[MB] Οι γουρουνοζαριές

boomer

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
459
Αντιδράσεις
78
Το βρήκα σε ρακοσυλλέκτη σε άριστη κατάσταση και φυσικά δεν έχασα την ευκαιρία!! Πρόκειται για τις γουρουνοζαριές (pass the pigs),κυκλοφορία της MB games το 1992 και πολλοί ίσως το θυμάστε!! Διαβάζοντας το βιβλιαράκι με τις οδηγίες έχει και την ιστορία του παιχνιδιού, που όπως λέει παίζονταν πριν 3.000 χρόνια από τεμπέληδες της εποχής και χρησιμοποιούσαν αληθινά γουρούνια όπου τα πετούσαν στον αέρα και ανάλογα με τη στάση που θα σκάσουν στο έδαφος, κέρδιζαν και τους αντίστοιχους βαθμούς!! Με τα χρόνια τα αληθινά γουρούνια αντικαταστάθηκαν με κοκάλινες μινιατούρες απο οστά γουρουνιών και μέσα απ' αυτές εφευρέθηκαν και τα γνωστά σε όλους μας ζάρια!!

Το 1965 ο Δρ Φίμπερ ανακάλυψε το παιχνίδι με τα γουρούνια έπειτα από μια κουβέντα που είχε με μια γριά στη Γερμανία και αποφάσισε να το φέρει ξανά στην κυκλοφορία!

Με τα χρόνια ήρθε και στην Ελλάδα απ' την MB και υπήρξε και διαφήμιση απ' την TV.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
αυτο το παιχνιδι το πηρα για το ds 2 ευρω το ειχε,ενα απλο παιχνιδι.
 
Οταν κυκλοφόρησε πρέπει να είχε 1000 δρχ περίπου!! Να όντως πρόκειται για απλό παιχνίδι όπου νικητής είναι αυτός που θα συγκεντρώσει 100 πόντους!! Οι πόντοι βέβαια μαζεύονται λίγοι λίγοι μιας και οι ζαριές που δίνουν πολλούς είναι δύσκολο να σου κάτσουν!! Δες το πίσω μέρος του κουτιού να καταλάβεις!!
 
Η όλη ιστορία του παιχνιδιού ειναι λίγο βάρβαρη αλλα και πολύ μεγάλη οταν μιλάμε για 3000 χρονιά....

(Ήθελα να υπήρχαν φιλοζωικές εταιρίες εκείνη την εποχή να σου έλεγα εγώ τι θα πάθαιναν οι βάρβαροι :D )

Ωραιο εύρημα παντως!!!
 
Boomer ο βάρβαρος που κέρδιζε το παιχνίδι τι έπαιρνε σαν έπαθλο?Μήπως το γράφει το βιβλιαράκι γιατί είμαι περίεργη. Ωραίο πάντως εύρημα.
 
Ε όλο και κάποιο στοίχημα θα βάζαν οι κάφροι του παρελθόντος!! Πάντως το βιβλιαράκι αναφέρει πως η ''έκδοση'' του παιχνιδιού με τα αληθινά γουρούνια, ήταν λίγο χρονοβόρα μιας και το κάθε γουρούνι μετά από κάθε πτώση, έτρεχε τρομαγμένο στο βούρκο με τις λάσπες να γλυτώσει και έπρεπε να το ξαναπάρουν από κει για να συνεχιστεί το παιχνίδι!! Τα συμπεράσματα δικά σας!!
 
ποσο το πηρες?ρακοσυλλεκτη ε.
 
Ναι από ρακοσυλλέκτη σε κάποιο παζάρι! 5 ευρώ το πήρα!
 
ειδες τη ανακαλυπτει κανεις στα παζαρια..μια χαρα 5 ευρω!
 
δεν θυμασαι καλα bro! 1 ευρώ το είχαμε πάρει ;)
 
enrique19 είπε:
ειδες τη ανακαλυπτει κανεις στα παζαρια..μια χαρα 5 ευρω!
Πόσο μάλλον αν ανακαλύψεις κάτι με 50λ ή 1 ευρώ, όπως θυμάται καλύτερα ο (bro) gremlinakos ο οποίος ''διαπραγματεύτηκε'' την αγορά. ;)
 
χαχα μην τα συζητας!! αυτα ειναι..!
 
[MB] Pass The Pigs (1977)

Ευχαριστούμε boomer!

Να συμπληρώσω κάποιες φωτό και λετομέρειες:

DSC07385.jpg

Περί "Pass The Pigs" λοιπόν ο λόγος! Σκέτη αφασία! Tο συγκεκριμένο συνήθιζε να μεγαλώνει και φαίνεται πως συνεχίζει να μεγαλώνει γερούς μικρούς...τζογαδόρους!

Αστειεύομαι φυσικά! Έπεσε στα χέρια μου από ένα ξαδερφάκι που του το είχαν φέρει οι γονείς του από το εξωτερικό. Πάντως η έκδοση που έχω είναι Γαλλική (Jeu De Cochons).

Είχε κάνει θραύση στο σχολείο την εποχή των χρονικά ατελείωτων καταλήψεων και φυσικά ήταν "love it or hate it" περίπτωση καθώς άλλοι το λάτρευαν ενώ άλλοι το περιφρονούσαν στην κυριολεξία! Παίζετε όπως και τα ζάρια μόνο που εδώ δεν θα βρεις νούμερα αλλά διαφορετικές...γουρουνο-στάσεις! Αναλόγως πως θα κάτσουν, ανάλογοι και οι πόντοι που θα πάρεις.

Μπορεί να μην εντυπωσιάζει οπτικά αλλά είναι σίγουρα ακόμα εθιστικό, ρωτήστε και κάποιον «μπαρμπουτάκια» να σας πει αν λέω ψέματα...

Πληροφορίες & οδηγίες:

http://www.hasbro.com/common/instruct/passthepigs.pdf

http://winning-moves.com/product/PassThePigs.asp

PASS 1.jpg

PASS 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχεις δίκιο Κατερίνα, αν είναι διαγράψτε το. Κανένα πρόβλημα.
 
nasospakos είπε:
έχεις δίκιο Κατερίνα, αν είναι διαγράψτε το. Κανένα πρόβλημα.
Όχι διαγραφή! Απλά θα περάσει στο άλλο θρεντ. Κρίμα να χαθούν οι εικόνες της γαλλικής έκδοσης που ανέβασες!
 
δεν έχεις άδικο σ 'αυτό nwntas, ότι πουν οι admins. Καληνύχτες.. :)
 
Ωραίο εύρημα!

Είχα δει το παιχνίδι σε σχετικό φυλλάδιο για επιτραπέζια παιχνίδια, μου είχε κάνει εντύπωση ο τίτλος του (τι παιχνίδι είναι αυτό με γουρουνάκια;;;; ;) ...
 
Θυμόμουν ότι το είχα, το έψαξα και το βρήκα! Απορώ πώς τη γλίτωσε, μάλλον λόγω μεγέθους πέρασε απαρατήρητο.

Είχε ακόμα σημειωμένα κι όλα τα χαρτάκια που γράφεις το σκορ. Τα περισσότερα είδα τα είχα παίξει με τον παππού μου. Άρα πάνω από 17 χρόνια πριν...
 
Πίσω
Μπλουζα