[MB - El Greco] Κερδίστε Χάνοντας

Απίστευτο παιχνίδι. Χαμένο από καιρο! Να'σαι καλα!!!
 
Το συγκεκριμένο παιχνίδι το έπαιξα σε ενός συμφοιτητή μου το σπίτι μεγάλος και μου άφησε καλές εντυπώσεις. Είναι κάπως δύσκολο αρχικά να προσπαθείς να χάσεις αλλά μετά παίρνεις το κολάι.
 
Εναλλακτικη φωτο του παιχνιδιου.... :D

Κερδιστε Χανοντας ΜΒ 1993....

attachment.php


Πηγη φωτο: ebay
 
Δεν έχω παίξει ποτέ το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά θα ήθελα, πάντα μου φαινόταν ενδιαφέρον. Αυτό που επίσης μου άρεσε πολύ, είναι η διασκεδαστική διαφήμισή του με τους τρελοάραβες, που έχει αναφερθεί και στο θέμα των διαφημίσεων παιχνιδιών:

Επιτραπέζιο Κερδίστε Χάνοντας - MB

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω την πρώτη έκδοση του 1992 (αυτή της διαφήμισης). Εχει γίνει μια επανακυκλοφορία ακόμη απ την ΜΒ και πολύ αργότερα μια απ΄την PARKER η οποία ήταν και πιο βελτιωμένη ως προς τους κανόνες!!

Μιλάμε για ένα πρωτότυπο παιχνίδι με έξυπνο μηχανισμό που λειτουργούσε αντίστροφα απ' τα κλασικά παιχνίδια απόκτησης περιουσίας (monopoly, hotel, κτλ).

Παρ όλο που το επιτραπέζιο παιχνίδι έχει εξελιχτεί αρκετά σε σχέση με τότε, το κερδίστε χάνοντας έχει νικήσει το χρόνο και παίζετε αρκετά ευχάριστα ακόμη και σήμερα, και δε μας φαίνεται καθόλου ένα απλό παιδικό παιχνίδι των 90ς. Ακόμη και η αρχική του συναρμολόγηση ήταν πολύ διασκεδαστική!!
 
θυμάμαι το παιχνίδι, είχα παίξει σε φιλικό σπίτι...μου φαινόταν παράξενος ο τίτλος του (σκεφτόμουν πώς κερδίζεις αφού είναι να χάσεις ;) ...
 
Βρήκα και μία παλιότερη έκδοση (photo από το ebay)

$_57 (6).jpg
 
Περίεργη έκδοση. Σαν customize μοιάζει. Δεν μου αρέσει πάντως.
 
Δεν έχει καμιά σχέση με το γνωστό κερδίστε χάνοντας! Είναι μια άλλη ανεξάρτητη έκδοση που δανείζετε απλά τον τίτλο!! Το έχουμε δει κι άλλες φορές άλλωστε σε διάφορα παιχνίδια!! :)
 
πολύ ωραίο και διασκεδαστικό, αν και "monopolάκιας" το συγκεκριμένο δε σε κουράζει καθόλου σε σχέση με τη μονόπολη που απλά μπορεί να κρατήσει και 2 και 3 ώρες..
 
Ωραία παρουσίαση.Το έχω ακόμα.Αλλά το δικό μου έχει κάτι μαύρες πλαστικοποιημένες θήκες για τα χρήματα και τις μετοχές.
 
πραγματικά δεν θυμάμαι αν είχα τέτοιες θήκες. ευχαριστώ για το σχόλιο :)
 
Ωραίος Παναγιώτη. Ένα απόγευμα παίζαμε ως φοιτητές σε ενός φίλου το σπίτι. Πολύ διασκεδαστικό και ανατρεπτικό.
 
λόγω τεχνικού προβλήματος το βίντεο ξανά ανέβηκε. ορίστε το link εκ νέου

RetroPolis - Επιτραπέζιο Κερδίστε χάνοντας

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα παιδιά! Μήπως γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει και στο εξωτερικό ή αν είναι αποκλειστικά ελληνικό;


Θα με ενδιέφερε να αγοράσω μια αγγλική έκδοσή του, αλλά δε ξέρω πως να το ψάξω...
:wait2:
 

blackcatgirl είπε:
Καλησπέρα παιδιά! Μήπως γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει και στο εξωτερικό ή αν είναι αποκλειστικά ελληνικό;
Θα με ενδιέφερε να αγοράσω μια αγγλική έκδοσή του, αλλά δε ξέρω πως να το ψάξω...
:wait2:
1@blackcatgirl[/USER]

Go for Broke!..... ;)

 

1@stayros[/USER] Σε ευχαριστωωώ πολύ!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα