[Mattel] Mighty Max (The Toys)

mightymaxhellas

RetroWannaBe
Joined
1 Μάρ 2009
Μηνύματα
76
Αντιδράσεις
3
Νομίζω ότι είναι η ώρα να θυμηθούμε ένα απο τα ωραιότερα παιχνίδια των '90s, τον Mighty Max της MATTEL, και φυσικά δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει κανένας άλλος το θέμα εκτός απο εμένα!! :) (όπως μαρτυρά και το username μου).

Ο Mighty Max ήταν μια σειρά παιχνιδιών που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα απο την Ματέλ, τις χρονιές 1993-1995. Τις χρονιές εκείνες η σειρά είχε και ένα καλό προμόσιον, καθώς το ΜΕΓΚΑ προέβαλε και την ομώνυμη παιδική σειρά. Η συγκεκριμένη σειρά παιχνιδιών ήταν όμοια με αυτή της Polly Pocket, αλλά με την βασική διαφορά ότι ήταν πολύ πιο τρομακτική, αφού απευθύνοταν σε αγόρια.

Πολλά ήταν τα σετ που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, με λίγα να μην έχουν κυκλοφορήσει καθόλου. Γενικά, τα σετ εντάσσοταν σε 9 κύριες κατηγόριες, οι οποίες ονομαστηκά ήταν: Big Playsets, Doom Zones, Mega-Heads, Battle Warriors, Horror Heads, Monster Heads, Dread Heads, Shrunken Heads, και Heroes & Villains.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά παρακάτω: http://en.wikipedia.org/wiki/Mighty_Max_(toyline)

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες απο τις συσκευασίες των σετ της σειράς:

Wolfship7.jpg


Hydra.jpg


Αν το επιθυμείτε, μπορώ να ανεβάσω και άλλες συσκευασίες στα ελληνικά (χάρη στον prudent)!! :cool:
 
Κανείς άλλος δεν θυμάται τον Mighty Max εκτός απο τον Pooky?

Να και μερικές φωτό απο ένα απο τα καλύτερα Mighty Max sets.

Mighty Max Escapes From Skull Dungeon

DSC00073.jpg


DSC00080.jpg


DSC00083.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ, πράγματι όλοι οι 1st gen Max γίνανε πορτοκαλί... θα πάθω φρίκη όταν επιστρέψω να δω τους δικούς μου στην Ελλάδα :(
 
Ο "Σκελετος" ηταν το αγαπημενο μου μαζι με το "Φιδι".Καλα να ειναι ο daddy μου που μου τα επερνε.Οτι ειχε κυκλοφορησει στην Ελλαδα μου τα ειχε παρει.Μακακια κανανε παντως που δν τα συνεχισανε.Εγω πιστευω οτι θα ειχανε τρελη ανταποκριση ακομα και σημερα!
 
Που παίζει να το βρούμε αυτό Ελλάδα me needz!
 
GregoryGero είπε:
Τα παιχνιδια εννοεις????Δν παιζει να υπαρχουν πουθενα σημερα :(
Υπάρχουν αποθήκες στην Αθήνα που μπορείς να βρεις κομμάτια. Το λέω επειδή το έκανε ένας φίλος απο Αθήνα και μου εξοικονόμησε τα 8 πρωτα Horror Heads.

Επιπλέον, στο αμερικάνικο eBay, υπάρχει ένας Έλληνας (user name: member0692526) ο οποίος πουλάει σφραγισμένα κομμάτια της σειράς.

Όπως θα παρατηρήσετε - όταν τον αναζητήσετε - οι τιμές που έχει είναι κάπως τσουχτερές. Δεν συστήνω να αγοράσετε καθώς τα ίδια σφραγισμένα κομμάτια μπορείτε να τα βρείτε σε φθηνότερες τιμές αν ψάξετε για κυκλοφορίες στα αγγλικά απο την Ματέλ ή την BlueBird.
 
Βρηκα σε ενα δισκαδικο 5-6 φιγουρες! Τις αγορασα και ειπα να μοιραστω τις 2 πρωτες που φωτογραφισα μαζι σας :)
 
σε ποιο δισκαδικο τα βρηκες φιλαρακι?? :p
 
σε ποιο δισκαδικο τα βρηκες φιλαρακι ??
 
τα mighty max ειναι καπως ψιλοευκολο να τα βρεις επειδη ειχαν κυκλοφορησει στα 90'ς υπαρχουν δυο τρια μαγαζια στην ομονοια- καννιγγος. απο ebay δεν εξιζει να αγοραζεις απο ελληνες. διοτι εχουν δει τι φαση παιζει με φιγουρες 80'ς κ 90'ς εχουν λιωσει ολες τις αποθηκες παιχνιδαδικα τα αγοραζανε φτηνα κ εχουν βαλει κατι τιμες στο ebay αστα...και δεν ειναι καν συλλεκτες!!!
 
iknowall είπε:
τα mighty max ειναι καπως ψιλοευκολο να τα βρεις επειδη ειχαν κυκλοφορησει στα 90'ς υπαρχουν δυο τρια μαγαζια στην ομονοια- καννιγγος. απο ebay δεν εξιζει να αγοραζεις απο ελληνες. διοτι εχουν δει τι φαση παιζει με φιγουρες 80'ς κ 90'ς εχουν λιωσει ολες τις αποθηκες παιχνιδαδικα τα αγοραζανε φτηνα κ εχουν βαλει κατι τιμες στο ebay αστα...και δεν ειναι καν συλλεκτες!!!
Συμφωνώ και επαυξάνω για τους έλληνες πωλητές στο eBay! Μεγάλοι κλέφτες και πολύ σοσια-ληστές!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το παρακάτω σετ απο την σειρά Battle Warriors:

http://cgi.ebay.com/MIGHTY-MAX-FANG-ACTION-MASTERS-GREEK-MOC-1993-MATTEL-/260667494248?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb0fe4f68

Προσωπικά, για εμένα, μεγαλύτερη αξία έχουν τα MOC σετ της μητρικής εταιρίας (BlueBird) που τα κυκλοφόρησε πρώτη και έπειτα της Mattel (σε όποια γλώσσα και αν είναι αυτά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mighty Max !!

πολυ καλη περιπτωση! Ειχα αρκετουτσικα... απο οτι βλεπω στις φωτο σας , πετυχα κατι πορτοκαλι max... ?!?! περιεργο..

οταν κυκλοφωρησαν εδω πηγενα 3η- 4η δημοτικου! το φιδι ηταν απο τα αγαπημενα μου.... :D
 
mightymaxhellas είπε:
Συμφωνώ και επαυξάνω για τους έλληνες πωλητές στο eBay! Μεγάλοι κλέφτες και πολύ σοσια-ληστές!Χαρακτηριστικό παράδειγμα το παρακάτω σετ απο την σειρά Battle Warriors:

http://cgi.ebay.com/MIGHTY-MAX-FANG-ACTION-MASTERS-GREEK-MOC-1993-MATTEL-/260667494248?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb0fe4f68

Προσωπικά, για εμένα, μεγαλύτερη αξία έχουν τα MOC σετ της μητρικής εταιρίας (BlueBird) που τα κυκλοφόρησε πρώτη και έπειτα της Mattel (σε όποια γλώσσα και αν είναι αυτά).
Οι ελληνες πωλητες, στο εΒay πουλανε πολλα πραγματα, αλλα... τα αγοραζουν????
 
Καλησπερα!ειμαι και γω ενας fan του mighty max!Προσπαθω να βρω φιγουρες του οπως στις φωτογραφιες που εχετε και ειδα να ανφερει καποιος πως υπαρχουν καπου στην Κανιγγος η στην ομονοια.μπορειτε να μου πειτε που ακριβως μπορω να τα βρω?τα ψαχνω καιρο τωρα.ευχαριστω! :)
 
Alekos78 είπε:
Οι ελληνες πωλητες, στο εΒay πουλανε πολλα πραγματα, αλλα... τα αγοραζουν????
Ενδιαφέρεσαι να πωλήσεις τα Mighty Max σου;

Δεν ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι να αγοράσω, απλά δεν είναι καθαρό αν θέλεις να πωλήσεις, ή να μάθεις την πηγή του πωλητή στο ebay.
 
Το θετω διαφορετικα - στο retromaniax τα threads αναφερονται σε "πραγματα" που μας θυμιζουν το παρελθον, τα παιδικα μας χρονια στα 80s. Δεν ειμαστε καποιο διαμεσο αναφορας στο ebay ή σε αλλα sites πωλησεων.

Εριξα ενα καθαρισμα στο thread.
 
Πίσω
Μπλουζα