Mega Drive - μαυρη οθονη στην TV

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
60
Σχετικά πρόσφατα πήρα από ένα συγγενή μου ένα megadrive πλήρες (κουτί,προστατευτικά φελιζόλ,βιβλίο οδηγιών,σακουλάκια συσκευασίας) και σε άριστη κατάσταση, ανυπόμονος να το βάλω σε λειτουργία (το δικό μου είχε παραδώσει πνεύμα) συνδέω τα καλώδια το βάζω στη τηλεόραση...και τίποτα!

Εικόνα πουθενά! όλα τα καλώδια όμως ήταν εντάξει και η κονσόλα αναμμένη.

Υπάρχει τρόπος να το επιδιορθώσω ή και αυτή παρέδωσε πνεύμα???

Πρέπει να προσθέσω ότι η κονσόλα ήταν σε αχρηστία για πολύ λίγο καιρό...μόνο 17 χρόνια!

(Η έκδοση που έχω έχει καλώδιο RF και τα cartridge είναι σε καλή κατάσταση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως δεν έχει 'κάτσει' καλά η κασσέτα??

Με τι καλώδιο το συνδέεις στην tv?
 
Cartridge έβαλες; αν ναι, το καθάρισες πρώτα στις επαφές; Το σύνδεσες με rf ή video out; Είναι το megadrive1 ή το 2; Αν είναι το 1 πάρε οδοντόβουρτσα και οινόπνευμα και τρίψε την υποδοχή του cartridge στην κονσόλα και το cartridge στις επαφές.

Αν είναι το 2 πρέπει να λύσεις την κονσόλα και να την καθαρίσεις. Να πάρεις την πλακέτα στο χέρι και να τρίψεις τυχόν οξειδώσεις στην κάτω μεριά του extension (δεξιά όπως την κοιτάς από επάνω). Πρέπει να ξεβιδώσεις τις 2 μαύρες βίδες στην βάση υποδοχής του cartridge. Επίσης τσέκαρε το reset button για τυχόν κόλλημα. Καθάρισε με πινέλο (αυτό που αλείφουμε λάδι στο ταψί, όχι οδοντόβουρτσα) και οινόπνευμα άσπρο το εσωτερικό της βάσης του cartridge, ή ένα πανάκι με οινόπνευμα που θα το πιέσεις με κοπίδι να μπει όλο στην εσοχή (όπως το cartridge) και θα το τραβήξεις. Αν δεις μπίχλα στο πανάκι, επανέλαβε μέχρι να είναι καθαρό. Θα προσέξεις να καθαριστούν τα ακριανά pins της υποδοχή του cartridge. Επίσης πάρε οδοντόβουρτσα και χώσε τις ίνες στο εξωτερικό θηλυκό βύσμα που συνδέεις το rf για να αφαιρέσει υπολείματα σκόνης.

Πριν τα παραπάνω το βασικό είναι να καθαρίσεις καλά τα cartridges που έχεις και να ξαναδοκιμάσεις.
 
Εισαι σιγουρος οτι βρηκες το σωστο καναλι στην τηλεοραση? Ειναι συνηθως το 36. Αν εχεις αμερικανικο (genesis) πιθανον να θελει να αλλαξεις τις ρυθμισεις στην tv. Σε καθε περιπτωση πρεπει η τηλεοραση να κανει μια "φλασιά" για κλασματα του δευτερολεπτου μολις πατησεις το power του μηχανηματος και παρει ρευμα. Αλλιως δεν εχει βρει το καναλι.
 
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής και πρέπει να τονίσω ότι το έβαλα στο κανάλι 36. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=AsIICMdoD_g]YouTube - my mega drive shows only black screen
 
Βγαζει εστω το Logo (αν και δεν το ειδα στο video)

Τελικα καθαρισες τις επαφες?

Το region του cart συμφωνει με το region της κονσολας? Εχεις game genie cart να το τρεξεις μεσα απο εκει?
 
Καθάρισα τις επαφές προσεχτικά,το logo δεν εμφανίζεται καθόλου και το παιχνίδi συμφωνεί στο region αφού ήταν το pack-in παιχνίδι της κονσόλας (αν και από έξω έλεγε ότι είχε το sonic the hedgehog).
 
μαλλον το region φταει, γιατι παρατηρησα οτι η οθονη δεχεται σημα, ενω μετα το power off, δειχνει χιοινια. Ισως να εχει κοπει και το "συρμα" που δινει το σημα composite (μεσα στο καλωδιο rf) ενω δεν εχει κοπει η "γειωση" που καταλαβαινει η τηλεοραση οτι δεχεται σημα.

Παντως το οτι ειναι αμερικανικο, ειναι λιγο πιο δυσκολο στο σεταρισμα του καναλιου. Για ψαξε και σε αλλο καναλι.
 
Στο region τελικα απο οτι θυμαμαι βγαζει μηνυμα.

100% τα εχει παιξει το cart σου! Εχεις αλλο να δοκιμασεις?
 
Ευρωπαικό είναι,γράφει πάνω megadrive (δεν φαίνεται στο video).
 
Ακριβώς στο region βγάζει ένα μεγαλοπρεπέστατο μήνυμα.

1) Δοκίμασε άλλο <καλό και δοκιμασμένο> καλώδιο

2) Δοκίμασε την σε άλλη τηλεόραση

3) Δοκίμασε άλλη cartridge
 
Και κοβω τη μυτη μου οτι ειναι το cart :)
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας :) ,θα δω τι θα κάνω...

Θα δοκιμάσω άλλο cart...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...κι εμένα για cart μου πηγαίνει το πράμα...
 
To cartridge του παιχνιδιού μην το φοβάσαι και μην το τρίβεις απαλά και προσεκτικά. Πάρε μια οδοντόβουρτσα και οινόπνευμα και τρίψε δυνατά. Δεν παθαίνουν τίποτα οι επαφές. Σκίστο στο τρίψιμο ;)
 
Για πραγματικά γερό τρίψιμο σε carts που δεν συμμορφώνονται με τα απλούστερα μέσα εγώ χρησιμοποιώ πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (τα πιό ψιλά που είναι διαθέσιμα στα χρωματοπωλεία). Μου έχει "αναστήσει" 2-3 carts. :)
 
Δοκίμασα και να καθαρίσω με δύναμη το παιχνίδι με οδοντόβουρτσα,καθάρισα και την υποδοχή στο mega drive αλλά τίποτα.Θα αγοράσω άλλο καλώδιο μήπως φταίει αυτό,αλλά σε περίπτωση που έχει χαλάσει τελικά κάτι μέσα μπορώ να το φτιάξω ή δεν αξίζει τον κόπο?

Μήπως υπάρχει κανείς που να έχει περισευόμενo rf ή scart καλώδιο και κανένα 2πλο-3πλο-χχπλο παιχνίδι που να πουλάει σε χαμηλή τιμή?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Ακριβώς στο region βγάζει ένα μεγαλοπρεπέστατο μήνυμα.
Όχι σε όλα τα παιχνίδια... To Contra, The Hard Corps που μου είχαν στείλει απο US, έβγαζε μόνο μαυρίλα...
 
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα region σε καμμία περίπτωση.

Σε emulator τουλάχιστον που δοκίμασα, όλα τα regions του Olympic Gold παίζουν σε όλα τα region της κονσόλας χωρίς πρόβλημα. Και από το λίγο που προφταίνω να δω στο video, είναι 99,99% βέβαιο ότι πρόκειται για PAL cartridge έτσι και αλλιώς.
 
Δυσκολη περιπτωση, αφου δεν ανταποκριθηκε στο καθαρισμα.

Αν θες περνα απο το σπιτι μου (αν εισαι απο Αθηνα) να δοκιμασουμε αλλα καλωδια-cartidge-τηλεοραση, εχω διαφορους τυπους. Θα βρουμε σιγουρα το προβλημα. Στειλε πμ.
 
Πίσω
Μπλουζα