[MB] Το Παιχνίδι Της Ζωής

imperium

RetroAdept
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
846
Αντιδράσεις
128
Επιτραπεζιο παιχνιδι που παιζοταν απο 2 εως 6 αν θυμαμαι καλα παιχτες

με ποιονια σε μορφη αυτοκινητου που εμπαιναν πιονακια σε τρυπουλες

για τον παιχτη και την οικογενεια του.

το στορυ ξεκινα που ειτε πας πανεπιστημιο ειτε οχι,βρισκεις επαγγελμα,

κανεις ασφαλεια ζωης και παντευεσαι,αποκτας παιδια που στο τελος μετραει γιατι

παιρνει κατι σαν επιδομα.

Ειχα την πρωτη εκδοση την οποια δεν εχω να βγαλω φωτο και το βρισκω

μονο σε καινουργια εκδοση

μια φωτογραφια απο την καινουργια εκδοση

30922.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το είχα, το θυμάμαι όμως γιατί το έπαιζα στο σπίτι μιας φίλης μου. Κάπως το βαριόμουν, δεν ξέρω γιατί. Σαν να αργούσε να πάρει μπρος η δράση.
 
Ωραίο επιτραπέζιο, το είχα και εγώ. Υπάρχει ακόμα στο ντουλάπι ευτυχώς!

...και μερικές φωτογραφίες ακόμα...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και ηλεκτρονική έκδοση του παιχνιδιού. Μήπως την έχει παίξει κανείς; Έχει παρόμοιο ενδιαφέρον με την παλιά; Γιατί το ίδιο ενδιαφέρον δε νομίζω να το χει. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παίξει ποτέ το παιχνίδι κανονικά, έχω την έκδοση ταξιδιού και δεν έχει ιδιαίτερο σασπένς και δυσκολία. Αλλά είχα βρει την ηλεκτρονική έκδοση σε παιχνιδάδικο αρκετά φθηνά και σκέφτηκα να την αγοράσω. Αξίζει;
 
βρεθηκε και η διαφημιση στο παρακατω βιντεο απο 08:44 - 09:06

[edit]Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη WWE, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων.


Λυπούμαστε γι'αυτό.



[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπραβο katerinak!!

ευχαριστω για την διαφημιση
 
το παιχνιδι της ζωης

''Το παιχνίδι της ζωής᾽ ήταν ενα επιτραπεζιο των μεσων των 90ς᾽ το οποιο δεν πρεπει να ηταν ελληνικο.

Προκειται για μια παραλλαγη της Μονοπολης και το ειχαν κανει δωρο στην τοτε πολυ μικρη αδερφουλα μου αργοτερα καπου στο ᾽98, το εβλεπα ομως να κυκλοφορει σε σπιτια μικρων παιδιων φιλων και πιο παλια. Αν θυμαμαι ειχε καπως σκοτεινα χρωματα.

Ηταν απιστευτο που ολοι οι παικτες ηταν υπάλληλοι σε εταιριες σε μια φανταστικη πολη απο οπου απουσιαζαν εντελως οι μικροι καταστηματαρχες. Επαιρνες δανεια, αγοραζες με τον μισθο σου προιοντα απο το σουπερ μαρκετ και στοχος ηταν ποιος θα καταφερει να κανει την πιο μεγαλη περιουσια με τα λιγοτερα δυνατα δανεια!!!! Το θυμαται κανεις για να μας πει κατι παραπανω? Θυμαμαι καλα? Του ποτε ηταν ακριβως?

Εννοειται πως δεν το παιξαμε ποτε! Ηταν μαλλον βαρετο σε σχεση με την Μονοπολη.

Αν προκειται για παιχνιδι μετα το ᾽96 ας μεταφερθει το θρεντ σε αυτο της Μονοπολης διοτι ηταν μια ακομα εκδοχη της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica υπαρχει ηδη το θρεντ αυτο [edit] Μεταφερθηκε! [edit] :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνωμη ας το μεταφέρει τοτε κάποιος, πληκτρολογησα τον τιτλο αλλα δεν μου το εβγαλε!

Ηταν αληθεια ετσι οπως το θυμαμαι παραπάνω, ηταν ελληνικο ή μεταφορα στα ελληνικα απο κατι αλλο? Αυτο με τα δανεια ηταν απο κει οντως? Το θυμαμαι χαρακτηριστικα όμως και ειχα σοκαριστει ακου εκει δανεια!

Επισης εγω το θυμαμαι λιγο διαφορετικο, καπως με πιο σκουρα χρωματα. Ειχαν βγει και νεοτερες εκδοσεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica κοιταξε τη διαφημιση που γραφω στο ποστ 5,εκει πιστευω θα βρεις απαντηση :)

δυστυχως μ αυτο το επιτραπεζιο δεν επαιξα ποτε και δε μπορω να σου πω τιποτα
 
Μην ανησυχεις Kambia εσβησα τα περι αναφορας στην επικαιροτητα!

Πάντως αυτο που λεω εγω ηταν αρκετα διαφορετικο και η διαφημιση αν και πολυ ρετρο και νοσταλγικη (ευχαριστουμε!) δεν μου ελυσε τις αποριες.

Οποιος ξερει κατι παραπάνω...
 
Παντως μαλλον λεω αλλο παιχνιδι. Ξερει κανεις αν κυκλοφορησε σε παραλλαγες?
 
είχα παίξει το παιχνίδι σε φιλικό σπίτι, μου άρεσε...θυμίζει το επιτραπέζιο Μονόπολη, ποιος ήταν ο σκοπός του παιχνιδιού;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
είχα παίξει το παιχνίδι σε φιλικό σπίτι, μου άρεσε...θυμίζει το επιτραπέζιο Μονόπολη, ποιος ήταν ο σκοπός του παιχνιδιού;
Να γίνεις μικροαστός :)
 
Το παιχνίδι το ειχαν τα ξαδέρφια μου αλλά δεν το παίζαμε ποτέ. Μάλλον ήταν πολύ βαρετό.
 
Τουναντίον είναι το καλύτερο επιτραπέζιο παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ. 30 χρόνια μετά, ακόμα το θυμάμαι!
 
Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος οδηγίες και να τις ανεβάσει;
 
Μπορούμε τα το αγοράσουμε πουθενά; (την κλασική έκδοση, όχι μια που κυκλοφορεί τώρα)
 
Καλησπερα , εχουμε κανα νεο για το που μπορουμε να το αγορασουμε , οχι το junior , στο πλας4γιου και στο παμπλικ δυστηχως ειναι εξαντλημενα , το ψαχνω μηνες .
 
Πίσω
Μπλουζα