[MB] Hot Shot Games series

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Το 1990 με 1995 η γνωστη μας MB (Milton Brandley) βγαζει στην αγορα μια σειρα αθλητικων παιχνιδιων,

η σειρα λεγοταν Hot Shots και ηταν βασισμενη στα εξης αθληματα: Μπασκετ,Ποδοσφαιρο και Baseball.

Η αρχη εγινε το 1990 με το Hot Shot Basketball...

111148.jpg

111152.jpg

Ο τροπος πιαχνιδιου απλος....να σκοραρεις οσα περισσοτερα καλαθια γινεται μεσα σε 60"!!! :D

Το παιχνιδι το συνανταμε σε Ισπανικη εκδοση και απο την PARKER ...

111177.jpg

Το παραξενο με αυτο το παιχνιδι δεν ειναι ο τροπος λειτουργιας

αλλα η ημερομηνια κατασκευης.... :eek:

Οπως αναφερει το BoardGameGeek....

Based on the classic Midway arcade game....


Ψαχνοντας λοιπον για το εν λογο arcade της Midway,βρηκα το παρακατω....

111156.jpg111155.jpg

....ομως, οπως αναφερεται ΕΔΩ ....η ημερομηνια κατασκευης ειναι το 1994!!!!!!!!!!:burn:

Ενω ΕΔΩ...αναφερεται ως ημερομηνια κατασκευης το 1993!!!!!!!!!!:burn:

Τι εγινε ρε παιδια!!!!!!! :eek: o_Oo_Oo_O

Εχουμε Back to the Future περιπτωση απο την MB?????!!!!!:what::what: :confused: :confused: :confused: :confused:

Παρακαλω οι γνωριζοντες περι των arcades να μας ξεκαθαρισουν το τοπιο και να μας δωσουν τα φωτα τους!!!! :please:

Επισης να μας ξεκαθαρισουν γιατι βλεπουμε το ιδιο μηχανημα απο δυο διαφορετικες εταιριες (Midway και Williams)!!!! :please:

Και μετα απο αυτο το καψιμο.....συνεχιζουμε..... :D

Το 1992 κανουν και την εμφανιση τους οι Travel εκδοσεις των παιχνιδιων,

με πρωτη αυτη του Basketball....

Hot Shot Basketball (1992)

attachment.php


To 1994 ηταν η σειρα του πιο διασημου αθληματος της Αμερικης

του Baseball....

Hot Shot Baseball (1994)

111167.jpg

Και ερχομαστε στο 1995 και την τιμητικη του εχει ο Βασιλιας των σπορ...το ποδοσφαιρο!

Hot Shot Soccer (1995)

111150.jpg

Hot Shot Football (1995)

111153.jpg

Ελληνικη εκδοση με τις ευλογιες της Hasbro.... :D

Hot Shot Ποδοφαιρο (1995)

111154.jpg

111147.jpg

111149.jpg

Πηγη φωτο ολων των Travel εκδοσεων: ebay

111151.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το μπασκετάκι Σταύρο. Το arcade δεν γνώριζα καν ότι υπήρχε. Όταν λες "να σκοραρεις οσα περισσοτερα καλαθια γινεται μεσα σε 60"" εννοείς ότι υπάρχει κάποιο χρονόμετρο και μετά το χρόνο απλά δεν μετράς καλάθι;
 
johnny19818 είπε:
Όταν λες "να σκοραρεις οσα περισσοτερα καλαθια γινεται μεσα σε 60"" εννοείς ότι υπάρχει κάποιο χρονόμετρο και μετά το χρόνο απλά δεν μετράς καλάθι;
Δεν το λεω εγω.... :sealed: ....

απλα εκανα - οσο πιο απλα και κατανοητα γινοταν - το "εκτελουνται μεταφορες" απο τα Αγγλικα στα Ελληνικα!!! ;)

Based on the classic midway arcade game,
the object of Hot Shot Basketball game is to either score the most points in 60 seconds


or score 10 baskets in the least amount of time.



The game features switch positions and buttons on the backboard that give you lots of options to "put it up" for points!


 




You can choose between 2 skill levels and 2 games...and choose whether or not you want sound effects!

 




For 1 or more players.
ΠΗΓΗ:BoardGameGeek/Hot Shot Basketball
 
Ωραία ευρήματα!

Θυμάμαι μόνο το HOT SHOT BASKETBALL, πάντα μου άρεσε...
 
Καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω αν εδώ είναι η σωστή κατηγορία για το θέμα μου αλλά μήπως θυμάστε ένα ηλεκτρονικό επιτραπέζιο παιχνίδι μπάσκετ που κυκλοφόρησε το 93 ή το 94 ?

Ήταν με ηλεκτρονικό ταμπλό που μετρούσε το σκορ και με ένα κουμπί έριχνε σουτ...

Δεν θυμάμαι πως το λέγανε αλλά θυμάμαι ότι το ήθελα για χριστουγεννιατικο δώρο, αλλά μου πήραν ένα τηλεκατευθυνομενο γερανό.

Έκανε 10 με 20χιλιάδες...

Κάτι σαν αυτό ήταν

http://www.luckypennyshop.com/travel...ilton-bradley/
 
saxlina είπε:
Καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω αν εδώ είναι η σωστή κατηγορία για το θέμα μου αλλά μήπως θυμάστε ένα ηλεκτρονικό επιτραπέζιο παιχνίδι μπάσκετ που κυκλοφόρησε το 93 ή το 94 ?Ήταν με ηλεκτρονικό ταμπλό που μετρούσε το σκορ και με ένα κουμπί έριχνε σουτ...

Δεν θυμάμαι πως το λέγανε αλλά θυμάμαι ότι το ήθελα για χριστουγεννιατικο δώρο, αλλά μου πήραν ένα τηλεκατευθυνομενο γερανό.

Έκανε 10 με 20χιλιάδες...

Κάτι σαν αυτό ήταν

http://www.luckypennyshop.com/travel...ilton-bradley/
Εννοεις το Hot Shot Basketball;

υπάρχει και το σχετικό θέμα

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwif_rfkxKzKAhUEOBQKHfAEBFkQFggeMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.retromaniax.gr%2Fvb%2Farchive%2Findex.php%2Ft-29524.html&usg=AFQjCNFt6OAGJpuVxy2JfbRagvuYtmQ9mQ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
saxlina είπε:
Καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω αν εδώ είναι η σωστή κατηγορία για το θέμα μου αλλά μήπως θυμάστε ένα ηλεκτρονικό επιτραπέζιο παιχνίδι μπάσκετ που κυκλοφόρησε το 93 ή το 94 ?Ήταν με ηλεκτρονικό ταμπλό που μετρούσε το σκορ και με ένα κουμπί έριχνε σουτ...

Δεν θυμάμαι πως το λέγανε αλλά θυμάμαι ότι το ήθελα για χριστουγεννιατικο δώρο, αλλά μου πήραν ένα τηλεκατευθυνομενο γερανό.

Έκανε 10 με 20χιλιάδες...

Κάτι σαν αυτό ήταν

http://www.luckypennyshop.com/travel...ilton-bradley/
Ακριβώς δεν είχα δει το σχετικό θέμα...ευχαριστώ!!!

Μια γρήγορη αναζήτηση, για διαθεσιμοτητα μου έβγαλε αγορά στο Amazon πάνω από 200 ευρώ...

Απίστευτο, θα μου μείνει απωθημένο...
 
Πίσω
Μπλουζα