουσιαστικα ειναι το MATE) εκτος αν τελευταια το εχουν βαρυνει και αυτοΓια LXDE αστο καλυτερα. Οντω πιο ελαφρυ αλλα καθολου χρηστικο και ΑΣΧΗΜΟ

Βρες λιγη μεταχειρισμενη μνημη και θα εισαι ενταξει, με 1 GB συνολο θα υπαρχει βελτιωση.

Ομως με μοντερνο software μεχρι ενα σημειο θα φτασεις με το μηχανημα σου που πρεπει να εχει κλεισει 12 χρονια
Για αυτο το λογο μενω στο puppy linux θα το χρησιμοποιησω το πισι μου μεχρι να τα φτυσει.Χαρη στο λινουξ υπαρχουν ακομα καποια περιθωρια.
 
Αν έχεις χρόνο και διάθεση για πειράματα, δοκίμασε και το e16 (enlightenment) που προτείνει και ο φίλος gapan!

Το χρησιμοποιούσα γι' αρκετό καιρό και το έχω ερωτευτεί τρελά! :)
 
Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για τις απαντησεις.Η βοηθεια σας στο θεμα μου ειναι πολυ μεγαλη για εναν νεο στο λινουξ οπως εγω να ειστε καλα.Θα ψαξω στον package manager της διανομης μου και εφοσον δεν υπαρχει εκει στην σελιδα που προτεινε η φιλη Dare και θα δοκιμασω να το εγκαταστησω και θα σας πω νεα οποτε μπορω.
 
Χαιρετιζω τους φιλους του ρετρομανιαξ.Εχω να σας πω νεα για το θεμα και δυσαρεστα αλλα και ευχαριστα.

Ας ξεκινησω πρωτα απο τα δυσαρεστα.

Εκανα μια αναζητηση στο google και τελικα βρηκα στο φορουμ της διανομης μου ενα ετοιμο πακετο που ειχε ολα οσα χρειαζονταν για να στησω το enlightenment E17.

Το εγκατεστησα λοιπον αλλα τζιφος δεν ξεκινουσε το enlightenment και αυτο επειδη ελειπαν καποιες libraies.Επειδη ειμαι σχετικα νεος στο λινουξ δεν ηξερα τι επρεπε να κανω και ετσι αποφασισα να το απεγκαταστησω.Ετσι κι εγινε.Ελα ομως που τα προβληματα δεν σταματησαν εδω Δεν μπορουσα να κανω ουτε reboot ουτε poweroff απο το μενου αλλα ουτε και απο την κονσολα.Ημουν αναγκασμενος να πατω CTL+ALT+BACKSPACE για να παω στη γραμμη εντολων και απο εκει να δωσω poweroff.

Τωρα τελειωνω με τα ευχαριστα.Τα ευχαριστα νεα ειναι οτι καταφερα να λυσω τα προβληματα που παρουσιαστηκαν χωρις να χρειαστει να επαναεγκαταστησω το λειτουργικο μου.Απευθηνθηκα στο φορουμ της διανομης μου και τα προβληματα λυθηκαν και με δικο μου ψαξιμο και τωρα ποια ο υπολογιστης μου ειναι σαν και πρωτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια βασική αρχή όταν είσαι αρχάριος στο Linux είναι ότι.... δεν απεγκαθιστάς!!!!

Μέχρι να μάθεις τι κάνει κάθε τι που απεγκαθιστάς και να είσαι σίγουρος ότι δε χρησιμοποιείται από κάπου αλλού, τότε το κρατάς.

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως!... Απλά πάλι είσαι στο ίδιο περιβάλλον που θεωρούσες βαρύ για την απόδοση του υπολογιστή σου.
 
Και στη περίπτωση που κολλήσει το PC τελείως για οποιοδήποτε λόγο, υπάρχει το REISUB. Ποτέ δε πατάμε το reset/off κουμπί του PC, για τους ευνόητους λόγους.
 
Ευχαριστω τους φιλους για τις απαντησεις.Δεν θεωρουσα οτι το GUI οπως ειναι βαρυ για το πισι μου αλλα επηρεαστηκα απο ενα σχολιο που εκανε ενας χρηστης στο facebook οταν εκανα δημοσιευση του screenshot που δημοσιευσα και εδω στο πρωτο μου ποστ στην ομαδα linux screenshots του facebook.To σχολιο ηταν το εξης:Style windows XP ungly .MATE is beautiful.Και θεωρησα τον ευατο μου καπως "ξενερωτο".Ναι και εγω ηνουν χρηστης των windows και πηρα την μεγαλη αποφαση να δοκιμασω το λινουξ εδω και περιπου ενα χρονο και απο τοτε δεν το μετανιωσα ειμαι εξαιρετικα ικανοποιημενος και χρησιμοποιω αποκλειστικα το λινουξ για τα απλα πραγματα που θελει ενας απλος χρηστης τον υπολογιστη του περιηγηση στο νετ να βλεπει ταινιες dvd και αλλα πραγματα και το λινουξακι μου τα κανει ολα.Παντως αυτο το σχολιο το ειδα "καπως" και πιστεψτε με στην καθημερινη μου ζωη δεν ειμαικαθολου ευθικτος ισα ισα.Εν πασει περιπτωσει καταφερα να λυσω το προβλημα που παρουσιαστηκε χωρις επανεγκατασταση του λειτουργικου δειτε πως http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=93669
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
misha είπε:
Ευχαριστω τους φιλους για τις απαντησεις.Δεν θεωρουσα οτι το GUI οπως ειναι βαρυ για το πισι μου αλλα επηρεαστηκα απο ενα σχολιο που εκανε ενας χρηστης στο facebook οταν εκανα δημοσιευση του screenshot που δημοσιευσα και εδω στο πρωτο μου ποστ στην ομαδα linux screenshots του facebook.To σχολιο ηταν το εξης:Style windows XP ungly .MATE is beautiful.Και θεωρησα τον ευατο μου καπως "ξενερωτο".Ναι και εγω ηνουν χρηστης των windows και πηρα την μεγαλη αποφαση να δοκιμασω το λινουξ εδω και περιπου ενα χρονο και απο τοτε δεν το μετανιωσα ειμαι εξαιρετικα ικανοποιημενος και χρησιμοποιω αποκλειστικα το λινουξ για τα απλα πραγματα που θελει ενας απλος χρηστης τον υπολογιστη του περιηγηση στο νετ να βλεπει ταινιες dvd και αλλα πραγματα και το λινουξακι μου τα κανει ολα.Παντως αυτο το σχολιο το ειδα "καπως" και πιστεψτε με στην καθημερινη μου ζωη δεν ειμαικαθολου ευθικτος ισα ισα.Εν πασει περιπτωσει καταφερα να λυσω το προβλημα που παρουσιαστηκε χωρις επανεγκατασταση του λειτουργικου δειτε πως http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=93669
Ναι το Enlightenment είναι λίγο strange beast, αλλά όντως πολύ ελαφρύ για τα "effects" που παρέχει. Από την άλλη λογικό να μπλέξεις με dependency problems αφού το Puppy δεν είναι και το πιο user-friendly όσον αφορά packaging system και τα σχετικά.

Αν πάντως ανέβαζες τη RAM στα 2GB και έπαιρνες και μία όσο το δυνατόν πιο σύγχρονη nvidia (υποθέτω το PC έχει AGP) που υποστηρίζεται καλά από τον nouveau driver, γιατί αποκλείεται η Nvidia να την υποστηρίζει στον δικό της driver (ανεξαρτήτου OS), θα μπορούσες να τρέξεις και ένα πιο "normal, mainstream" OS, π.χ. Ubuntu... Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι τόσο fast όσο είναι το Puppy ή το Lubuntu π.χ., απλά πιο "cool"...
 
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια που μου εδωσες δεν τα ηξερα αυτα τα θεματα με το puppy.Ναι ειναι αληθεια πως τα specs του υπολογιστη μου ειναι πολυ πισω.Σκεφτομαι καποια στιγμη να αναβαθμισω την ram και την AGP καρτα γραφικων μου οπως και εσυ λες και να αλλαξω διανομη.Απο την αλλη επειδη το συγκεκριμενο hardware ειναι παλιο δεν ξερω που να απευθυνθω.Το ricardo.gr δυστυχως εκλεισε.Τα διαφορα σαϊτ του εξωτερικου και το ebay τα φοβαμαι και εχω επιφυλαξεις μηπως το υλικο ειναι προβληματικο η δεν φτασει ποτε στο σπιτι μου.Η αληθεια ειναι πως ειχα απευθυνθει σε ενα μαστορα της περιοχης μου που επισκευαζει υπολογιστες για μνημες αλλα δεν ειχε τιποτα.Θα δω ομως τι θα κανω να εισαι καλα. :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα