[Mattel] Mighty Max (The Toys)

Mighty max!!!!εχω πολλα τετοια!!!και τα εχω κρατισει ολα!!!ξερω που ειναι...θα ψαξω και θα ανεβασω φωτο...απ οτι θυμαμαι εχω συγουρα το φιδι,εναν καρχαρια,εναν δυνοσαυρο,ενα αλλο τερας της θαλλασας,ενα σκελετο,ενα δρακουλα...πρεπει να χω κ αλλα...
 
Παιδια πουλαει κανεισ mighty max?

Ενδιαφερομαι να αγορασω.
 
Φιλε "mightymaxhellas" μπορεις να ανεβασεις φωτο απο την συλλογη σου απο Mighty Max?


Ηταν το αγαπημενο μου παιχνιδι οταν ημουν μικρος και θα ηθελα να τα δω αν γινεται ολα μαζι.



 
Katalanos είπε:
Φιλε "mightymaxhellas" μπορεις να ανεβασεις φωτο απο την συλλογη σου απο Mighty Max?
Ηταν το αγαπημενο μου παιχνιδι οταν ημουν μικρος και θα ηθελα να τα δω αν γινεται ολα μαζι.



Katalanos, λόγω του ότι δεν έχω την συλλογή μου στημένη σε ράφια ή σε βιτρίνα, βρήκα την παρακάτω φωτογραφία της συλλογής ενός μέλους του φορουμ στο οποίο συμμετάσχω η οποία περιλαμβάνει (σχεδον) όλα τα Mighty Max που έχουν κυκλοφορήσει

mmcollection.jpg


Δεσμεύομαι ότι κάποια στιγμή θα ανεβάσω και την δική μου συλλογή αφού πρώτα προμηθευτώ την κατάλληλη βιτρίνα

Τέλος, θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση σε όσους συλλέγουν (ή όχι) Mighty Max:

Σε πέριπτωση που η Mattel αποφάσιζε να επανακυκλοφορήσει τον Mighty Max, θα συλλέγατε και την νέα σειρά;

Σύντομα περισσότερα νέα επ' αυτού ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mightymaxhellas είπε:
Τέλος, θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση σε όσους συλλέγουν (ή όχι) Mighty Max:

Σε πέριπτωση που η Mattel αποφάσιζε να επανακυκλοφορήσει τον Mighty Max, θα συλλέγατε και την νέα σειρά;

Σύντομα περισσότερα νέα επ' αυτού ;)
Σαφεστατα! Μονο και μονο, ωστε να μεγαλωσουνε τα παιδια μου με σωστα προτυπα. Αν ειναι δυνατον πχ να μεγαλωνει η νεολαια με ben ten heck και yugoih..
 
Getta Robo είπε:
Σαφεστατα! Μονο και μονο, ωστε να μεγαλωσουνε τα παιδια μου με σωστα προτυπα. Αν ειναι δυνατον πχ να μεγαλωνει η νεολαια με ben ten heck και yugoih..
Ναί αλλά αν γινόταν η ερώτηση στις αρχές του 90, η απάντηση θα ήταν: "Προτιμώ να μεγαλώσουν τα παιδιά μου με Στρουμφάκια και He-Man παρά με Mighty Max και Captain Planet" π.χ. :p

Και εγώ θα ήθελα επανέκδοση αλλά μάλλον είναι πολύ κάλτ για τα "ρηχά" σημερινά παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny_salonica είπε:
Ναί αλλά αν γινόταν η ερώτηση στις αρχές του 90, η απάντηση θα ήταν: "Προτιμώ να μεγαλώσουν τα παιδιά μου με Στρουμφάκια και He-Man παρά με Mighty Max και Captain Planet" π.χ. :p
Και εγώ θα ήθελα επανέκδοση αλλά μάλλον είναι πολύ κάλτ για τα "ρηχά" σημερινά παιχνίδια.
(ποτε δεν μου αρεσανε τα στρουμφακια! μου τα νοικιαζανε οι δικοι μου με το ζορι και τους εβαζα να γυριζουνε πισω την κασετα! Ειμαι παντως και εγω ο Χη-Μαν οποτε δεν μπορω να πω πολλα.)

Καταλαβαινω τι θες να πεις, παντως ολες οι προσπαθειες αναβιωσης (οχι επανεκτελεση) στεφθηκαν με επιτυχια. Για εναν ΗE-MAN πχ πλεον πρεπει να πληρωσεις 60$.. Απο τα 19.99 που κοστιζε...
 
Getta Robo είπε:
Καταλαβαινω τι θες να πεις, παντως ολες οι προσπαθειες αναβιωσης (οχι επανεκτελεση) στεφθηκαν με επιτυχια. Για εναν ΗE-MAN πχ πλεον πρεπει να πληρωσεις 60$.. Απο τα 19.99 που κοστιζε...
Από τα σχόλια που διαβάζω στο MattyCollector.com (την επίσημη ιστοσελίδα της Mattel απο την οποία πουλάει συλλεκτικές "αναγεννημένες" εκδόσεις του He-Man MOTU), πολλοί είναι οι συλλέκτες οι οποίοι κράζουν την Mattel και καταριούνται την ώρα και την στιγμή που επανέκδοσε την συγκεκριμένη σειρά παιχνιδιών. Οι κυριότεροι λόγοι είναι:

- η Mattel πουλάει τις συγκεκριμένες φιγούρες He-Man αποκλειστικά μέσω της συγκεκριμένης ιστοσελίδας σε συγκεκριμένες ημερομηνίες

- εαν εξαντληθεί μία φιγούρα, σχεδόν ποτέ ξανά δεν επανακυκλοφορεί

- πολλές ήταν οι φορές που δύο οι περισσότερες φιγούρες ήταν διαθέσιμες για πώληση την ίδια ημερομηνία με αποτέλεσμα λόγω της υπερφόρτοσωσης του server πολλοί να ήταν οι συλλέκτες που έχασαν τις φιγούρες που επιθυμούσαν να αγοράσουν

- η Mattel έχει ορίσει το ανώτερο όριο τεμαχίων ανα φιγούρα στα 10 (κάτι το οποίο ευνοεί τους μαυραγορίτες να αγοράσουν αρκετά κομμάτια και να τα μεταπωλήσουν σε εξωφρενικές τιμές στο eBay)

- πολλές φιγούρες εξαντλούνται εντός 10 λεπτων απο την στιγμή που γίνονται διαθέσιμες στο MattyCollector.com

- η Mattel όσο περνάει ο χρόνος, μειώνει τα παραγώμενα κομμάτια απο κάθε φιγούρα

- η Mattel αποφάσισε να συνάψει συμφωνίες με διάφορα μεγάλα πολυκαταστήμα (παιχνιδάδικα και μη, όπως το Wal-mart) στα οποία θα διαθέσει -κατα αποκλειστικότητα- συγκεκριμένες φιγούρες, κάτι το οποίο αντιφάσκει με τον κύριο λόγο για τον οποίο υπάρχει η εν λόγω ιστοσελίδα της, με αποτέλεσμα πολύ συλλέκτες να μην είναι σε θέση να μεταβούν π.χ. στα Wal-mart της Αμερικής για να προμηθευτουν τις φιγούρες αυτές

- και το χειρότερο απ' όλα! η Mattel στην αρχή ή στο τέλος κάθε έτους ανοίγει κάποιες "συνδρομές" οι οποίες δεν έχουν περιορισμό τεμαχίων (παρα μόνο όσα οριστούν απο τον συνδρομητή), με αποτέλεσμα τις συνδρομές αυτές να τις αγοράζουν διάφοροι έμποροι και έτσι να μεταπωλούν τα τεμάχια αυτά σε τιμές άνω των 60 $. Σύμφωνα με τα σχόλια των συλλεκτών, οι συνδρομές εξαντλούνται πολλοί γρήγορα, με αποτέλεσμα το διάθεσιμο υπόλοιπο των τεμαχίων της κάθε φιγούρες η οποία προορίζεται να πωληθεί μέσω του MattyCollector.com να είναι πολύ μικρό, και έτσι όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε!

Συνοψίζοντας, η Mattel δεν ενδιαφέρεται καθόλου εαν οι φιγούρες He-Man που κυκλοφορεί καταλήγουν στα χέρια των συλλεκτών οι οποίοι κατέβαλαν προσπάθειες για την αναβίωση τους, παρά μόνο ενδιαφέρεται να βγάζει τα παραγωγικά κόστη απο κάθε κυκλοφορία!

Οι παραπάνω λόγοι είναι αυτοί οι οποίοι με κάνουν να διστάσω να κάνω/κάνουμε οποιαδήποτε προσπάθεια για πιθανή αναβίωση του Mighty Max.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνησω μαζι σου mightymaxhellas, ειναι κατι το εχω συζητησει επισης με τα μελη Dr_Slump και Grendizer. Δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση με την πολιτικη της εταιριας, απλα υποδεικνυω το οτι οντως υπαρχει απηχηση απο επανακυκλοφοριες παλαιοτερων παιχνιδιων γενικοτερα. Σαν ενα ακομα παραδειγμα, δες τα TNMT, τα οποια εχουνε γινει επισης αναρπαστα.

Η σειρα, και ως εξελιξη τα παιχνιδια, ειναι παρα πολυ καλη, και πραγματικα πιστευω πως αξιζει να δουμε κατι νεωτερο πανω σε αυτα. Οποιαδηποτε κινηση ειναι καλοδεχουμενη και θα στηριχθει.
 
Για όσους θυμούνται τον Mighty Max και προκειμένου να δείτε τι πρέπει να συλλέξει κάποιος συλλέκτης των παιχνιδιών Mighty Max, είπα να εμπλουτίσω το συγκεκριμένο thread με κάποιες φωτογραφίες απο τα λεγόμενα "colour variation" σετς που κυκλοφόρησαν το 1993-1995 και των οποίων η χρηματική αξία είναι αρκετά ευρώ μεγαλύτερη απο τα συνηθισμένα. Ακόμα πιο σπάνιο είναι να βρεθούν σε MOC (Mint On Card) όπου η αξία τους ξεφεύγει ακόμα και τα 50 ευρώ!

Mighty Max Tangles With Lockjaw (Horror Head)

attachment.php


Mighty Max Versus Kronosaur (Horror Head)

attachment.php


Mighty Max Survives Corpus (Horror Head)

attachment.php


Mighty Max Terminates Wolfship 7 (Doom Zone)

attachment.php


Mighty Max Stings Scorpio (Doom Zone)

attachment.php


Mighty Max Liquidates Ice Alien (Doom Zone)

attachment.php


Mighty Max Bytes Cyberskull (Doom Zone)

attachment.php


Mighty Max Trapped By Arachnoid (Doom Zone)

attachment.php


Να σημειώσω ότι τα πρώτα (6) έξι σετ, διαφέρουν χρωματικά απο τα συνηθισμένα, τόσο στο εξωτερικό μέρος όσο και στο εσωτερικό, αλλά και στις φιγούρες που βρίσκονται μέσα τους, σε αντίθεση με τα (2) δύο τελευταία σετ, τα οποία η χρωματική τους διαφοροποίηση έγκυται μόνο στο εξωτερικό κέλυφος και στο λογότυπο MM για την περίπτωση του Cyberskull.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mightymaxhellas θα ήθελες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες σε άλμπουμ στο προφίλ σου? Γιατί από το photobucket κάποια στιγμή θα χαθούν και το ποστ σου θα μείνει χωρίς τις φωτογραφίες.
 
Kambia το έκανα για τις τελευταίες 8 φωτογραφίες που ανέβασα. Προσπάθησα και για την πρώτη (mmcollection) της 2ης σελίδας αλλά δεν μου εμφανίζει κουμπί "επεξεργασία μηνύματος". Πάντως μην φοβάσαι για τις δικές μου φωτογραφίες γιατί τον λογαριασμό μου στο photobucket σκοπεύω να τον διατηρήσω εσαει. ;)

Απο εδώ και στο εξής ελπίζω να θυμάμαι να ανεβάζω τις φωτογραφίες στο προφιλ και όχι στο photobucket;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως θα τα αγοραζα ολα παιδια σε λογικες τιμες βεβαια.Υπαρχει περιπτωση να επανακυκλοφορησουν τα Mighty MAX?
 
παιδια δεν συμφωνω απολυτα με αυτα που λετε για matty collector. διοτι κ απο το previews μπορεις να παραγγειλεις την σειρα classic κ απο αλλα site στα οποια οι τιμες ειναι ιδιες οπως επισης κ απο το ebay οπου οι τιμες ειναι πολυ φτηνες.απλα αν εισαι μελος στο club eternia εχεις εκπτωσεις κ διαφορα τετοια οπως οτι μερικες φιγουρες βγαινουν μονο για τους συνδρομητες k αλλα. κ επισης κανεις το preorder σου. k οι φιγουρες σχεδον ολες εχουν reissue. τωρα για το mighty max που λετε δεν νομιζω να γινει καμια κινηση τουλαχιστον ως προς τα παιχνιδια εδω η σειρα δεν εχει βγει καν σε dvd . οποτε δεν νομιζω να γινει καμια κινηση για φιγουρες. τα tmnt - motu - thundercats - gijoe - transformers κατακλυζουν την αγορα κ εχουν φανατικο κοινο απο τοτε που βγηκανε γιαυτο γινοντε τοσες κινησεις γυρω απο αυτα τα properties. κ εγω ειμαι φαν του mighty max αλλα θαθελα πρωτα να δω την σειρα σε dvd να κυκλοφορει κ μετα ολα τα αλλα. αλλα παντα υπαρχουν ελπιδες. εδω κυκλοφορησε polly pocket she-ra οποτε ολα να τα περιμενουμε.
 
Σε συνέχεια των προηγούμενων φωτογραφιών μου, ανεβάζω και τις ακόλουθες οι οποίες είναι απο την προσωπική μου συλλογή προκειμένου να εμπλουτίσω το φωτογραφικό αρχείο για αυτή την απίθανη σειρά παιχνιδιών!

BIG PLAYSETS

Mighty Max Battles The Skull Master On Skull Mountain (1993)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Mighty Max Blasts Magus (1994)

attachment.php


attachment.php


Mighty Max Storms Dragon Island (1994)

attachment.php


attachment.php


Mighty Max Takes On Terror Talons (1995)

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DOOM ZONES

attachment.php


Series One (1993)

- Mighty Max Slays The Doom Dragon

- Mighty Max Escapes From Skull Dungeon

- Mighty Max Terminates Wolfship 7

- Mighty Max Trapped By Arachnoid

- Mighty Max Conquers The Temple Of Venom

- Mighty Max Liquidates The Ice Alien

attachment.php


Series Two (1994)

- Mighty Max Grapples With Hellcat

- Mighty Max Outwits Cyclops

- Mighty Max Stings Scorpio

- Mighty Max Caught In The Jaws Of Doom

- Mighty Max Blows Up Mutasaurus

- Mighty Max Saves The Kingdom Of Gargantua

attachment.php


Series Three (1995)

- Mighty Max Swats The Fly

- Mighty Max Grips The Hand

- Mighty Max Sinks Nautilus

- Mighty Max Lashes The Lizard

- Mighty Max Bytes Cyberskull

- Mighty Max Traps Rattus

attachment.php
 
BATTLE WARRIORS (1995)

-Mighty Max Defeats The Conqueror

-Mighty Max Head To Head With Hydra

-Mighty Max Melts Lava Beast

-Mighty Max Strikes Fang

-Mighty Max Shatters Gargoyle

-Mighty Max Shuts Down Cybot

attachment.php


attachment.php


attachment.php


MONSTER HEADS (1995)

-Zombie Commando and Jack-Knife

-Mecha Crawler and Octo-Slime

-Gorillabat and Ape Warrior

-Imperial Dragon and Samurai Serpent

-Phantasm and Dr. Destiny

-Basilisk and Zilard Beast

attachment.php


attachment.php


DREAD HEADS (1994)

-Skull Crusher

-Hemlock

-Garrotid

-Karbon

-Anthrax 9

-Eruptus

-Berserker

-Razorback

[τα Dread Heads που εμφανίζονται στην παρακάτω φωτογραφία δεν είναι ταξινομημένα και επιπρόσθετα λείπει 1 απο τα 8]

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SHRUNKEN HEADS

attachment.php


attachment.php


Series One (1994)

-Venom

-Lobotix

-Pharaoh's Curse

-Rat Trap

-Vampyre

-Rock Monster

-Bloodsucker

attachment.php


Series Two (1995)

-Skull Master

-Lava Lord

-Conqueror

-Dr. Zygote

-Gargoyle

-Doom

-Fang

-Necrosaur

attachment.php


Σημείωση: Όλες οι ονομασίες που αναφέρονται παραπάνω είναι οι πρωτότυπες ονομασίες που έδωσε η μητρική εταιρεία BlueBird.
 
wheeled warrior είπε:
παιδια δεν συμφωνω απολυτα με αυτα που λετε για matty collector. διοτι κ απο το previews μπορεις να παραγγειλεις την σειρα classic κ απο αλλα site στα οποια οι τιμες ειναι ιδιες οπως επισης κ απο το ebay οπου οι τιμες ειναι πολυ φτηνες.απλα αν εισαι μελος στο club eternia εχεις εκπτωσεις κ διαφορα τετοια οπως οτι μερικες φιγουρες βγαινουν μονο για τους συνδρομητες k αλλα. κ επισης κανεις το preorder σου. k οι φιγουρες σχεδον ολες εχουν reissue. τωρα για το mighty max που λετε δεν νομιζω να γινει καμια κινηση τουλαχιστον ως προς τα παιχνιδια εδω η σειρα δεν εχει βγει καν σε dvd . οποτε δεν νομιζω να γινει καμια κινηση για φιγουρες. τα tmnt - motu - thundercats - gijoe - transformers κατακλυζουν την αγορα κ εχουν φανατικο κοινο απο τοτε που βγηκανε γιαυτο γινοντε τοσες κινησεις γυρω απο αυτα τα properties. κ εγω ειμαι φαν του mighty max αλλα θαθελα πρωτα να δω την σειρα σε dvd να κυκλοφορει κ μετα ολα τα αλλα. αλλα παντα υπαρχουν ελπιδες. εδω κυκλοφορησε polly pocket she-ra οποτε ολα να τα περιμενουμε.
wheeled warrior, για να είμαι ειλικρινής επειδή δεν είμαι fan του He-Man δεν κάθισα να ψάξω ούτε για την διαθεσιμότητα των φιγούρων σε άλλα site, ούτε για τις τιμές τους σε αυτά, αλλά ούτε για το πως δουλεύουν οι συνδρομές. Απλά, επειδή διάβαζα πολλά παράπονα που αναφέρονταν σε αυτά τα θέματα, έτσι τα συνόψισα και έγραψα το παραπάνω post.

Προσωπική παράκληση, καλό είναι να ανοίξει κάποιος ένα thread σχετικά με το MattyCollector.com και η συζήτηση -σχετικά με το εν λόγω site- να συνεχιστεί εκεί.

Όσων αφορά την κυκλοφορία του Mighty Max σε DVD, αυτό είναι απαίτηση πολλών fan. Κάποια στιγμή έκανα μια κρούση στην ΒΚΝ (πρωην Bohbot Entertainment) η οποία είχε μόνο τα δικαιώματα της διανομής στους τηλεοπτικούς σταθμούς και όχι για την κυκλοφορία DVD. Επίσης, επικοινώνησα και με την Film Roman - την παραγωγό εταιρεία που ίσως να ήξερε ποιός κατέχει τα δικαίωματα για DVD - αλλά απάντηση δεν πήρα ποτέ.

Πάντως, πιστεύω πως εαν η Mattel αποφασίσει ποτέ να επανακυκλοφορήσει μια νέα σειρά των παιχνιδιών Mighty Max σίγουρα θα συνοδεύσει την κυκλοφορία τους και με το DVD - για καλύτερο promotion!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
mightymaxhellas θα ήθελες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες σε άλμπουμ στο προφίλ σου? Γιατί από το photobucket κάποια στιγμή θα χαθούν και το ποστ σου θα μείνει χωρίς τις φωτογραφίες.
Kambia, έχω ανεβάσει τις φωτογραφίες της 3ης σελίδας του post στο άλμπουμ του λογαριασμού μου στο retromaniax, αλλά έχω παρατηρήσει ότι είναι ορατές μόνο όταν κάνω log in. Αυτό σημαίνει ότι οποιοσδήποτε δεν είναι μέλος του φορουμ, δέν έχει την δυνατότητα να δει τις φωτογραφίες αυτές σε αντίθεση με το αν τις ειχα ανεβάσει στο photobucket (όπως στις σελίδες 1 και 2). Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό; Είναι δυνατόν οι φωτογραφίες να είναι ορατές και στα μή μέλη;
 
Πίσω
Μπλουζα