[MB] Ο Θησαυρος του Ναου - Don Lawrence

Αλλη μια παιχνιδαρα στο ροστερ του boomer!!!! :D

Ωραιος....Καλοριζικο και καλοπαιχτο,φιλαρακι!!!!!!! :thumbup:

Σε κατι τετοια χρειαζεται εκεινο το καταραμενο Thanks button..... :D :p

Thanks for sharing!!!! :thanx2:
 
Όμορφη παρουσίαση. Καλόπαιχτο Boomer :)

Αυτό που ο παράγοντας τύχη καθορίζει τον νικητή και μένα δε μου αρέσει στα επιτραπέζια αλλά είναι "αναγκαίο κακό"!

stayros είπε:
Σε κατι τετοια χρειαζεται εκεινο το καταραμενο Thanks button..... :D :p
Θα του το πούμε γραπτώς. Γκρινιάρη :p .
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και εύχομαι να υπάρχουν πάντα αντίστοιχες ανακαλύψεις και να χορταίνει ρο μάτι μας και η ψυχή μας από ωραίες αναμνήσεις!! Εντάξει ο,τι κάνω, το κάνω από αγάπη για το αντικείμενο και όχι για να κάνω συλλογή από thanks!! Οπότε δεν υπάρχει θέμα με αυτό!! Γκρινιάρη Σταύρο!! χααχαχαχαχ

Ναταλί όσο αφορά τον παράγοντα τύχη και γενικά τους κανόνες, σίγουρα δεν έχω και πολλές απαιτήσεις από εκείνα τα χρόνια!! Με νοιάζει περισσότερο το νοσταλγικό μέρος τους! Αν όμως το συγκεκριμένο παιχνίδι κυκλοφορούσε σήμερα, θα ήμουν πολύ αυστηρός στην κριτική μου γιατί πλέον το είδος έχει εξελιχθεί και οι απαιτήσεις είναι πολύ περισσότερες!!

Και μιας και το θυμήθηκα!!! Που είδατε ρε παιδιά ο,τι τα γραφικά είναι του Don Lawrence;; Σε διάφορα site όπως το bgg που έψαξα για περαιτέρω πληροφορίες, δεν είδα πουθενά να είναι γραμμένο κάτι!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
...Και μιας και το θυμήθηκα!!! Που είδατε ρε παιδιά ο,τι τα γραφικά είναι του Don Lawrence;; Σε διάφορα site όπως το bgg που έψαξα για περαιτέρω πληροφορίες, δεν είδα πουθενά να είναι γραμμένο κάτι!!
Έψαξα λιγάκι και βρήκα τα παρακάτω

1.

pic658176_md.jpg πηγή

Λογικά σε αυτό αναφέρεται ο Rakeesh

2. https://boardgamegeek.com/thread/364719/don-lawrence
 
Πολύ ωραία σε ευχαριστώ Ναταλί!! Ακόμη και το φυλλάδιο κανόνων μοιάζει περισσότερο σαν ένα κόμιξ παρά σαν ένα κοινό εγχειρίδιο και δε είναι τυχαίο αυτό!! Απλά πολλοί λίγοι προσέχουν τα γράμματα πάνω στον τοίχο που μοιάζουν με ιερογλυφικά!!
 
θυμαμαι το παιχνιδι...δεν το ειχα παιξει...το εβρισκα πολυπλοκο...
 
Ακόμη και το φυλλάδιο κανόνων μοιάζει περισσότερο σαν ένα κόμιξ παρά σαν ένα κοινό εγχειρίδιο και δε είναι τυχαίο αυτό!!
Μου φαινεται οτι το παιχνιδι γενικα πονταρει στην παραδοση που εγω αποκαλω "pulp".

Δηλαδη μια εξωτικη φιλολογια που υπαρχει κυριως στην Αμερικη, που αφορα βικτωριανη εποχη μεχρι 1950, με σκληροτραχηλους αρχαιολογους, εξερευνητες κλπ που ψαχνουν σε ζουγκλες και ερημους, και "κακους" που τους κυνηγανε. Ειναι συγκεκριμενα τα αρχετυπα και η αισθητικη (κυριως αισθητικη '30-'50ς) που υπαρχουν σε αυτη τη φιλολογια και ακομα και σημερα βγαινουν pulp ιστοριες που ακολουθουν νοσταλγικα αυτη τη συνταγη
(ο Ιντιανα Τζοουνς ειναι το πιο γνωστο παραδειγμα, αν και πλεον οι περισσοτερες παρομοιες ιστοριες εχουν αυτον σαν αρχετυπο).

Δεν ειναι τυχαιο λοιπον που το φυλλο οδηγιων του παιχνιδιου παραπεμπει σε κομικ του '50.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα