[MB] Σταυροφορία στο διάστημα (1992)

boomer

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2009
Μηνύματα
459
Αντιδράσεις
78
Εταιρεία: MB,Games Workshop

Παιχνίδι: Σταυροφορία στο διάστημα

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1232

large.91704.jpg.64845680048e8beec75b503638145dc4.jpg


ΤΙΤΛΟΣ:Σταυροφορία στο Διάστημα

ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:Space Crusade (Ηνωμένο Βασίλειο,Δανία,Γαλλία,Φινλανδία)

ΑΛΛΟΣ ΤΙΤΛΟΣ:Starquest (Γερμανία,Ιταλία,Ολλανδία) Cruzada Estelar (Ισπανία)

ΕΤΑΙΡΙΑ:MB,Games Workshop

ΕΤΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ:1992

ΠΑΙΧΤΕΣ:2-4

ΗΛΙΚΙΑ:10+

ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ: 10.000 δρχ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: RPG,Strategy

Επειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα, βρήκα επιτέλους την ευκαιρία να ανέβω στο πατάρι του πατρικού μου , όπου διατηρείται σε απίστευτα άριστη κατάσταση η Σταυροφορία στο Διάστημα, ένα παιχνίδι που αγόρασα τα Χριστούγεννα του 1994 και παρόλα αυτά δεν έχει κανένα σημάδι παλαιότητας πάνω της!!

Η Σταυροφορία στο διάστημα είναι η ελληνική έκδοση του Space Crusade και κυκλοφόρησε τέλη του 92 ίσως και μέσα στο 93, στα ελληνικά ράφια!! Είναι ένα απο τα τρία παιχνίδια συνεργασίας MB και Games Workshop και είναι ο απόλυτος συνδυασμός RPG και Strategy παιξίματος. Οι τρεις απο τους 4 παίχτες είναι αρχηγοί μιας 5μελής ομάδας πεζοναυτών και ο τέταρτος καθοδηγεί τα εξωγήινα τέρατα που αποτελούνται απο ορκ, γκρίτσιν, ανδροειδή, γονιδιοκλέφτες, πολεμιστές του χάους και το θωρηκτό,μια μινιατούρα που καταλαμβάνει 4 τετράγωνα!!

Υπάρχουν πολλά διαφορετικά όπλα, και κάθε παίχτης στην αρχή κάθε παιχνιδιού διαλέγει πως θα εξοπλίσει κάθε πεζοναύτη του! Ανάλογα με την επιτυχία κάθε αποστολής, η παίχτες παίρνουν παράσημα και προαγωγές!! Αυτό ισχύει και στον εξωγήινο παίχτη!!

Γενικά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που κάποιοι αδίκως το χαρακτήρισαν απλά σαν μια διαστημική εκδοχή του heroquest.

Τώρα βέβαια σαν παιχνίδι έχει κι αυτό τα μειονεκτήματα του. Το κουτί του αν και μεγάλο δεν έχει καλό αποθηκευτικό χώρο με αποτέλεσμα να χρειάζεται αρκετός χρόνος για το στήσιμο και το μάζεμα του! Επίσης οι 4 καρτέλες που αποτελούν το ταμπλό θα μπορούσαν να είναι διπλής όψεως, ώστε να μπορούμε να δημιουργούμε απο μόνοι μας περισσότερες αποστολές!!

Οσο αφορά την τιμή του ήταν στις 10.000 δρχ και ήταν το ακριβότερο επιτραπέζιο της MB σε ο,τι αφορά την ελληνική αγορά πάντα!

Μαζί με το κυρίως παιχνίδι ακολούθησαν 2 προεκτάσεις, το Misson Dreadnought και το Eldar Attack αλλά δεν τις είδαμε ποτέ στα ελληνικά!

Τα άλλα 2 παιχνίδια συνεργασίας MB και Games Workshop είναι το αγαπημένο σε όλους Heroquest και το Battle Masters, ένα strategy επιτραπέζιο με μια μακέτα μεγάλων διαστάσεων, που δυστυχώς ούτε κι αυτό το είδαμε στη χώρα μας!!

Τέλος η διαφήμιση της σταυροφορία έχει βρεθεί και μπορείτε να τη δείτε στο ανάλογο θρεντ!

Φωτογραφίες στο album

https://www.retromaniax.gr/vb/index.php?/gallery/album/551-mb-σταυροφορία-στο-διάστημα/

Αυτό είναι και το βιβλίο των αποστολών! Σε αντίθεση με στο Heroquest δεν είναι απαραίτητο να παραμένει απόρρητο στους παίχτες!!

large.91735.jpg.66c1909c89a0680122a7c391a2157ce2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα αγοράσει τότε, άλλα άντε να καταλάβει ένα παιδί πως παίζεται, όταν το βιβλιαράκι με τις οδηγίες ήταν κάπου 20 σελίδες και άλλο τόσο η υπόθεση! Σαν να μην έφτανε αυτό, έλειπαν και κάποια κομμάτια ( μάλλον κάτι έτρεχε με την συγκεκριμένη παρτίδα, γιατί και ένας φίλος μου είχε το ίδιο πρόβλημα), οπότε τελικά αναγκάστηκα να το επιστρέψω. Πάντως για μεγαλύτερες ηλικίες, φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον.
 
Μαζι με το Heroquest....απο τα καλυτερα επιτραπεζια της ΜΒ.

Mπραβο για την αριστη κατασταση boomer!!!! :thumbup:
 
Wow, δεν είχα δεί ποτέ την εξελληνισμένη έκδοση αυτού του παιχνιδιού της Games Workshop !! :thumbup: (αντίθετα, είχα πετύχει σε ελληνικά μαγαζιά το Hero Quest, το οποίο είχε διαφημιστεί και στην tv).

Θυμάμαι τον εαυτό μου να παίζει την computer version του S.C. (η οποία είχε και φοβερή μουσική) στην Amiga μου, και συγκινούμαι...

Many thanks για τις ωραίες φωτογραφίες !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο εύρημα!!!

Πάντως πολύπλοκο μου φαίνεται...
 
Μπραβο για την ανακαλυψη αυτη φιλε boomer:thumbup:

To ειχα και γω αυτο οπως και το hero quest και συγκεκριμενα με τα ειχε φερει και τα δυο δωρο μια θεια μου που μαλον τρελενοταν για τα επιτραπεζια γιατι ολα τα δωρα της επιτραπεζια ηταν.Το κακο ειναι οτι δεν ασχοληθηκα ποτε μαζι τους και τα εφαγε η μαρμαγγα για διαφορους λογους οπως δεν ημουν καιπολυ των επιτραπεζιων,δεν ξεκολουσα με τιποτα απο τα videogames και κυριως τα arcades και τριτον επικρατουσε η αποψη οτι ολα αυτα ειναι φλωρικα και για nerds οποτε μακρυα απο μας.Αυτη την στιγμη παντως πολλα χρονια απο τοτε θα ηθελα να επαιζα καμια φορα με ατομα που το γνωριζουν καλα οπως και το hero quest.
 
Οντως φίλε Σταύρο μαζί με το Heroquest αποτελούν παιχνίδια σταθμό στο χώρο του επιτραπέζιου και πιστεύω πως αν κυκλοφορούσε και το Battle Masters στα ελληνικά θα έγραφε κι αυτό την ίδια ιστορία!! Οσο για τους κανόνες, όντως για την εποχή τους ήταν πολύ περίπλοκοι αλλά με τα σημερινά δεδομένα θεωρούνται αρκετά απλοί αν σκεφτεί κάποιος πως hero και σταυροφορία ήταν μόνο η αρχή αυτής της κατηγορίας παιχνιδιών!!!
 
ωχ θεε μου τι βλεπω!!Το ειχα παρει αυτό όταν βγηκε και σε μια μετακομιση το παρατησα εκει μαζι με κατι αλλα.

οσο σκέφτομαι το τι παρατησα εκει ,τοσο νευριάζω με τον εαυτο μου.
 
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80 ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΤΟ HERO QUEST.. ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΤΗΣ ΜΒ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ.. ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 22 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.. ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΑΘΜΟ.. HERO QUEST ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΑ 2 ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ...
 
Καλώς τον και να χαίρεσαι τα νέα αποκτήματά σου :) Βγάλε μερικές φωτογραφίες να χαζέψουμε και μεις....

Mόνο μη γράφεις κεφαλαία γιατί α) δηλώνουν πως φωνάζεις (θα μου πεις με τέτοια χαρά λογικό είναι!) και β) γιατί είναι κουραστικά στο διάβασμα.
 
Οντως φιλε/η kambia συγνωμη για τα κεφαλαια δεν ηξερα οτι σημαινει οτι φωναζω.. μακαρι να μπρουσα να το βγαλω φωτο αλλα δεν τα παω και τοσο καλα με την τεχνολογια και την διαδικασια να ανεβασω τις φωτο.. Παντως ειναι ακριβως οπως του αρχικου που φαινεται στην αρχη του ποστ μονο που ειναι ολοκαινουργιο!!! Στεναχωριεμαι που δεν ξαναβγαινουν τετοια επικα επιτραπεζια στα ελληνικα (εκτος DOOM και Καταβασης) Το Ντουμ το εχω και ειναι φοβερο.. Μακαρι να μεταφραζοντουσαν περισσοτερα επιτραπεζια στα ελληνικα αντιστοιχης ποιοτητας...
 
Πίσω
Μπλουζα