[MB - El Greco] Το παιχνίδι των γνώσεων

thouvou21

RetroWannaBe
Joined
7 Οκτ 2010
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
11
Εταιρεία: MB

Παιχνίδι: Το Παιχνίδι των Γνώσεων

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1195

Εταιρεία: Nilco

Παιχνίδι: Το Παιχνίδι των Γνώσεων (Travel 'Εκδοση)

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1210

Καλη χρονια σε ολους...Στο σπιτι της αδερφης μου ψαχνοντας βρηκα μερικα επιτραπεζια οπως αυτο.Κλασικο παιχνιδι ερωτησεων απο την μια αλλα μαθαινεις αρκετα οπως και οτι για να φτασεις στο τερμα πρεπει να περασεις απο πλανητες...Πολυ ωραιο παιχνιδι που χρονολογειται το 1991 με βαση της οδηγιες .Παρτε μια ιδεα απο τις φωτογραφιες

60392.jpg60395.jpg60394.jpg60393.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δείχνει να είναι τέλειο επιτραπέζιο! Και το έχεις διατηρήσει σε εξαιρετική κατάσταση!

Οι ερωτήσεις του παιχνιδιού είχαν να κάνουν αποκλειστικά με διάστημα και αστρονομία;
 
Ναι ειναι οντως καλοδιατηρημενο οπως και τα περισσοτερα που ειχα προσπαθησα να τα κρατησω σε καλη καταστασηΟχι οι ερωτησεις ειναι γενικες ουσιαστικα ειναι παιχνιδι ερωτησεων(οπως λεει και ο τιτλος) και σε καθε πλανητη που φτανεις πρεπει να παρεις τιο αντιστοιχο δαχτυλιδι(κατι δηλαδη σαν το trivial pursuit) ειναι ωραιο και μαθαινεις πραγματακια ενω εντυπωσιαζεσαι με τους πλανητες στο ταμπλο!
 
Άμα είναι γενικών γνώσεων τότε είναι διαμάντι! Γενικά είμαι τύπος των παιχνιδιών γνώσεων, οπότε με τρελαίνουν οι διάφορες εκδοχές τέτοιων παιχνιδιών.

Γενικά στο στήσιμο είναι εντυπωσιακό, με ωραία χρώματα και δομή, και πολύ καλό. Όντως, τη λεπτομέρεια με τους κρίκους την έχει δανειστεί από το Trivial Pursuit, αλλά μου αρέσει και αυτή η γραμμικότητα στο ταμπλό.
 
Οντως εινι ωραια στημενο και οι πλανητες σε ενυπωσιαζουν ειδικα αν εισαι παιδι....Εχει πολλες ερωτησεις και για μεγαλους και για παιδια οποτε στην κατηγορια που θες ειναι οντως διαμαντι... :)
 
Και αυτό μπήκε στην Ark! :)

Να παρακαλέσω κι εδώ για 2 επιπλέον φωτογραφίες?

-Οδηγίες χρήσης

-Πίσω μέρος κουτιού!

Ευχαριστώ! :flower:
 
Το πισω μερος του κουτιου ειναι λευκο εντελως οποτε δεν πιστευω οτι αξιζει να βαλω φωτογραφια.Αντιθετα εβαλα με τις ερωτησεις(οσο φαινονται)DSC00616.jpg

DSC00606.jpg

DSC00609.jpg

DSC00607.jpg

DSC00611.jpg
 
Το συγκεκριμένο επιτραπέζιο το έχω κι εγώ στην travel έκδοσή του! Από ότι βλέπω όμως είναι από άλλη εταιρεία...

IMG_3116 αντίγραφο.jpg

IMG_3114 αντίγραφο.jpg

IMG_3115 αντίγραφο.jpg
 
happy happy το δικο σου επιτραπεζιο εχει και ερωτησεις γενικων γνωσεων ή οι ερωτησεις ειναι μονο γυρω απ τους πλανητες;

μηπως ειναι εμπνευσμενο απ την εκπομπη "κοκκινοι γιγαντες- ασπροι νανοι";

ευχαριστουμε για τις φωτο
 
katerinak είπε:
happy happy το δικο σου επιτραπεζιο εχει και ερωτησεις γενικων γνωσεων ή οι ερωτησεις ειναι μονο γυρω απ τους πλανητες;μηπως ειναι εμπνευσμενο απ την εκπομπη "κοκκινοι γιγαντες- ασπροι νανοι";

ευχαριστουμε για τις φωτο
ειναι γενικών γνώσεων και αυτό και από ότι θυμάμαι ο πλουτωνας είχε τις εύκολες ερωτήσεις και ο Ποσειδώνας τις δύσκολες ή τουλάχιστον έτσι φαινόταν σε μένα σαν παιδάκι!!!! :p
 
Θυμαμαι ειχα και τις 2 εκδοσεις(την travel εκδοση την ειχα παρει για τις διακοπες με το τροχοσπιτο). Μιλαμε για ωρες λιωσιμο με τα αδερφια μου αλλα και με φιλους. Πρεπει ακομα να υπαρχουν στο αποθηκακι στην ταρατσα της γιαγιας. Τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να επισκεφτω αυτο το αποθηκακι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η travel εκδοση απο την ΜΒ/Εl Greco/Hasbro...3 σε 1.... :eek: .....του 1991. ;)

103510.jpg103511.jpg103508.jpg103509.jpg

Ολες οι φωτο προερχονται απο το ebay
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βρήκα 3 φορές σε ρακοσυλλέκτες με ελλείψεις στο κάθε κουτί και έπειτα από πολλές ώρες ξεχωρίζοντας με τον gremlinakos τις κάρτες και τα υπόλοιπα αντικείμενα, καταφέραμε να φτιάξουμε ένα καλό υπερπλήρες πακέτο για τη συλλογή μας!!

Το παιχνίδι των γνώσεων κυκλοφόρησε τόσο απ' την el greco όσο και από τη nilco στην ελληνική έκδοση!! Απ τη nilco χρονολογείται κάπου στο 89 και από την el greco το 91. Δεν αλλάζει βέβαια τίποτα σπουδαίο απλά στην κυκλοφορία με το λόγκο της nilco η οδηγίες ήταν στο πίσω μέρος του κουτιού και όχι στην από μέσα πλευρά!!

Εμείς κρατήσαμε το κουτί της el greco γιατί ήταν στην καλύτερη κατάσταση!!

Οσο αφορά το παιχνίδι δε μπορεί φυσικά να το συγκρίνει κάποιος με το trivial αλλά παρ όλα αυτά έχει ερωτήσεις για μικρούς και μεγάλους και παίζετε ευχάριστα ακόμη και σήμερα!!

Η κύρια ονομασία του είναι GAME OF KNOWLEDGE.

110658.jpg110659.jpg110660.jpg110661.jpg110662.jpg110666.jpg110667.jpg110671.jpg110672.jpg110673.jpg110674.jpg110676.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
Το βρήκα 3 φορές σε ρακοσυλλέκτες....
Αυτο φιλαρακι δεν ειναι τυχη.... :eek: .....αυτο ειναι... κ... :sealed: :sealed: :sealed: ....α στην τετραγωνικη ριζα του απειρου!!!!!!:burn:

boomer είπε:
...καταφέραμε να φτιάξουμε ένα καλό υπερπλήρες πακέτο για τη συλλογή μας!!
Μια χαρα σας βρισκω.... :thumbup:

boomer είπε:
Εμείς κρατήσαμε το κουτί της el greco γιατί ήταν στην καλύτερη κατάσταση!!
Εννοειτε οτι αυτο θα κρατουσα επισης.... :D

Καλοριζικο και καλοπαιχτο παιδες!!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Αυτο φιλαρακι δεν ειναι τυχη.... :eek: .....αυτο ειναι... κ... :sealed: :sealed: :sealed: ....α στην τετραγωνικη ριζα του απειρου!!!!!!:burn:
χαχαχαχαχχαχ Να δω τι θα πεις για το επόμενο el greco που θα ανεβάσω σύντομα!!!

Σ΄ευχαριστώ πολύ φιλαράκι κι εσύ πάντα τέτοια!!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο thouvou21.

Αυτο το επιτραπεζιο πρεπει να εχει σωθει, μαζι με HOTEL και GHOST CASTLE!! :)

Γενικα στα παιχνιδια γνωσεων επειδη ΠΑΝΤΑ (ΠΑΝΤΑ ομως) κερδιζα, δεν ηθελε κανεις να πολυπαιζει μαζι μου... :(
 
boomer είπε:
χαχαχαχαχχαχ Να δω τι θα πεις για το επόμενο el greco που θα ανεβάσω σύντομα!!!
....:burn:

Στειλε ενα pm πιο πριν για να εχω απο κοντα τα υπογλωσσια και κανα αιθερα!!!! :D :p
 
Μπραβο thouvou21.

Αυτο το επιτραπεζιο πρεπει να εχει σωθει, μαζι με HOTEL και GHOST CASTLE!! :)

Γενικα στα παιχνιδια γνωσεων επειδη ΠΑΝΤΑ (ΠΑΝΤΑ ομως) κερδιζα, δεν ηθελε κανεις να πολυπαιζει μαζι μου... :(
 
τι πανδαισια χρωματων ειναι αυτη!!!

Ευχαριστουμε!
 
Πίσω
Μπλουζα