[MB] Simon (1978)

DeadOrganPlayer

RetroActive
Joined
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
329
Αντιδράσεις
21
[edit] dead photo [edit]

Επιτραπέζιο ηλεκτρονικό παιχνίδι μνήμης. Κάθε φορά άναβε και ένα χρώμα παραπάνω κι εσύ έπρεπε να θυμάσαι τη σειρά και να τα πατάς μετά.

Φυσικά χάθηκε μαζί με πολλά άλλα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φυσικα και το ειχα......καποτε κλαψ
 
Το Simon ήταν απο τις πρώτες μορφές ηλεκτρονικής διασκέδασης.

Μάλιστα κάποιο Retro Gamer (κανα χρόνο πρίν) είχε εκτενές αφιέρωμα και συνέντευξη με τον δημιουργό του ;)
 
Ναι! Ναι! το είχαμε και το πατούσαμε διαρκώς χωρίς ποτέ να μάθουμε πως παίζεται!!! Τώρα που έμαθα είναι αργά!!!
 
ούτε που το θυμάμαι...
 
Oυτε και εγω ,οταν το εβλεπα σε διαφορα sites του εξωτερικου ειχα την εντυπωση οτι ειχε κυκλοφορησει μονο εκει αλλα προφανως εκανα λαθος.
 
Ίσως να μην έχεις άδικο... εμένα από το εξωτερικό μου το είχανε φέρει...
 
Κι εμένα από εξωτερικό μου το είχαν φέρει τώρα που το λέτε....
 
Υπήρχαν πολλές παραλλαγές αυτού του παιχνιδιού, αλλά δεν θυμάμαι να ήταν ιδιαίτερα πετυχημένο στην χώρα μας. Η θεία μου από την Αμερική μου είχε στείλει ένα παρόμοιο σε μέγεθος τσέπης. Φυσικά ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω ( η θεία μου τα κατάφερνε με μεγάλη ευκολία !!! )
 
theoritikos είπε:
Υπήρχαν πολλές παραλλαγές αυτού του παιχνιδιού, αλλά δεν θυμάμαι να ήταν ιδιαίτερα πετυχημένο στην χώρα μας. Η θεία μου από την Αμερική μου είχε στείλει ένα παρόμοιο σε μέγεθος τσέπης. Φυσικά ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω ( η θεία μου τα κατάφερνε με μεγάλη ευκολία !!! )
Φαντάζομαι ότι η θεία σου, σου είχε στείλει το Atari Touch Me. Ηταν το μόνο παιχνιδι simon-style σε έκδοση τσέπης. Αυτό έννοείς:

http://www.toyadz.com/toyadz/arcade/touchme.jpg

Είναι φανταστικό παιχνίδι. Καποιο βράδυ το είχα πάρει για πλάκα και το άναψα. Έπρεπε να περασουν 2 ώρες για να καταλάβω ότι είχα κολήσει με αυτό!!!

Το Simon εδω στις ΗΠΑ ήταν και είναι ακόμα δημοφιλέστατο. Damn.. το είδα ακόμα και σήμερα όταν πήγα σε ένα εμπορικό στα toy sections.

http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=5994921

..
 
Άσχετο, αλλά θυμήθηκα ένα παιχνίδι που έπαιζα στο δημοτικό νομίζω. Ποιος θυμάται αυτό το σχοινάκι που το δέναμε στο ένα πόδι και στην άκρη του είχε μια πλαστική μπάλα;
 
Playmolover είπε:
Άσχετο, αλλά θυμήθηκα ένα παιχνίδι που έπαιζα στο δημοτικό νομίζω. Ποιος θυμάται αυτό το σχοινάκι που το δέναμε στο ένα πόδι και στην άκρη του είχε μια πλαστική μπάλα;
Νομιζω οτι το ελεγαν Τσακα Τσακα το ειχε η αδερφη μου και γενικα ηταν κοριτσιστικο και σου εκανε τα νευρα κροσια ....
 
Παντως αυτο το καλοκαιρι βγηκε ενα αλλο τρεντ... αυτο με ενα σχοινακι με δυο ξυλα στις ακρες, και ενα πλαστικο δι-κωνοειδες πραγματακι (πως αλλιως να το περιγραψω; :animrolleyes:) με το οποιο κανουν διαφορα ζογκλερικα
 
DeadOrganPlayer είπε:
[edit] dead pic [edit]
Επιτραπέζιο ηλεκτρονικό παιχνίδι μνήμης. Κάθε φορά άναβε και ένα χρώμα παραπάνω κι εσύ έπρεπε να θυμάσαι τη σειρά και να τα πατάς μετά.

Φυσικά χάθηκε μαζί με πολλά άλλα....

Ένα απο τα παιχνίδια του GRM / Arcade που προσφέρεται για μεγάλα σκορ... Απαραίτητα στοιχεία η αδιάκοπτη προσοχή και η γερή μνήμη...

Ιδανικό για όποιον ήταν καλός στα σκονάκια μικρός... :D :D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα..ήταν στρογγυλο σαν υπτάμενος δίσκος με μεγάλα χρωματιστά τρίγωνα, είχε και ήχο-μελωδία!!!!!!!!!
 
Επειδη απ' οτι ειδα...φωτο γιοκ.... :precry: ....Ας το ξαναθυμηθουμε... ;)

attachment.php


attachment.php


Πηγη
 
Σταύρο δικό σου είναι αυτό; Πρώτη φορά το βλέπω. Στην Ελλάδα με τι τίτλο κυκλοφόρησε;
 
johnny19818 είπε:
Σταύρο δικό σου είναι αυτό; Πρώτη φορά το βλέπω. Στην Ελλάδα με τι τίτλο κυκλοφόρησε;
Μακαρι....αλλα που τετοια τυχη... :(

Αναφερω την πηγη απ' ωπου βρηκα τις φωτο... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα