[MB] Ο Φαταούλας (1982)

boomer

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
459
Αντιδράσεις
78
ΤΙΤΛΟΣ: Ο Φαταούλας

ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Stuff Yer Face (Αγγλικά)

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ: Les Bouli-mics (Γαλλικά), Gola Gola!(Ιταλικά),Papa Tudo! dos Trapalhes (Ισπανικά)

ΕΤΑΙΡΙΑ: MB games

ΔΙΑΝΟΜΗ: Nilco AE

ΕΤΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 1982

ΠΑΙΧΤΕΣ: 2

ΗΛΙΚΙΑ: 6+

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 10'

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΝΟΝΩΝ: Ελάχιστη

ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΝΤΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Καθόλου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ενέργειας και επιδεξιότητας

135885.jpg135882.jpg135880.jpg135884.jpg135879.jpg135881.jpg

Σε μια πρόσφατη εξόρμηση με τον glemlinako στα παλαιοπωλεία της Αθήνας ανακαλύψαμε ένα ακόμη διαμαντάκι και παρά την ηλικία του το βρήκαμε σε πολύ καλή κατάσταση.Πρόκειται για το φαταούλα της MB που κυκλοφόρησε αρχικά το 1982 και μεταφράστηκε στα Ελληνικά από τη Nilco 2,3 χρόνια μετά.

Είναι ένα πολύ διασκεδαστικό 2 player action επιτραπέζιο, όπου οι παίχτες χειρίζονται να χέρια του χαρακτήρα τους και προσπαθούν να φάνε τις μπάλες του χρώματος τους πριν τον αντίπαλο. Οταν τελειώσουν θα πρέπει να ξεκινούν να τρώνε και τις κόκκινες. Στο τέλος του παιχνιδιού νικητής είναι ο παίχτης που έφαγε τις περισσότερες κόκκινες μπάλες.

Αλλο ένα εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής παιχνίδι από την MB games που πλαισιώνει τη συλλογή μου και επίσης χαίρομαι που για άλλη μια φορά μου δίνετε η ευκαιρία να προσφέρω υλικό στους φίλους του retromaniax!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε μια πρόσφατη εξόρμηση με τον glemlinako στα παλαιοπωλεία της Αθήνας ανακαλύψαμε ένα ακόμη διαμαντάκι και παρά την ηλικία του το βρήκαμε σε πολύ καλή κατάσταση.Πρόκειται για το φαταούλα της MB που κυκλοφόρησε αρχικά το 1982 και μεταφράστηκε στα Ελληνικά από τη Nilco 2,3 χρόνια μετά.

Είναι ένα πολύ διασκεδαστικό 2 player action επιτραπέζιο, όπου οι παίχτες χειρίζονται να χέρια του χαρακτήρα τους και προσπαθούν να φάνε τις μπάλες του χρώματος τους πριν τον αντίπαλο. Οταν τελειώσουν θα πρέπει να ξεκινούν να τρώνε και τις κόκκινες. Στο τέλος του παιχνιδιού νικητής είναι ο παίχτης που έφαγε τις περισσότερες κόκκινες μπάλες.

Αλλο ένα εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής παιχνίδι από την MB games που πλαισιώνει τη συλλογή μου και επίσης χαίρομαι που για άλλη μια φορά μου δίνετε η ευκαιρία να προσφέρω υλικό στους φίλους του retromaniax!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο! Μ' αρέσει που ενώ έχουν μεταφράσει το εξώφυλλο στα ελληνικά, όπως και τον τίτλο του παιχνιδιού, τους έχει ξεφύγει η λεπτομέρεια "The funniest marble-gobbling race game ever".
 
Κλασσικό. Δεν το είχα ποτέ αλλά το είχα πετύχει σε σπίτια άλλων.
 
Και κάτι τέτοιες στιγμές είναι που ζηλεύω σαν τρελός που δεν μένω Αθήνα ώστε να ψάχνω τέτοια ρετροπράγματα στα παζάρια σας...

Συγχαρητήρια για το εύρημα φιλε, καλόπαιχτο !!
 
Οντως nwntas παρόλο που το μοναδικό που χρειάζονταν να μεταφραστεί σε όλο το παιχνίδι ήταν το μπροστινό καπάκι ( το πίσω μέρος είναι λευκό), τους ξέφυγε αυτή η πρόταση. Αλλά αυτό είναι πταίσμα. Εχουμε δει κι άλλες εισαγωγές στο παρελθόν όπου δε γίνονταν καν η μετάφραση. Απλά κολλούσαν αυτοκόλλητα σε όποιο σημείο του παιχνιδιού υπήρχε κείμενο και το έριχναν στα ράφια!!
 
Κατασταση και πληρότητα πολύ καλή και 100%, σωστά;

Τιμή αγοράς λέμε η απαγορεύεται;
 
Τι ειπες τωρα?.....Και κουτατο και στην πενα!!! :eek:

Αυτα ειναι που μου αρεσουν στις ρετροεξορμησεις....βρισκεις διαμαντακια που δεν παει ο νους!!!! :D

Ωραιος ο boomerακος!!!! :worship:
 
Ειχα δει το παιχνιδι αυτό σε βιβλιοπωλείο, ήταν στη βιτρινα του καταστηματος και ειχε ξεθωριάσει η συσκευασία.

Μου θυμιζει το παιχνιδι ''Παλαμακια με μπιλάκια''

:flower:
 
Betty τόσο τα παλαμάκια όσο και τα ιπποποταμάκια είναι πανομοιότυπα με το φαταούλα, αν και στο φαταούλα χρειάζεται λίγη παραπάνω επιδεξιότητα μιας και πρέπει να σηκώσεις πρώτα τις μπάλες

Σταυράκο υγεία να χουμε, όρεξη για ψάξιμο και όλο και κάτι θα βρίσκουμε να συλλέγουμε και να το μοιραζόμαστε εδώ με τα υπόλοιπα παιδιά!

Viking είναι 100% κομπλέ και όσο για την τιμή του.... σχεδόν μου το χάρισαν.
 
Βρηκα σήμερα τα ιπποποταμακια που είπες, αλλα χωρίς το κουτί τους, όποτε....

Κατα τα αλλα πηρα ακόμα 5 επιτραπέζια (και τελευταία, αφού Παρασκευή φεύγω)..

Αύριο θα βάλω φωτό στο θέμα για να τα δείτε κι εσείς.. ;)

Όσο για την τιμή, μπράβο, πάντα τέτοια εύχομαι!! :)
 
Χωρίς κουτί ούτε κι εγώ θα τα έπαιρνα να σου πω την αλήθεια γιατί το θεωρώ το πιο σημαντικό κομμάτι!! Για τις φώτο περιμένουμε φίλε μου!! :)
 
Όντως, στο μυαλό μου είσαι..Κι εγώ αυτο ακριβώς, θεωρώ ένα κουτί ενός επιτραπέζιου το καθοριστικότερο και σπανιότερο και σημαντικότερο κομμάτι..

Βέβαια, αν το περιεχόμενο και γενικότερα το επιτραπέζιο που τυχόν βρεις κάποια στιγμή θεωρείται κατα γενικήν ομολογία παρα πολύ σπάνιο, θα το έπαιρνα, και που ξες, μπορεί κάποια άλλη στιγμή να βρεις και τα υπόλοιπα και να το συμπληρώσεις, όπως έκανες εσύ με το ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ αν δε κάνω λάθος..
 
Τι μου θυμησατε ρε παλιοπαιδα!!

..αν και προλαβα να πραγματοποιησω το ονειρο και μετα να βρω αυτο το topic ;)

η αληθεια να λεγετε!

Ο φαταουλας ηταν το πρωτο επιτραπεζιο της ζωης μου, και μου το ειχε φερει θυμαμαι η νονα μου.Παρολα αυτα πριν κανα μηνα περιπου ξαναεπεσε στα χερια μου αυτη τη φορα αγοραζοντας το απο καποια σελιδα στο διαδυκτιο (οχι ακριβα!..σε λογικη τιμη θα ελεγα για επιτραπεζιο)

Κατασταση: καινουργιο , (λυπαμαι να το ανοιξω :cool: )

Φοβερο παιχνιδακι!Μπραβο για την αναφορα σας στο συγεκριμενο επιτραπεζιο!!
 
Πίσω
Μπλουζα